Sanatate precara - ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dav05 spune:

citind povestea ta, parca ma vad pe mine ingrozita de laringita la doar 7 luni ale lui D. Am ajuns si la spital cu el. Se sufoca, groaznic. Intr-o zi pediatra lui mi-a recomandat Imunice. E din plante si stimuleaza imunitatea.Se da in cure de cate 10 zile sau cate o luna.ti-l recomand.multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicavica spune:

Selene,
asta am patit-o si noi cu intrarea in colectivitate(la 2 ani),imbolnaviri lungi si dese...Mai putin infectii urinare..
Homeogenul e pt dureri de gat,stodalul e pt tusePt ce descrii tu ,la ultimile simptome,eu i-as fi dat aconit homeopat si oscillo(aici spun cum as fi facut eu)..Iar pt muci lungi si multi si tuse(care-i provacata de aceste secretii,care nu se mai termina),orl-istul nostru ne da ori ophtamesone n(picaturi cu antibiotic),ori betaptioptal tot picaturi...in nici un caz antibiotic oral..Practic la o raceala cu muci multi si lungi:apa de mare,ibalgin/nurofen de 3 ori pe zi si picaturile nazale,care fac minuni la noi...Uleiul de peste mareste imunitatea prin reglarea tranzitului..dar nu ofera o protectie marita la virusi bacterii..are multe alte beneficii,dar nu cele pe care ti le-a spus vanzatoarea de la PlafarAcelasi lucru se intampla si cu colostru cu probiotice,pe acelasi mecanism functioneza,prin refacerea florei intestinale afectata de antibiotice...noi am luat o groaza de chestii pt imunitate(ca tot e la moda)degeaba..pana la polen nu si-a revenit,si operatia de polipi...
Ai grija la ce dri mergi,si ce tratamente administrezi si cate...O spun din experienta...Si eu am fost ca tine,si stiu ca-i dureros si frustrant.
Sanatate la pitica ,si tie rabdare multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Exista 2 tipuri de "verde" la muci?...
Intreb fiindca eu in copilarie, cand incepea sa-mi curga nasul cu muci aposi abia asteptam sa treaca vreo 3 zile sa devina vascosi galben-verzui fiindca stiam ca atunci trece greul, trece raceala! Asa zicea si maica-mea, ca "s-au copt mucii" si era de bine, efectiv atunci imi trecea raceala, nu mai luam niciun medicament.
Si la fiica-mea e la fel, o deranjeaza cand sunt aposi-alunecosi, caci la orizontala ii vin inapoi si tuseste, se ineaca. Dar cand devin vascosi si verzui (se intaresc si eu ii scot "bilutze" cu degetul mic, se distreaza teribil) n-o mai deranjeaza, nici vorba de infectie sau supra-infectie...
Deci: in ce caz sunt periculosi mucii verzi?! Presupun ca doar daca sunt insotiti de febra semnaleaza infectie, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Selene, da, nebulizatorul e tot una cu aparatul de aerosoli.
ACC este tot un fluimucil (nu stiu exact diferenta dintre ele), exista si sub forma de pliculete si sub forma de fiole (acestea se folosesc la aerosoli), are rolul de a fluidiza secretiile. La noi merg si ACC si fluimucil si flixotide. Stiu ca unii doctori recomanda si dexametazona dar eu una nu am gasit in farmacii.
Dar, oricum, pentru oricare din ele, ceresfatul medicului.

Amvazut ca cineva a spus de aerius parca. Asa este. Si noua ne-a recomandat dr.la raceli siropuri antialergice. Eu ii dau baiatului flonidan sau ketof (asta mi-a dat medicul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Exista 2 tipuri de "verde" la muci?...
Intreb fiindca eu in copilarie, cand incepea sa-mi curga nasul cu muci aposi abia asteptam sa treaca vreo 3 zile sa devina vascosi galben-verzui fiindca stiam ca atunci trece greul, trece raceala! Asa zicea si maica-mea, ca "s-au copt mucii" si era de bine, efectiv atunci imi trecea raceala, nu mai luam niciun medicament.
Si la fiica-mea e la fel, o deranjeaza cand sunt aposi-alunecosi, caci la orizontala ii vin inapoi si tuseste, se ineaca. Dar cand devin vascosi si verzui (se intaresc si eu ii scot "bilutze" cu degetul mic, se distreaza teribil) n-o mai deranjeaza, nici vorba de infectie sau supra-infectie...
Deci: in ce caz sunt periculosi mucii verzi?! Presupun ca doar daca sunt insotiti de febra semnaleaza infectie, nu?

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Ilinca, fix la fel suntr si eu :).


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

carmencat, a luat si Aerius, mai demult.

Am fugit, totusi, pana la camera de garda, la dispensar, are o usoara bronsita, doar Sumetrolim si Fluimuicil i-a mai dat, i-am spus cate a luat in ultima vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Astept sa ajungem acasa si sa discut cu medicul nostru de familie, luand in considerare si indicatiile voastre.

Tineti-mi pumnii sa nu faca febra pana la 20, cand plecam, ca altfel... of.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Pentru stafilococ ai incercat cu Bactroban?Stiu ca s-a mai discutat pe aici si ca se gaseste in Ungaria.Fetele ziceau ca face minuni.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Multumesc pentru sfaturi, fetelor.

Si Daria are luate o droaie de medicamente pana la varsta asta, inclusiv doua ture de injectii. Problemele respiratorii sunt cele care ne dau mult, mult de furca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Selene, vroiam sa vin cu un link despre mucegai, dar am timp putin si la o prima cautare am asta:
http://adevarul.ro/sanatate/medicina/ce-boli-cauza-mucegaiul-casa-1_50adaec57c42d5a663991ea1/index.html

Poti cauta singura, gasesti destule info. Vreau doar sa subliniez ca problemele respiratorii ale Dariei se pot datora mucegaiului din casa! Nu trata superficial aceasta informatie.
De la o banala alergie pana la afectiuni grave ale plamanilor, mucegaiul se poate face raspunzator.
De asemenea, mucegaiul poate inrautati starea de sanatate a unei persoane care deja sufera de o afectiune respiratorie.
Ba mai mult, se vorbeste si despre faptul ca mucegaiul poate influenta starea psihica.
Pentru copii si varstnici, precum si pentru persoane cu imunitatea scazuta, mucegaiul este un factor extrem de periculos.

Mergi la inceput