Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (20)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

viss- reiau...ne vedem doar daca ii trec mucisorii Catalinei , daca nu sapt viitoare, promit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Neata

Noi tocmai am scapat de un episod de muci, sa speram ca urmatorul vine mult mai incolo. Ne-au felicitat pt imunitatea puternica; sarmanutul a rezistat si nu a facut altceva decat ....tone de muci.
Pt imunitate eu i-am dat catina, miere si vitamina C.

Cand cu mucii, am aspirat si am scos zilnic. Am folosit mult ser. Am folosit si BioRinil in prima faza si dupa aia pediatra mi-a zis ca de fapt nu e recomandat sub 2 ani. Ce chestie, tot ea mi-l recomandase asta primavara.... Ah well.
In rest, i-am mai dat niste nurofen, pt ca ii ies si caninii (vai vai vai) si sarmanul era sacait din toate partile
I-am facut si o baie cat putea el sa suporte de calda, cu sare grunjoasa. Atentie sa nu dai cumva in ochi. Apoi l-am infofolit si l-am plimbat in manduca prin casa pana a adormit.

De tuse nu i-am dat nimic, ca nu tusea.
De recomandat mi se recomandase un intreg papirus dar....eu am preferat sa nu il infund cu medicamente la fiecare muc, ca asa ajungem cu sistemul imunitar varza peste cativa ani. Mi-a recomandat si mie oscillo, care e inofensiv deci poti sa-i dai fara grija. Atat doar ca eu nu cred in oscillo :)) Asa ca l-am sarit.
A mai recomandat iarasi "preventiv" aerosoli cu dexa, flixotide si adrenalina dar iarasi, copilul neavand absolut nimic in afara de muci nu am vazut de ce sa ii bag toate astea in corp.
Pivalone pt nas / Olynth (care a fost retras de pe piata)

Ce sa zic, eu deja nu prea mai bag in seama medicii care cand incep sa scrie o reteta zbarnaie de parca isi scriu memoriile. Daca mi-a zis ca e ok, atunci e ok :) Daca-mi zicea ca are bronsita sau tuse sau ceva, poate ii dadeam O PARTE din restul de medicamente.

M-au pus pe ganduri cateva cazuri , prieteni sau cunoscuti de-ai mei, care au copii vesnic bolnavi si se plang ca nu inteleg de ce, pentru ca ei mereu au fost grijulii si la fiecare raceala au bagat antibiotic si medicament. Pai poate fix de-aia.

nu sunt nici nebuna, sa tin copil bolnav cu cartofi si comprese numai, dar asa, la muci si un pic de tuse, nu ma arunc deloc cu medicamentele. facem bine pe termen scurt si riscam sa facem mult rau pe termen lung.

Legat de Ama, ca parca ma intreba Madutza: Ama a gatit mereu si are ceva parteneriate datorita blogului sau. Insa nu asta e profesia sa, ci doar o mare pasiune :)De vazut ne-am vazut in aprilie.

Intrebare: Nu il pot tine pe Alex invelit. Niciodata nu a vrut sa stea invelit, nici cand avea 2 luni, dadea din picioruse pana reusea sa se dezveleasca. Am inceput sa il imbrac mai gros la somn dar e incomod pentru el. Si uneori transpira si nici asta nu e bine. Am incercat sac de dormit dar plange si se trezeste de tot imediat ce simte ceva pe el.

Mai aveti pitici care dorm dezveliti?

Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

INA- ai dreptate si medicamentele. si eu incerc sa fiu ponderata.
Nici Teea nu sta invelita , ba chiar se enerveaza daca simte ceva pe ea. Acum ca e mai rece seara...si la noi se si simte ii dau pijamalute cu maneca lunga si pantaloni dar nu groase + sosete subtiri. Altfel o gasesc sloi.

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011) si 16s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:


'Neatza, mamici!!!

Noi am petrecut week-end-ul la bunici unde L a alergat toata ziua dupa catei, pisici, gaini si alte oratanii, deci era praf de oboseala la intoarcere


Am vazut pozele de la intalnire, mamicile arata super, iar fluturasii si mai si

Ina Are A niste gene luuungi sa mori nu alta


Citat:
citat din mesajul lui ina.click



A mai recomandat iarasi "preventiv" aerosoli cu dexa, flixotide si adrenalina dar iarasi, copilul neavand absolut nimic in afara de muci nu am vazut de ce sa ii bag toate astea in corp.
Pivalone pt nas / Olynth (care a fost retras de pe piata)




Tratamentul asta i l-am facut lui L pentru traheobronsita acuta (tusea de rupea si era plina de raluri, non-stop haraiau secretiile in piept si chiar si asa nu am avut voie sa-i dau decat maxim 3 zile, deci nu pana i-au trecut simptomele, in rest tot SF, aspirat muci in caz ca apar, oscilococcinum, vitamina C, stodal-care este o porcarie, nu a ameliorat cu nimic tusea si mai e si megadulce de urla copilul din toti rarunchii cand i-l bagam pe gat ) deci tu clar nu aveai de ce sa i-l dai pentru niste amarati de muci! Doctorul care ti l-a recomandat e pediatru sau MF? Daca e pediatru nu are nici o scuza!



Citat:
citat din mesajul lui ina.click


Intrebare: Nu il pot tine pe Alex invelit. Niciodata nu a vrut sa stea invelit, nici cand avea 2 luni, dadea din picioruse pana reusea sa se dezveleasca. Am inceput sa il imbrac mai gros la somn dar e incomod pentru el. Si uneori transpira si nici asta nu e bine. Am incercat sac de dormit dar plange si se trezeste de tot imediat ce simte ceva pe el.

Mai aveti pitici care dorm dezveliti?




L doarme dezvelita; cand era mica, adica avea vreo cateva luni si nu se misca mai deloc prin pat o culcam in sac de dormit, dar cum a inceput sa fie mai activa noaptea nu i-a mai placut sa fie infofolita; toata vara nu au fost probleme, dar acum ca s-a racorit am inceput sa o imbrac noaptea ceva mai gros (un body maieu si pijamale cu maneca lunga si botosei), dar chiar si asa cat am fost la munte o gaseam dimineata cu manutele reci gheata ; eu am inceput sa o invelesc cu o paturica si cand ma mai trezesc noaptea mai trec pe la ea si o reinvelesc, poate-poate se obisnuieste ca eram deja parinti denaturati (noi ne invelim cu plapuma si copilul e dezvelit).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Ina si Ilinca doarme dezvelita. Eu o culc in pijama subtire cu picior inca fara body pe dedesupt si ii pun in patut o plamumioara. Chiar daca doarme peste ea se incalzeste de la ea. Eu urasc de mica sacul de dormit si de asta nu i-am bagat pe nici unul dintre ei in sac de dormit, iar imbracatul prea gros noaptea nu mi se pare ok.

Vas cu ce ai pictat ochii copiilor? sunt superbi.




Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

ina eu sunt la mijloc la parerea cu medicamentele
sunt de acord ca nu trebuie sa ii inbuibam
da nici sa ii lasam asa cu niste muci
eu nu sunt de acord sa aibe muci
mai bine o tratez 2 saptamani si apoi gata decat sa aibe 2 luni continuu
nu agreez aceasta idee mai ales ca acesti muci pot da complicatii si noi am avut si parte de asa ceva
deci fiecare face dupa cum isi cunoaste bebele mai bine

roxy tu zici ca e frig la voi?
la noi e superbbbbbbbbbbbbb

nici azi nu a primit fata mea bulina rosie
nu va zic ca a iesit si a zis ca vrea si ea bulina
deci cred ca maine vb iar cu educatoarea
ca daca mai imi zice odata mi se rupe sufletul
ea e tare nazdravana e adevarat
da nici chiar sa nu o stapanesti nu este
mi se pare aiurea
offffffff
nu prea stiu sa explic
decat ca nu as vrea sa sufere ca ceilalti au si ea nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mada ma bucur ca nu ai mai facut treaba
sanatate celor doi
eu le-am dat la ambele IMUNICE pt imunitate
si picovit
acu OSTEOCARE DE AZI

eu acu bag un nes
ca, pria cafea nu si-a facut efectul
si am treaba de numa
tre sa bag in casa tot ce era impachetat in cutii [pt curatenie
si dorm putin fetele
asa ca fug
ne auzim mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Ina, nici Cata nu doarme invelita. Eu o invelesc in fiecare noapte cand o pun in pat, dar dimineata e dezvelita. O parte din noapte sta invelita apoi se dezveleste..se foieste..cateodata poate ii e si cald..nu o gasesc niciodata cu mainile reci. Intr-o singura noapte prin primavara i-a fost frig si s-a trezit, i-am pus o patura mai groasa pe ea, s-a incalzit si a adormit la loc. Am obosnuit-o sa o invelesc in fiecare noapte si nu adoarme daca nu are paturica pe ea. la fel am procedat si cu Cristi, si el se mai dezveleste noaptea dar daca ii e frig se trezeste si isi trage patura pe el.
Saci de dormit nu le-am luat la nici unul.
Eu zic sa perseverezi cu invelitul, si in final va prinde ideea . eu acum pe Cata o culc in pijama cu maneca lunga subtire si sosete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

noi am venit de afara, asa cald s-a facut incat am venit sus sa lasam gecutele merge Anastasia cu motoreta aia de-i sar capacele chiar este faina, ma bucur ca i-am luat-o, tare mult ii place si se misca mult.
imediat ii dau sa pape si astept s-o ia somnicul

ina nu ma pricep la tratament dar dupa cum zici este cam mult ce i-a dat dr. sa bagi atatea in bietul copilas doar pentru niste mucisori... este bine sa faci si cum zice dr dar de cele mai multe ori instinctul de mama face cat toti dr-ii
eu te intrebasem de ama
yvy are dreptate

nici Anastasia nu doarme invelita, cum simte ceva pe ea cum poc arunca plapumioara ca un calut naravas doar daca doarme profund o lasa. dar noaptea mereu este dezvelita si la noi deja este frig noaptea. de aceea i-am dat salopeta lunga si grosuta fara body, inca. la iarna si body. si noi ne-am luat pijamalele lungi.

viss ce ma bucur ca ne-ai scris, am mai intrebat si eu de voi si m-am gandit la voi. stiam eu ca esti super ocupata ca sa mai intrii. puiutii iti papa tot timpul abia astept sa vad poze cu voi

cami s-a mai incalzit si la noi
draguta de ea, Antonia. dar cum este cu bulinele astea? daca sunt cuminti primesc? totusi, nu ar trebui sa fie asa, pentru ca uite, unii copilasi sufera si se supara daca nu primesc. si unii sunt mai nazdravani, nu toti copilasii sunt timizi si linistiti. si nu cred ca inteleg ei chiar bine ce inseamna aia cumintenie

somleac nici mie nu-mi place sacul de dormit. zici ca dorm legata, asa am impresia nu cred ca ar sta Anastasia in el, cred ca s-ar impinge in el pana l-ar gauri, vorba vine... este mult mai lejer si comod in plapumioara.
puiutii tai cum dorm? cine cu cine?

merg sa dau papa la buburuza ca deja se maraie de somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

Mi-a adormit si mie intr-un final galusca.

Nici Diana nu doarme adormita si de aceea i-am dat pijamaluta cu maneca lunga si botosei dar fara body (ca si roxy). Cand o pun la nani reusesc sa o invelesc, dar dupa aceea se tot fataie si se dezveleste.

In ceea ce priveste medicamentele, cred ca cea mai buna solutie este tot calea de mijloc. Noi avem noroc ca avem o dr. pediatru care nu se arunca imediat la medicamente.

la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011) si 34+ cu
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze

Mergi la inceput