FIV in Austria

FIV in Austria | Autor: Avalon

Link direct la acest mesaj

Deschid acest subiect nou care este dedicat strict celor interesate de cele mai noi tehnici de reproducere asistata.

Acesta se doreste a fi un subiect pur 'tehnic', cu linkuri utile si sfaturi utile celor care apeleaza la fertilizare in vitro sau inseminari artificiale (fara pupici si detalii personale ale aspirantelor de genul etapelor in care se gasesc pe drumul fiv- pentru acestea exista un subiect dedicat care a ajuns deja la capitolul FIV.xxx)

Deci, fetele nerabdatoare a posta aici ce au gasit prin lumea larga, in tari in care se practica fiv deja de zeci de ani - le invit aici.
Le invit tot aici si pe cele care doresc sa afle tot ce se intampla cu organismul lor in timpul acestor proceduri care pentru unele cupluri reprezinta ultima solutie de a avea un copil.




LISTA CLINICI AUSTRIA


1.www.kinderwunschzentrum.com/eng/index.html" target="_blank"> Kinderwunschzentrum Goldenes Kreuz
Viena
infiintata in 2001
FIV 2600 EUR, ICSI 3000 EUR, PICSI 300 EUR, IAD/ FIV cu donor, crioconservare 600 EUR, anestezie 160 EUR (nu fac IMSI)
Fondatorul clinicii este www.vitateq.com/company/team.htm" target="_blank"> Prof. Andreas Obruca , un medic foarte capabil, e seful asociatiei FIV din Austria si in plus este manager la o firma producatoare de medicamente de fertilizare. Are super-studii asa ca in ciuda site-ului primeste un vot in plus. Dr Obruca a fost primul din Austria care a introdus si implementat cu succes ICSI cu spermatozoizi din biopsie testiculara; e unul din cei mai cunoscuti dr din domeniul infertilitatii din Austria (fiind profesor Asociat la Universitatea Viena, presedinte al multor Asociatii, etc). Clinica face parte dintr-un spital privat. Au clinica si in Bratislava. Unul din medicii fondatori ai clinicii, Univ.Prof.Dr. Heinz Strohmer colaboreaza si cu Clinica Polisano din Sibiu pt fiv.

www.limba.com/ro/austria/oferta/viena-si-imprejurimi?c1=google1&source=ro&kw=viden&pageid=540" target="_blank"> Hoteluri Viena


2. www.kinderwunsch-institut.at/English/Wunschkind.HTM" target="_blank"> Kinderwunsch Institut Schenk GmbH
Dobl (Graz)
au acreditari speciale
FIV, ICSI, AH, IAD /FIV cu donor
FIV = 220O EUR, ICSI = 2500 EUR


3. www.ivf.at/UK/paare.htm" target="_blank">Institut for Reproductive Medicine and Endocrinology
Bergenz
(au clinici in 4 tari ale lumii)
practica o tehnica noua - se numeste "Polscope retardance" si determina gradul de maturare al ovocitului (si deci e mult mai sigur sa rezulte un embrion viabil); e un test care se face prin punerea ovocitului intr-o anumita lumina
FIV, ICSI, P-ICSI, IMSI, IAD/FIV cu donor, AH, IVM, Blastocist
FIV = 4150 EUR, Biopsie = 1150 eur, AH = 175 eur, IMSI = 600, PICSI = 350 EUR, IVM = 4150 EUR, IAD = 840 EUR


4. www.wunschbaby.at/EN/home/home.aspx" target="_blank">Wunschbaby Zentrum
Viena
infiintata in 1982
Aici s-a facut primul FIV din Austria, au experienta vasta; clinica este co-fondatoarea clinicilor unguresti “Kaali Intezet” din Budapesta, Gyor, Debrecen
FIV, ICSI, Polar Body, AH, IMSI, transfer blastocist
ICSI + AH = 3185 EUR, Polar Body = 1000 eur


