FIV Europa(52)

FIV Europa(52) | Autor: balanta_tm

Link direct la acest mesaj








Continuam acest subiect care este dedicat cuplurilor ce fac FIV in afara granitelor Romaniei - in principal in Europa, dar nu numai.
Majoritatea clinicilor din Austria au IMSI si PICSI.

1, 2, 3, 4, 5,6, 7,8,9,10,11,12,13,14,15, 16,17,18, 19,20,21, 22, 23,24,25,26,27,28,29 ,30,31,32,33, 34,35,cap.36, cap.37
cap.38, cap.39, cap.40, cap.41,cap.42, cap.43, cap.44, cap.45, cap.46, cap.47, cap.48, cap.49, cap.50, cap.51




LISTA CLINICI AUSTRIA


1.www.kinderwunschzentrum.com/eng/index.html" target="_blank"> Kinderwunschzentrum Goldenes Kreuz
Viena
infiintata in 2001
FIV 2600 EUR, ICSI 3000 EUR, PICSI 300 EUR, IMSI 1000 EUR, anestezie 160 EUR
Fondatorul clinicii este www.vitateq.com/company/team.htm" target="_blank"> Prof. Andreas Obruca , un medic foarte capabil, e seful asociatiei FIV din Austria si in plus este manager la o firma producatoare de medicamente de fertilizare. Are super-studii asa ca in ciuda site-ului primeste un vot in plus. Dr Obruca a fost primul din Austria care a introdus si implementat cu succes ICSI cu spermatozoizi din biopsie testiculara; e unul din cei mai cunoscuti dr din domeniul infertilitatii din Austria (fiind profesor Asociat la Universitatea Viena, presedinte al multor Asociatii, etc). Clinica face parte dintr-un spital privat. Au clinica si in Bratislava. Unul din medicii fondatori ai clinicii, Univ.Prof.Dr. Heinz Strohmer colaboreaza si cu Clinica Polisano din Sibiu pt fiv.

www.limba.com/ro/austria/oferta/viena-si-imprejurimi?c1=google1&source=ro&kw=viden&pageid=540" target="_blank"> Hoteluri Viena


2. www.kinderwunsch.at/?id=home-en" target="_blank">Kinderwunsch Clinic Innsbruck
Innsbruck, Austria
Este o clinica relativ mica, ce apartine lui Josef Zech (fratele lui Herbert Zech - acesta are clinicile de la punctul 3). Pacientii sunt tratati cu atentie, iar protocoalele sunt personalizate.
FIV = 3490 EUR, FIV+ICSI = 3790 EUR, FIV+IMSI = 4350 EUR, PICSI = 350 EUR. Lista completa de preturi este
www.kinderwunsch.at/ivf-forum/answers-to-important-questions/costs/costs-for-non-private-patients.html" target="_blank">aici


3. www.ivf.at/" target="_blank">Institut for Reproductive Medicine and Endocrinology
Bregenz
(au clinici in 4 tari: Austria, Italia, Cehia si Elvetia - clinicile apartin lui dr Herbert Zech - gurile rele spun ca desi este un medic f capabil, in ultimii ani, din cauza faptului ca este extrem de ocupat, a devenit superficial).
Practica o tehnica noua - se numeste "Polscope retardance" si determina gradul de maturare al ovocitului (si deci e mult mai sigur sa rezulte un embrion viabil); e un test care se face prin punerea ovocitului intr-o anumita lumina
FIV, ICSI, P-ICSI, IMSI, IAD/FIV cu donor, AH, IVM, Blastocist
FIV = 4150 EUR, Biopsie = 1150 eur, AH = 175 eur, IMSI = 600, PICSI = 350 EUR, IVM = 4150 EUR, IAD = 840 EUR


