Suedia (7)

Suedia (7) | Autor: mihaela_s

Link direct la acest mesaj


Capitole anterioare: 1; 2; 3; 4; 5; 6

Poftiti la un capitol nou.

Unde invatam limba suedeza:
http://allastudier.se/studiefakta/49-komvux/
http://www.folkuniversitetet.se/Om-Folkuniversitetet/In-English/Swedish-courses/

Unde ne recunoastem diplomele:
www.hsv.se/qualificationsrecognition/recognitionofstudyprogrammes/applyingforrecognitionofstudyprogrammes.4.28afa2dc11bdcdc557480002060.html" target="_blank">recunoasterea diplomelor in Suedia

Informatii despre meseriile recunoscute in Suedia:
www.hsv.se/qualificationsrecognition/regulatedprofessions.4.28afa2dc11bdcdc557480002186.html" target="_blank">informatii meserii

Informatii despre recunoasterea diplomei de liceu:
www.vhs.se/sv/Vad-gor-VHS/Utlandska-betyg/Bedomning-av-behorighet/" target="_blank">diploma de liceu

Informatii despre inscrierea la facultate in Suedia:
www.vhs.se/sv/In-English/For-admission-applicants/" target="_blank">inscrierea la facultate

Acte necesare pentru obtinerea certificatului de nastere(copii nascuti in Suedia):
1. formular care se completeaza la ambasada de parintele care va duce actele
2. Personbevisul(in care sunt trecute si datele pårintilor) tradus si apostilat dar si originalul+1 copie
3. toate actele pårintilor(da, tot: cert de nastere, de casatorie, buletin si pasaport) originale+ 2 copii
4. taxa consulara(numai 1100 coroane)
5. plic A4 cu adresa ta si cu timbre pt expedierrea recomandata

www.kammarkollegiet.se/sok/oversattare/resultat/a%253A2%253A%257Bi%253A1%253Bs%253A3%253A%2522rum%2522%253Bi%253A5%253Bs%253A2%253A%252200%2522%253B%257D" target="_blank">Traducatori romani in Suedia.

www.nyteknik.se/special/teknikutbildningar/article265161.ece" target="_blank">Salarii in Suedia
http://www.lonestatistik.se/

Unde ne cautam locuinta:
http://bovision.se/
http://www.hemnet.se/

Informatii utile:
http://www.migrationsverket.se/info/start_en.html

Invata suedeza:
http://www.digitalasparet.se/
http://suedeza-interactiv.blogspot.com/2011/01/pronuntie-audio-suedeza.html
http://www.goethe-verlag.com/book2/RO/ROSV/ROSV005.HTM


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Bine v-am regasit!

Iri, multumesc mult. Iti doresc si tie mult mult succes. Tu ce nivel de suedeza inveti?

Foxy, cum a fost prima zi? Cum ti se pare? Ce materie ai acum?

en-kvinna ce mai faci? Merge suedeza?

flory ce mai fac baietii? Cum merge suedeza? Ai gasit de lucru?

Va astept pe toate, nominalizate sau nu, sa continuam capitolul nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Ziua buna!

Miha, eu studiez SAS-grund acum si urmeaza sa dau testul in 2 sapt. Am niste emotii de mor, cu vacanta lunga care am avut-o s-au dus si ceva din cunostintele mele . In alta ordine de idei, desi nu ma simt in forma mea max vreau sa termin, ca s-o iau de la capat .
Foxy-le, hai cu vestile de la facultate!


Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

La mine merge bine. Ma simt stapana pe mine. Saptamana viitoare dau examenul de la C la D. Sper sa fie ok. Am citit primul meu ''lättlast'' l-am si priceput. Deci e ok.

