Suedia (6)

Suedia (6) | Autor: mihaela_s

Link direct la acest mesaj

Capitole anterioare: 1; 2; 3; 4; 5


Poftiti la un capitol nou.

Unde invatam limba suedeza:
http://allastudier.se/studiefakta/49-komvux/
http://www.folkuniversitetet.se/Om-Folkuniversitetet/In-English/Swedish-courses/

Unde ne recunoastem diplomele:
www.hsv.se/qualificationsrecognition/recognitionofstudyprogrammes/applyingforrecognitionofstudyprogrammes.4.28afa2dc11bdcdc557480002060.html" target="_blank">recunoasterea diplomelor in Suedia

Informatii despre meseriile recunoscute in Suedia:
www.hsv.se/qualificationsrecognition/regulatedprofessions.4.28afa2dc11bdcdc557480002186.html" target="_blank">informatii meserii

Informatii despre recunoasterea diplomei de liceu:
www.vhs.se/sv/Vad-gor-VHS/Utlandska-betyg/Bedomning-av-behorighet/" target="_blank">diploma de liceu

Informatii despre inscrierea la facultate in Suedia:
www.vhs.se/sv/In-English/For-admission-applicants/" target="_blank">inscrierea la facultate

Acte necesare pentru obtinerea certificatului de nastere(copii nascuti in Suedia):
1. formular care se completeaza la ambasada de parintele care va duce actele
2. Personbevisul(in care sunt trecute si datele pårintilor) tradus si apostilat dar si originalul+1 copie
3. toate actele pårintilor(da, tot: cert de nastere, de casatorie, buletin si pasaport) originale+ 2 copii
4. taxa consulara(numai 1100 coroane)
5. plic A4 cu adresa ta si cu timbre pt expedierrea recomandata

www.kammarkollegiet.se/sok/oversattare/resultat/a%253A2%253A%257Bi%253A1%253Bs%253A3%253A%2522rum%2522%253Bi%253A5%253Bs%253A2%253A%252200%2522%253B%257D" target="_blank">Traducatori romani in Suedia.

www.nyteknik.se/special/teknikutbildningar/article265161.ece" target="_blank">Salarii in Suedia
http://www.lonestatistik.se/

Unde ne cautam locuinta:
http://bovision.se/
http://www.hemnet.se/

Informatii utile:
http://www.migrationsverket.se/info/start_en.html

Invata suedeza:
http://www.digitalasparet.se/
http://suedeza-interactiv.blogspot.com/2011/01/pronuntie-audio-suedeza.html
http://www.goethe-verlag.com/book2/RO/ROSV/ROSV005.HTM


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Hallå dragelor!

sa va spun istoria cu actele mamei mai departe. Deocamdata suntem nevoiti sa sistam totul. Nu din cauza suedezilor ci a romanilor.

Plicul ce a venit de fapt era de la Skatte, am vazut asta cand am ajuns acasa. Ne-au cerut acte ca si completare, cum va spuneam, pe formulare europene. Si tot cum va spuneam, nu se pot combina: ori e independenta, cu pensia ei si cere asa drept de sedere, ori e dependenta de mine, caz in care trebuie sa dovedesc ca a fost si in tara, cu extras de cont in care ii trimiteam bani.

In plus, au cerut acte care sa dovedeasca ccc ca e vaduva(certificat de casatorie si actul de deces al lui tata), acte pe care mama nu le are cu ea, evident. Asta se putea insa rezolva.

Dar sa revin. Mama locuieste cu matusa(sora ei) dupa cativa ani de la moartea tatei, cand matusa s-a pensionat. Asa ca a rugat-o pe aceasta sa mearga la Casa de Pensii si sa ceara sa ii elibereze pe un formular european ce au cerut suedezii. Cea de la ghiseu i-a spus matusii mele ca nu se poate pentru ca este confidential, trebuie sa se prezinte mama personal. Matusa a spus ca mama e plecata din tara si a intrebat daca pe email nu se poate face o cerere. Raspunsul fiind afirmativ, mama a scris un email in care explica situatia si a cerut eliberarea hartiei si trimiterea ei la adresa noastra, aici in Suedia. Ei bine, raspunsul a venit peste cateva zile, pe email, facand-o(e drept ca ccc cu niste cuvinte elevate) pe mama infractoare, ca trebuia conform nu stiu carei legi/ordonanta sa stie ca in termen de max. 15 zile de la parasirea domiciliului sa anunte Casa de Pensii si sa lase o procura cuiva care sa o reprezinte in fata acesteia. Au amenintat-o ca e pasibila sa nu ii mai fie virata pensia(o primeste pe card) si ca in niciun caz formularul nu poate fi trimis la o adresa din straintate ci numai eliberat personal. Deci? ce sa mai adaug?

Problema mea e acum ca suedezii au cerut trimterea hartiilor pana cel tarziu in 17 februarie, care e poimaine. Eu nu sunt acasa pana marti cand pot merge iar la Skatte si sa le explic situatia. Mi-e ca acum mama fiind luata in evidenta aici si ramanand cu dosarul incomplet, sa vina si sa o trimita acasa dupa cele trei luni...mai bine nu incepeam nimic, dar cine s-a gandit la asa ceva? Nu stia nici naiba ca mama de cand e in Suedia, dar noi am vrut sa fim in legalitate.

Sunt suparata rau, sper sa nu avem consecinte nasoale de pe urma asta.

In alta ordine de idei, azi si maine am examenul practic la microbiologie, sambata am examenul teoretic si pentru ca luni incep materie noua si prezenta e obligatorie, sunt nevoita sa stau peste we aici. E prima data...si e greu al naibii.

Flory, din ce stiu eu, este ca romanii nu pot primi ajutor social, pentru ca suntem in UE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Mihaela cand am citit m-am gandit la un roman de Kafka. Zau daca nu. Nu inteleg isterizarea autoritatilor romane. Cum sa-i sisteze pensia? Aia-s nebuni? Pai pensia e un drept muncit si nu depinde de cat de zelos este un functionar. Brrrr.

Cu suedezii eu cred ca poti sta linistita. Nu cred ca o sa stea cu ochii in calendar sa vada fix cat mai poate sta mama ta legal aici. Au ei cazuri mult mai complicate si nici atunci nu se deporteaza asa usor.

Si daca tot se ingroase urat mama ta poate sa iasa din Suedia pt. 24 h si totul e in regula (si poate gasiti si bilete ieftine, ca nu cred ca trebuie sa fie Romania neaprat). Eu cand am fost la Skatte m-au intrebat care a fost ultima data la care am intrat in Suedia si cand le-am explicat ce si cum e cu mine au zis sa trec ultima data. Nici nu au intrebat cat am fost plecata. Important e ca am fost.

Succes la examen si un week-endul sa treaca ccc ca vantul si ca gandul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eh, mama e speriata de asta, ca i-ar sista pensia pentru ca nu a anuntat (citez) "orice schimbare in situatia proprie, de
natura sa conduca la modificarea conditiilor in functie de care a fost
stabilita sau se plateste pensia, in termen de 15 zile de la aparitia
acesteia, in conformitate cu art.119 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice." Nu au scris ei negru pe alb asta, dar au dat-o ca a incalcat legea. Au mai scris ca "Datele solicitate vi se comunica lunar prin cuponul de pensie care va este
trimis la domiciliul din Romania si care constituie documentul oficial
privind drepturile banasti ce vi se cuvin din pensie." Asadar eu inteleg ca nici nu elibereaza pe formular european? Nu ma mai gandesc, ca ma enervez mai tare...

Eu am viziunea aceea ca vin la usa noastra cu biletele de avion sa o duca la aeroport si sa o urce in el, sa fie siguri ca pleaca din tara . Pai si daca iese din Suedia mai aproape, nu sunt granite, cine ii pune stampila sau ceva? Nici nu stiau cand a intrat daca nu declaram la skatte, de asta mi-e ciuda. Ca oricand puteam spune ca a venit...ieri.

Mama e figura, cica ea o sa le spuna(la varianta cu viziunea mea) ca a plecat persoana pe care o cauta .

