Sanatate precara - ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Selene, tu povesteai ca aveti mucegai in baie?
Daca da, scapa de el! E foarte important!

Grija mare la igiena corpului si starea alimentelor pe care le comsumati.




I-am dat in cap in repetate randuri, ladyJ, inclusiv cu faimosul Savo.




´´In repetate randuri´´ inseamna ca tot reapare,nu?
Este o pare problema mucegaiul, foarte periculos pentru sanatate.
Aveti grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

carmencat, ina.click, cand ai vostri sunt raciti, ati observat cumva vreo legatura intre prezenta animalutelor de companie - mai exact, parul lasat de acestea - si inrautatirea simptomelor racelii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

carmencat, ina.click, cand ai vostri sunt raciti, ati observat cumva vreo legatura intre prezenta animalutelor de companie - mai exact, parul lasat de acestea - si inrautatirea simptomelor racelii?



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







Nu. Am 2 caini mari. Are acces nelimitat la ei, cu amendamentul ca dupa joaca sa se spele pe maini.

Ma gandesc acuma la mucii tai aposi (ca avem si noi modelul asta acum) si ne-a recomandat aerius 2.5ml seara. Pe langa biorinil, apa de mare, curatat nas, ceaiuri multe cu miere si lamaie, portocale, etc. Deocamdata febra nu are, asa ca nu avem de ce lua nurofen si/sau panadol.
Intreaba si tu la pediatra ta de aerius.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Daca crezi ca e ceva alerergie, fa i testele Selene.
Rinita e cu muci aposi, multi si mult timp.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Carmen, copilul tau e alergic? Aerius e pentru alergii ...


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Ce animalut ai?

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Carmen, copilul tau e alergic? Aerius e pentru alergii ...


Vicky, Printzesone and BB (22+)





Stiu, nu e alergica, dar da rezultate bune la tratamentul guturaiului in prima faza, mai micsoreaza secretia de muci aposi. Si eu m-am mirat initial, dar a avut efect. Dupa aia am cautat pe net si am gasit explicatia.
Pana la urma ceva de gen gasesti si in paracetamol sinus, nurofen raceala si gripa, fervex, teraflu, etc. Doar ca astea sunt pentru adulti si nu dai la copii.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaa spune:

Selenne am vazut ca i-ai dat si homeopate. La muci aposi nu ai incercat cu allium cepa? Fetita mea, Larisa, a avut un stafilococ beta hemolitic de grup G care l-am dovedit cu tratament homeopat dupa o "cura" de 2 antibiotice puternice. Am fost super multumita.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Si noi de cand am inceput gradinita(17 sept) o tinem tot intr-un muc. Nu exagerez cand spun ca nu cred sa fi fost 10 zile in total in ultimele 3 luni jumatate in care sa nu fi avut muci.
Si eu eram anti - antibiotice
Dar cand mucii devin vascosi, verzi inseamna ca se suprainfecteaza. Noi am ajuns la bronhopneuumonie, secretii groaznice, o tuse pana la voma.
Copilul meu a luat cred o farmacie intreaga, trebuia sa mearga la gradinita(nu aveam cum sa stea acasa)deci trebuia cat de cat sa tinem sub control racelile.
Ce a mers: sinupret, sirop de ridiche neagra.
Am luat si noi bronhovaxom, fara efecte la noi insa(2 ture a 10 zile), Immunice(3 ture a 10 zile).
Ambroxol nu functioneaza la noi.

Ziceam ca vine vacanta si macar 3 saptamani sa fie si el sanatosi. De pe 20 decembrie a tinut-o tot intr-o tuse. I-a trecut acu 2 zile, azi iar ii curge nasul.

Si eu astept cumva o solutie minune, un medicament care in 3 zile sa il puna pe picioare, si sa nu mai curga mucii astia pacatosi.

Ce a luat?
- plantusin, sirop ridiche neagra, bromhexin, erdomed, ambroxol
- aerius, nurofen, panadol, sinupret, oscilococcinum, salbutamol, tantum verde spray, vit c, immunice, bronhovaxom
- tetrisal, pivalone, biorinil si vibrocil in nas(mai rar totusi).
- antibiotic: o tura de amoxicilina si o tura de cedax.

La sfatul unei mamici, ii fac spalaturi nazale seara si doarme bine.

Copilul meu a fost alaptat aproape 3 ani si pana la inceperea gradinitei nu a avut decat cateva episoade de boala, minuscule fata de ceea ce se intampla acum.

Mai nou, un prieten de al lui a fost diagnosticat cu herpengina, si cum de Sarbatori au stat impreuna, ma astept sa apara si aftele in curand.

Si in final, exudatul nazal si cel faringian au iesit negative.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

de cand a inceput gradinita suntem si noi incontinuu cu cate ceva
racesc pe rand cand termina unu il ia pe celalat dar ceea ce ma dispera si intriga pe mine este ca fata care mananca orice cu vitamine naturale, legume, carne, lapte, oua draci laci face niste forme nasoale ale bolilor zace mult mai mult ultimile doua raceli au fost de cosmar am ajuns la analize si echografii
iar baiatul care mananca cand isi aduce el aminte si mai nediversificat e foarte selectiv acu mamanca ca fructe doar mandarine mamanca numai ce stie el trage doua vomitaturi si a doua zi nu mai are nimic are 14 kg la 3 ani juma
am cerut ieri siropuri de imunitate azi le astept sa le iau de la farmacie



Mergi la inceput