Acum ceva timp am fost la Kräftfest -asa ii zice?- si ma declar, prin comparatie, sustinatoarea sarbatorii cu surströmming . Pestele miroase ce-i drept dar macar te saturi. Din racii ii sau ce or fi io nu m-am saturata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Bine v-am regasit mamici,bine ati revenit!
Impresii - sunt cam naucita, inca! Nu prea stiu de unde sa o apuc (ba da, azi stiu, de chimie A si ce-am mai primit de citit. Cu cantare, pipete si vene de ciuruit;))) Merg si eu la clasa, ascult si incerc sa nu ma fac vizibila . Mi-e cam teama cu suedeza mea cam ruginita, sa nu se uite stramb profii.(nu sunt tinerei toti, chiar sunt vreo 2 femei in varsta, pe langa astia cam ca mine. deci nu sunt singura cu chimia in plop )
Suntem mai multi in an decat se asteptau profii (cum puteau sa nu stie, pana si pe statistica la VHS scrie cati au intrat?!!) - suntem vreo 73 si in sali trebuie sa dai din coate ca sa prinzi un loc in primele randuri (invers decat in liceu, generala, cand ne imbulzeam in spate)))
Am in clasa si o romanca ce-i maritata cu suedez. are 2 bebiti si e de treaba. In plus, ea a studiat deja aproape tot anul 1 apoi a facut pauza de bebe. asa ca mai pot obtine ceva info.
Incet, incet incep sa se lamureasca treburile. Odata ce imi revin cu acele calcule chimice, o sa fiu mai ok. Daa, asta pana o sa trebuiasca sa facem intalniri de-alea cu vorbit (colocvii pe romaneste??)
Cu naveta e ok, din gara merg 5 min pana la cladirea facultatii )))
deocamdata atat, ma asteapta cateva seri pline si SPER ca o sa reusesc. Va mai spun
En_kvinna : bravo si bafta in continuare! Kräftskiva se numeste.(esti haioasa!) Dar din ce am citit stiam ca trebuie sa mai fie si alte chestii pe masa, nu doar racii! Las' ca data viitoare mananci bine acasa )))

Sarah_78 : multam de raspuns. Oricum nu-s adepta medicamentelor, asa ca incet,incet isi revine. Am luat aici bisolvon, subtiaza flegma, dar in prima faza indeseste tusea. Asa ca am renuntat. Sa nu-mi fac prea mari griji, mi-a spus o amica, oricum vreun an de zile dupa ce incepe gradi va fi tot racit(si eu la fel, se pare). Doar daca dureaza febra sau copilul are stare generala proasta mergi cu el la doc. Cum iti pare la gradinita? Ii place, educatoarele sunt ok?
Intrebare - in ce mod pot sa ma adresez lor daca am vazut ceva ce nu-mi convine?Stiti, sa nu se ofenseze si faca mai rau. ( tot zgariat pe langa pampersi vine. cred ca e de la un inel,unghii, ceva).
Mihaela : nu stiu sigur daca e doar o materie, iti vine sa crezi? . Ca sa intelegi despre ce vorbeam mai sus!!! Acum facem si protectia muncii pt lab, concentratii, maine incep pipetele, cantarele si vineri e föreläsning venprovtagning. Cred, doar cred, ca e biomedicinsk laboratorievetenskap (del 1). Apoi e chimie si apoi meseria de BMA semestrul asta.
Vezi? noroc cu tine ca ai pus intrebarea care trebuia-acum mi s-a limpezit si mie. Probabil din cauza panicii am avut orbul gainii )))).
Cum e cu pipetele, se fac ceva calcule? vad in foaia astora niste...chestii....- radical din E... grecesc, cred. Nici nu stiu sa citesc asta d-apai s-o calculez!!! . Vad eu maine.(((
Ai tai bine, sanatoasi? cum e la liceu pt Diana?
VA pup, va mai scriu, daca vreti, ceva povesti , ( ma indoiesc totusi)
Zile cu spor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Seara buna! Am ajuns si eu la o ora omeneasca acasa :)). Cu vaporul adica :). Miercurea pana in octombrie, e un vapor care pleaca mai devreme...si cum am putut pleca azi, iata-ma-s! :))

