Suedia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Adelyna, multumesc mult , invatatul merge, ca alta solutie nu e, sper sa fie totul bine pana la urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mihaela, din pacate nu am nici un curs in format electronic, insa am cateva site-uri de pe care am lucrat si eu si cateodata mai revin pe ele ca sa exersez .
Un site pe care gasesti gramatica si exercitii:
http://www.resurscentrum.nu/new/directory/swedishmenus/XcDirViewInCat.asp?ID=38

Un altul pe care gasesti teste SFI(svenska för invandrare) vechi dar foarte bune, in stanga paginii gasesti mai multi ani:
http://www.skolverket.se/sb/d/323

Si poti citi/asculta simultan stiri pe lätt svenska, e foarte util:
http://www.8sidor.se/?page=42

Multumesc de aprecieri, scriu pentru ca imi place si pentru ca citesc rudele si prietenii, e mai usor sa comunicam asa decat sa scriu 10 emailuri :-), iar fotografiile sunt pasiunea mea, chiar daca numai la nivel de amator. Poate voi ajunge la un moment dat sa fac si un surs foto aici, imi doresc tare mult...dar mai intai sa am o munca stabila si mai vedem.

Te admir ca poti invata limba asta asa singura...eu am inceput putin in Ro din cursurile sotului, dar totul a fost sa stiu cateva cuvinte si sa zic cateva propozitii, astfel ca m-au pus la al 3-lea nivel de incepatori cand am ajuns aici...altii incep cam de la al 2-lea.

pepene, te gandesti si tu la Suedia? Eu cunosc o familie care a stat cativa ani in Danemarca si acum sta de cativa ani in Suedia; amandoi(ea si sotul) lucreaza la o multinationala si vb numai engleza. Nu stiu daca intre timp au invatat suedeza, nu ne-am mai scris de o vreme, dar nu aveau timp de invatarea limbii...

si un we frumos!



fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Mihaela - multumesc mult pentru link-uri... intr-adevar, foarte utile.
Limba o invat de placere, suna grozav, a depasit germana in topul preferintelor mele (stiu ca par cam ciudata, nu's prea multi romani care sa iubeasca limba germana ) De invatat (ca lumea, cu carti in fata si gramatica) am inceput recent, insa familiara imi este cam de prin anii '90 (blame it on Per Gessle si Gyllene Tider si muzica lor pe care o ascult si acuma, dupa atatia ani ). Asa ca fraze, expresii, chestii mai simplute stiu demult. Eu am insa o hiba: daca nu stiu ceva la perfectie, spun mai curand ca nu stiu si mi-e oarecum greu sa vorbesc intr-o limba straina constienta fiind ca voi face greseli. Nu e o atitudine buna asta, dar inca n-am reusit sa scap de ea, din scoala mi se trage.

Si o intamplare care mi-a demonstrat cat de mult gresesc:
Mergeam in Elvetia (partea de sud) cu un tip care nu stia absolut deloc italiana. Tot timpul calatoriei cu trenul a invatat cuvinte si verbe, iar odata ajuns acolo a inceput sa vorbeasca cum putea, mai gesturi, mai cuvinte, nici o fraza corecta cap-coada, dar... se facea inteles. Ei bine, dupa 2 saptamani de stat acolo, si de "vorbit" fara teama ca face greseli, capatase cursivitate si se putea descurca cat de cat onorabil. Cred ca asa fac copiii nostri, cand invata o limba straina si e tare eficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
...eu am inceput putin in Ro din cursurile sotului, dar totul a fost sa stiu cateva cuvinte si sa zic cateva propozitii, astfel ca m-au pus la al 3-lea nivel de incepatori cand am ajuns aici...altii incep cam de la al 2-lea.



Exact asta ma gandeam si eu sa te intreb, daca te testeaza la inceput si vad ca mergi bine, te pun undeva la avansati, nu? si nu mai dureaza asa mult pana termini cursurile... Pentru ca am auzit ca Svenska B asta pe care-l faci tu e mai bine vazut decat Tisus si e acceptat de toate universitatile (pentru ca eu cu siguranta o sa mai fac acolo macar un master, daca nu chiar mai mult).


