Sanatate precara - ce sa fac?

Sanatate precara - ce sa fac? | Autor: Selene_Bunny

Link direct la acest mesaj

E vorba de Daria, acum in varsta de 4 ani.

De vreo doua luni incoace, o tinem numai in probleme de sanatate, mai lungi perioadele de probleme decat cele de sanatate.

Situatia a debutat printr-o infectie urinara urata (a 3-a sau a 4-a de pana acum), vinovatul fiind, ca si pana acum, E.coli. Am facut atunci analizele in regim de urgenta, a urmat tratament cu antibiotic timp de 7 zile, de duminica pana duminica urmatoare.

La 4 zile dupa incetarea tratamentului, joi, deci, face febra 39 cu 2, i se umfla si inrosesc amigdalele, capata un aspect buretos si ii apar pete alb-galbui pe ele. Alta tura de tratament.

Terminam cu asta, la o saptamana dupa, incepe sa-i curga nasul si sa-mi spuna ca o supara gatul. Intervin doar homeopat, insa, timp de 5 zile, nu se vad imbunatatiri, din contra, mucii se incheaga, devin galbeni, apoi verzi, vascosi, oribili. Intra iar pe antibiotic, Klacid, de la prima administrare se vad imbunatatiri. 5 zile tratament cu antibiotic.

Plecam in vacanta de Sarbatori, o apuca iar mucii. Decid sa nu intervin, deocamdata, pentru ca trecuse prea putin timp de la Klacid. Degeaba, mucii devin iar verzi si tot mai verzi, deja faceam haz de necaz, asteptam sa devina albastri. Bag iar Klacid, mucii cedeaza in 3 zile. Asta a fost in saptamana 22-28 decembrie.

Suntem in saptamana 29 decembrie-6 ianuarie si IAR tuseste si are muci. A stat mai mult timp afara ieri, a batut-o un vant mai rece si... gata, tuseste si are muci curgatori, aposi. Tusea e productiva, i-am luat Humex.

Insa azi-noapte, auzind-o cum tuseste si cum se ineaca cu flegma din gat, m-a luat plansul. Nu mai stiu ce sa fac, a luat atatea in doar doua luni, la gradinita mai mult n-a mers decat a mers, am ajuns sa o feresc de orice - sa nu stea in dreptul geamului deschis, sa-si ia mereu sosete mai groase, sa nu carecumva sa-si dea jos sosetele, sa nu umble desculta prin casa, nici macar pe covor, sa nu bea apa rece, sa nu manance nimic rece...

Si totusi, sanatatea ei s-a subrezit rau.

Ce ar trebui sa fac?

Pentru infectia urinara, a luat Zinnat + Uricol + EUBiotics.
Pentru gatul rosu, nici nu mai stiu ce a luat. Pentru febra, i-am pus, initial, supozitoare cu Paracetamol, apoi a luat Nurofen sirop.
Pentru primii muci, a luat granule homeopate, plus extract de coacaz, plus Homeogene, pentru tuse. Nimic n-a mers. Trecut pe Klacid.
Pentru a doua tura de muci, a luat Klacid.
Pentru acum, i-am dat doar Humex, deocamdata.

In paralel, Nasomer, prima tura de muci a fost groaznica, la 4 dimineata s-a trezit ca nu poate respira, ca ii e frig, i-am facut o baie calda, am masat-o cu Vaporub pe spate si pe piept, i-am facut inhalatii ca pe vremuri, cu capul acoperit cu un prosop, deasupra aburilor...

Mucii de genul ala banuiesc ca sunt din cauza Stafilococului auriu, de care nu reusim sa scapam.

Deci, cum sa o ajut sa-si revina? Cu gatul stiu ca e sensibila, nu e prima data cand se intampla chestia povestita.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny



Mucii de genul ala banuiesc ca sunt din cauza Stafilococului auriu, de care nu reusim sa scapam.

Deci, cum sa o ajut sa-si revina? Cu gatul stiu ca e sensibila, nu e prima data cand se intampla chestia povestita.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.



Parerea mea este ca se impune un exudat nazal si faringian, iar pe baza antibiogramei se va stabili si schema de antibiotic.
Ia legatura cu pediatrul.

Adjuvant, foarte bun pentru gat, tuse, sistem imunitar este Decasept :

http://www.ymed.ro/decasept/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Am 3 exudate nazale si faringiene, de la 3 laboratoare diferite, toate confirma prezenta microbului. Nu cedeaza la tratament, deloc. Il are de mult, insa nu am intervenit medicamentos decat cand a inceput sa ne faca cu adevarat probleme.

Am folosit si Decasept, uitasem.

Iar odata cu infectia urinara, d-na laboranta mi-a explicat si in ce conditii trebuie sa se faca analizele pentru ca rezultatele sa fie concludente. Pe scurt, organismul trebuie sa fie "curat" de orice medicament pentru cel putin 7 zile inainte de a efectua analizele. Altfel, desi microbul este prezent in organism, rezultatul va fi negativ. Fals negativ, de fapt.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Selene, fii-mea, pana pe la 6 ani si jumatate era racita in permanenta. Adica : dupa o saptamana de gradinita, 10 zile statea acasa cu otita si rosu in gat, in acelasi timp.
De sfafilococ nu stiu sa iti zic nimic, ca nu m-am confruntat. Dar pt a nu mai recidiva infectiile urinare, este fff importanta igiena funduletului. Dupa ce face treaba mare, daca nu o speli, obligatoriu sa o stergi f bine cu servetele umede. Mainile, curate inainte de orice ar manca.
Ai putea sa ii dai sirop pt intarirea imunitatii, in cure de 3 luni. Intreaba medicul de familie sau un pediatru, iti vor explica ce si cum.
Te pot consola ca, incepand cu 7 ani, copiii nu mai racesc atat de des, dar este f important sa ii tratezi corect racelile, pt a nu ramane cu sechele pe viata ( raceli la plamani, otite...).



