FIV la Clinica Promed System ( 5 )

FIV la Clinica Promed System ( 5 ) | Autor: gabriela_tutuianu

Link direct la acest mesaj

cap.1 cap.2 cap.3
cap.4

Noutati - 17.10.2012

Clinica Promed System va anunta lansarea incepand cu data de 01 Noiembrie 2012, a unui nou program pentru cuplurile care necesita proceduri de Reproducere Umana Asistata.


Programul tine cont de stadiul actual de dezvoltare al societatii romanesti, de vremurile dificile cu care se confrunta multi dintre noi. Incercam sa contribuim, atita cit putem, la indeplinirea unui vis: A avea un copil.

Scopul programului este ajutorarea cuplurilor infertile din Romania, cu venituri personale reduse sa isi indeplineasca visul de a obtine un copil prin Fertilizare in Vitro Standard sau ICSI.
Incercam sa va asiguram sansa de a avea un copil, fiind tratati in una din cele mai performante clinici de Reproducere Umana Asistata din Romania, de catre un colectiv de medici dedicati.

Conditiile de participare:

- varsta mamei intre 24-41 ani (inclusiv ) ;
- venituri lunare dovedite prin fisa fiscala a anului precedent pentru ambii parteneri < 3500 ron NET si niciunul dintre participanti sa nu fie actionar sau proprietar al unei firme care inregistreaza venituri suplimentare (se demonstreaza aceasta printr-o hartie de la ANAF in care este mentionat faptul ca nu are venituri suplimentare);
- valoarea hormonului AMH > 0,7 ng/ml;
- valoarea hormonului FSH < 10 mUI/mL;
- indicele de masa corporala al femeii cu valori cuprinse intre 20-30;
- sunt acceptate atat cupluri casatorite, cat si cupluri necasatorite;
- analizele medicale si investigatiile imagistice trebuie efectuate in cadrul Clinicii Promed System;
- este obligatorie efectuarea in Clinica Promed System a investigatiilor imagistice, spermograma/spermocultura si cultura de col;
- analizele uzuale, markerii virali, analizele hormonale, spermocultura nu trebuie sa fie mai vechi de 6 luni;
- sunt acceptate cuplurile care necesita donatoare de ovocite, donator sperma, mama surogat.

Preturi:

FIV Standard - 4600 ron
FIV ICSI - 5100 ron
FIV fara transfer de embrioni - 4200 ron
FIV esuat prin neobtinere de embrioni - 3300 ron
FIV esuat prin neobtinere de ovocite - 2800 ron

In cazul in care prima procedura FIV efectuata prin programul intern "Primul Copil", s-a soldat cu test de sarcina negativ, cea de-a doua va fi la aceleasi costuri. Pentru cea de-a treia incercare a cuplului, costurile vor fi conform tarifelor clinicii.

Costuri suplimentare:

Discutie in cadrul Comisiei de Sterilitate in vederea stabiliriiconduitei terapeutice individualizate - 300 lei;
Pachet Monitorizarea tratamentului pentru FIV - 1300 lei;
Anestezie generala in cursul procedurii de recoltare de ovocite - 485 lei;
Cazare in rezerva dubla, pe parcursul procedurilor de recoltare ovocite/embriotransfer - 400 lei;
Medicatia din timpul interventiei si supravegherea de catre personalul implicat - 500 lei;
Tratament albumina umana (daca este cazul) - 270 lei.

Proceduri specifice de laborator (daca este cazul)**:


Pastrare embrioni pana la stadiul de blastocistsi transfer de blastocist - 900 lei;
Vitrificare si pastrare embrioni (1-4 embrioni) - 1100 lei;
Vitrificare si pastrare embrioni (5-8 embrioni) - 1650 lei;
Vitrificare si pastrare embrioni (> 9 embrioni) - 2000 lei;
Assisted hatching - 600 lei;
Punctie testiculara cu anestezie generala - 1700 lei;
Prelucrare material testicular in laborator - 800 lei;
Decongelare tesut testicular - 450 lei;
Decongelare embrioni – 550 lei;

*costurile medicamentelor de stimulare ovariana din decursul procedurii de FIV ET sunt suportate de pacienti.

In fiecare luna Clinica Promed System desemneaza medicul ginecolog si embriolog care se vor ocupa de cuplurile pe luna respectiva.


In cazul in care cuplul doreste ca tratamentul si procedura sa fie efectuate de catre un anumit medic ginecolog intern din cadrul Clinicii Promed System, altul decat cel desemnat pentru luna respectiva care sa efectueze procedurile, costul suplimentar este de 920 ron . Deasemnea, daca doreste un alt medic embriolog, decit cel desemnat de clinica pentru luna respectiva, pentru efectuarea procedurii, costul suplimentar este de 460 ron.

Daca pacienta doreste sa aleaga un medic ginecolog extern, acreditat de Clinica Promed System, pentru efectuarea procedurilor, costul suplimentar este de 1400 ron.

