DE VANZRE PUI BICHON HAVANES 1 LUNA MASCUL

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

am nevoie de un sfat, cum sa invat un catelus mic sa ceara afara?
i-am luat de la farmacie spray si picaturi, dar degeaba, tot pe covor face.
e tare dragalasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Simonia, ce varsta are ?




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Pedigree-ul iti atesta linia teroreti "pura" a rasei.
Eu am avut 3 caini... din pacate n-am avut parte de ei. Unul nu avea pedigree, ceilalti aveau dar unul dintre cei 2 cu pedigree era cam iesit din "standard" deci il cam avea degeaba.
Acum am o corcitura de bichon care a fost abandonata si i-am oferit un camin. Este super catel si foarte foarte rezistent, atenta si iubitoare. Parca simti ca este recunoscatoare pentru binele pe care il are acum, tocmai pentru ca a vazut si raul. Clar nu e rasa "pura" si mai are unele deficiente... dar am luat-o ca pet, nu de show.

In afara cainilor abandonati, eu n-as mai cumpara caini fara sa le stiu stapanii, fara sa stiu in ce conditii au crescut, fara sa vizitez canisa inainte...
Dar... am fost si eu "profan"... am cumparat si eu de pe net... deci nu arunc primul piatra.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

simonia, cate luni care catelul? (pare f mic dupa cum te-ai exprimat).
De cate ori pe zi e scos afara?
Eu merg pe educatia pozitiva... scoate-l afara si lauda-l (+ recompensa) de cate ori face afara. Usir, usor va pricepe ca e muuuuuuult mai bine sa faca afara.
Spraiurile nu fac minuni... tot in educatie si rabdare sta cheia.
Asteptam detalii ca sa ne dam cu parerea

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Carra, varsta mai mica sau mai mare nu ii impiedica pe multi sa se ia dupa altii, sentimentul de turma este foarte accentuat in special la romani.

Nu, acea formulare nu ma zgarie la urechi deloc. Cand le scriu oamenilor de acest gen ma pot exprima cum vreau si de multe ori ca sa ma fac inteleasa numai o exprimare complet gresita m-ar ajuta, asta e educatia si mentalitatea. Eu una sunt cu sufletul impacat, nu trebuie sa dovedesc nimanui cunostintele mele de gramatica, in special nu celor cu mintile inguste.

Nu, nu a trebuit sa fac studii in legatura cu procentajele. Experientele mele sunt mai mult decat suficiente. Majoritatea in experientele mele inseamna 90% din oameni si sincer nu imi pasa de procentajul adevarat, cel putin nu in randul romanilor. Daca eu nu ii intalnesc pe acei oameni, ma doare undeva de procentajul adevarat. Oricum daca vreau sa compar, procentajul romanilor care traiesc in Romania cu mintea in Evul Mediu este de 99% in comparatie cu Australia si asta e mai mult decat relevant pentru mine una.

Cat despre numarul emoticonurilor, eu nu ziceam nimic, eu nu am pomenit nicaieri de nici un numar. Si nu, nu ca sa PAR ci pentru ca SUNT. Eu in general folosesc emoticonuri in mesaje atunci cand simpatizez persoana careia ii scriu, cand sunt de acord, cand o simt aproape de sufletul meu sau cand nu am nici un motiv sa fiu rece /distanta. Si pomeneam de emoticonuri pentru ca online fara webcam nu prea poti sa iti dai seama extrem de clar cum se exprima unii iar emoticonurile ajuta/amintesc subconstientului de expresiile faciale/posturale din viata reala.

Remarc cu interes si usor amuzament, inca o data, mentalitatea clasica romaneasca. Atunci cand nu mai gasesti motive/motive plauzibile sa ataci pe cineva, te agati de orice poti/de orice este la indemna ca sa ataci acea persoana. Remarc de asemenea ca atunci cand romanii discuta despre un subiect, in acest caz animalele, deraiaza cu asa usurinta de la subiect doar ca sa se atace unii pe altii, cauta motive ca sa se atace unii pe altii. In asemenea conditii, nu ma mir ca Romania ca societate este cum este, ca politicienii isi bat joc de romani si ii lasa sa moara pe capete. In loc sa iesti in strada sa faci revolutie serioasa sa ii dati jos ca va tot plangeti atata de ei, atacati pe forumuri oamenii, asa ca hobby. Va varsati frustrarile pe forumuri si continuati sa traiti intr-o societate de care multor romani, nu doar mie, le este rusine, intr-o societate care ii determina pe tineri sa plece unde vad cu ochii in loc sa ramana. Bravo. Tineti-o tot asa, faceti o treaba minunata