Iri, mult succes mai departe! Tin pumnii cand ai testul, sunt sigura ca va fi bine. Sa stii ca asa impresie aveam si eu cand reveneam din Ro in prima faza, ca am uitat tot...ca mai apoi sa realizez ca de fapt se sedimentase, ca era tot acolo si parca in plus :).

en_kvinna, felicitari! Succes mai departe. Primul pas al meu in limba suedeza a fost tot o carte lätt läst...mai precis o carte pentru copii de 10 ani. :) Mi-a placut tare mult, desigur pentru ca am reusit sa o inteleg singura, mai cu ajutorul dictionarului...dar a fost prima lupta castigata!

foxy, draga mea...asa descumpanita eram si eu cand ma uit inapoi...sa stii ca nu imi vine sa cred acum cat de repede a trecut...mai ca imi pare rau ca termin .
Cum iti ziceam, eu nu am facut chimie(nici teorie nici laborator) si banuiesc ca ce faceti voi acolo e ceea ce se face la noi la laboratorul de chimie. La biochimie insa am facut laborator si acolo am calibrat pipetele...adica am masurat apa distilata in pipeta si am cantarit-o sa vedem ce eroare au pipetele...Noi n-am avut materia de care zici tu...e diferit de la facultate la facultate, dar pe final ai facut de toate numai ca organizate altfel...noi venprovtagning am avut direct laborator, acolo ne-a tinut si teoria, in semestrul doi din primul an .
Hai ca ai noroc cu romanca, ai sa vezi ca incet incet iti intri in ritm si nu mai poti da inapoi. Ma gandesc la tine, sa stii...asa ca da vesti cand poti.

Diana e foarte bine, mersi de intrebare. E atat de incantata de linia aleasa...iar cl.10-a are jumate de materii cat a avut in a 9-a. Bine, e mai mult la fiecare materie, dar are mult timp liber. Anormal de mult pentru o liceeana :). Noroc ca mai si lucreaza si nu pierde timpul de pomana :)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Azi implinim 5 ani de Suedia!!!!

Ascult la nesfarsit melodia de mai jos, are niste versuri super. Asa sarbatoresc .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna ziua fetelor!

Foxy-le despre gradi, nu stiu cum sa faci, doar sa prinzi vreo educatoare si sa te dai necunoscatoare, la modul ca.... oare pampersii nu-i priesc ca este iritat si poate asa vor fi mai atente!
Ce super este la facultatea ta si ce bine ca mai este o romanca acolo, poate te mai consulti cu ea. La pipete si eu imi aduc aminte de eroare pe care o poti calcula, dupa cum spune Miha, cantarind solutia afli masa si daca imparti la densitate afli volumul.
Miha multumesc mult, sper si eu sa termin, ca mai am o groaza de suedeza de invatat! Ce optimist suna . Ce fain ca Diana urmeaza profilul care-i place! Felicitari pt cei 5 ani si va urez multi,multi inainte santosi si gloriosi, de acum incolo!
En_kvinna multa bafta la test!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Multumesc pt suport si suportare ))))
Mihaela - la multi ani fericiti de Suedie si nu numai. La mai mare!
sarah asa am sa fac cu gradinita. deocamdata e acasa pana miercuri. (sta acasa cand e sotul liber - föräldrar ledig). Nu-mi place cu vomele astea, i-am suspendat lactatele pt ca imi pare ca exact astea nu-i fac bine. marti avem timp la doc. Sa speram bine.
Si tu ai lucrat (sau lucrezi) in domeniul de chimie, lab, etc? faaain!
Bilant dupa o saptamana, prima - aproape m-am lamurit. Mi s-au mai aprins vreo 2 beculete (nu glödlampa pt ca nu e voie ))) si incet incep sa se aseze. Luni am primul lab, ala cu controlat pipete. Mi-am achizitionat si calculator, se pare ca trebuie.
Acum mai trebuie sa-mi aranjez eu informatiile in ,,sertare'' si ... vom vedea ce branza fac.
Cu vorbitul mai am teama si sper sa intru in ritm curand. (am un accent ingrozitor si mai fac si greseli )
Apropo, cu romanca nu cred ca fac cine stie ce sfaraiala, nu prea ii place sa vorbim romaneste . Asta e, doar nu-mi stau mie boii-n drum de ea, nu?
Va pup si va doresc week-end placut tuturor, cu sanatate pt toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna seara,

