Suedia

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Mihaela, distractie placuta la Saptamana Medievala (am vazut ca e fain de tot pe-acolo ) si poate de luni incolo ne povestesti de scoala Silviei... eu una astept cu mare nerabdare, chiar nu stiam de clasa 0, credeam ca o sa prinda si Albert scoala de la inceput, desi mi-ar fi placut tare mult un an de dagis inainte, ca sa aiba timp sa invete limba... dar asta e, ce sa fac daca e prea mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Mihharo,ti-am cumparat o carticica (phrase book and dictionary).Duminica ma vad cu prietenii mei care pleaca in Ro si ti-o trimit.Ei vor sta in Iasi din cate am inteles zilele trecute.O sa le cer un numar de contact de acolo.


adelina si piticii
Noemi 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Adelyna, multumesc, esti o draguta ... zilele trecute am vazut si eu aici, la Libraria Academiei, un dictionar (mare mirare!). Nu e foarte cuprinzator, probabil e pentru incepatori (eu sunt cam aproape la nivel mediu cu suedeza) dar nu stiu eu toate cuvintele din el, cu siguranta Din engleza e insa mai usor de invatat, au o gramada de similitudini.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:


mihharo, gata, te pui cu burta pe carte. ia-ti si baietelul si invatati si distrati-va impreuna!

mihaela_s, mai am o intrebare...importanta. cum sunt oamenii, scandinavii?

pana acum am mai interactionat cu ei doar la lucru/la scoala, dar putin si mai ales barbati. cu femei din pacate nu prea am avut ocazia sa interactionez.

barbatii mi s-au parut foarte familisti si "gender egalitarian". am ajuns in copenhaga si nicaieri nu am vazut mai multi barbati cu odraslele la plimbare.

weekend placut tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mihaela, multumim de urari! E distractie mare pe la noi insa azi am fost prea obositi sa mai iesim undeva, dar vine el "helg-ul"...
Cu scoala nu-ti fa probleme, aici se merge la modul lagom e un cuvant care ii caracterizeaza pe suedezi si care inseamna incetisor. Pentru noi cei cu sange latin si fierbinte, unde agitatia e cuvantyul de baza e putin neobisnuit. La un moment dat eram putin agitata si stresata la munca, se aglomerasera treburile si toti erau caaaaalmi, iar o colega care ma "ghicise" mi-a zis:" ta det lungt!" M-am linstit si eu cu un zambet si lucrurile au mers normal, totul s-a rezolvat chiar daca nu in 2 clipe cum voiam eu, dar fara probleme...
Am sa povestesc oricum de scoala, dar din ce stiu eu de la profa de romana a fetelor care are si un baietel roman care a terminat clasa 0, e ca o continuare a dagis-ului doar ca mai invata si literele si cifrele, insa nu fac adunari si scaderi, doar comparatii intre multimi si altele...la dagis nu fac asa ceva, e multa multa joaca si invatare prin joaca, unii dornici si curiosi daca intreaba li se arata literele, cifrele, dar nu au lectii ca la camin in Ro cu caiete si altele. Daca ai vazut pe blog, noi am primit acum la final de dagis desene de ale Silviei si fotografii cu activitatile lor din excursii . N-am cu ce caiete ma lauda si nici cu poezii, doar cu multe cantecele, cu excursii, cu denumiri de copaci, pasari si plante, catarari in copaci si pe dealuri. Cam in acelasi stil e si clasa 0...
Am mai gasit un site de pe care poti invata suedeza si din engleza si din romana: http://www.internetpolyglot.com/ . Pe mine nu ma lasa sa aud suedeza, probabil ma detecteaza ca accesez din Suedia, sunt curioasa cum e la tine. Poti sa asculti cuvinte/fraze in suedeza de pe site-ul asta?