5. www.baby4you.at/en/" target="_blank">KinderWunsch Klinik
Wels (Linz)
infiintata in 2002
FIV, ICSI, Polar Body, AH, P-ICSI, IMSI, Embryo Glue, IVM, IAD / FIV cu donor
www.baby4you.at/en/patient-info/abroad/health-insurances.html" target="_blank"> preturi FIV = 2310 EUR, ICSI = 2805 EUR, PICSI = 2915 EUR, IVM = 4213 EUR, AH = 275 EUR, Polar Body = 1452 EUR, BIOPSIE = 715 EUR, Anestezie = 175 eur
www.stadtmarketing-wels.at/stmwels/site/207600147905904795_207556931684943559_207556931684943559,en.html" target="_blank"> hoteluri
www.esv.or.at/esv/fileadmin/wsed/hotelliste2_2_05en.pdf" target="_blank"> Cazare Wels si apropiere
www.youthotel-linz.at/index_e.html" target="_blank"> hotel ieftin in Linz (foarte aproape) :29 eur/camera




6. www.szalay.at/english.htm" target="_blank">SZALAY IVF
Krumpendorf (Klagenfurt - la granita cu Italia)
infiintata in 1984
FIV, ICSI, PICSI, IMSI (posibil sa aiba si restul procedurilor, dar au putine info pe site)



BELGIA
www.fivette.be/gb/pages/page3gb.html" target="_blank"> Department of Obstetrics and Gynaecology of Saint-Pierre University Hospital
Bruxelles
aici a inceput istoria FIV


Reusite in Austria

Ginger00 clinica Szalay
Madutz clinica Wunschbaby
lili2007 clinica Goldenes Kreuz



Urmeaza:

Bombonique- FIV in iunie- clinica KinderWunsch Klinik, Wels

KITTA- FIV in iulie- clinica Wunschbaby, Viena
Pisik06- consultatie Wunschbaby-iunie
fireyes- FIV in august
Pisix- histeroscopie si curetaj endometrial KinderWunsch Klinik iulie, urmeaza FIV in septembrie
Avalon- consultatie iulie Goldenes Kreuz, urmeaza FIV in septembrie
ice- consultatie KinderWunsch Klinik
Aldolina- consultatie august Wunschbaby; ii dorim sa nu mai fie nevoie de FIV si sa reuseasca cu embrionii criogenati in Ungaria
cristal1995- consultatie august Wunschbaby, urmeaza FIV in decembrie




Info generale despre un FIV in Austria:


- ANALIZE INITIALE: accepta analizele pe care le ai, cu conditia sa nu fie mai vechi de 6 luni/ 1 an

- PRIMA CONSULTATIE: nu e absolut necesar sa mergi la o prima consultatie acolo; ti se cere un set de analize initial, discuta cu tine de protocolul anterior/ rezultate (daca ai mai facut fertilizare inainte) si iti prescriu medicatia

- MEDICAMENTE :evident ca se pot ocupa ei sa-ti comande medicamentele daca nu sunt la noi in tara sau daca sunt mai ieftine la ei (mie chiar mi-a propus la o clinica sa-mi comande din Franta, unde ar fi mai ieftine din cauza TVA-ului mai mic)

- MONITORIZARE: tu alegi un cabinet care sa te monitorizeze in tara si vei trimite la clinica prin fax/ mail aceste rezultate (ei iti spun exact ce trebuie sa faci)

- DE CATE ORI TREBUIE SA MERGI ACOLO : perioada de stat in Austria este de aprox.7 zile, intre punctie si ET (presupunand ca se face cu blastocist) sau 5 zile (cu ET la 72 ore)

- CAZARE: pentru Viena exista pensioane (un fel de apartamente de inchiriat pt turisti) cu preturi f mici si conditii bune; in orasele mai mici cred ca e si mai usor de gasit cazare ieftina

