Fluturasi Martie-Aprilie 2011 (127)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

miki, si andra mea e geloasa pe Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Ally nu miroase urat carnea de curcan.

Delia ai pm.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Lalely multumim din suflet mami! pentru Davidutu care a crescut si s-a facut si mai frumos.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

miki, cunosc faza cu amandoi in brate, indiferent care e primul, vrea si celalat, deci fac haltere 10 kg Cata +15 kg Cristi...sunt o fortzoasa nu mai zic ca ii alint si ii duc pe amandoi in brate sus pe scari..dar si mie imi place

Vlad mai are pampers noaptea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

madutza chiftelele le pun pe harte de copt. La astea de bebe nu am mai pus ulei, dar inainte ca sa aiba un pic gust de chiftele facute in tigaie mai puneam un strop de ulei si le intorceam pe o parte si pe alta.

Cu scosul scutecului noaptea te-as ajuta, dar la noi a mers totul sau nimic . Cand am scapat de el (la 2 ani si 11 luni), am scapat cu totul (zi, noapte). Si R bea multa apa seara si facea in scutec mult. Insa de cand i s-a spus ca e baiat mare si nu bb sa aiba scutec, nu a mai vrut deloc. Asa ca nu i-am mai pus nici ziua, nici noaptea.
Eu nu l-am trezit sa mergem sa faca pipi, ci doar cand il auzeam ca se foieste si se chitaie in somn mergeam cu el la baie sa faca. Ca nu a vrut nici la olita, ci direct ca baietii. Asa ca scoala-te si du-l la baie. Pentru accidente sunt la Ikea niste "musamele" de pus sub cearsaf, cam cat patul de copil de mare sau paturicile absorbante. Si neaparat mers cu el sa faca pipi inainte sa se bage in pat.

miki parca descrii ce se intampla la noi cu plansul unuia dupa altul si amandoi odata in brate. Sa mai adaug ca Luiza a invatat de la Robert sa sara si sa alerge in pat?



Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Help!
Mamici de baieti, aveti probleme cu putza?
Eu nu mai stiu daca s-a discutat. Pe mine dr m-a pus de la 4 luni sa-l trag de pielita aia si sa-l curat. Doar ca nu prea se tragea, mai deloc. apoi pe la 7 luni cred, sau mai mult, l-a tras dr de s-a dus pielita aia pe la jumatatea putzei. A plans mititelul. I-am facut si eu in fiecare seara de atunci, dar nu reuseam asa mult ca dr. Trageam asa cat sa se vada varful binisor. Numai ca de vreo 4-5 zile nu mai merge deloc . Nu stiu ce s-a intamplat. Dar deloc nu mai reusesc, parca s-a lipit pielita aia acolo. In seara asta l-am pus si pe sot si nici el nu a reusit. In plus m-am speriat ca am vazut asa, sub piele, vreo 2 puncte albe ca de puroi . Si ne-a mai prins si in week-end. O sa merg sapt viitoare la medic, dar asa m-am ofticat si m-am suparat. Parca vad ca ajungem la operatie... cum o mai fi si aia.
Voi cum procedati cu treaba asta??? Soacra-mea zicea ca ea niciodata nu i-a facut sotului si uita, ca n-a avut nicio problema...

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 16+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Hai ca cu problema mea in cap, era sa uit:

Ioana, La Multi Ani!!!
Xeo, La Multi Ani!!!
Sa fiti sanatoase si fericite alaturi de cei dragi!


Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 16+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

miki, cunosc faza cu amandoi in brate, indiferent care e primul, vrea si celalat, deci fac haltere 10 kg Cata +15 kg Cristi...sunt o fortzoasa nu mai zic ca ii alint si ii duc pe amandoi in brate sus pe scari..dar si mie imi place

Vlad mai are pampers noaptea?

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


eu is mai fortoaza, am 10+17 kg si da, si eu urc/cobor scarile cu amandoi

cu pampersul nu prea am sfaturi, ca am avut noroc..eu cand i-am scos pampersul el n-a mai facut deloc in el, nici noaptea nici la pranz, desi eu am continuatt vreo 2 luni sa-i pun la somn insa era uscat de fiecare data..si acum nu mai are deloc demult, de asta vara/toamna..si nu face noaptea, uneori nu face de seara pana a doua zi la 11 cand il pun eu fortat, ca el nu cere nici atunci..tine in el o gramada, chiar prea mult mi se pare mie..si bea si apa toata noaptea, in cateva reprize ca o are langa el la dispozitie..si rar, rar de tot cand il apuca noaptea ceva, fie ca e deranjat la burtica fie ca am uitat sa-l pun seara si il apuca noaptea, se trezeste si cere oala sa faca..
ce sa spun, decat ca am avut noroc chior nu credeam ca scap nici la scoala de pampersi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alehiam

madutza chiftelele le pun pe harte de copt. La astea de bebe nu am mai pus ulei, dar inainte ca sa aiba un pic gust de chiftele facute in tigaie mai puneam un strop de ulei si le intorceam pe o parte si pe alta.

Cu scosul scutecului noaptea te-as ajuta, dar la noi a mers totul sau nimic . Cand am scapat de el (la 2 ani si 11 luni), am scapat cu totul (zi, noapte). Si R bea multa apa seara si facea in scutec mult. Insa de cand i s-a spus ca e baiat mare si nu bb sa aiba scutec, nu a mai vrut deloc. Asa ca nu i-am mai pus nici ziua, nici noaptea.
Eu nu l-am trezit sa mergem sa faca pipi, ci doar cand il auzeam ca se foieste si se chitaie in somn mergeam cu el la baie sa faca. Ca nu a vrut nici la olita, ci direct ca baietii. Asa ca scoala-te si du-l la baie. Pentru accidente sunt la Ikea niste "musamele" de pus sub cearsaf, cam cat patul de copil de mare sau paturicile absorbante. Si neaparat mers cu el sa faca pipi inainte sa se bage in pat.

miki parca descrii ce se intampla la noi cu plansul unuia dupa altul si amandoi odata in brate. Sa mai adaug ca Luiza a invatat de la Robert sa sara si sa alerge in pat?



Mad cu Robert si Lulu



la sarit n-am ajuns inca ca ar calca-o in picioare la cum tropaie si se arunca in pat..dar se agata si ea de aparatorile lui de la pat si sare si ea si chiuieeee de-ti sar urechile..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Alina, mie pediatra mi-a spus sa nu ii decalotez niciodata putzica dar, auzind aici,pe la voi, am mai decalotat-o din cand in cand, nu foarte des. La fel a zis si soacra mea si are 2 baieti. Nu te ingrijora mamica cu burtica! Am vazut pozele...Este demential Luca, un mare smecheras. Si mi-a placut tare mult faianta cu imprimeu din baie.

Mergi la inceput