pepene, eu nu cunosc scandinavii, nici macar pe suedezi nu-i cunosc ci doar pe gotlandezi care se lauda a fi cei mai amabili si mai sociabili dintre suedezi . Ce sa zic, sunt ciudati la inceput, pentru ca au cu totul alte valori si repere decat noi romanii...dar dupa ce te obisnuiesti cu stilul, mie mi se pare OK...
In general sunt oameni zambitori, amabili, dar nu ai sa te imprietenesti cu ei asa usor...adica te trezesti ca azi vb cu cineva, ti se pare ca e cel mai bun prieten al tau si maine parca nici n-ati fi avut nici o conversatie...te saluta dar cam atat. Daca te bagi tu in seama insa, poate ca merge mai departe. N-o sa te cheme la ei la masa decat daca sunteti apropiati(eu inca n-am avut ocazia , dar si noi suntem retrasi, probabil ca daca faci tu primul pas e Ok). Noi nu avem prieteni suedezi, dar avem de ex. vecini de treaba si saritori, povestim cand ne intalnim afara si ne-au ajutat cu multe cand ne-am mutat...
Ca si colegi la munca sunt mai mult decat OK, asa colegi super n-am avut niciodata...eu am inceput practica cand intelegeam cam 50% suedeza, de vorbit tare rau, dar toti au fost amabili, m-au ajutat si acum cat am lucrat de cate ori am solicitat pe cineva, am numai cuvinte de lauda si tare mi-ar placea sa ajung sa muncesc cu ei...Si da, barbatii le considera pe femei egale, asa au vrut ele ...eu am 2 colegi cu care am muncit si am facut practica(in meseria asta majoritatea sunt femei) dar n-am simtit nici o deosebire in felul in care am fost tratata. Si da, isi cresc copiii la fel de "egali" cu femeile.
Dar ca peste tot sunt oameni si oameni...au si ei rautatile si neseriozitatea lor, unii cu intentie, altii fara...unii iti zambesc pe fata si pe la spate poate te vb, dar unde nu e asa? Oricum, aici am intalnit mai putina rautate la oameni decat in Ro, mai putini neseriosi si mult mai multa amabilitate. Cam asta ar fi parerea mea, cu ochelarii roz inca pe nas .
Un plus pe care l-am remarcat in vara asta in concediu...nicaieri nu am intalnit ca orice vanzatoare/vanzator sa te salute la casa de marcat ca aici la noi. Nu stiu daca asa e in toata Suedia dar pe unde am mai fost si am intrat la magazine a fost la fel, dar nu ma pot lauda ca am colindat mult prin Suedia. Insa am remarcat ca nici in Germania, nici in Norvegia, nu mai vb de Polonia, Cehia sau Ungaria...nu e asa.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Mihhao ai un PM .
Te pup si inca o data spor la invatat!

adelina si piticii
Noemi 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Mihaela - multumesc de raspuns vad ca n-am de ce sa ma ingrijorez in legatura cu scoala, clasa 0 e ca un fel de grupa pregatitoare Singurul punct in care stiu sigur ca puiul meu nu ar face fata sunt cantecelele, e afon total dar cine stie, poate schimband locul schimba si talentul

P.S. - Ce frumos au cantat copiii "Here comes the sun"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Adelyna - vazut... notat... ... trimis PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Am mai gasit un site de pe care poti invata suedeza si din engleza si din romana: http://www.internetpolyglot.com/ . Pe mine nu ma lasa sa aud suedeza, probabil ma detecteaza ca accesez din Suedia, sunt curioasa cum e la tine. Poti sa asculti cuvinte/fraze in suedeza de pe site-ul asta?



Nuuu, nu pooot ... pentru suedeza nu au pronuntia, indiferent din ce limba ... Insa site-ul imi place, am stat o gramada si am ascultat tot felul de cuvinte in diverse limbi, chiar si in turca E pasiunea mea, invatatul de limbi straine... daca as gasi un serviciu unde sa ma plateasca pentru asta, ar fi slujba ideala Multumesc pentru link!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Daca ai vazut pe blog, noi am primit acum la final de dagis desene de ale Silviei si fotografii cu activitatile lor din excursii .


Am vazut pe blog, cum sa nu... Albert a admirat desenele si de atunci s-a apucat si el de desenat si ma pune sa fotografiez "operele" (a vrut si blog unde sa le vada "publicate", ce mai, nebunie mare! - bineinteles ca l-am lasat privat pana i se mai slefuieste talentul, ca nu vrem sa speriem pe nimeni ). Asa ca daca te intrebai ce efecte mai are blogul tau, iata ca e si educational in ultima vreme

Si o remarca:"Uite, mami, inca o mamica care face poze multe!" (asta pentru ca si eu umblu cu aparatul de fotografiat dupa mine )

Mergi la inceput