Monica70 are nevoie de noi

Monica70 are nevoie de noi | Autor: adablackcat

Link direct la acest mesaj

Majoritatea o stiti pe Monica70 pe forum si multe dintre noi o cunoastem "dechiar". Din 2010 incoace se lupta cu o forma crunta de cancer: melanom malign. Ne-a dat lectii incredibile de curaj si echilibru. Are doi copii frumosi si destepti.
In linkul de mai jos e trimitere la subiectul deschis de ea in 2010, an in care multe dintre noi am fugit la dermatolog pentru alunitele pe care le avem.

MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !



Si ultimul rezultat PET-CT:

Departament de referinte: SPITALUL CLINIC JUDETEAN DE URGENTA - ARAD
Medic trimitor: Dr Ilie Cristiana
Diagnostic de trimitere: Melanom malign interscapular, operat mai 2010. Limfadenectomie axilara drt 2010.2011. Recidiva axilara drt si gl mamara drt operate.
Indicatii: Restaging.

Parametrii de examinare:
SIEMENS Biograph 16 PET/CT scanner 18F – fluor – deoxi – glucoza (FDG)
Repaus alimentar 7,0 ora
Ora administrarii 15:55
Regiunea examinata; Vertex - Coapsa
Nivelul glicemiei 82,0 mgldl
Locul injectiei Brat stang
Activitatea de injectare 6,7 mCi
Timpul pe o achizitie 3 min
Cooperarea pacientului Buna
Parametrii CT

Adenopatie latero-cevicala bilaterala cu ganglioni hipercaptanti FGD, dimensiuni intre 9-13 mm. Ganglioni hipercaptanti FDG, dimensiuni intre 9-23 mm, se disting supra- si subclavicular bilateral. Axilar stanga se afla un ganglion hipercaptant FDG de 33 mm. Fara adenopatii axilare dreapta. Fara modificari morfologice sau de activitate FDG decelabile la nivel cranio-cerebral sau la nivelul gatului.
Plamani expansionati, prezinta multiplii noduli captanti FDG, dimensiuni intre 8-38 mm, diseminati in ambele campuri pulmonare, cel mai mare fiind situat posterior in segmentul 6 LIS. Minima colectie pleurala dreapta. Fara colectii pleurale stanga.
Adenopatie mediastinala cu 1ganglion hipercaptant FDG de 7 mm situat paraesofagian superior stanga, respectiv alti 2 ganglioni de 11-13 mm, situati retrosternal.
Glanda mamara stanga prezinta 4-5 noduli hipercaptanti FDG, dimensiuni intre 6-16 mm. Glanda mamara dreapta aspect normal.
Splina cu 5-6 noduli hipodensi captanti FDG, dimensiuni intre 8-20 mm. Ambele GSR prezinta cate 2 noduli hipercaptanti FDG, dimensiuni intre 15-20 mm. Ovar drept cu o formatiune tumorala hipercaptanta FDG de 58/50 mm. Focare similare captante FDG la nivelul ovarului stang. Fara alte modificari morfologice sau de activitate FDG decelabile la nivelul organelor parenchimatoase abdominale sau la nivelul tubului digestiv. Noduli hipercaptanti FDG de 10-20 mm sunt grefati in periferia renala bilateral.
Ganglion de 9 mm captant FDG situat in hilul hepatic, interaortico-cav alt ganglion captant FDG de 14 mm. Ganglion similar hipercaptant FDG de 35 mm situat la bifurcatia aortei abdominale. Iliac extern dreapta ganglion captant FDG de 10 mm. Fara adenopatii pelvine stanga sau inghinale. Minima colectie lichidiana situata perihepatic dar si pelvin.
Focare hipercaptante FDG fara corespondent pe examinarea CT vizibile in condilul drept os occipital, clivus, vertebre T1, T3, T6, T12, L5, L2, aripa sacrata dreapta, corp iliac stang, cap femur proximal bilateral, coaste bilateral. Noduli hipodensi captanti FDG situati in muschiul gluteu mare drept, respectiv in muschiul infraspinos stang.
Concluzie:
Adenopatie supra- si subdiafragmatica metabolic activa. Determinari secundare pulmonare bilaterale, mamare stanga, splenice, GSR si ovariane bilateral, osoase si musculare.

Data: Oradea 18.06.2012

Ne-a fost greu sa o convingem sa deschidem topic la umanitare, pentru ca stie ca sunt multi copii care au nevoie de bani. Dar si copiii ei (Diana - 6 ani si Tudor - 3 ani) au nevoie de mama lor.
Acum Moni are nevoie de noi.

Contul in care se pot depune bani:

RO60 BTRL 0020 1201 N701 56XX - Banca Transilvania Arad
Titular cont: Monica Cimpan

Paypal: roxana . pavlicu @ gmail . com



Total Paypal:
632.70 eur
169.93 USD
retrasi 302 eur in 03.08
retrasi 302 eur in 13.08


Multumim donatorilor:

maria_rubi, cristinacsa, X-ray, flavia_ramona, adablackcat, Claudelu, alinamoro, Somleac, Melania14, gabitzica, Alina33, Nico_26G_I_O, T_Ioana, ancapolgar, Laura.Cios, IngridS, Denisam, porumbita , rall, Bogdan V. , Dan D. , Dan J., Florina B., Mircea P., Cornelia , corap , anca16, P.A.G. , tziritziri

__________________________
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici drag

Bazar umanitar DC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Monica suntem alaturi de tine si incep promovarea cazului.

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Monica imi pare foarte rau, multa sanatate si suntem alaturi de tine. Voi incerca sa iti trimit si eu o suma mica, mica dar din suflet. Capul sus si multa putere.

mami de maimutzica mica www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_rubi spune:

Stiu din pacate pe propria-mi piele cat de greu este sa accepti faptul ca ai nevoie de ajutor, cat de neputincios te simti in astfel de clipe si ma bucur mult ca, intr-un final, dupa multe insistente din partea noastra, Moni a acceptat sa deschidem acest subiect.

Va spun eu si eu cateva cuvinte despre Moni a noastra, asa cum o vad eu:

Moni este o fire vesela, optimista, vorbareata, cu un simt al umorului greu de egalat. In perioada in care problemele mele isi gaseau rezolvarea, ale ei abia incepeau, in vara anului 2010.
Moni are o forta interioara pe care nu am intalnit-o niciodata la altii, un psihic puternic, poate sa se implice in cautarea de solutii, tratamente noi si inovatoare pentru sine insasi, priveste situatia la rece, este realista. Nu multi pot face asta in cazul unui astfel de diagnostic.
Asa o vad eu din afara. Ce este de fapt in sufletul ei, numai ea stie...

De aceea va rog, dragi forumiste, sa ne adunam fortele inca o data, pentru o femeie minunata, pentru o mama a doi copii frumosi, inca mici. Tratamentul, drumurile la doctori in Romania, Ungaria, alimentatia speciala, toate sunt foarte costisitoare iar puterea de munca a Monicai este mult diminuata.
Stiu ca aceasta comunitate poate face minuni, impreuna putem sa ajutam, sa aducem un zambet, o speranta, sa usuram viata prietenei noastre si a familiei ei.




Mama Marei si a Dorei


www.facebook.com/media/set/?set=a.108185485984290.8158.100003785175018&type=3" target="_blank"> TUTU-uri Handmade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu sunt alaturi de Moni, o citesc mereu si sper din tot sufletul sa fie totul bine.
Doamne ajuta Moni


_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Ada
Cris tu esti o invingatoare! Moni cu siguranta te va urma...TREBUIE

Moni, cu tot sufletul si cu toate rugaciunile suntem alaturi de tine!




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea Licuriciului iubit!

Claudia si Raul-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

De fapt Moni nu poate munci nimic acum. Si daca se deplaseaza dintr-o camera in alta oboseste.
Cine ne poate ajuta cu un cont paypal?


Ada

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici drag

Bazar umanitar DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Pentru cei ca mine, care nu stiu ce inseamna toti termenii medicali din rezultat, specific ca e vorba de metastaze la plamani, ficat, osoase si musculare. :(

Ada

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici drag

Bazar umanitar DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Ada mersi ca m-ai anuntat prin SMS. am intrat acum sa vad.
Ma bucur ca ai reusit sa o convingi pe Moni si ca admin. forumului au fost asa de promti.

Moni suntem toate alaturi de tine, sper sa se mai stranga ceva banuti cu ocazia acestui subiect.
Iti doresc sa ramai la fel de optimista si increzatoare si sa lupti Moni, sa lupti pt aceste 2 comori pe care le ai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Si ca sa nu se supere Moni pe mine o sa revin cu ce i-am promis: sa scriu de la cine am strans pana acum bani pentru ea. O sa fac reconstituirea si o sa o trec in primul post.

Ada

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici drag

Bazar umanitar DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Monica, ma gandesc la tine!!! Va fi bine!

Mergi la inceput