Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (20)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata fetele!

copii mei sunt cu muci si ceva tuse productiva Ce sa le dau? am uitat tot de iarna trecuta...oscilo si mai ce? Pt nas pivalone e ok?
Se vede ca nu am baut inca toata cafeaua, ca nu ma pot concentra...

Alexina, las-o mai moale cu oboseala, tb sa creasca bebe mare si frumos. Ar fi tb sa se vada sexul la bb. Eu stiu ca la 15 sapt este definitivat sexul, nu se mai poate confunda (teoretic), acum dr tau...50% baiat, auzi...pai si la 4 sapt tot aceleasi sanse erau sa fie baiat... Dar tu nu ti-ai putut da seama din eco? Eu incepusem sa am ochiul format la eco
Pupam fetita dulce si vorbareata. Abia astept sa va revad, prima si singura data cand v-am vazut Teea avea 2 luni . Cand intrii in prenatal?

Azi mi-am propos sa merg sa iau incaltari de toamna pt copii..adidasii lui Cristi au inceput sa cedeze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Morning!

...de la mama de pe terasa, la miros de ”tara”, cocosii cantand...si eu cu o cafeluta aburinda sub nas, iar Nick alergand dupa Sophia printre case sa nu ii rupa trandafirii lu' mamaie..si sa o ajute la scari ca sunt multe alei si trepte si aseara si-a luat o aterizare pe burta deja, exact dupa ce am ajuns. Ii plac tare puii, catelul, porumbeii...le face cu mana hello si rade la ei, s-ar duce ea si i-ar smotoci putintel...dar e gardul in calea ei.

Scriu de pe tel si sper sa am semnal sa si trimita mesajul asta ca mama sta intr-o vale si semnalul e cam prost...cred ca trebuie sa ies la poarta sa fiu sigura ca se trimite. Am sa intru mai tarziu de pe laptop dar sa vina tata inapoi sa imi faca legatura la cablu de net romtelecom...acum e dus ca e soferul mamei si o duce/aduce de la munca...trebuie sa apara acusi.

As mai scrie dar mai las si pe mai tarziu. Sophia a fost superrrr cuminte si nici nu am simtit ieri in masina cand au trecut 7 ore de cand am plecat din Bucuresti spre mama. Ma bucur xa ii place aici...deja canta dupa cocos...coi co cu adica cucurigu

Va pup. Ma duc la poarta sa trimit mesajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetelor

daca si mesajul asta mi-l sterge Anastasia nici nu mai scriu ca deja mi-a strs 2....
haideti la cafeluta fierbinte ca este un friggggg

inasuper ca te-ai intalnit cu ama chiar ma intrebam, ea cu bucataritul se ocupa, asta este jobul ei? sau face asta acum cat sta acasa cu Natalia?
am vazut pozele cu puiutul tau cu gene lungi in poza cu palaria ta ziic ca este fetita ce-l mai iubeste Natalia si cum papa spaghetti este un scump.

lidia asa frumoasa este Diana cu coditele acelea abia astept sa-i creasca parul Anastasiei sa-i fac si eu cel mai mult imi place modelul asta de codite la fetite

alexina ma bucur ca esti bine, vad ca o tii numai in chefuri nu trebuie sa te simti o mama rea ca o lasi pe Teea cateva zile. este bine si pentru ea. si eu ar trebui sa aplic mai des chestia asta deja ai 16 saptamani, ce trece timpul....

strumphitza ce face piscoata? s-a odihnit bine? am vazut pe fb ce papa ea painica este mai buna painea de la noi, ce zici?

in week-end i-am dat si Anastasiei cartofi prajiti, cativa si ce-i plac.....

toate mamicile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

madutza sanatate puiutilor dar cum au racit?stai sa intre fetele ca eu chiar nu stiu

strumphitza ce bine suna cum povestesti tu acolo....cafeluta pe terasa, miros de 'tara'...ma bucur ca piscotica a fost cumintica, scumpica

ce dor imi este si mie de tara....as vrea si eu neaparat sa ajungem la bunica mea in Moldova, sa stam cateva zile la ea, mereu intreaba de Anastasia. inainte , cand eram mica ce mai mergeam cu toti verisorii si stateam cate 2 saptamani acolo. acum verisoarele au plecat in Italia, noi nu am mai mers....ce frumos era...

merg sa pregatesc micul dejun si sa inchid geamurile ca ce frig s-a mai facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Neata fetele!

copii mei sunt cu muci si ceva tuse productiva Ce sa le dau? am uitat tot de iarna trecuta...oscilo si mai ce? Pt nas pivalone e ok?
Se vede ca nu am baut inca toata cafeaua, ca nu ma pot concentra...

Alexina, las-o mai moale cu oboseala, tb sa creasca bebe mare si frumos. Ar fi tb sa se vada sexul la bb. Eu stiu ca la 15 sapt este definitivat sexul, nu se mai poate confunda (teoretic), acum dr tau...50% baiat, auzi...pai si la 4 sapt tot aceleasi sanse erau sa fie baiat... Dar tu nu ti-ai putut da seama din eco? Eu incepusem sa am ochiul format la eco
Pupam fetita dulce si vorbareata. Abia astept sa va revad, prima si singura data cand v-am vazut Teea avea 2 luni . Cand intrii in prenatal?

Azi mi-am propos sa merg sa iau incaltari de toamna pt copii..adidasii lui Cristi au inceput sa cedeze

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


Pai cica nu a stat copilul sa poate vedea f bine, dar nici doc nu a insistat pe zona aia.intr-adevar a durat o gramadaa pana a stat sa-i masoare toate alea ptr triplu test. de asta ma si gandesc sa il schimb ca nu mi-a acordat asa multa atentie si nu mi-a ascultat dorintele

da, Teea avea 2 luni cand ne-am vazut ultima oara :( si Cata a ta se pregatea sa stea in fundulet :)

ai dreptate cu oboseala

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011) si 16s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

strumph- sa-ti fie de bine cafeluta aburinda...moama ce pofta mi-ai facut de o dimineata racoroasa in zona Bucovinei

roxy- da, asa este nu ar trebui sa ma simt asa....dar cand o vad ca vine la mine cu bratele intinse si isis pune capul pe umar si imi da pup cu gurita deschisa ma topesc toata si mereu zic: gata nu o mai las :)

mada- eu la raceala dau asa: oscilo+ paragrippe+coryzalia- de doua ori pe zi vreo 5 zile
pt nas- vibrocil si seara ii fac baie mai fierbinte sa ii curga nasul bine.
- mai dau si panadol/nurofen sa ii mai decongestioneze caile nazale noaptea mai ales.
- vit C, gref, portocala
- pt tuse incearca STodal in prima faza.

Pediatra mi-a dat asa pe perioada toamna iarna: produse de la Secom ( ChildLife)First Defense, Aller Care si Cod oil in loc de vigantol.
sunt cam piperate dar cica fff bune. Eu deocamdata am cumparat First Defense pt imunitate.



Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011) si 16s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor!
- prima zi in care am intrat-atunci cu ploaia-dupa 2-3 luni-nici macar nu v-am citit intre timp-desi am vazut ca nu au fost decat cateva capitole scurse- am citit de intalneala.si m-am intristat ca vroiam si eumadutza-tu ai nr meu, dc ti-e dor de noi, mai ales de pitici, da-ne beepca acum mergem in picioruse si deplasarea e usoara cu taxiul,aproape se urca singuri in masinaapropo-am vazut ca ai intrebat de noi-deci, clar ca nu ne-ai uitat de tot, nu? multi pupici de la pitici
- noi am rofitat de zilele de vara,asa ca am stat doar afara,la locul de joaca in parc,si in curte, pe strada cu masinile si tractorasul..doar 2-3 ore stateam inauntru, cat dormeau.uneori nici nu incalzeam laptele si eu din mijlocul patului, in fundulet, fluturau mana in sus-facand-pa-pa
-o sa pun si poze, dar sa vedem cand le descarc..suntem tare mobili, ne cataram, sonia escaladeaza patul dinauntru-inafara,facan spagata-ca are picioarele scurte- e tot miniona cum o stii madutza, dar mobila tare. se asaza pe balansoarele din parc singura, se da jos singura, la topogane, pe caluti..se suie pe scaune,si sta ca adultii la masa,urca masinuta si tractorasul -alea de impins cu picioarele-pe borduri inalte, ia viraje, se da prin tunelurile alea colorate din topogane..
-sergiu o urmareste normal. se alearga ocolind caruciorul, un copac,un topogan,chicotesc, rad cu gura mare, sonia il ia de manuta dc ii zic eu- el nu suporta prea mult..mananca singurei destul de bine, fiecare cu castronelul si lingurita lui,sonia stie sa coordoneze si ciorba chioara in lingurita astfel incat sa nu o piarda pe drum pana la gurita. mancarurile solide, cum ar fi iaurtul si mancaricile le mannaca foarte bine zic eu..la olita face sergiu dc il pui,sonia nici o picatura desi sta in acelas timp cu frasu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-am avut zile pline de vara,dar unele foarte obositoare ptr mine.mi-a iesit caldura pe nas.acum suntem la 1 somn pe zi, ceea ce e mai relaxant,..dar atunci la 2 somnuri, unul la 12-14,si apoi la 17-18,si exact in cel mai mare soare noi eram treji,asa ca mergeam in parc sub copaci,unde ne alergam, sau in curte, unde ne balaceam in piscinute,galeti cu apa,trebuiau schimbati de n ori , ptr ca intrau apoi in gradina, se noroiau..mai faceau si caca,pis,ii lasam si goi..oricum obositoare vara.dar frumoasa!am avut momente in care am cedat..dar ,apoi ne-am regasit echilibrul..acum am emotii ca in ianuarie ii dau la cresa.mi se pare o alta perioada a vietii mele,odata cu inceperea serviciului,dar si a lor- gata ii inchid intre 4 pereti,si mami cu tati vor aparea decat seara in peisaj..dar asa e cursul firesc ,nu? chiar dc altii se duc la gradi peste 1 an..tot acolo ajungem,nu?sa ne separam..sa ne urmam fiecare traseul,si sa ne intalnim seara..la cuib

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexinaA


mada- eu la raceala dau asa: oscilo+ paragrippe+coryzalia- de doua ori pe zi vreo 5 zile
pt nas- vibrocil si seara ii fac baie mai fierbinte sa ii curga nasul bine.
- mai dau si panadol/nurofen sa ii mai decongestioneze caile nazale noaptea mai ales.
- vit C, gref, portocala
- pt tuse incearca STodal in prima faza.

Pediatra mi-a dat asa pe perioada toamna iarna: produse de la Secom ( ChildLife)First Defense, Aller Care si Cod oil in loc de vigantol.
sunt cam piperate dar cica fff bune. Eu deocamdata am cumparat First Defense pt imunitate.



Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011) si 16s


am notat, astept sa se trezeasca puturoasa si dam fuga la farmacie.

Eu le-am dat de la inceputul lui sept Immuno-B Catalinei si Immuno-Mix lui Cristi, La farmacie mi-au spus sa le dau 25 zile cu 5 pauza, dr pediatru mi-a spus 15 zile cu 15 pauza. le-am dat 20 cu 10 pauza . Acum suntem in pauza si hop mucisorii
Sunt hotarata ca toamna/iarna asta sa merg pe homeopate..sper sa reusesc doar cu astea. Iarna trecuta am bagat o gramada de medicamente in ei si tot au trecut prin raceli nasoale rau..amanadoi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Strumph, mmm ... ce frumos povestesti acolo, deja poti face planuri pentru sarbatori, nu? Ce dulce tb sa fie piscoata cum imita cocosul

roxy, abia astept sa o vad pe Anastasia cu codite, are asa trasaturi frumoase , cred ca vor fi si mai bine puse in valozre de 2 codite. si eu asa vrea sa-i fac Catalinei, dar nu are destul par pt asta. Zilele astea vreau sa-i tund putin bretonul si inca putin de la spate. pe laterale nu tund nimic stiti voi fixul meu
Copii nu stiu cum au racit..dar am 2 banuieli, ori vineri la spatiul de joaca, ori la mama cu copii de pe acolo. Vineri erau ok amandoi...

viss, ce bine imi pare ca ne-ai scris. sa sti ca daca nu apareai in cursul sapt asteia, aveam de gand sa te sun. La ce ora iesiti voi dimineata in parc? Poate pe miercuri-joi ne vedem dimineata -pana in pranz in parc.
Noi de obicei iesim afara dupa-amiaza dupa ce-l luam pe Cristi de la gradi, dar nu ne putem deplasa ca are cristi prietenii de joaca aici. Dimineata fac de obicei treaba/curatenie/mancare dar intr-o zi tb ma organizez sa venim pana in zona voastra.
Hai cu pozele noi cu puiutii


Mergi la inceput