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

ma ingrozeste ce povestiti voi aici :(

n-am nici eu sfaturi ca noi abia ce am inceput acest lung drum al mucilor si imunizarii sau ce-o fi asta...am folosit o singura data antibiotic pana acum.
Nu ar fi o alternativa ok si aerosolii, in cazul infectiilor sau afectiunilor respiratorii?
vroiam doar sa adaug ca si eu voi merge sa solicit un sirop pt imunitate si poate sugestii pentru o dieta mai adecvata. consider ca alimentatia are un rol important si poate nu stiu eu sa ii dau toate vitaminele si nutrientii necesari prin hrana.
Daria fiind mai mare poate cred sa primeasca si drajeuri din alea cu vitamine sau catina, miere, etc, presupun.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

ina, sa stii ca m-am gandit de mai multe ori la tine, cum ai povestit ca i-au aspirat din plamani piticului tau o tona de muci. Sper sa nu faca febra, asta seara plecam spre casa de unde suntem, in vara a trebuit sa anulam biletele luate cu anticipatie pentru ca fix cu o zi inainte sa ne suim in tren a facut febra mare, recurentul rosu in gat, era moale ca o carpa. Si in vara nici macar nu frecventase gradinita.

Mierea numai daca i-o ascund in ceva, ca altfel nu o ia.

La noi s-au strans mai multe acum, sarim dintr-una intr-alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Selene, eu la muci verzi, albastrii, alb-galbui, sau ce culoare vrei tu , nu dau copilului meu decat humex spray cu apa de mare. Atat! Si curatat bine-bine mucii. Pt tuse la noi a facut miracole ambroxol sirop (cel mai ieftin de pe piata ).

A fost inclusiv cu febra la gradinita, caci nu era nimeni sa stea cu el acasa (asa mama dexazata sunt ) si in afara de ibalgin nu a primit nimic. Este adevarat ca 2 luni a tot tinut-o cu tuse si cu muci, insa mi-am spus ca degeaba bag medicamente in el, mai bine las sa se lupte singur organismul. Nu i-am dat nimic de imunitate, nicio vitamina. Nu mananca mai bine, nu vrea sa auda de fructe, citrice sau suc de portocale. Si cu toate acestea vad ca are rezistenta. Eu nu am decat o singura explicatie: alaptatul prelungit.

Cunosc personal cazuri de hepatita fulminanta la copii dupa administrare prelungita de ibuprofen/paracetamol de catre parinti la orice muc sau tuse. Iar eu asa ceva nu risc sa pateasca si copilul meu.

O idee ar fi colostru sau cura de prebiotice pt imunitatea Dariei. Pe mine oricum ma apuca ameteala cand citesc ce farmacie intreaga a luat fetita ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Black, ai dreptate, din cauza medicamentelor pt raceala, a antibioticelor, fetitei mele i-a iesit la analize ca are ficatul usor marit. A facut tratament timp de 3 luni cu Liv 52.
Explica-i, pas cu pas, lui Selene ce tratament sa ii dea fetitei la raceala de acum.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Selene, mai putin infectia urinara si stafilococul, va urmam indeaproape.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

blackule, ei, din pacate, nu-i treceau, si asa mi se pare groaznic sa stai 10 zile cu muci dintr-aia, nu se putea odihni noaptea, se trezea sufocandu-se, se enerva... M-am tinut eu tare sa nu ii dau antibiotic, dar n-am rezistat, vazand-o cum se chinuie noapte de noapte si cum striga "plecati, mucilor, lasati-ma in pace". Si scotea la muci din ea, mama-mama, nu scoteam eu cu aspiratorul cat scotea ea cand isi sufla tare nasul.

Daria mananca fructe si bea freshuri, macar atat.

Alaptatul poate fi o explicatie, din cate am citit.

Nurofenul l-am luat sa-l am pe tren, e vorba de ditamai drumul, totusi, 15 ore.

In afara de ce am scris, mai e afectata de doua chestii, sa vad pe alea cum le-om remedia, una e de natura fizica, alta, de natura emotionala, zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Eu sunt de parere sa incerci aerosoli (cu aparat de aerosoli) cu ACC (sau flixotide, sau fluimucil, etc) ori ce medicament iti va recomnada medicul. Mi se pare cam mult antibiotic (sunt sigura ca i l-ai administrat la sfatul medicului) si ma gandesc sa nu devina imun organismul la astfelde substante si sa nu-si mai faca efectul.
In paralel, cere-i medicului sa-ti recomande ceva pentru cresterea imunitatii. Noi i-am administrat baiatului nostru bronhovaxom cate un pliculet pe zi timp de 10 zile, doua luni.
In rest, fructe multe inclusiv acuma iarna.
De asemenea, ma gandesc ca poate ar fi beneficia si o cura la o s, cand s-o putea.
Alte idei nu mai am acuma. Eu de obicei il tratez pe baiat cu aerosoli, sirop de tuse, iar pentru stafilococ auriu a luat un antibiotic (nu mai retin acuma denumirea exacta dar cred ca era pe baza de claritromicina-daca vorbesc prostii, imi cer scuze) si la urmatoarele analize nu i-a mai iesit. Acuma e adevarat,al meu nu a racit niciodata asa rau ca fetita ta.

Pentru febra eu am apelat si la varianta babeasca aia cu sosete udate cu otet.

Sanatate multa va doresc si fruntea sus.

Mergi la inceput