Foxy-le, este un virus care produce voma si diaree la copii. Si al meu a avut de vreo doua ori. Trece repde, cam o zi tine dar ar fi bine sa-i intrerupi lactatele si sa-i dai niste saruri de rehidratare. Eu am cumparat de la semper din farmacie Vätske-ersättning, pliculete care se dizolva in apa. Oricum racelile se vor tine lant de acum incolo. Si al meu la fel a dus-o anul trecut. Fa-ti un stoc de paracetamol si ibuprofen si ceva de tuse .
Da,si eu am lucrat si studiat in domeniul chimiei ceva ani si daca te pot ajuta cu ceva si stiu, cu cea mai mare placere, numai sa intrebi.
Förresten, ma bate si pe mine gandul sa urmez facultatea voastra, dupa ce-mi voi termina cursurile de svenska. Este ce-a mai apropiata ca profil cu ce-am facut pana acum si ma gandesc ca-mi va fi mai usor. Tot spre Malmö m-as indrepta ca-i mai aproape, dar mai este mult pana acolo. Tu in ce oras locuiesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc fetelor! La fel va doresc si voua, sa ne mearga tot mai bine si sa adunam anii suedezi.

Inca nu cred ca circula vinterkräksjukan virus, asta e cel raspunzator cu vome si diarei, dar apare mai tarziu, prin decembrie-februarie. Dar cine-stie...Vätskeersättning e buna, dar incercati si blåbärssoppa, face minuni in cazuri de diaree/voma.

Foxy, ma bucur mult pentru vestile bune. Important e sa iti placa, ai sa vezi ca odata intrata in ritm, mergi inainte. Sanatate puiului mic.

Iri, bine ai venit in club! Uite cum ne adunam aici viitoare BMA. Eu nu pot decat sa ma bucur...sa va incurajez...e o meserie de viitor, foarte interesanta (cui ii place) si eu zic ca merita.

Noi facem o mica petrecere maine...luni implineste Silvia 9 ani si nici eu nici sotul nu suntem acasa . Nu a vrut anul asta cu copii, cred ca ii lipsim noi tare mult...a zis ca e OK sa fim numai noi, familia. Eu o sa lipsesc putin din zona, sa nu ma dati disparuta . Plecam marti la Stockholm (eu cu Silvia) si miercuri pelcam in Ro.Mergem la o nunta sambata viitoare si revenim marti, dupa. Eu iau trenul direct spre Kalmar, dupa Silvia merge mama in Stockholm sa o aduca acasa...eu miercuri am laborator si nu pot lipsi ca pierd materia...ooof. Sambata viitoare as avea examen, pe care il pierd desigur, ca eu ma voi dantzui. O sa fie greu, dar asta e...O sa il dau undeva in decembrie, ca nu mai am cand...in 5 octombrie incepem practica, e 7 saptamani acum. O saptamana vårdscentral, 4 saptamani Klinisk kemi si doua Blodcentral. Le fac in Västervik, voi locui acolo. Voi veni numai we-urile acasa. Nu am primit sa le fac in Visby, pentru ca am lucrat aici (idioata de regula ce o au cei de la Linnéuniversitetet, am lucrat cu studenti de la Krolinska si din Göteborg care imediat ce s-a terminat vara au venit in practica aici, in Visby). Dar ma consolez ca e ultimul an, cumva va trece.

la toate si trevlig helg allesammans!

Mergi la inceput