Apropo de logoree...Tot din experientele mele si din alte studii (da, efectuate de mine personal in colaborare cu altii, profesionisti)remarc ca oamenii care se plang de mesajele lungi sunt tot aia care citesc putin/deloc. Si lipsa de lectura are impact asupra mentalitatii, fabricand oameni ingusti la minte. Si nu ma refer la manualele de la scoala sau lectura obligatorie, ma refer la lectura ca hobby. Cei carora nu le place sa citeasca sau o fac rar au o minte extrem de ingusta si din nou, 99% dintre romanii care inca traiesc in Romania sunt asa, comparabil cu Australia.

Doamne ajuta ca am scapat din acel Ev Mediu!

De acum incolo nu imi voi mai pierde timpul razpunzand atacurilor mintilor inguste de pe acest forum. Din moment ce asta este un subiect despre animalute, voi vorbi numai despre ele si voi ignora redusii mental.

Concluzia mea:

"Mintile ilustre discuta idei. Inteligentele medii discuta evenimente. Mintile reduse discuta persoane." - Eleanor Roosevelt.


Mamica fericita de pisicute alintate, fericite, mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy

Carra, varsta mai mica sau mai mare nu ii impiedica pe multi sa se ia dupa altii, sentimentul de turma este foarte accentuat in special la romani.

Nu, acea formulare nu ma zgarie la urechi deloc. Cand le scriu oamenilor de acest gen ma pot exprima cum vreau si de multe ori ca sa ma fac inteleasa numai o exprimare complet gresita m-ar ajuta, asta e educatia si mentalitatea. Eu una sunt cu sufletul impacat, nu trebuie sa dovedesc nimanui cunostintele mele de gramatica, in special nu celor cu mintile inguste.

Nu, nu a trebuit sa fac studii in legatura cu procentajele. Experientele mele sunt mai mult decat suficiente. Majoritatea in experientele mele inseamna 90% din oameni si sincer nu imi pasa de procentajul adevarat, cel putin nu in randul romanilor. Daca eu nu ii intalnesc pe acei oameni, ma doare undeva de procentajul adevarat. Oricum daca vreau sa compar, procentajul romanilor care traiesc in Romania cu mintea in Evul Mediu este de 99% in comparatie cu Australia si asta e mai mult decat relevant pentru mine una.

Cat despre numarul emoticonurilor, eu nu ziceam nimic, eu nu am pomenit nicaieri de nici un numar. Si nu, nu ca sa PAR ci pentru ca SUNT. Eu in general folosesc emoticonuri in mesaje atunci cand simpatizez persoana careia ii scriu, cand sunt de acord, cand o simt aproape de sufletul meu sau cand nu am nici un motiv sa fiu rece /distanta. Si pomeneam de emoticonuri pentru ca online fara webcam nu prea poti sa iti dai seama extrem de clar cum se exprima unii iar emoticonurile ajuta/amintesc subconstientului de expresiile faciale/posturale din viata reala.

Remarc cu interes si usor amuzament, inca o data, mentalitatea clasica romaneasca. Atunci cand nu mai gasesti motive/motive plauzibile sa ataci pe cineva, te agati de orice poti/de orice este la indemna ca sa ataci acea persoana. Remarc de asemenea ca atunci cand romanii discuta despre un subiect, in acest caz animalele, deraiaza cu asa usurinta de la subiect doar ca sa se atace unii pe altii, cauta motive ca sa se atace unii pe altii. In asemenea conditii, nu ma mir ca Romania ca societate este cum este, ca politicienii isi bat joc de romani si ii lasa sa moara pe capete. In loc sa iesti in strada sa faci revolutie serioasa sa ii dati jos ca va tot plangeti atata de ei, atacati pe forumuri oamenii, asa ca hobby. Va varsati frustrarile pe forumuri si continuati sa traiti intr-o societate de care multor romani, nu doar mie, le este rusine, intr-o societate care ii determina pe tineri sa plece unde vad cu ochii in loc sa ramana. Bravo. Tineti-o tot asa, faceti o treaba minunata

Apropo de logoree...Tot din experientele mele si din alte studii (da, efectuate de mine personal in colaborare cu altii, profesionisti)remarc ca oamenii care se plang de mesajele lungi sunt tot aia care citesc putin/deloc. Si lipsa de lectura are impact asupra mentalitatii, fabricand oameni ingusti la minte. Si nu ma refer la manualele de la scoala sau lectura obligatorie, ma refer la lectura ca hobby. Cei carora nu le place sa citeasca sau o fac rar au o minte extrem de ingusta si din nou, 99% dintre romanii care inca traiesc in Romania sunt asa, comparabil cu Australia.

Doamne ajuta ca am scapat din acel Ev Mediu!

De acum incolo nu imi voi mai pierde timpul razpunzand atacurilor mintilor inguste de pe acest forum. Din moment ce asta este un subiect despre animalute, voi vorbi numai despre ele si voi ignora redusii mental.

Concluzia mea:

"Mintile ilustre discuta idei. Inteligentele medii discuta evenimente. Mintile reduse discuta persoane." - Eleanor Roosevelt.


Mamica fericita de pisicute alintate, fericite, mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)





"Nice. Mature." (vorba reclamei, ca asta-i nivelul tau)

Q.E.D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

MamaMatzei, mi te-am reamintit de pe animale.ro, cred.
Am recunoscut bucati intregi din ultima ta postare. Habar nu am cum te chema pe acolo. Dar tin minte ca mi-ai atras atentia - negativ evident - si acolo.
Sau poate pur si simplu sufletul tau pereche rataceste pe acolo. *hint-hint*

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Complet off-topic: fetelor, ma batea asa un gand la un moment dat sa emigrez in Australia, am chiar niste prieteni buni acolo. In acest moment ma bucur ca ma desparte atata spatiu de Australia si inclin sa ii compatimesc usor pe prietenii mei de acolo.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Lasa Carmen, Australia e mare. Cat ghinion poti sa ai?

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonia

am nevoie de un sfat, cum sa invat un catelus mic sa ceara afara?
i-am luat de la farmacie spray si picaturi, dar degeaba, tot pe covor face.
e tare dragalasa


o sarcina oprita la 10 saptamani, doua FIV-uri nereusite, al treilea neterminat




Catelusii mici pana dupa 4-5 luni asa nu isi pot controla sfincterele, iar vezica lor are capacitate destul de mica. Prin urmare se pisulesc tot timpul, ca si bebelusii.
Dupa varsta asta incepe sa existe un oarecare control.
Spray-urile si picaturile nu fac mare lucru, sfatul meu este sa adaptezi cumva la necesitatile tale urmatorii pasi:
-scoti covorul temporar
-cumperi aleze (scutece tip cearceaf impermeabile pe o parte, gasesti la bebelusi si la seniori) - pentru scopul tau sunt mai bune alea de la seniori ca sunt mai groase si absorb mai mult
-pandesti catelul, cum vrea sa puna fundul jos, o iei si o pui pe aleza sa faca acolo
-o lasi in pace sa studieze aleza, sa o miroasa
-nu o schimbi, o lasi asa imbibata in putin pp, sa prinda mirosul, sa stie ca acolo e wc-ul ei
-o urmaresti de cateva ori si o pui la pp/kk pe aleza
-cateii isi fac nevoile de obicei imediat ce se trezesc, imediat dupa ce mananca
-incet incet se va obisnui si va face numai pe aleza
cand o schimbi, cel putin la inceput, ai grija sa atingi un pic partea cu pp de pe aleza pe care o arunci de noua aleza, sa ii lasi o mica urma de miros
-aleza sa fie in apropierea locului ei de somn, mancare, sa aiba timp sa ajunga la ea
-pe masura ce creste o inveti sa faca afara, dar asta deja e etapa urmatoare, incearca acum cu aleza


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput