FIV in Austria

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Liliana m abucur ca te regasesc. Oare ai cumva un site cu descrieri mai amanuntite despre clinika lui Szallay?

pe toate.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor.
Avalon este un subiect senzational
Am aflat ca in cazul infetilitatii masculine exista si alte proceduri in afara de ICSI ceea ce este super si imi da din nou sperante.
Dupa un FIV cu ICSI ratat imi cam pierdusem speranta.
Super subiect
Bravo fetelor
Pupici!

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Tot mai multe puncte rosii dau austriecilor.
Tare ma tenteaza si pe mine. Si pentru faptul ca nu ma mut la ei ci stau doar o saptamana.
Felicitari fetelor pentru subiect si informati! Pretioase informatii pentru toate cele ce s-au saturat de dr. romani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Salve !

...deci ....la Krump.se merge pe protocolul scurt(exceptie fac pers.cu probleme:endometioza,fibrom...unde se merge pe protocolul lung),se pare ca trebuie sa fim acolo din z.9 de stimulare(deci se sta cam o sapt.acolo dar zona e f.frumoasa...o poti cons.vacanta),tratamentul se incepe din z.1 cu acid folic,dexametazona,aspirina(de fapt aspenter),inhibare cu decapeptyl si stimulare in functie de antecedente personale...apoi dupa punctie progesteronul obisnuit si iar in z.4-5 o inj.de decapeptyl(interesanta chestia) si celelalte.....mai stiu ca la prima intilnire trebuiesc toate analizele(normale pt fiv,eventual genetice,cromozomice si fibroza cistica daca sint sarcini pierdute si se mai cere HSC) dar poate depasi 6 luni,oricum cind sunati pt programare puteti intreba tot ce doriti va raspund cu calm la toate intrebarile...programarile se fac cam in 2 luni...se face si an.ovulelor(analiza globulului polar) dar nu al embrionului...ca in toata austria de altfel...daca mai aveti intrebari...oricum despre preturi si cazari cind mergeti ....intre timp mai citesc noutatile pe forumul it.....

....NUMAI BINE TUTUROR....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Buna fetelor,
Am fost super-prinsa la serviciu si nu prea am apucat sa mai intru
Inca nu mi-a venit CM dar simt ca e aproape, iar din acel moment in maxim o luna si 10 zile voi merge in Austria.
Iar eu mi-am propus sa vizitez si clinica nr.1 si clinica nr.4,ca sa ma pot hotari.
Evident ca va voi impartasi si voua impresiile mele !

Insa pana atunci stiu pe cineva care va merge in iunie la clinica nr.5, preferata mea (momentan). Sper sa scrie ea detalii

In rest, nici o noutate, doar convingerea ca Austria e cea mai buna varianta pt mine

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Buna fetelor!
Avalon-multumesc de invitatie,mi-ar face placere daca experienta mea ar ajuta pe careva dintre voi.
Sunt o mamica super fericita de gemeni dupa un Icsi facut la Clinica Szalay.Dupa 2 incercari esuate in Timisoara,am gasit scris pe forumul italian Cercounbimbo.it , despre clinica asta.M-au impresionat parerile fetelor de acolo si numarul de reusite asa ca am incercat si din prima am reusit.Am doua minuni si sunt foarte feicita,am si uitat cata suferinta si lacrimi am varsat.acum o sa incerc sa va scriu mai amanuntit despre asta:
In 2006 am apelat la clinica prof.Munteanu din Timisoara dupa ce am aflat ca sotul sufera de oligospermie.Am facut o laparo,am ovare polichistice din cate am inteles.Nu prea am avut un ciclu regulat.Am facut 2 Icsi acolo dar am fost doar hiperstimulata de fiecare data si atat.Dupa ultimul esec din decembrie 2006 am gast pe net despre clinica Szalay.Am sunat in ianuarie 2007 si mi-au fixat prima vizita pe la sfarsitul lui februarie.Am dus toate analizele facute pana atunci si mi-au facut o ecografie.Mi s-a prescris Glucophage pentru cca 2 luni pentru imbunatatirea calitatii ovocitelor iar sotului i s-a facut pe loc o analiza a spermei.Vizita a costat € 100,pentru spermograma nu am platit .Mi s-a propus din nou un Icsi pentru siguranta(avand 12milioane spermatozoizi dar destul de lenti).Am primit o foaie cu tratamentul care urma sa-l fac dupa Glucophage:
Tratament :
Acid folic 5mg cu 2 saptamani inainte de ciclu
Aspirina 100mg 1/zi din prima zi de ciclu
Prednison 5 mg 1/zi (jumate dimineata,jumate seara)
Se continua cu aceste medicamente pana cat ar dura un ciclu ,28 zile
Apoi:
Menogon 75 din a 2-a zi de ciclu pana a 8-a zi cate 3 fiole (3 praf si 2 lichid)intramuscular
Cetrodite 0,25mg in ziua 6,7 si 8 de ciclu ,cate 1 fiola subcutanat
in a 9-a zi de ciclu sa ma prezint la clinica pentru prima ecografie.
Pentru pick-up:
Pregnyl 10.000 UI
Dupa tranfer:
Dufaston 10mg 2/zi timp de 16 zile
Progesteron ovule 400mg intravaginal timp de 14 zile
Progynova 2mg 1/zi seara timp de 16 zile

