Suedia

Suedia | Autor: mihharo

Link direct la acest mesaj

Totul despre viata in Suedia, limba suedeza, discutii pe orice tema legate de aceasta tara .

Mamici care sunteti acolo, impartasiti-ne si noua din experienta voastra

Despre sistemul de sanatate din Suedia : aici


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Citat:
citat din mesajul lui pepene

nu va puteti descurca cel putin pe termen scurt doar cu engleza si cu un minim de suedeza?


Nu, dupa cum bine spunea si Mihaela, e foarte dificil numai cu engleza, cel putin in privinta serviciului Eu vorbesc perfect engleza, dar... Iar daca urmaresti sa lucrezi in invatamant - cazul meu - nu numai ca trebuie sa cunosti limba, dar iti trebuie si ceva "hartii" care sa ateste asta. Asa ca daca vreau sa am vreo sansa, TISUS ma mananca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
O parere personala...cred ca e greu sa dai TISUS din Ro, adica chiar trebuie sa stai aici o vreme ca sa stapanesti limba la nivelul de liceu, sa citesti literatura si sa stii sa vorbesti cursiv.


E foarte greu, asa e. De partea de conversatie ma tem eu cel mai tare, pentru ca aici efectiv nu am cu cine vorbi iar la Iasi cursuri de suedeza nu se fac . Bine, nici nivelul meu nu e foarte avansat, dar daca mi-a fost ceva foarte usor in viata, asta a fost invatarea limbilor straine. Pur si simplu "se prind" de mine. Daca as avea cu cine sa vorbesc, ar fi ideal, asa insa o sa mearga mai greu... dar o sa mearga

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Cine va munci? Tu sau sotul?


Eu, pentru ca sunt singura (divortata) iar fostul sot nu era deloc amator de plecare din tara, altfel probabil am fi stat acum amandoua la o cafea printre turisti Asta e si motivul pentru care vreau sa ajung acolo informata si cu tot ce-mi trebuie in regula, pentru ca nu voi avea o foarte mare libertate de miscare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Daca aveti timp, intrati pe blogul meu cu vorbe de copil si acolo am articole despre Suedia, despre scoala, despre viata noastra de aici. Cautati la etichete si acolo sunt temele pe care sunt grupate subiectele.


vorbe de copil...

Hobby
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie



Mihaela, "calatoresc" de mai demult pe blogurile tale... o lectura excelenta, imi place cum scrii si te admir pentru cat timp dedici... Iar de cand am citit despre Diana ta si ce frumos au felicitat-o pentru ca a invatat asa repede limba, parca ma visez si eu intr-o situatie similara cu al meu baiat
Legat de asta, o intamplare de la supermarket. Vanzatoarea ii da bonul, copilul meu raspunde "Tack så mycket". La care vanzatoarea:"Ce taxa?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu acum am "aterizat" de la servici...ce sa mai zic. Chiar nu stiu cum e cu TISUS, include si test oral? Mie vorbitul si intelesul mi se par cele mai grele parti. Ma refer la intelesul limbii vorbite, caci a celei citite e ok. Pentru ca suedezii vorbesc cu multe accente, iar aici pe Gotland e un accent specific pe care il inteleg cam greu. Cel mai bine mi-a prins practica si acum munca, fiind zi de zi intre suedezi, 8 ore pe zi, simt ca zi de zi invat cate ceva. Altfel eu am contact minim cu suedezi nativi si este lucrul care imi lipseste cel mai mult.

Mie mi-au recunoscut diploma, chiar si cursurile de pedagogie/psihologie/metodica pe care la facusem facultativ in Ro ca sa pot si preda chimia(nu mi-au recunoscut insa cursul de biochimie pentru laborator si asta ma interesa cel mai mult). Insa invatamantul nu ma atrage, mai ales cand ma gandesc ca acolo chiar trebuie sa vb in fata unei clase...Iti spun asta pentru ca probabil iti vor recunoaste si tie diploma, e nevoie de profesori. Ce materie predai? Limbi straine cumva? E super ca ai talent la limbi straine...cum iti spuneam sotul meu a invatat cat sa se poata descurca in 8 luni, in Ro...fetele aici au mers foarte repede cu limba, Diana despre care toti ne spuneam ca ii va fi mai greu fiind mai mare, a luat cel mai repede avant. Ea avea avantajul ca stia engleza si comunicarea a fost mai usoara. Silviei i-a fost mai greu, primele 4-5 luni n-a vb nimic, dar apoi si-a dezlegat limba si a fost altfel. Eu sunt cea mai in urma, dar eu am inceput cel mai tarziu .