- CONDITII: la oricare din clinicile din Austria conditiile sunt cu mult peste tot ce gasesti in Romania ...





www.lainfertilidad.com/html/Noticias_relacionadas/_Resumen_de_investigaciones_en_medicina_reproductiva.asp" target="_blank">PICSI

A 63-a intilnire anuala de la American Society of Reproductive Medicine (ASRM) a avut loc in Washington,SUA,pe 13-17 octombrie. Prezentarile au fost publicate intr-un suplement al revistei Fertilitly and Sterility,iar aici vom prezenta un rezumat:

PICSI versus ICSI

Noua tehnica de selectie a spermei numita PICSI, a demonstrat imbunatatirea semnificativa a procentului de fertilizare si sarcina in comparatie cu ICSI standard.
In PICSI,sperma se pune pe o placa de hialuronano,un polimer natural care se intailneste in stratul de gel care inconjoara ovocitului. Spermatozoizii maturi,biochimic competenti se unesc in mod preferential cu hialorunano si in acest fel pot fi izolati pt a fi folositi injectabil.Worrilow y cols (Bethlehem and Charlotte, EE.UU.)
au comparat rezultate de PICSI si ICSI in 240 de pacienti.Cu PICSI procentul de fertilizare a fost mai mare (62/61%),fragmentarea procentuala a fost mai mica(6,8/8,4%),procentul de sarcini clinice obtinute a fost mai mare(50/40%)iar procentul de avort mai mic,toate fiind diferente statistice semnificative.Cercetatorii spun ca ca rezultatele sint incurajatoare si ca vor continua studiul in special al cresterii potentialului embrionic asociat cu embrioni proveniti din PICSI.

Doua treimi din insarcinate nasc dupa 6 cicluri sau mai putin
Un studiu efectuat de De Neubourg y cols in Amberes,Belgia,a concluzionat ca doua treimi din femeile insarcinate nasc dupa 6 cicluri sau chiar mai putin,dupa transferul embrionar simplu.


(articol tradus de Idaira)


***INFO PT FETELE CU INFERTILITATE MASCULINA : P-ICSI si IMSI nu pot fi efectuate amandoua la acelasi FIV. Ori una, ori alta ...
Se pare ca cea mai buna ar fi IMSI.

www.andrology.org/library/downloads/ica2005/paper/W3B.pdf" target="_blank"> Studiu amanuntit IMSI


Medicamente folosite in FIV:

Medicamentele folosite pt stimulare sunt impartite in 4 categorii:
1. FSH 50/75/150 ui: GONAL F, PUREGON
2. FSH/LH in proportie de 1/1, adica 75 ui FSH + 75 ui LH: MENOGON, MENOPUR, MERIONAL, HUMEGON
3. FSH/LH in proportie de 2/1, adica 150 ui FSH + 75 ui LH: PERGOVERIS
4. LH 75 ui: LUVERIS.
***FSH este pentru selectia foliculilor primari , LH pentru dezvoltarea si maturarea ovocitelor.


Medicamentele folosite pt inhibare sunt impartite in 2 categorii:
1. Analogi GNRH : DIPHERELINE, DECAPEPTYL, SUPREFACT
2. Antagonisti GNRH: CETROTIDE 0,25, ORGALUTRAN
*** Analogii se utilizeaza si pe tot parcursul stimularii pentru inhibarea ovulatiei inainte de punctia ovocitara , antagonistii se utilizeaza numai cand foliculii ating dimensiunile de 14 mm in acelasi scop: inhibarea maturarii foliculare inainte de punctie.


Medicamentele folosite pt maturarea ovocitelor sunt: PREGNYL, PROFASI, OVITRELLE si contin gonadotropina corionica (hormon similar cu LH) 5000 ui. Acestea se administreaza in doza unica pe parcursul tratamentului 5000/10000 ui atunci cand foliculii au ajuns la dimensiunea optima >18 mm, inainte cu 36 ore de punctia ovocitara.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Autor: pisix
Raspuns la: 16/04/2008 11:31:42
Mesaj:



Mai jos iata ce am postat si la FIV despre Austria:

Am promis ca va povestesc: am fost la clinica din Austria de care scriam acum cateva luni ca o descoperisem : http://www.baby4you.at/en/treatment/P-ICSI.html
E una din putinele clinici la care am gasit toate tehnicile despre care am tot citit la clinicile din afara asa ca m-am dus.
Evident ca m-a impresionat de cum am intrat pt ca arata peste tot ce exista in Rom si se poarta cum am vaut numai la TV Dar asta nu are asa mare importanta… Ce m-a fascinat intr-adevar e ca stiu de toate si sunt f atenti la detalii

Protocolul e altul decat ce am facut pana acum si au zis ca Romania e pe vehiul sistem…
M-a impresionat ca au P-ICSI, adica un ICSI insotit de un test foarte interesant care permitea alegerea celor mai competitivi spermaozoizi, si aici nu vorbim doar de aspect…

Apoi au Polar Body Diagnostyc, ce permite selectarea genetica a celui mai bun ovocit.
Deci pana acum stiu ca aleg cel mai bun spermatozoid si cel mai bun ovocit.

Apoi mi-a explicat ca eu medii de cultura f bune si ca minim 70% din ovocite se fecundeaza

M-a mai incantat f tare cu schema de tratament pe care nu mi-o amintesc exact dar care lucra pe toate planurile: si un imunosupresor usor si ceva cu heparina, si ceva pt circulatia locala si nu stiu ce hormoni
In afara de utrogestan iti fac nu mai stiu in ce zi un shot de progesteron
Mi-a mai zis de nu stiu ce injectie pe care ei o numesc Injectia Implantarii
De niste plasturi pe care mi-i pun pe fund cu nu stiu ce substanta… Hai ca nu mai tin minte exact dar erau o gramada

Ei merg doar la blastocist iar rata de sarcini cu doi blastocisti e cam de 50%.

In plus, mai folosesc un Embryo Glue, adica un “lipici” natural pe care il baga dupa embrioni ca sa “astupe” orificiul uterului prin care ar putea iesi.

Au si Assisted Hatching la care ma gandeam sa apelez

Una peste alta au tot ce imi doresc asa ca in iunie ma duc la histeroscopie cu chiuretaj endometrial si la finele lui august incep iar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Autor: KITTA
Raspuns la: 30/04/2008 19:13:55
Mesaj:



HRISTOS A INVIAT! Haideti ca ma adun sa va povestesc din calatoria mea la Viena cu dublu scop.
In primul rand am plecat ca o floricica cu o programare la plesneala facuta pa ultima suta de metri, adica in joia mare si cu dosarul isfact din raft in starea de dezordine in ordine cronologica a diverselor analize asa cum se afla el. Deci, in ziua cu pricina ne-am ainfiintatara la clinica - am ajuns cam cu vreo ora mai devreme. Aaaa, uitai (nu sunt Olteanca!) sa va spun ca m-am crizat pe motivul neprimirii analizelor de la BIOS pe mail. Sun la BIOS in dimineata cu pricina adica marti, nu raspunde nimeni, trag concluzia ca sunt in vacanta, le scriu un mail tendentios de mai lipseau niste injuraturi si ii declar sotului ca eu nu mai merg la nici o clinica ca nu am analizele ultimele si ca ma duc acolo ca o proasta, degeaba, etc. stiti si voi crize din acestea in care cauti vonovatul de a nu putea avea copii altul decat propria persoana! In fine, dupa ce am luat micul dejun trebuia sa facem oarece program si totusi mi-am carat dosarul cu acte dupa mine si incet-incet m-am linistit si am ajuns la clinica care era ca o adevarata oaza de rai. In primul rand erau numai 2 turcoaice cu 1 bucata copil mic (as fi vrut sa le intreb daca era copilul clinicii dar nu stiam germana!), au fost rezolvate repede si au plecat apoi noi si nimeni altcineva. Imi lipsea coada de la Giuli sa intreb dupa cine sunt, daca dr. e in cabinet, etc. intrebari pe care le stiti. Aici ear invers ins ensul ca toata lumea venea pe capul tau. Sa precizez si neste amanunte picante: vaz turcoaicele ca se servesc dintr-un bar cu suc de portocale pt. copil (nu era chiar BB) si ele cu cafelute (nu turcesti ca erau gata preparate intr-o cafetiera) si zic in sinea mea: ce ne-educate. Dupa ce incepem noi sa completam formularul de zor, suntem si noi invitati sa ne servim cu ce dorim din bar ca sa avem forte. Era pana si bere (nu stiu daca cu alcohol sau nu - probabil pt. soti sa prinda curaj). Ce sa mai sunt umblata cred eu, dar chiar in "halul" asta n-am mai vazut , ca asa e romanul se bucura si la o citirica gratis. Asta a fost doar inceputul ca am avut soc dupa soc. Intre timp o asistenta sau 2 - nu stiu cate munceau faceau copii dupa unele analize mai proaspete- ele fiind in RO bineinteles. M-am scuzat zicand ca o sa ii traduc dr. Intram inauntru intr-un cabinet de ziceai ca e living de muzeu ( ca vizitasem destule pana la vizita asta cu pricina)> Si intram sirect in subiect si constat ca dr. deja isi facuse temele si avea istoricul in capatana desteapta si datele cele mai importante subliniate cu markerul. Deci, nu a trebuit sa imi etalez prea mult talentul de traducator englez autorizat. Deci, am discutat strict si la obiect pe problemele mele, nu alte investigatii solicitate, etc. daca nu e cazul. Partea de analize genetice s-a discutat cu concluzia ca daca ai doar 1-2 ovocite oricum le pui si va vedea natura ce se va intampla fiindca ele costa 1000 Eur si dupa cum stiu dr. oricum pacientii isi inceraca norocul cu ultimele ramasite in materie de ovocite, deci de ce ar mai da banii pe astfel de analize cand se va vedea oricum mai tarziu cum merge sarcina. Avea si simtul umorului. Madutzeu am fost la o tipa Ana nu mai stiu cum, nu la Prof. tatal clinicii si tot mi s-a parut supe la obiect. Nu mai spun in detaliu cate ne-a explicat ca la prosti, dar nu am interupt-o ca nu era politicos. Imi era doar teama sa nu pierdem avionul ca deja stateam de 1 ora in cabinet. Mi-a prestat si o eco, la care iar m-am blocat fiindca era un pat fara picioare din acelea ca la romanica si nu vedeam nici un monitor barosan. Crezui ca e eco abdominala si cat pe ce sa ramai cu budigaii pe mine. Nu stiam cum sa stau fara picioarele alea de sustionere ale picioarelor, asa ca ma cracanai putin. Sa mor de ras dupa aceea de mine insami. Si despoeri si ea 3 foliculi, nu mai tin minte dimensiunile ca nu mi-a dat hartiuta au oprit-o ei, dar endometru 8 in Z8. II spusesem ca si cu o luna ianinte tot 3 avusei si tare se mai bucura de parca erau ai ei! Si acu vin recomandarile: deoarece eu ramasesem in stadiul de un FSH 18 si ac. anti-mullerieni 0.4, adica mega prost, dar ea ma incuraja ca asa sunt valorile pt. babe in jur de 40 si ca daca ajunge la 15 e bine. Deci, din aceste 2 motive imi dadu DHEA adica Dehydroepi-androsteron sau Prasteron (aici m-a prinse cu lectia neinvatata!) si imi explica ca asta e un hormon care sa ajute la obtinerea ovocitelor de calitate in astfel de conditii vitrege de la natura mama. Avusei noroc ca le gasii la farmacia din colt bine dupa asteptat o ora pt. incapsularea dozei de 25 mg. Apoi, cica se va merge pe schema Puregon / Gonal 150 max 225 din Z2, si cu Orgalutran in final.
Aici am intrebari pt. voi: asta se gaseste la romanica? E totuna cu Cetrotide? Mai sap si eu pe net! Oricum imi recomanda sa iau Gonalul F si Orgalutranul din Ungaria ca e mai ieftin si cica e mai bun la pen. Cand am intrebat de ce, s-a cam eschivat si a dat-o numai ca din motive tehnice de folosit. DE RETINUT: Orgalutranul se administreaza dupa ce foliculii > 13 mm sau E2 > 300.
Pt. sot dadu ZITHROMAX 500 mg care este Azithromycin, adica un antibiotic anti-baterian, pe care el il ia in Z1 a tratamentului meu, doar 3 pastile caci au efect 1 saptamana. Si cam atat!
Azi, de dimineata, dau fuga la Giuly, sa ma mai ecografiez si pe plaiuri mioritice si sa il vrajesc pe Mr. Big sa imi faca FIV pe naturelul meu cel simtitor. Si pentru asta, fiindca nu am avut programare, a trebuit sa stau zi de lucru (caci nici la servici nu am mai ajuns) adica de la orele 9 trecute fix, pana la 17.00 ca faceam juma de drum pana la Viena, iar daca ma duceam cu avionul la ora 19.00 decolam inapoi si cu ceva cumparaturi facute in acest timp. Asa ca concluzia o trage fiecare, bineinteles si dupa buget.
Nu va doresc sa traiti experienta mea in 24 de ore - 2 tratamente diferite ( nu mai descriu aici ca stiti si voi f. bine si am vrut doar sa subliniez partea buna a lucrurilor!). Daca are cineva intrebari suplimentare, va rog nu ezitati.

clinica e www.wunschbaby.at - ma rog asta e site-ul, vezi ca poti da si pe engleza. Cica fac FIV de 25 ani si la ei s-a obtinut primul copil prin FIV in Austria. Eu am aflat de ei last minute, noroc cu Madutzcare a ramas graviduta la ei din prima si ea numai cu un ovocit fecundat. Sa nu uit clinica este in apropiere de Palatul Schonbrun, dar cobori la prima statie de metrou dupa palat, unde este Zoo, deci imbini placutul cu utilul in acea zona. Oricum Viena nu mi s-a parut f. mare. Noi ne lasasem o ora sa ajungem si am ajuns in 20 min. si asta cu metroul. Cine mai vrea detalii ca vaz ca v-am facut pofte. Poate mergem in gasca mai mare cum au fost fetele la Budapesta. Deja am facut traseul cu masina de data asta: sunt 1075 km si zic ei ca ii faci in 15 ore, nu stiu cu ce viteza dar eu pe autostrada bag....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Dupa cum stiti, exista riscul ca in urma unei proceduri fiv reusite sarcina sa se piarda (acelasi risc ca si in cazul sarcinii naturale).

Cauze: http://www.miscarriageclinic.co.uk/what.html

OK, you might have been referred already having had some tests, or else you might not have had any. At this clinic we can do a whole range of investigations working through your physiology, hormones and finally your immune system. The tests will enable us to establish exactly what is causing you to miscarry and what treatment we can best provide you with.

The following is a list of some of the possible causes of your miscarriage and their occurrence in the population.

(please note that the total percentage does not add up to 100% as the ranges quoted are from different studies)

Summary
Cause Percent
Immune mechanisms 50%
Hormonal 20%
Thrombophilias (blood disorders) 10-13%
Anatomy 5-10%
Chromosome abnormality -
• Primary miscarrier (no live births) 7%
• Secondary miscarrier (one or more live births) 50%
Infection 1%
Unknown 15%

1- Immune mechanisms (50%)

The fetus contains foreign genetic material coming from the father, but in normal circumstances it does not get rejected. However, in some women the immune system may reject the fetus and cause a miscarriage either by being high in numbers or by abnormal hostile activity. There are several immune disorders:-

Thyroid antibodies

Antiphospholipid antibodies

Antinuclear antibodies

Natural killer cells CD16/56 and 69 activity

^ TOP

2- Hormonal (20%)

Polycystic ovary syndrome - this disease can cause infertility and frequently affects success of even conceiving. This syndrome together with a raised hormone level luteinising hormone (LH) results is an increased risk of miscarriage.


Hormone 'deficiency' - in pregnancies ending in miscarriage, sometimes the levels of a hormone called progesterone are found to be low. This is thought to be the result rather than the cause of the miscarriage. Progesterone supplements do not appear to increase the likelihood of an ongoing pregnancy.


^ TOP

3- Thrombophilias (Blood disorders) (10-13%)

The thrombophilias are a group of disorders that promote blood clotting. Individuals with a thrombophilia tend to form blood clots too easily, either because their bodies make too much of certain proteins, called blood clotting factors, or too little of anti-clotting proteins that limit clot formation. As many as 1 in 5 people in this country has a thrombophilia. The major gene mutations that lead to Inherited Thrombophilias are:

Factor V Leiden

Protein C deficiency

Protein S deficiency

Antithrombin III deficiency

Acitvated Prothrombin C Resistance (APCR)

Methylene-tetrahydrofolate reductase MTHFR C677T, leading to hyperhomocytseinemia

G20210A prothrombin gene mutation

^ TOP


4- Anatomical abnormalities (5-10%)

Uterine (womb) abnormality - eg. a septum down the middle. This condition is found in 2-4% of the normal population. Whether this type of problem is actually to blame for recurrent miscarriages hasn't been proven, and the risks of surgery to correct the problem must be weighed against any potential benefit.

Fibroids - whorls of normal uterus tissue growing in the muscle, sometimes causing miscarriage. Occasionally an operation to remove fibroids can be performed.

Cervical incompetence (weakness) - may cause miscarriage in 2nd trimester (after 13 weeks).

^ TOP

5- Chromosome abnormality

Chromosomes carry the genetic information for each individual. A baby inherits half of its chromosomes from its mother and half from its father.

Between 3-5% of couples with recurrent miscarriage have problems with chromosomal abnormalities.

Chromosomal abnormalities are found in 7% of women who miscarry without previous live children ( Primary miscarrier), and in 50% of women with one or more live births (Secondary miscarrier).


^ TOP


6- Infection (1%)

Infections of the genital tract rarely cause a miscarriage, however, there is no clear evidence that they may lead to recurrent pregnancy loss.

Bacterial vaginosis (BV) is not considered an infection, but a change of the bacterial habitat that normally exists inside the vagina. BV is the most common cause of vaginal discharge in women of childbearing age. In some women it shows a relapsing and remitting course with apparently spontaneous onset and resolution. BV is associated with increased risks of late miscarriage.


^ TOP

7- Unknown (15%)

Some women despite thorough investigations, no known cause of their miscarriage is found. However, treatment is still available to these women and is usually tailored to each individual.

* Some women may have multiple reasons for miscarriages

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Povestea unei mame:

Am 42 de ani si imi doresc cu disperare un copil. Pana acum 3 ani nu au fost conditiile... iar acum pare a fi tarziu.
Nu am probleme de sanatate dar partenerul are probleme cu sperma (oligoastenospermie) si ni s-a recomandat FIV



