URGENT!!! LUCA, 9 ani cu tumora cerebrala maligna

URGENT!!! LUCA, 9 ani cu tumora cerebrala maligna | Autor: laura-s

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,
nu credeam ca va trebui sa deschid vreodata un subiect nou la umanitare...dar, drama prin care trece acest copil minunat de 9 ani m-a determinat sa nu raman pasiva.
Este vorba de un baiat de 9 ani pe nume Luca Legian din Cluj Napoca care a fost diagnosticat cu tumora cerebrala.
In urma cu aproximativ 2 saptamani, Luca a inceput sa se simta rau. A inceput sa vomite destul de des, in jeturi puternice, iar parintii au inceput o serie de investigatii punand totul pe seama unei toxiinfectii alimentare; doctorii care l-au consultat au banuit atunci ca ar avea probleme la stomac si i-au facut analizele necesare (bariu si altele); s-a dovedit ca nu avea probleme nici cu stomacul; acest lucru a determinat parintii si doctorii care ii facusera investigatiile de pana acum sa continue investigatiile.
Ca sa excluda si posibilitatea unei tumori au contactat o prietena buna care este medic la UPU Cluj si in urma investigatiilor facute s-a pus acest diagnostic: TUMORA DE FOSA POSTERIOARA (VENTRICOL IV).
Parintii lui Luca sunt Alin Legian care lucreaza la Institutul Inimii Cluj si Laura Legian care este farmacist si au cunostinte de gravitatea acestui diagnostic, fapt pentru care doresc ca el sa fie operat cat mai curind posibil.
Pentru aceasta operatie si pentru tratamente e nevoie de sprijin financiar,sprijin care dorim sa-l obtinem si cu ajutorul dvs.

Va multumesc anticipat.


Laura





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Laura mi-a trimis toate documentele cerute de regulamentul sectiunii umanitare.
Sper din suflet sa putem da o mana de ajutor pentru micutul Luca.



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nici nu mi pot imagina ce e in sufletul lor
Asteptam un cont bancar
Iar cand vine Laura, poate va introduce cazul la bazar



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Multumesc DC pentru ajutor. Nu prea stiu ce sa va mai spun, ca eu personal de trei zile de cand am aflat....nu mai prea sunt coerenta.

Poate cel mai bine veti intelege totul daca veti privi lucrurile prin ochii tatalui acestui minunat copil:


PAYPAL: alinlegian@gmail.com

Conturi deschise la BCR Cluj Napoca

Titular cont : LEGIAN LAURA STEFANIA

EURO : RO88RNCB0113000771670002

USD : RO61RNCB0113000771670003

LEI : RO18RNCB0113000771670001

BIC: RNCB
SWIFT: ROBU


"Dragi prieteni , in nefericire va scriu sa va cer ajutorul intr-un moment extrem de neplacut din viata mea. Baietelul meu de 9 ani a fost diagnosticat acum o saptamana cu tumora cerebrala . Cred ca va fi operat la Cluj de dl.profesor Florian, dar ceea ce va urma ma face sa va scriu. Dupa operatie va avea nevoie nu se stie de cite sedinte de radioterapie si chimioterapie care se fac doar in Franta sau Germania, bineinteles contra cost. Rugamintea mea pentru voi e ca sa vorbiti cu prietenii,cunoscutii ,rudele voastre , pentru a putea aduna banii necesari citorva din aceste tratamente in Europa . Va stau la dispozitie daca aveti intrebari, idei,orice m-ar putea ajuta. Cei care ma stiti,stiti ca nu v-as cere ajutorul daca n-as fi EXTREM de nevoit s-o fac, imi cer scuze celor carora le-am creeat disconfort cu mesajul meu"

Acestea sunt cuvintele unui tata nevoit sa ceara ajutorul altor OAMENI cu suflet, pentru a-si salva baietelul.

Va multumesc mult pentru ajutor si voi reveni cu informatii.


Parintii inca nu stiu daca vor aduna cei 35.000 - 45.000 euro pentru a-l putea opera in Germania sau Austria, sau vor face numai radioterapia/chimioterapia in Germania sau Franta.

Inca aduna informatii de la toti cunoscutii si vor decide care e cea mai buna solutie pentru Luca.

Va ,

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Acel "contra cost" efectiv te face sa nu mai respiri
Doamne ajuta sa fie un succes operatia si sa se adune banii pentru a incepe lupta.




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

E cumplit sa te loveasca asa dintr o data un asemenea diagnostic si pt tine ca parinte dar pt puiul tau e strigator la cer..........nu stiu de ce se intampla asta,dar in ultima vreme parca suntem invadati de asemenea crunte diagnostice.........Doamne ajuta sa fie un succes aceasta campanie!
Laura sa pui si codurile acelea pt transfer din afara si paypal ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

sper din suflet sa putem face ceva astfel incat Luca sa poata fi operat in Germania.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Sanatate multa lui Luca si putere parintilor, sa reuseasca sa adune suma necesara si sa ii fie puiului alaturi in urmatoarele luni.

Laura, am introdus cazul la bazar te rog sa verifici daca datele trecute in documentul cu cazurile umanitare sunt corecte si complete.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Laura, ai un PM de la mine.

Multa putere lui Luca si familiei sale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Dragele mele, va multumesc mult pentru tot ajutorul si sustinerea voastra.
Sper tare mult sa putem ajuta acest suflet mic...e atat de nedrept...e prea crunt....poate daca boala evolueaza lent, poate daca ai timp sa "te obisnuiesti" cu asa ceva, poate atunci ai putea sa iei totul mai usor, sa suferi treptat....nu stiu daca are vreo logica ce spun, dar un asa diagnostic in doar o saptamana.....si din pacate diagnosticul a fost confirmat si reconfirmat si re-reconfirmat...de diferiti doctori neurologi/ neurochirurgi.

Vrea sa va anunt ca avem si primul virament prin PAYPAL:
HELBI: 20 euro multumesc mult


Dragelor, va multumesc tuturor si va tin la curent cu evolutia lui Luca.

Va ,
Laura





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Monnvas multumesc pentru sfaturile trimise.
Laura25 multumesc ca ai introdus cazul la bazar.
Si daca am uitat sa raspund cuiva sa ma trageti de maneca....

Azi am mai aflat ca micutul Luca nu stie inca nimic despre boala lui...parintii au rugat prietenii sa se comporte normal cu Luca si sa-i zambeasca daca se vor intalni in parc.....

Va ,
Laura

Mergi la inceput