4. www.wunschbaby.at/EN/home/home.aspx" target="_blank">Wunschbaby Zentrum
Viena
infiintata in 1982
Aici s-a facut primul FIV din Austria, au experienta vasta; clinica este co-fondatoarea clinicilor unguresti “Kaali Intezet” din Budapesta, Gyor, Debrecen
FIV = 4250 Eur (include FIV/ICSI, punctia, prepararea spermei, cultura embrionilor/blasto, ET); IMSI = 630 EUR; PICSI = 370 EUR; Polar Body: FISH (5 cromozomi): 1-5 ovocite => 1386 EUR | 6-10 ovocite => 1732 EUR | >10 ovocite => 2079 EUR; toti cromozomii: 1-10 ovocite => 2500 EUR | 11-20 ovocite => 3000 EUR; ISMET = 150 EUR; AH = 185 EUR; anestezie = 300 EUR; FET = 1470 EUR; INVO Cell = 1500 EUR



5. www.kinderwunschklinik.at/en/" target="_blank">KinderWunsch Klinik
Wels/Linz/Viena(AT)/Budweis(CZ)
infiintata in 2002
FIV, ICSI, Polar Body, AH, P-ICSI, Embryo Glue, IAD / FIV cu donor
FIV = 2750 EUR, FIV+ICSI = 3190 EUR, FIV+PICSI = 3410 EUR, AH = 209 EUR, Polar Body = 1452 EUR, TESE/MESA = 990 EUR, Anestezie = 140 EUR. Lista completa de preturi este www.kinderwunschklinik.at/en/private-patients.html" target="_blank"> aici
www.stadtmarketing-wels.at/stmwels/site/207600147905904795_207556931684943559_207556931684943559,en.html" target="_blank"> hoteluri
statiune recomandata in perioada FIV-ULUI: http://www.attersee.at/


6. www.fertilitaetszentrum.com/home.html" target="_blank">Fertilitats Zentrum
Viena
Este o clinica relativ mica si noua, din cadrul spitalului privat Privatklinik Döbling. Seful este Prof Dr Sator Michael.
FIV = 2640 EUR, FIV+ICSI = 3102 EUR, IMSI = 1490 EUR



7. www.szalay.at/english.htm" target="_blank">Szzlay IVF
Krumpendorf (Klagenfurt - la granita cu Italia)
infiintata in 1984
FIV, ICSI, PICSI, IMSI (posibil sa aiba si restul procedurilor, dar au putine info pe site)


TURCIAIstanbul
www.acibademinternational.com/in_vitro.asp" target="_blank">http://www.acibademinternational.com/in_vitro.asp
www.acibadem.com.tr/ivf/ro/index.asp" target="_blank">http://www.acibadem.com.tr/ivf/ro/index.asp
FIV = 2250 EUR, IMSI = 250 EUR, Crioprezervare pentru embrionii suplimentari = 500 EUR
Teste de preimplantare genetica : 750 EUR (5 probe pentru cromosomii 13,18,21,X,Y or 13,16,18,21,22), 1000 EUR ( 9 probe pentru cromosomii13,15,16,17,18, 21,22,X,Y), 750 EUR (pentru translocatii)
Ca optiuni de cazare, pot oferi hoteluri cu care au contract si care le ofera preturi speciale. Pot aranja hotelul in functie de preferintele si de bugetul nostru. In functie de disponibilitate, exista posibilitatea inchirierii unui apartament cu toate facilitatile.
Transportul aeroport-spital-hotel va fi asigurat pe toata perioada de sedere (15 zile), este asigurat de clinica si este gratuit.
Pentru cine are nevoie de traducator in lb romana, clinica ofera gratuit o traducatoare (in sensul ca intra in costul FIVului)


BELGIA
www.fivette.be/gb/pages/page3gb.html" target="_blank"> Department of Obstetrics and Gynaecology of Saint-Pierre University Hospital
Bruxelles
[font=Times New Roman]aici a inceput istoria FIV

GERMANIA

1.Kinderwunsch-Mittelrhein
www.kinderwunsch-mittelrhein.de" target="_blank">http://www.kinderwunsch-mittelrhein.de

2.IVF-Zentrum Ulm
www.ivf-zentrum.de/Startseite" target="_blank">http://www.ivf-zentrum.de/Startseite

3.IVF-Zentrum Würzburg
www.drs-mai-schmitt-mulfinger.de/" target="_blank">http://www.drs-mai-schmitt-mulfinger.de/



Reusite in Austria

Ginger00 clinica Szalay
Madutz mami fericita de fetita EVA - clinica Wunschbaby
lili2007 clinica Goldenes Kreuz
Bombonique Mami fericita de baitel - clinica KinderWunsch Klinik, Wels
i94larclinica Kinderwunschzentrum Goldenes Kreuz
Moniland- FIV reusit in noiembire la Clinica KinderWunsch Klinik Wels
Elenada- FIV reusit in noiembrie, Wunschbaby
Capi- FIV reusit in noiembrie, Wunschbaby
Hepilica- FIV nereusit in Octombrie , KinderWunsch Klinik Wels , in Ianuarie 2009 a ramas insarcinata natural
Ice- ET reusit cu embrionasi congelati, KinderWunsch Klinik Wels ,
Floriroxi & verisoara FIv reusita la clinica Szalay Austria in aprilie 2009
melisa28 de Anna Raisa - FIV1 reusit la Clinica Wunschbaby Viena, dr Monika Weigert si dr Ana Fischelmaier; Octombrie 2010
orchid de Annabelle Marie - FIV reusit la Clinica Monash IVF in Melbourne, Australia; ET pe 8.11.2010 cu embrion de trei zile
bryny de Florin - Fiv2 reusit (Martie 2010), ambele la Clinica Wunschbaby Viena, Prof. Feichtinger
cor-cora FET reusit la Wunschbaby (a treia incercare)
Gabi_B FIV3 reusit la Kinderwunschzentrum, Prof. Strohmer (2 nereusite la Gynera Fertility Bucuresti, dr Dracea Laura)


Reusite in Suedia
OneFineDay-ET cu blastocisti criogenati in Suedia in Mai

Reusite in Germania
Looana-FIV2 reusit in august 2009, dupa un prim FIV nereusit in aprilie 2009 la Clinica din Germania FIV Dr.Schmitt Wurzburg


Reusite in afara Europei
goss76/heleny -FIV reusit in Israel









Aspirante optimiste

Sandy2707-FIV1 nereusit KinderwunschKlinik Wels Austria -ET 2 blastocisti; in pregatire FIV2
Fireyes- FIV nereusit in octombrie,Kinderwunschzentrum Privatspital Goldenes Kreuz; In ianuarie 2009 Fiv 2 nereusit la aceeasi clinica
Irinap75 - FIV nereusit in octombrie,Wunschbaby
Pisix- FIV nereusit in octombrie
Arina - FIV nereusit in octombrie, Wunschbaby
Kitta- FIV intrerupt in noiembrie, Wunschbaby, FIV mai nereusit
Lindutza - FIV nereusit in Noiembrie, IVF-Zentrum Ulm in Germania
Blanche - FIV nereusit in noiembrie in Spania
Melutzica - Fiv nereusit in noiembrie - decembrie la clinica Wunschbaby
Lavinutza- Fiv nereusit in Germania
CRISTAL1995 - Fiv nereusit in februarie la clinica Wunschbaby






Info generale despre un FIV in Austria:

- ANALIZE INITIALE: accepta analizele pe care le ai, cu conditia sa nu fie mai vechi de 6 luni/ 1 an

- PRIMA CONSULTATIE: nu e absolut necesar sa mergi la o prima consultatie acolo; ti se cere un set de analize initial, discuta cu tine de protocolul anterior/ rezultate (daca ai mai facut fertilizare inainte) si iti prescriu medicatia

- MEDICAMENTE: evident ca se pot ocupa ei sa-ti comande medicamentele daca nu sunt la noi in tara sau daca sunt mai ieftine la ei (mie chiar mi-a propus la o clinica sa-mi comande din Franta, unde ar fi mai ieftine din cauza TVA-ului mai mic)

- MONITORIZARE: tu alegi un cabinet care sa te monitorizeze in tara si vei trimite la clinica prin fax/ mail aceste rezultate (ei iti spun exact ce trebuie sa faci)

- DE CATE ORI TREBUIE SA MERGI ACOLO: perioada de stat in Austria este de aprox.7 zile, intre punctie si ET (presupunand ca se face cu blastocist) sau 5 zile (cu ET la 72 ore)

- CAZARE: pentru Viena exista pensioane (un fel de apartamente de inchiriat pt turisti) cu preturi f mici si conditii bune; in orasele mai mici cred ca e si mai usor de gasit cazare ieftina

- CONDITII: la oricare din clinicile din Austria conditiile sunt cu mult peste tot ce gasesti in Romania ...


[center]Articole despre anumite proceduri de fertilizare
[center]www.lainfertilidad.com/html/Noticias_relacionadas/_Resumen_de_investigaciones_en_medicina_reproductiva.asp" target="_blank">PICSI

A 63-a intilnire anuala de la American Society of Reproductive Medicine (ASRM) a avut loc in Washington,SUA,pe 13-17 octombrie. Prezentarile au fost publicate intr-un suplement al revistei Fertilitly and Sterility,iar aici vom prezenta un rezumat:

PICSI versus ICSI

Noua tehnica de selectie a spermei numita PICSI, a demonstrat imbunatatirea semnificativa a procentului de fertilizare si sarcina in comparatie cu ICSI standard.
In PICSI,sperma se pune pe o placa de hialuronano,un polimer natural care se intailneste in stratul de gel care inconjoara ovocitului. Spermatozoizii maturi,biochimic competenti se unesc in mod preferential cu hialorunano si in acest fel pot fi izolati pt a fi folositi injectabil.Worrilow y cols (Bethlehem and Charlotte, EE.UU.)
au comparat rezultate de PICSI si ICSI in 240 de pacienti.Cu PICSI procentul de fertilizare a fost mai mare (62/61%),fragmentarea procentuala a fost mai mica(6,8/8,4%),procentul de sarcini clinice obtinute a fost mai mare(50/40%)iar procentul de avort mai mic,toate fiind diferente statistice semnificative.Cercetatorii spun ca ca rezultatele sint incurajatoare si ca vor continua studiul in special al cresterii potentialului embrionic asociat cu embrioni proveniti din PICSI.

[red]Doua treimi din insarcinate nasc dupa 6 cicluri sau mai putin
Un studiu efectuat de De Neubourg y cols in Amberes,Belgia,a concluzionat ca doua treimi din femeile insarcinate nasc dupa 6 cicluri sau chiar mai putin,dupa transferul embrionar simplu.


(articol tradus de Idaira)


***INFO PT FETELE CU INFERTILITATE MASCULINA : P-ICSI si IMSI nu pot fi efectuate amandoua la acelasi FIV. Ori una, ori alta ...
Se pare ca cea mai buna ar fi IMSI.


[center]www.andrology.org/library/downloads/ica2005/paper/W3B.pdf" target="_blank"> Studiu amanuntit IMSI engleza


[center] Articol despre P-ICSI si IMSI


[center]Articol despre maturarea in vitro (IVM)


[center]Articol despre o tehnica noua de Fiv numita INVO Cell cu costuri mult mai mici


Medicamente folosite in FIV:

Medicamentele folosite pt stimulare sunt impartite in 4 categorii:
1. FSH 50/75/150 ui: GONAL F, PUREGON
2. FSH/LH in proportie de 1/1, adica 75 ui FSH + 75 ui LH: MENOGON, MENOPUR, MERIONAL, HUMEGON
3. FSH/LH in proportie de 2/1, adica 150 ui FSH + 75 ui LH: PERGOVERIS
4. LH 75 ui: LUVERIS.
***FSH este pentru selectia foliculilor primari , LH pentru dezvoltarea si maturarea ovocitelor.


Medicamentele folosite pt inhibare sunt impartite in 2 categorii:
1. Analogi GNRH : DIPHERELINE, DECAPEPTYL, SUPREFACT
2. Antagonisti GNRH: CETROTIDE 0,25, ORGALUTRAN
*** Analogii se utilizeaza si pe tot parcursul stimularii pentru inhibarea ovulatiei inainte de punctia ovocitara , antagonistii se utilizeaza numai cand foliculii ating dimensiunile de 14 mm in acelasi scop: inhibarea maturarii foliculare inainte de punctie.


Medicamentele folosite pt maturarea ovocitelor sunt: PREGNYL, PROFASI, OVITRELLE si contin gonadotropina corionica (hormon similar cu LH) 5000 ui. Acestea se administreaza in doza unica pe parcursul tratamentului 5000/10000 ui atunci cand foliculii au ajuns la dimensiunea optima >18 mm, inainte cu 36 ore de punctia ovocitara.



INFORMATII DESPRE FIRME CARE TRANSPORTA PROBE BIOLOGICE(embrioni, sperma etc.)

Compania www.teentrans.com/index-en.html" target="_blank">TEEN TRANS se ocupa de transport probe biologice inclusiv de tot ce e necesar pt transport (nitrogen lichid/ gheata cabonica + cutie polistiren etans) si eprubeta speciala (sticla se sparge la minus 70 de grade.

Compania www.linde-gaz.ro/international/web/lg/ro/like35lgro.nsf/docbyalias/prod_gheata" target="_blank"> LIDE GAZ comercializeaza gheata carbonica (11 eur/kg) necesara transportului de probe biologice. Din pacate nu comercializeaza si recipientele speciale necesare transportarii.

Protocol de explorare biologic-hematologica / Ginecologie-obstetrica




www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Calculator sarcina FIV

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Sa fie cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Sa fie!
Adina cum stai ? Ai scris la Goldenes Kreuz? Sibiul ce mai zice?
Eu astept rezultatele cu mutatiile de trombfilie ereditara si secretiile si cred ca le trimit si eu un mail.
Si daca secretiile vin fara balauri , voi vedea si endometrul si poate merg dupa omuletii de zapada.
Balanta baietii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Inca nu am scris la Viena. Astept sa-l prind pe prof cand vine la Bucuresti, dar fivul nu vreau sa-l fac la Bucuresti. Sper sa vina la sfarsitul lunii februarie. De la Sibiu nu mai am nici o veste. Au zis ca ma vor contacta ei cand se deblocheaza dosarele. dar in contextul actual din tara, cred ca mai am de asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Bun gasit in casuta noua
Fetelor maine tb sa dau sange pt anal hormonale (FSH, LH si E2) ce fac cu euthyroxul? Il inghit dupa ce dau sange? Analizele stiu ca se fac in zi 2-3 dar ce zi ziceti ca este mai ok? Eu pana acum le-am facut in zi 3 dar maine zi 2 vreau sa fac eco si in drum spre dr vreau sa dau sange.



Sper... sa devin mamica

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute obtinute prin RUAM (2 sub tratament cu clexane 0,4 si 0,6)
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter+omega3+Coenzima Q10
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Cu siguranta poti sa faci analize in Z 2. Cat despre eutyrox, eu cand fac analize, iau pastilele dupa ce-mi recolteaza sangele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Daca TSHul tau este momentan dereglat, deci implicit tiroida "nu prea se simte bine", s-ar putea ca hormonalele pe care vrei sa le faci zilele urmatoare sa nu iti iasa ok, fiindca ele au legatura cu tiroida. Eu personal cred ca nu le-as face acum.

adijo
Astia de la Wunsch iti vor incasa tariful vechi pt FET?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Cum poate iesi un FSH dc tiroida nu functioneaza bine?



Sper... sa devin mamica

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute obtinute prin RUAM (2 sub tratament cu clexane 0,4 si 0,6)
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter+omega3+Coenzima Q10
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Cred ça mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Il fac maine pt curiozitatea mea impreuna cu E2 , LH nu mai fac.



Sper... sa devin mamica

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute obtinute prin RUAM (2 sub tratament cu clexane 0,4 si 0,6)
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter+omega3+Coenzima Q10
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrica spune:

Fetelor am scris si eu un maaail lung cat o zi de post la Kinderwunschzentrum si mi-au trimis o lista cu analize (deja cele de serologie le facusem saptamana trecuta, acum astept cm-ul sa fac hormonalele si dupa aceea Paps-ul si restul).
Numai ca ei zic ca e abia dupa ce le trimit rezultatele analizelor imi pot face o programare (care poate dura intre 4 si 6 saptamani) . :(

Mergi la inceput