Asa e, ai dreptate...in Iasi nu sunt profesori de suedeza, mare pacat, ti-ar fi prins tare bine. Stiu asta pentru ca atunci cand a inceput sotul meu cursul(era si el sa piarda startul, nu gaseau nici in Cj prof si el a cautat pana a dat de tipa asta) erau si candidati din Iasi care au fost nevoiti sa renunte pentru ca nu puteau sa se deplaseze saptamanal la Buc. sau Cj. Au mai fost candidati din Tm care au mers la Cj la cursuri. Si din Bv care mergeau la Buc.
Tu cum inveti limba? Ce fel de cursuri ai? Daca ai nevoie de ceva materiale de ajutor, ceva recomandari de carti pe care le-am avut noi la scoala(nu stiu daca gasesti carti la biblioteca in suedeza), orice...spune si poate te pot ajuta. Poate ai putea lua legatura cu cei care predau suedeza la Buc si sa vezi daca nu poti da ceva teste intermediare pe masura ce inveti limba si sa te indrume ei catre TISUS...sau sa faci cursurile la distanta.

Ah, inteleg ca si baiatul tau invata suedeza , bravo! Ai sa vezi ca el se va adapta usor...copiii trec repede peste schimbarile astea si o limba straina e usor de invatat pentru creierasul lor in plina dezvoltare.



fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:



am aparut si eu.

da, as vrea sa lucrez intr-o multinationala pt. ca acolo mi-ar fi mai usor cu engleza. lucrez in domeniul economic asa ca sper ca as gasi ceva.

TISUS e ca un fel de TOEFL?

mihaela_s, voi intra si eu pe blogul tau?

mihharo, bafta cu pregatirile de plecare? vad ca esti hotarata bine. ce te-a determinat sa alegi suedia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Chiar nu stiu cum e cu TISUS, include si test oral?


Da, e ca la Cambridge. Are o parte de conversatie... de aia ma tem eu, ca n-am cu cine conversa aici ca sa ma pregatesc oarecum. Uite: www.nordiska.su.se/pub/jsp/polopoly.jsp?d=1538&a=21255" target="_blank">TISUS
Dar la urma urmei, doar cand o sa ajung in Suedia n-o sa sar din avion direct in sala sa dau Tisus Stau o vreme printre suedezi si nu cred ca o sa ma mai tem de conversatie Ideea pentru mine e ca trebuie sa-l dau cat mai repede, ca fara certificatul de cunoastere a limbii nu pot obtine behörighetsbevis-ul ala care-mi da statutul de calificat (cu posibilitate de angajare permanenta). Acum, pana nu vin acolo sa vad ce si cum la fata locului, e mai greu. Eventual m-as putea angaja si altundeva pentru inceput, pana imi echivalez toate studiile si obtin toate certificatele necesare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Ce materie predai?

Toate materiile, ca sa zic asa Voi preda (pentru ca inca nu am terminat facultatea) la cei mici, invatamant prescolar si primar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Tu cum inveti limba? Ce fel de cursuri ai? Daca ai nevoie de ceva materiale de ajutor, ceva recomandari de carti pe care le-am avut noi la scoala(nu stiu daca gasesti carti la biblioteca in suedeza), orice...spune si poate te pot ajuta. Poate ai putea lua legatura cu cei care predau suedeza la Buc si sa vezi daca nu poti da ceva teste intermediare pe masura ce inveti limba si sa te indrume ei catre TISUS...sau sa faci cursurile la distanta.


Mihaela, intr-adevar cursurile sunt o mare problema aici. Caut de nu stiu cata vreme ceva gen curs tiparit + cd cum sunt pentru alte limbi, dar nici vorba sa fie (si nici nu a fost vreodata, din cate mi-au spus vanzatoarele). Poate sa am mai mari sanse sa gasesc in Bucuresti, peste vreo luna trec pe-acolo. Deocamdata am invatat bazele de pe niste carti ale lui M.D.Frumuselu (un manual si un ghid de conversatie - mi-au fost de mare ajutor), plus un curs al lui Urban Sikeborg care mi-a placut ca si structura. De asemenea, o gramatica (Basic Swedish Grammar) publicata la Stockholm si pe care am gasit-o la biblioteca (mare minune!). Norocul meu ca stiu foarte bine engleza, ca invat suedeza prin intermediul ei si imi vine mai usor decat mi-ar veni din romana.

M-am apucat sa acult radio-ul ca sa ma obisnuiesc cu limba vorbita , ca programe tv de la ei nu avem aici. Mai citesc ziarele, dar sufar ca nu am un dictionar ca lumea (nici dictionare nu se gasesc aici ) insa daca stapanesc gramatica si am totusi o baza solida de aici, cu siguranta imi va veni acolo mai usor. In ce priveste accentele, iti dau dreptate: cam asa am patit eu cu accentul scotian la engleza a fost tare "distractiv" pana m-am obisnuit, desi imi place (preferatul meu este insa cel din Wales)

In alta ordine de idei, daca ai cumva materiale in format electronic (orice, nu conteaza nivelul, poate fi engleza-suedeza sau suedeza-suedeza) mi-ar fi de mare ajutor, ca aici e penurie. ca esti asa draguta

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Ah, inteleg ca si baiatul tau invata suedeza , bravo! Ai sa vezi ca el se va adapta usor...copiii trec repede peste schimbarile astea si o limba straina e usor de invatat pentru creierasul lor in plina dezvoltare.


Invata e mult spus ca el nu are motivatie, ca mine... acum pare mai interesat de citit, silabiseste toate firmele si reclamele de pe strada Insa vreau sa-l pregatesc putin si pe el, pentru ca intentionez sa-l dau la o scoala normala, nu un international school... cu cat se integreaza mai repede cu atat mai bine. Ma bazez si eu pe ce au spus fetele la subiectul cu adaptarea copiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Citat:
citat din mesajul lui pepene



am aparut si eu.

Bine ai venit! Poate mergem in Suedia odata

Citat:
citat din mesajul lui pepene
da, as vrea sa lucrez intr-o multinationala pt. ca acolo mi-ar fi mai usor cu engleza. lucrez in domeniul economic asa ca sper ca as gasi ceva.

Si eu am studii economice, insa nu prea multa experienta in domeniu, si asta conteaza la angajare.

Citat:
citat din mesajul lui pepene
TISUS e ca un fel de TOEFL?

Exact. Numai ca nu are punctaj, este Admis/Respins.

Citat:
citat din mesajul lui pepene
mihaela_s, voi intra si eu pe blogul tau?


Sa intri. Are niste fotografii acolo... wow

Citat:
citat din mesajul lui pepene
mihharo, bafta cu pregatirile de plecare? vad ca esti hotarata bine. ce te-a determinat sa alegi suedia?


Ehee, mai e pana la plecare. Nu as putea sa explic de ce neaparat Suedia, dar de foaaarte multa vreme imi doresc sa ajung acolo (cred ca intr-o viata anterioara am fost o suedeza tare patriota ). Cu siguranta insa pentru ca e unul din locurile cel mai putin poluate de pe planeta, are o clima care mie imi convine si, mai important decat orice, e o societate in care as avea deplina incredere sa-mi cresc copilul. Si prefer sa mai sacrific eu cate ceva (nu-mi lipseste nimic aici) pentru ca el sa aiba un altfel de viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Mihharo o sa caut si aici ceva cursuri cu limba suedeza .Am niste prieteni care merg in vacanta in Ro la mijlocul lunii august (sunt din Piatra Neamt) si-ti voi trimite prin ei daca voi gasi ceva.
Spor la invatat si urmeaza-ti visul!

adelina si piticii
Noemi 2 ani

Mergi la inceput