Voi ce ziceti? Sa ma duc la Skatte sa le spun ceva sau sa o las moarta? Sa nu mai zic nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Off, fetelor numai belele!
Miha eu nu cred ca o sa vina nimeni la usa s-o trimita in tara, doar are uppehållsrätt acum, nu? Stai linistita, si mama prietenei mele tot asa sta de ceva ani buni si nimeni nu i-a zis nimik.
In alta ordine de idei, cu cei de la asigurarile sociale de Romania este de toata jena. Si eu am avut aceasi problema cand am solicitat in Suedia barnbidrag si mi-au trebuit niste acte din Romania. Ei spun ca pot beneficia de indemnizatie (eu sunt in concediu de crestere copil si iau indemnizatie) si alocatie numai persoanele aflate in Romania, de parca daca pleci in vizita la sot sau rude nu ai nevoie de bani. A trebuit fratele meu sa minta, ca eu sunt plecata doar pentru sarbatori.
Am si eu o mie de probleme cu chestiile astea .
Deci concluzionad, Miha, tu poti suna la Skatte sa le zici ca mai dureaza cu actele mamei tale, ca se misca greu romanii. Si apoi o lasi moarta, daca vezi ca trece timpul si nu poti rezolva, iar ei te vor anunta sa mai aplici odata dupa o perioada. Atata tot!
Si nu in ultimul rand, bafta multa la examene!
En_kvinna felicitari pentru permisul de sedere, cred ca nu mai dureaza mult si o sa ne impartasesti impresii de la scoala.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

multumesc sarah! De la migration nu am primit raspuns, am scris ca era de la Skatte hartia de o credeam de la Migration. Deci mama nu are uppehållsrätt si ma indoiesc ca acolo sa ia de bun cuponul de pensie . Probabil vor solicita aceleasi acte ca si Skatte.

en_kvinna, felicitari si de la mine. Si eu cred ca e "pe vine" si personnummerul si ai sa fii si tu scolarita curand. Tin pumnii!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Multumesc fetelor. Acum cateva zile m-am dus sa imi ia amprentele si sa-mi faca o poza, acum astept de la Skatte un raspuns. Mihaela stai linistita ca nu vine nimeni cu ordin de evacuare. Daca resping dosarul pt e iei doar un dosar respins si atat. Nu anunta politie si de astea.

EDIT: Ca am uitat sa ma laud. ''Socrii'' au zis ca mi s-a imbunatatit suedeza din vara pana in iarna. Cat am stat la ei numai in suedeza au vorbit cu mine, iar in ultima zi nu doar ca ii intelegeam dar si raspundeam. Bine, e vorba de propozitii foarte simple, scurte, cuvinte adesea repetate si pronuntate clar , ca la copii. In familie asta de ''alianta'' am o ''nepoata'' care o sa vorbeasca cat de curand. Cu ea ma intrec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Super, en_kvinna! Nici nu stii ce mult te poate ajuta un copil sa inveti limba. Din experienta mea, chiar daca ma descurc bine la testele scrise, conversatia ramane cea mai grea treaba pentru mine. Asa ca, eu cred ca indiferent cu cine poti conversa este doar un castig.
Miha eu sunt asa de ametita incat am crezut ca are raspuns de la Migration . Imi pare rau, ca pt. toate trebuie sa alergam si asteptam asa de mult.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Miha, bafta la examene, tin pumnii !(cum a fost sa incepi la facultate dupa SAS? greu limbajul?)
Eu cred ca vom ramane in ilicit cu mama. nu ne incadram la nimic si mie nu-mi convine sa-i platesc chirie in tara. Problema e ca acel card de sanatate e valabil doar 6 luni !!??Apoi iar trebuie vreunul.... Mama mea e si cam in varsta (70ani) si... nu stiu ce poate aparea.
En_kvinna felicitari pt progresele cu limba. tu o sa vorbesti ff bine datorita faptului ca stai cu suedez, nu-ti fa griji!
Eu astept acum sa ne vina pasaportul copilului sa-l inregistrez si sa putem merge si noi in concediu.
Flory, nu stiu prea bine cu socialul, niste cunostinte au luat. Dar n-aveai dreptul sa detii prea multe. Gigi a luat la un moment dat, intreaba-l pe el.
Numai bine si spor la ce faceti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy mersi! Am dat azi si examenul teoretic, acum sunt singura in Kalmar ca nu am cum ajunge acasa(azi nu este vapor)...luni incep morfopatologia clinica si e obligatorie prezenta in prima zi. Merg luni acasa ca sa revin miercuri si sa plec vineri iar . Dar apoi trec la naveta normala.

Eu dupa ce am terminat SAS B nu am putut sa ma inscriu la facultate un termin. Am terminat in decembrie si facultatea asta ce o fac eu incepe abia in august (sunt facultati care incep si in ianuarie). Asa ca un termin am muncit la laborator si ca sa nu ma plictisesc am facut un curs de genetica la distanta. Ala a fost primul curs la nivel de facultate in suedeza. Profa era iraniana, stia suedeza dar nu foarte bine si am dat 5 teste din 7 in engleza, doar doua in suedeza. Toata materia a fost in engleza. Raspunsurile insa la toate testele trebuiau sa fie in suedeza. Testele le faceam singuri, acasa, aveam o saptamana pentru fiecare. Puteam desigur colabora intre noi dar raspunsurile trebuiau sa fie individuale. Ei bine, a fost cumplit de greu...am avut noroc ca m-am imprietenit cu o suedeza care statea atunci in Kuala Lumpur(intre timp au revenit in Suedia), era cam de varsta mea, profesoara de naturvetenskap la liceu. Luase cursul pentru a-si imbunatati cunostintele de genetica si pentru ca se cam plictisea(desi are trei copii ). Ei bine cu ea impreuna, cautand pe net chestii in suedeza, intreband-o pe ea cuvinte care nu le stiam in suedeza, a fost OK. Am colaborat foarte bine, ne-am ajutat reciproc foarte bine. Recunosc ca fara ea nu stiu daca reuseam sa trec toate testele. Erau intrebari grele, le gaseai in carte intortocheate in engleza, trebuia sa pui la un loc mai multe notiuni...ce mai, greu de tot.

Apoi am venit in Kalmar. La inceput (si datorita accentului diferit) intelegeam cam 60-70%. Mi se parea ca vb prea repede profesorii, ca e prea schematic totul. Apoi cand a trebuit sa scriu primul raport de laborator, mi-a venit sa imi pun mainile in cap....nu stiam de unde sa il apuc, ce sa scriu, nu aveam pe cine sa intreb...a fost cumplit de greu. Noroc ca am inteles ca nu mi-e greu pentru ca nu sunt suedeza si ca mai tinerii mei colegi sunt in acelasi impas. Au fost rapoarte de laborator pe care l-am primit de 3-4 ori inapoi, cu rugamintea sa le completez si sa corectez suedeza...dar incet incet s-au schimbat lucrurile. Am inceput sa nu mai primesc rapoarte inapoi, sa le scriu repede si corect, sa inteleg la cursuri 99%(rar mai e cate un cuvant pe care nu il inteleg). M-a incurajat tare mult ca in primele doua semestre nu am picat niciun examen pe cand colegi de ai mei suedezi get-beget picau pe capete. Am picat semestrul trecut un singur examen pe care l-am luat la reexaminare. Nu ca sa ma laud, dar ca sa vezi ca degeaba esti suedez ca trebuie sa si inveti , din 16 colegi cati suntem, doar 6 am luat acel examen(dintre care doua suntem eu si prietena mea poloneza). Restul il au peste vara, restanta, il dau la inceputul anului viitor.

Ti-am povestit ca sa intelegi ca nu e usor, deloc. Dar cu timpul vei incepe sa intelegi tot mai bine si sa te exprimi tot mai bine. Ce consider eu ca e destul de greu dar deja m-am obisnuit si cu asta si ma descurc OK desi uite, mi-a trebuit un an jumate sa spun asta...este ca toata literatura este in engleza. La inceput era cumplit sa citesc in engleza (intelegeam perfect) si apoi sa exprim in suedeza tot ce am citit.

In plus, materia asta stiintifica are multe cuvinte similare cu latina, e mai usor cumva. Dar majoritatea au denumire si in suedeza, cuvinte specifice pe care trebuie sa le inveti. De ex. la pancreas ii spune pancreas in suedeza, dar e limbaj stiintific. Unui bolnav, om de rand ii vei spune degeaba asta ca nu va pricepe...lui trebuie sa ii spui bukspottkörtel :). Insa la un examen e OK sa scrii pancreas daca nu iti amintesti altfel.

gata, va las cu teoriile mele, poate nu e la fel pentru toata lumea, asa a fost pentru mine. Acum insa ma simt mult mai sigura pe ceea ce invat, pe cea ce inteleg, pe ceea ce scriu. Parca sunt la ani lumina de inceput si nu a trecut asa mult timp. :)

Sambata frumoasa! Eu ma duc cu niste colege la film, la Iron Lady.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Miha, greu dar frumos. Mai ales ca stii pt ce te zbati!
Si dupa SAS ai putut incepe direct la facultate? adica ai avut punctajul necesar pt a incepe? Poate ai spus, dar nu-mi amintesc acum.
Acum despre lucruri mai frumoase :pe Gotaland cam ce e de facut vara? Nu stim ce sa facem in concediu si ma tot gandesc. Trebuie sa-si anunte sotu' perioada de concediu si noi nu stim sa luam concedii, nu am mai avut pana acum
Va salut, o saptamana buna!

Mergi la inceput