In a 9-a zi de ciclu (aprilie 2007) am plecat spre clinica si am facut prima ecografie.Aveam deja destule ovocite.Nu le numara si nu le masoara doar la ochi.Dupa fiecare eco imi schimbau dozajul hormonal.Daca nu mai aveti fiole ,nu e o problema,au ei in clinica si vi le fac acolo dar sa stiti ca costa putin mai mult.Dupa 12 zile de tratament am facut pick-up-ul,dimineata a trebuit sa-mi pun un ovul de Fluorex (dezinfectant)intravaginal iar dupamasa am facut prelevarea.Nu am simtit nimic (te adorm) nici dupa,ba chiar am avut o pofta nebuna de mancare(la Timisoara aproape am lesinat de durere).Am avut asa :
14 ovule din care 11 mature, 2 imature
inseminate: 13
fecundate :7
Embrioni:
total 7
transferati 3 (doi de 12 celule si unul de 10 celule) pe endometru de 7,5 !!!!
Congelati : 2 in stadiu de blastocist (dupa 5 zile)

Cost : ICSI - 2450€
Congelarea nu costa ,costa doar eventualul ulteror transfer de embrioni € 500.(daca ramai gravida ,pana ai copilul in brate nu costa nimic iar dupa 1 an se plateste daca mai vrei sa-i tii acolo cam € 300/an)

FIVET costa € 2050
Cultura de blastocist e gratis daca rezista embrionii.

Dupa 10 zile de la ET am facut testul Bhcg si aveam 98...am simtit ca mor si ca am inviat de fericire,am cazut in genunchi si am multumit tuturor sfintilor si medicilor de acolo(si acum o fac).Intr-adevar ca am avut hiperstimulare si acum (desi cu doze muuult mai ici ca la Tm ,dar asta e legat de ovarele mele)Am stat in Italia in spital 16 zile dupa care poate stiti din postarile pe forum ca am avut o sarcina dificila cu sangerari si risc de avort dar am rezistat pana in saptamana 35.Pana pe la jumatatea sarcinii am tinut legatura cu clinica,mai exact cu dr.Herbst si el ma sfatuia ce sa fac sau ce sa mai iau.

Pot sa spun ca chiar daca nu as fi reusit din prima as fi vorbit tot bine despre personalul de acolo.E o clinica foarte sic,intr-o vila pe marginea lacului,de un lux si o curatenie exemplara.Medicii : dr.Szalay,dr. Herbst si dr.Lengyel se comporta extraordinar si nu te fac sa te simti inhibata.La fel si restul staff-ului.Vorbesc engleza,italiana si germana.Nu am asteptat niciodata mai mult de 10 minute in sala de asteptare,daca te cheama la ora 17 ,atunci la ora 17 te viziteaza.

Am stat intr-o pensiune ,intr-un apartament cu baie,bucatarie,camera de zi,dormitor si terasa cu €50/zi .Este o zona foarte frumoasa,munte si un lac superb.Am petrecut zilele acolo (10 zile am stat) mancand,facand plimbari pe lac si in zona ,am facut shopping(au preturi mai mici ca in Italia)si m-am simtit ca in vacanta,fara stres ,fara spaime spre deosebire de datele trecute.


Merg ca ma cheama datoria

daca mai aveti ceva intrebari...sunt prin zona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Ginger, Liliana, nu pot decat sa va spun ca sunt impresionata de solidaritatea de care dati dovada, si nu pot decat sa va multumesc din suflet pentru toate informatiile pe care ni le-ati dat despre clinica Szalay, iata ca fara voi nu am fi avut cum sa aflam toate aceste informatii. Prin prisma celor relatate de voi poate unele fete isi vor schimba optiunea si daca numai vizionand site-ul clinicii poate au ezitat in alegerea ei, acum poate ca vor fi interesate.

Ma bucur mult cand vad ca ni se deschid orizonturile si aflam informatii "la cald", direct de la cele care dupa cateva esecuri au cautat si in alta parte ceea ce aici, in Romania nu au gasit.

Nu uitati, timpul trece si fiecare incercare nu face decat sa ne sece de resurse, si materiale, si afective, si biologice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Ginger ...

Avalon Magduta ...si toate fetele

SA AUZIM NUMAI DE BINE...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Fetelor, am trimis si eu mail la clinica nr 4 (clinica Kittei), iar ei mi-au trimis si preturi...un pic diferite de cele de pe prima pagina a capitolului... Pe prima pagina era inclus si estradiolul din timpul stimularii???
Hai ca dau un copy la ce mi-au scris ei:
"A standard IVF ICSI with AHA (assisted hatching ) , blastocyst transfer
and
cryopreservation not including the hormons needed for the stimulation
it
costs 2690 euros."
Pupici


Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

the hormons needed for the stimulation= tratament de stimulare

nu estradiolul dozat in timpul tratamentului

toate clinicile au ecografiile si analizele incluse in pretul fivului

Mergi la inceput