Dosarul se depune pana in ultima zi a lunii, iar comisia de aprobare se intruneste in primele 10 zile ale lunii urmatoare, dupa care informam cuplurile aprobate.
Numarul de proceduri efectuate lunar va fi de 5. Medicul ginecolog care va efectua procedurile pe luna respective, precum si medicul embriolog va fi desemnat de catre comisia Programului "Primul Copil".

Comisia de aprobare este constituita din:

Medici ginecologi
Dr. Predoi Silviu;
Dr. Bolintineanu Alina;
Dr. Predoi Deliana;
Dr. Andronescu Lara;
Dr. Corina Manolea;
Medici embriologi
Dr. Mustata Andreea;
Dr. Sandu Lacramioara;
Biolog Popa Mihaela;
Secretar comisie
Andreea Manaila

Informatii si completare dosare:

Andreea Manaila: 0735555398; andreea_manaila@yahoo.com; andreea.manaila@clinica-promed.ro
Roxana Badea: 0785212645; roxana.badea@clinica-promed.ro
Andreea Sandu: andreea.sandu@clinica-promed.ro

aspirante :
engi1975 - fiv cu d-na deliana predoi - dec 2012 - nereusit
lumynytas81 - fiv cu d-na deliana predoi . beta pozitiv , sarcina oprita in evolutie . ET 12 dec - nereusit
Nelay_star - 3 fiv-uri cu dna deliana predoi - toate negative . sotul azospermie . urmeaza fiv in primavara ( sa fie cu succes )
cris8 - 2 inseminari nereusite , fiv reusit cu d-na deliana predoi
monas - fiv reusti cu d-a deliana predoi - mama de 2 gemeni : Eva si Fabian - 8 Martie 2011




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicolpa spune:

Pe data de 27 febr am si eu prima programare la dna doctor Bolintineanu.Am foarte mari emotii.As vrea sa va intreb daca aveti idee in ce consta prima intalnire,voi merge cu analizele ce le-am fac pana acum.Din pacate pe 27 voi fi la problema,oare trebuia in mod normal sa-mi faca si control?Mi-a vent mai devreme luna aceasta dp ce apucasem sa-mi fac programare si totusi as vrea sa ma duc ca si asa am tot amanat sa mergem ,am zis ca poate raman luna de luna am trait cu speranta asta si din pacate au trecut 3 ani,analizele in mare au iesit bune,la sot mai prostute .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

depinde de ce veti discuta . daca vrei sa discutati despre vreo metoda de reproducere asistata nu este nevoie si de consult gineco .

iar pentru consult daca doresti te poti programa alta data .

si ia toate analizele cu tine . ca despre ele o sa discutati .

succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolpa spune:

Da o sa iau toate analizele desi sunt cam vechi dar ma gandesc ca o sa-mi dea sa fac alte analize ,oricum tot acolo as vrea sa fac si control dar probabil in alta data poate ca o sa ma cheme si cu analizele pe care o sa le fac,nu stiu am emotii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

chiar daca sunt vechi , isi poate face o idee despre organismul tau si iti va recomanda ceea ce trebuie musai . nu te mai pune sa le refaci pe toate .

succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Gabriela_tutuianu, tu te-ai intalnit cu Comisia? Eu urmeaza sa o fac astazi si as fi vrut sa stiu in ce consta aceasta. Analizale noastre nu sunt mai vechi de 2-3 luni, unele facute chiar in cadrul clinicii. Care vor fi cele obligatorii pe care trebuie sa le facem la ei?
Imi este de ajutor oricare raspuns, de la fetele ce au aplicat pentru programul "Primul copil".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

eu nu am aplicat pentru program , de caeea habar nu am ce se va intampla acolo . insa vei vedea si ne spui si noua .
cred ca esti singura care aplica pentru acest program ( care ma atrage si pe mine ) si iti tinem pumnii . sa fie cu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

fetelor , pe unde sunteti ?

asteptam vesti de la voi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Buna fetelor,

Va doresc o primavara frumoasa, cu multe vesti bune !

Eu am nascut intre timp, nasterea a fost cu dl dr Predoi Silviu caruia ii multumesc din suflet pt tot,(dna dr avand deja sarcina avansata, a inlocuit-o dl dr) totul a decurs ff bine, fetita mea a primit 10 la nastere si amandoua suntem sanatoase.

Va doresc din toata inima sa iesiti invingatoare din lupta asta cu infertilitatea, stiu cat e de greu, mie nici acum cand imi vad fetita, parca nu imi vine sa cred ca o am...prea multi ani de suferinta sunt in spate, nu voi uita niciodata cat de greu mi-a fost si ce sentimente de neputinta traiam. Dar trebuie sa sperati si sa luptati cu toate fortele, si ramaneti cat puteti voi de pozitive. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

felicitari ! sa iti traiasca si sa va bucurati de clipe extraordinare impreuna .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Cris felicitari! bebelina ta sa fie sanatoasa, frumoasa si sa va umple casa numai de bucurii. va

Mergi la inceput