si de la noi si mersi de ajutor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Pepene - nu ne mai zici nimic ? Cum de vrei sa renunti la US?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mihaela, asa e...am scris undeva(cred ca la "sanatate") ca parerea mea personala ar fi urmatoarea: sa te inscrii la Komvux cand ajungi aici si depinde de nivelul de suedeza la care ai ajuns...te testeaza daca spui ca stii suedeza(nu stiu exact din ce consta testul, pe mine nu m-au testat ci m-au repartizat direct la SFI C habar n-am pe ce criterii) si poti chiar sari de SFI si de SAS Beta daca dovedesti ca stii atata suedeza. In plus, daca mergi intr-un ritm personal mai alert decat colegii tai, profesorii te incurajeaza si poti sa dai teste mai repede. Eu de ex. am dat la diferenta de 2 saptamani(la indicatiile si sfaturile profei mele) atunci cand eram la SFI, testul de B si apoi testul de D(Nationalprov) si le-am luat ambele(desi nu credeam asta ever-never!). Nu am fost singura, au mai dat inca 4 colegi cu mine ambele teste, dar numai eu am luat si Nationalprov. Asadar am facut 2 semestre intr-unul fara sa fi facut decat nivelul C de SFI, dar profii iti remarca nivelul si te imping daca vad ca poti.
Numai ca depinde de cum te poti descurca si cu un job si cu scoala...daca poti face scoala la distanta e excelent! Aici la noi sunt cursuri la scoala numai pana la SAS beta inclusiv, apoi nivelul gymnasiet-SAS A si SAS B sunt la distanta. Nu stiu insa cum e in alte orase, ca sunt diferente. Sincer, eu acum as putea duce si un job si scoala, dar cand eram la SAS beta nu, pentru ca nu ma simteam destul de stapana pe limba...acum oricum ma descurc atat cat sa ma inteleaga lumea, desi sunt si eu constienta ca fac greseli .

Cat despre perfectiune, cred ca asta ma impiedica si pe mine sa deschid gura de multe ori...mai ales daca sunt luata prin surprindere cu cate o intrebare atunci e cam greu pana imi gasesc cuvintele sa raspund. Altfel daca vreau sa zic ceva, formulez dinainte ce vreau sa spun ca sa iasa cat se poate de corect.

si we placut in continuare!

PS Mi-am amintit acum ca de ex. in Stockholm este o sectie la Komvux de Svenska för lärare unde sunt indrumati cei care sunt de meserie profesori ca sa invete suedeza. Probabil ar fi mai potrivit si pentru tine. Poti vedea pe net daca e si in orasul in care vei ajunge.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Numai ca depinde de cum te poti descurca si cu un job si cu scoala...


si cu un copil mic pe deasupra ... dar asta e, eu n-as putea suporta sa-l las in Romania si sa merg acolo singura, desi ar fi mai bine pentru amandoi... cred ca m-as intoarce cu primul avion... nu e el dependent de mine, sunt eu dependenta de el
Asa ca taica-miu o sa fie cel care o sa se sacrifice, sa stea fara mama (ca pentru ea n-o sa fie tocmai rau sa vina putin cu noi acolo desi la partea asta inca duc munca de lamurire... off..)


Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
...mai ales daca sunt luata prin surprindere cu cate o intrebare atunci e cam greu pana imi gasesc cuvintele sa raspund. Altfel daca vreau sa zic ceva, formulez dinainte ce vreau sa spun ca sa iasa cat se poate de corect.


Idem... cica asta e sindromul copiilor constiinciosi la scoala .... apoi daca nu m-am vindecat pana la 33 de ani, inseamna ca la mine e incurabil






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Azi am luat la citit blogul tau de la inceput (perlutele Silviei absolut superbe) si am ascultat cu foarte mare emotie Sankta Lucia (l-am invatat in copilarie, varianta italiana... si-l cantam la biserica). Am incercat sa ascult si sa delimitez cuvintele... ei bine, nu gasesc un emoticon suficient de rosu si de ashamed pentru ce a iesit ... de luni ma pun cu burta pe carte



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:

mihaela_s, am avut timp sa ma uit pe blogurile tale ( mai ales pe vorbe de copil ) si v-am admirat viata si armonia din familie. transpare in ceea ce scrii! si felicitari pt. fetele tale, in primul rand!

mihharo, iti tin pumnii. vad ca tu te apuci serios de treaba. la mine ma dureaza si in plus nu sunt hotarata unde as vrea sa ma stabilesc, in europa de vest, mai am si alte probleme de rezolvat inainte de asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mihaela si pepene, va multumesc mult, ma faceti sa ...



fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput