FIV in Austria cap ( 2)-Germania cap (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aldolina spune:

Buna dimineata fete dragi!

Am vazut ce scrie pe prima pagina de pupici, bezele si alte chestii dintr-astea dar nu m-am abtinut sa nu va multumesc ca m-ati trecut pe listutza si pentru urarea dragalasa de-acolo.

Madutz, Felicitari pentru reusita! Mi-a dat f multa speranta povestea ta. Seamana ffff mult cu ce mi se intampla mie si sotului meu de 11 ani, insa cu patru FIV-uri nereusite la activ .
Abia astept sfarsitul lunii august sa plecam la consultatie, ET (cu dec.) si vacanta! Sper sa iasa ceva bun din toata combinatia asta.


Va cu drag.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

quote:
Originally posted by camid

Mi-au trimis si mie raspuns toate cele 4 clinici la care am trimis mail si cea din Dobl mi-a cerut sa mai fac niste analize: proteina c, proteina s,APC rezistent, DHEAS, si ceva anticorpi dar nu prea am inteles care, Lupus anticoagulant. Nu prea am auzit de toate
Avalon, stii cumva daca se pot face la orice cabinet?
Ramane oricum sa ma decid la ce clinica voi incepe.
Va pup, si va doresc numai reusite.

cami



Scrie-ne exact cum ti-au scris ei anticorpii aia, poate ne pricepem... cat despre analize, le poti face la Institutul Cantacuzino, la Medicover-Synevo, cred ca si la Bios Diagnostic (dar mai bine suni inainte si intrebi ca sa nu faci un drum degeaba).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

quote:
Originally posted by Aldolina

Buna dimineata fete dragi!

Am vazut ce scrie pe prima pagina de pupici, bezele si alte chestii dintr-astea dar nu m-am abtinut sa nu va multumesc ca m-ati trecut pe listutza si pentru urarea dragalasa de-acolo.

Madutz, Felicitari pentru reusita! Mi-a dat f multa speranta povestea ta. Seamana ffff mult cu ce mi se intampla mie si sotului meu de 11 ani, insa cu patru FIV-uri nereusite la activ .
Abia astept sfarsitul lunii august sa plecam la consultatie, ET (cu dec.) si vacanta! Sper sa iasa ceva bun din toata combinatia asta.


Va cu drag.



Aldolina



Trebuie sa ne sustinem una pe alta, asta nu e interzis la subiectul asta Bafta, suntem alaturi de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Ce faceti fetelor va odihniti?
Acum sunt in curs de efectuare a unui nou set complet de analize si apoi sa ma apus sa fac fi eu acelasi lucru ca si voi
Insa am o dilema ... dupa ultimul FIV am ramas cu o decalare ff mare a "orei exacte" mai precis de la cele 28 zile ceas acum am ajuns aprox 45 zile sau chiar mai mult.
Intrebarea mea e....daca va trebui eventual inainte sa urmez un tratament pentru reglare .... cum vor sti sa-mi administreze? noi trimitem analizele de sange si secretie dar nu e nevoie si de un ecograf ceva?

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

luli, fiv se face si femeilor cu ciclu neregulat, problema 'reglarii' ciclului consta in tratamentul cu o luna de anticonceptionale (majoritatea celor carora le-am scris au acest pre-tratament in schema). Dar pentru ca exista desigur o cauza pentru ciclul dereglat, ar fi bine daca in afara analizelor hormonale sa faci si o ecografie (ecografia oricine o face inainte de a se apuca de un fiv pentru a nu incepe tratamentul cu niste chisturi, ceea ce ar periclita efectul acestuia).

Dealtfel, eu am trimis clinicilor nu numai analize de sange si secretie, ci si investigatiile facute (ecografii, histeroscopii, alte analize) precum si istoricul medical si detalii relevante despre fivurile facute (tratament, reactie -nr de ovocite, nr de embrioni, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Ok abia astept sa vad ce-mi vor spune si mie ard de nerabdare

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Dragelor, am revenit de la Wels, unde, datorita lui Pisix, am ajuns dupa o experienta de 3 FIV-uri in Cluj ratate!
Sa va pove pe scurt:
Dupa al 3-lea esec din mai, am scris la vreo 10 clinici din Europa, incercand sa caut o rezolvare la problama noastra. Una dintre clinicile care a raspuns f promt a fost cea din Wels Austria. Dupa o corespondenta cu ei, de vreo 3-4 mail-uri in care am cerut tot felul de detalii (deja pot sa-mi dau doctoratul in FIV),(si am primit raspunsuri f pertinente)facem programarea pt joi 12 iunie ora 12!
Mi-am pregatit dosarul, cu tot ce au cerut ei (analize, dosar din clinica cu "experienta" in domeniu)si in 12 iunie ora 12 fara 10! am ajuns la clinica din Wels. Pe dinafara nu este impresionanta, este o cladire de birouri, iar la etajul 2, tot nivelul, este clinica Dr Loimer.
Ne-au intampinat niste domnisoare de la receptie (vb foarte greu engleza), mi-au facut copie dupa dosar, si cam dupa vreo 15 max 20 de min am intrat la Dr Lomer in cabinet! isi cere scuze ca ne-a facut sa asteptam dar a trebuit sa studieze dosarul. Intr-adevar era subliniat cu marker toate info cheie!
analize, rezultate, etc. Era la subiect cu totul, de parca ne cunosteam. E un tip foarte jovial, deschis, atent la toate detaliile. Daca deschideti site-ul lor, il puteti vedea, singura deosebire este faptul ca zambeste non stop!
Ne-a explicat ca la incepatori despre tainele FIV, ICSI, etc, apoi m-a "vizionat" ecografic, cu toate ca la dosar aveam "poze" facute de dr din Ro cu cateva zile inainte!
Apoi mi-a facut schema de tratament. Este ampla, sunt f atenti la toate!
Si la circulatia sangelui, pb de trombi, etc.
Mi-a luat sange pt AMH (chiar el, nu a chemat vreao asistenta sau alta persoana "specializata" in a lua sange!)
Voi face prot scurt, incepand din iulie, cu gonal!
Toata sedinta adurat cam 1 ora. De asemenea mi-a zis ca daca la prima eco voi avea doar un singur folicul oprim totul. Prima eco va fi facuta in Ro, si ei vor timite dr 50 euro in cont pt prestatia lui! A doua vrea sa o faca chiar el!
Apoi am fost invitati in alt cabinet, unde o doamna, care cred ca e sotia lui (proaspata)deoarece in site apare cu alt nume! mi-a facut retetele si mi-a transcris in engleza tot ce scrisese dr in ge! Lucreaza in retea pe calc, au fisiere pt fiecare pacient! nimic nu e scris doar pe hartie, biletele, sau alte chestii !
Mi-a dat o adresa a unei farma din Franta cu care lucreaza ei,sa-l sun chiar pe seful farmaciei, deoarece zicea ca in Au sunt mai scumpe medicamentele, si citez: "banii sunt f importanti pt voi, mai ales ca veniti de departe". Lucru care nu mi s-a spus in Ro inca!
Mi-a facut instructaj de folosire Gonal, (cu toate ca sunt profa deja in injectat).
Tot ea mi-a dat o adresa a unei statiuni, unde sa stam cand venim, ca sa fie si un concediu, pt ca ziceau ei ca e bine sa fie ceva relaxant nu stresant acest FIV! Asta a durat cam inca o ora!
Deci in total am stat la ei 2 ore, timp in care am fost lamuriti cu toate detaliile!
Incheierea a fost: Va tin pumnii sa reusiti!
am achitat 110 euro consultatia si am iesit bucurosi si binedispusi pe usa clinicii!
si-am incalecat pe o sa si...
am venit dupa 3 zile acasa!


Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Am uitat sa va zic:
La Cl din Wels 60% dintre pacienti sunt din Ge, 20% din Spania, si saptamanal este cel putin un cuplu din Ro! (am citat din dr Loimer!)

Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ice spune:

bombonique, ce reflecta aniza AMH( cum s-ar traduce), stii cumva de ce ti-a recomandat-o, eu am fost pe 09.06 acolo si nu mi-a spus de ea.
merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

AMH-Anti Mulerian hormone reflecta rezerva ovariana. Mie mi-a recomandat-o deoarece eu nu am obtinut multe ovocite la stimulare.

Bq

Mergi la inceput