IULIA va invinge CANCERUL!

IULIA va invinge CANCERUL! | Autor: Monnvas

Link direct la acest mesaj

IULIA va invinge CANCERUL!

Iulia-Elena, pe numele complet Iulia-Elena Fiterau Brostean, este mezina clubului nostru, Ghiocei de Martie-Aprilie 2009. A luptat ca sa vina pe lume. S-a lasat asteptata mult si a fost adusa in burtica mamei prin FIV. A fost ingrijita si iubita din prima secunda. A fost alaptata pana dupa 2 ani. A fost inconjurata cu dragoste si cu atentie.

Inca de la nastere s-a observat „o galma” in zona feselor, cum se zice in popor „la noada”. La 4 luni a facut primul RMN, in urma caruia medicii din Cluj au ajuns la concluzia ca e „doar un lipom”, nefiind vascularizat. Camelia (Cami05), mama Iuliei, a primit recomandarea sa mai astepte pana Iulia mai creste un pic, ca interventia nu este urgenta.

In aceasta primavara Iulia a facut 3 ani. Si-a petrecut ziua in spital. In martie Cami a observat ca galma a inceput sa creasca. Iulia se plangea de dureri de fundulet. La un moment dat, tot prin martie, a cazut de pe un tobogan in fund. A plans mult si de atunci n-a mai putut sta in fund, a inceput sa si schioapete un pic. Au urmat controale medicale, intai la Oradea, unde locuieste familia, apoi la Cluj, unde a facut un nou RMN. Tumora era deja vizibila si la suprafata, santul interfesier fiind putin deplasat si „galma” colorandu-se rosu-violaceu. Cu diagnosticul „teratom sacrococcigian” au ajuns la Timisoara, la Spitalul Clinic de Urgenta pentru copii Louis Turcanu. Pe RMN nu se mai vedeau uterul si ovarele, toata zona pelviana era invadata. La CT au iesit leziuni pe plaman si pe vertebre, sugerand metastaze, asa ca la jumatatea lunii mai Iulia a suferit prima interventie prin care ar fi trebuit extirpata tumora. Nu s-a putut face nimic: tumora, era prea bine vascularizata, iar Iulia pierduse prea mult sange, era sa moara pe masa de operatie. I s-au luat mostre pentru biopsie. Biopsia s-a facut in doua centre, la Timisoara si la Bucuresti, la Victor Babes. Amandoua au avut acelasi rezultat: tumora maligna, stadiul IV.

Diagosticul Iuliei este:
Tumora germinativa de sac Yolk sacrococcigiana std. IV cu metastaze locoregionale si la distanta inoperabila”

Iulia trece acum prin a doua cura de citostatice. La prima a raspuns bine, tumora s-a redus. Acum are cam 7 cm in diametru si 1 cm inaltime. Dupa a treia cura i se va mai face un RMN, pentru a se vedea dimensiunile si pentru a se stabili interventia de extirpare.

Aceasta operatie nu se va putea face in Romania. Medicul de la Timisoara i-a explicat Cameliei ca tumora este prea aproape de coloana si s-ar putea sa necesite o interventie de neurochirurgie. Parintii s-au indreptat spre o clinica din Tubingen, Germania, de unde inca asteapta un raspuns. Au inceput demersurile si pentru E112, dar tot e nevoie de bani. Inca nu am primit o estimare a costurilor. In prima instanta, vor fi 10.000 de euro care trebuie depusi la clinica inainte de interventie. Restul, inca nu stim.

Pentru Iulia am deschis contul urmator, special pentru donatii de pe DC si de la bazar:

b-logul Iuliei: http://iulia-elena.blogspot.ro/




Cont lei:

Titular de cont: Monica Vasileanu
IBAN: RO50BRDE445SV26098944450
BRD, Sucursala Dorobanti (Bucuresti)







Cont euro:

Titular de cont: Monica Vasileanu
IBAN: RO54BRDE445SV26857404450
BRD Bucuresti, Sucursala Dorobanti
135 Calea Dorobanti, sector 1, Bucuresti 712311, Romania
Swift: BRDEROBU





Cont PayPal

Oana_B: ovidiu_m_b arond yahoo punct com

  • __25.00 EUR - Anonim

  • __50.00 EUR - Chatonel

  • __25.00 EUR - Celesta

  • __05.00 EUR - Katteryna

  • _100.00 EUR - M.R.


  • __15.00 USD - Happiness_4_us

________________________________




Multumim pentru ajutor. Pic cu pic vom strange banii necesari. Am primit si ajutorul Asociatiei MAME in lupta asta. Pentru ca Iulia va invinge cancerul. Mintea noastra nu accepta alta varianta, gramatica noastra nu permite alta formulare: Iulia va invinge cancerul!


CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Am primit toate documentele cerute de regulamentul acestui forum.
Tinand cont de faptul ca mica Iulia este un bobocel dintr-un grup DC - Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 - sper sa ne putem mobiliza cu totii pentru a dona ceva la acest caz coplesitor.

Haideti sa ne mobilizam, draga DC.
Multumesc mult coordonatoarei acestui caz pentru implicare si am sa o rog mult pe Laura25 sa deschida cazul si la Bazar DC.



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Sanatate si putere multa, Iulia! Trebuie sa invinga Iulia! Trebuie sa aiba o viata frumoasa pana la adanci batraneti!

Pun cazul si la bazar imediat.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Suntem alaturi de colega noastra de odisee, Cami, si vom face tot ce ne sta in putere pentru micuta si frumoasa IULIA!!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Multa, multa sanatate micutei.
Sper din suflet sa se adune suma necesara, voi participa si eu zilele urmatoare cu o suma mica si produse la bazar

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Multumim pentru promptitudine, Mirela si Laura!

Ieri am fost la asociatia MAME - niste oameni extraordinari , cred ca le stiti activitatea mai bine decat mine - si am conturat cateva directii de actiune.
- promovarea cazului pe canale proprii - astept de la familie cateva poze, o mama de la clubul nostru lucreaza la site-ul Iuliei, deci vom avea in curand mai multe "materiale bibliografie" de distribuit;
- o linie de teledon (mi-au promis ca fac azi cererea) - pana se aproba linia vom cauta diversi oameni din media, sa pregateasca reportaje; si fetele de la MAME au cateva contacte cu care ne vor ajuta;
- un concert caritabil pentru Iulia.

Le multumesc inca o data, sunteti niste oameni extraordinari si, daca ne-am lasa dusi macar putin de entuziasmul si de puterea voastra, fetelor, lumea ar arata altfel!

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

monnvas
Iulia trebuie si va invinge cancerul !

Nu exista decat un singur copil perfect in aceasta lume si fiecare mama il are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Monnvas, daca ramai responsabil la acest caz am sa te rog sa imi trimiti pe PM adresa ta de mail si un nr de telefon unde poti fi gasita. Ca responsabil va trebui sa poti face confirmari ca au intrat banutii in cont.

Si cu siguranta ar fi necesar un cont in euro si un cont pay-pal.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Da, eu raman responsabil de caz. O sa fac confirmarile de plata zilnic sau la 2 zile, scriind suma si initialele trimitatorului. Le scriu si daca nu-mi cereti

Laura, vine PM-ul imediat.

Cont in euro au facut parintii micutei, dar cum ei stau destul de mult in spital nu pot face confirmari de plata. O sa incerc sa deschid tot eu unul in euro.

Pentru PayPal o sa mai iau instructiuni de la fetele experimentate, inca nu stiu ce presupune asta.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Monn un mare , o sa pun si eu link la topicul de gravidutze septembrie- octombrie, sper sa ne mobilizam si banutii sa se stranga in timp util .
O sa depun si eu noste banuti dupa data de 16 iulie


Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
+ 25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Monica
Doamne cata suferinta pt un pui atat de mic. Am citit acum toata povestea. Dumnezeu sa o ajute sa invinga boala! Sunt alaturi de voi!


Monica, mami de Claudiu, de Luana, si de ingeras Alma
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput