Cozonacelul meu, Cristian Andrei!

Cozonacelul meu, Cristian Andrei! | Autor: madutza_bra

Link direct la acest mesaj

Povestea nasterii lui Cristi incepe asa:
La aproape un an de cand ne-am casatorit am hotarat sa renuntam la anticonceptionale. Era Iunie 2005. Trei luni ne-am protejat totusi, sa nu raman insarcinata din prima luna si sa pateasca ceva bebe daca nu s-au eliminate inca pastilele din organism. Din septembrie, ne punem pe treaba, si dai, si dai, si…nimic. Dupa 6 luni mergem la dr, ne spune sa revenim dupa 1 an, ca nu se ramane asa usor gravida….oki. Bebe intarzia sa apara iar noi eram tot mai stresati. Ne luase gura pe dinainte sa spunem sa noi ne-am apucat de priectul “bebe” si toata lumea ne intreba daca Vine? Vine? Am facut amandoi toate analizele posibile. Incepusem sa-mi doresc sa-mi iasa rezultatele proaste si astfel sa descopar cauza pentru care nu ramaneam gravida. Dar, nu, toate ieseau bune..Tecusera 2 ani si jumatate de incercari iar toata lumea punea infertilitatea noastra pe seama stresului. In ianuarie 2008 ne-am hotarat ca e cazul sa ne facem casa: - bebe tot nu venea, eram casatoriti deja de 4 ani, trebuia sa relizam si noi ceva… Am facut proiecte, imprumut la banca, toate mergeu bine, in aprilie ne-am mutat la mama – unde urma sa stam pana ne terminam de construit casa. Si am carat la mobile si la cutii de mi-au iesit pe nas. Cand eram aproape gata cu mutatul dupa 2 zile de efort, incepe sa ma intepe ceva in dreapta jos a burtii – ups, ce-o fi? Ciclul intarziase 1 zi, dar eram satula de teste negative si am amanat momentul. La trei zile de intarziere am avut primul test pozitiv din viata mea. Eram in culmea fericirii!!! Era si ziua sotului meu, totul a fost minunat. Sarcina a fost foarte usoara, fara greturi, dureri sau alte probleme, doar spre sfarsit niste arsuri la stomac.. Eram la mama si ma rasfata cum putea mai bine. Am luat 18 kg pe care cu greu le-am dat jos dupa nastere. Pe 7 iulie am fost la eco morfologica si am aflat ca vom avea un baietel – sotul era mandru nevoie mare. DPN-ul era 24 dec si ne-am hotarat sa-i punem numele Cristian Andrei.
Pe 24 dec la ora 4 dupa-amiaza terminasem de impodobit bradul si stateam pe forum – aproape toata lumea nascuse, numai eu, nu. Si incep durerile, asa ca la menstruatie erau contracti la 20 de min. Pe la ora 10 incep sa fie din ce in ce mai puternice dar la fel de rare. Hotaram sa mergem pana la spital sa ne asiguram ca e totul ok. Pe drum dispar toate durerile (cred ca de emotie), la camera de garda ma consulta si ma trimite acasa. Eram stresata deoarece se vazuse la ultima eco ca bebe are circulara de cordon.. Trece 24, trece si 25 (nici nu am simtit Craciunul), pe 26 eram in aceeasi stare. Merg din nou la spital sa intreb eu cand nasc? (dr meu era la munte la schi) – ma trimit din nou acasa cu precizarea sa ma intorc doar atunci cand ma doare asa de tare ca o sa-mi vina sa-l strang de gat pe sotul meu. Ok. Trece si 26 trece si 27 , pe 28 dec il sun pe dr sa-i spun ca eu nu mai pot, simt ca nu e ok pt bebe sa stau atat de mult. Eram nedormita de 4 zile. Aveam in continuu contractii dureroase la 20 -30 de min. Nu mai stateam bine nici pe spate, nici pe stanga , nici pe dreapta, doar in fund si asa motaiam .In seara de 28 dec imi spune dr sa ma duc la spital ca vorbeste el acolo sa vada ce se intampla cu mine. Ajung la spital, ma controleaza, col lung si inchis dar decide sa ma interneze. Bun, ma duc sa ma schimb, imi pup sotul si stabilim sa vb cat de des putem la tel. Ma cazeza in sala de pretravaliu si hotarasc sa-mi declanseze nasterea. Imi pune o perfuzie si astept. ..si nimic. Dupa vre-o 2 ore vine si-mi mareste viteza la perfuzie..si sa vezi atunci dureri. Ma muta intr-o sala de nastere si ma pune sa-mi monitorizez contractile : erau la 2 min si durau 40 de sec. Nici nu stiu cand a trecut timpul, eram cu ochii pe ceas dar simteam ca parca sunt intr-o contractie continua. Dupa 4 ore vine dr sa vada cum progresez. Dilatatie 0. Col lung posterior. Bebe nu se simtea prea bine. Hotaraste sa ma lase fara perfuzii 2-3 ore si apoi sa ma bage in cezariana. Accept fara rezerve cu toate ca sunt impotriva nasterii prin cezariana., simteam ca ceva nu e in regula.
Abia la ora 6 dimineata m-a bagat in operatie. Mi-a facut rahi si am fost constienta tot timpul, sau oarecum constienta ca de atatea zile nedormita aveam o permanenta stare de ameteala. La ora 6:50 de min se naste frumusetea mea de baiat. 50 cm, 3200 gr. Il iau, il spala si il infasa apoi mi-l arata: era incruntat, suparat foc dar asa de frumooos!!! Mi l-au dat sa-l pup: era asa de fin si de cald. Eram MAMICA! Am plans de fericire!
Bebe a avut pana la urma dubla circulara de cordon si pe desupra era si cordonul scurt. Cezariana a fost cea mai buna solutie. A doua zi am fost sa-l alaptez, a tras din prima cu putere , asa ca un barbat adevarat. Nu am avut probleme cu laptele. A trebuit sa stam o sapt in spital pentru ca nu se oxigena bine bebe, a stat cateva zile la incubator, dar in final a fost totul bine.
Acum la 1 an si aproape 2 luni e un voinic in toata puterea cuvantului., ne stoarce de energie pe toti din familie. E un baietel vesel si ascultator. Il iubim nespus de mult si speram sa-i daruim si o surioara.


Mada 6+ si mami fericita de Cristian - 29.12.2008

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Wow ce mami curajoasa, cat travaliu ai indurat . Las ca acum cu gemeni sigur vei face cezariana si vor fi doar durerile de dupa. Sa va traiasca cozonacelul copt bine!

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

Sanatate si fericire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Multumim, asteptam cu nerabdare sa se mareasca familia!

Povestea nasterii

Mada 6+ si mami fericita de Cristian - 29.12.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Wow, in sfarsit un bebelus de care aud (citesc) ca a venit exact in ziua preconizata. Bravo Cristian Andrei. Mamico sa va traiasca si sa va bucurati de el.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annya74 spune:

Buna fetelor,
Eu sunt mai noua pe aici si nu prea ma pricep,de aceea va cer ajutorul.
Am vazut ca subiectul cu mamicile de septembrie-octombrie este inchis. Unde trebuie sa scriu si eu ca sa intru printr mamicile de septembrie-octombrie?
Tocmai mi-a iesit al 2-lea test pozitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Bine ai venit pe
Annya, poti sa postezi aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148867
La sfarsitul fiecarui capitol gasesti link de trimitere catre capitolul urmator.

Sarcina usoara in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Madutza frumoasa povesteSa va creasca mare,frumos si sa va duca multe bucurii in viata!!!


In 2010 sa dea Domnul sa fiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

annya, felicitari!!

Cos minutza, multumesc frumos! Iti doresc sa ti se implineasca visul cel mare, iar peste ceva timp sa citesc si povestea ta aici

Povestea nasterii

Mada 7+ si mami fericita de Cristian - 29.12.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Madutza, foarte frumoasa povestea ta. Sper ca intr-o zi , sa intru si eu sa va spun povestea bebelusului meu. Eu mi-as dori fetita, dar inainte de toate imi doresc sa fie sanatos indiferent ca e baiat sau fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

Maduta sa-ti traisca printisoru, sa fie sanatos si sa veniti cat mai repede si cu o surioara.





http://davf.daisypath.com/WBynp2.png
Albumele noastre
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Fecioarei Maria si Sf. Nectarie voi fi anul acesta
Te iubesc pana la Doamne-Doamne si inapoi de un infinit de ori...o lume in care ne iubim...si tu ma stii,ma ai,iar eu te privesc si nu-mi ajunge...te am si te mai vreau!!


Eu-zice Domnul te voi invata,si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi ,te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta

Mergi la inceput