Si eu m-am confruntat cu aceasta problema, in sensul ca de 3 ani am umblat pe la diversi medici si diverse cabnete particulare pentru investigatii legate de sperma sotului. La inceput nu a fost clar cine este de vina ca nu putem obtine o sarcina, am fost suspectati cand eu cand sotul. Eu am facut toate analizele si toate investigatiile si toate au fost ok.
Sotul meu a incercat tot felul de tratamente (la dr Soare de la Parhon, la dna Cocei de la Giulesti, la dna biolog Nena ) si in final s-a imbunatatit situatia, adica de la 7 milioane am ajuns la 24 milioane, dar sarcina nu am obtinut.
Anul acesta am fost la Londra la Hammersmith Hospital cu tot dosarul nostru. Dupa analiza de sperma am primit rezultatul: nu putem concepe natural din cauza unui parametru al spermei care se numeste percol si care este compromis.Ni s-a recomandat ICSI, altfel este pierdere de timp. Si asa am pierdut atatia ani. Doctorul a spus ca de regula, sperma nu se imbunatateste indiferent de tratament, de obicei se inrautateste cu varsta.
Eu va urez succes, dar va spun din experienta noastra si voi vedeti ce intreprindeti.
Daca totusi vrei tratament pentru sotul tau, rezultatele cele mai bune le-am obtinut dupa tratamentul de la dna: Livia Nena 0722 642 726 cu Carotenoide, Formula IV, Flavonoide, Cruciferus.


Draga fetelor,
Am fost ieri la echo si este sarcina! Minunea s-a intamplat si iata ca Mos Craciun mi-a facut cel mai minunat cadou! AM VAZUT cum ii batea inimioara si era sa cad de pe pat de emotie.
Aproape ca mi-e si frica sa ma bucur, mi-e teama sa nu cumva visul acesta frumos sa nu se sfarseasca!
Acum trebuie sa fiu foarte atenta, ce-i drept nu prea stiu cum si la ce sa fiu atenta, mi-am luat concediu, de fapt la serviciu ne-au dat concediu de sarbatori, pana pe 9 ian, deci este ok.


fetele care nu au obtinut ovule destule, eu am o bioloaga care mi-a dat tratament inainte de FIV cu flavonoide, formula IV, carotenoide, ulei de somon, in sfarsit niste chestii care se zice ca imbunatatesc structura celulelor si maresc sansele de a produce ovule sanatoase, nu stiu cat de devarat este, eu am luat dup primul FIV si pana la al 3lea,si am obtinut ovule din ce in ce mai multe si mai bune.
Medicamentele sunt destulde scumpe, cam 30 EURO 1 flacon de 100, care ajunge cam o luna si ea recomanda 3 tipuri diferite in paralel.
dehydro epi androsterone, recomandat de profesor pentru imbunatatirea calitatii ovocitelor.El pune formarea unor embrioni de calitate nu din cea mai buna, mai mult pe seama calitatii ovocitelor si nu a spermatozoizilor.


eu am facut la primul FIV stimulare cu GonalF, faceam 5 apoi 6 fiole de 75 UI pe zi si am obtinut 3 foliculi, la al2lea si al3lea FIV am facut stimulare cu Menogon si la 3 fiole pe zi am avut 5 respectiv 8 foliculi. Intre timp mai imbatranisem cu 2 ani, adica aveam 43 de ani. Deci am reactionat mult mi bine la Menogon.
Nu stiu dca valoarea dozarilor hormonale recomanda neaparat un medicament sau altul, nu cred, cred ca fiecare doctor prefera anumite medicamente si are experienta lui




Postare despre DHEAS- pentru imbunatatirea calitatii ovocitelor:
"eu am luat timp de 2 luni DHEA 25 mg cate 3 pe zi preparate la cerere la o farmacie din Viena.Un amic de al meu, dr a fost acolo si a putut sa ma ajute in acest sens.Costau 70 E 90 comprimate.Pentru ca nu am mai avut aceasta posibilitate, a trebuit sa apelez la comanda pe internet, nu mi s-au putut comanda decat DHEA sublinguale, tot de 25 mg, dar se pare mult mai ieftine, 100 dolari pentru 3 luni.Retine ca trebuie sa fie dehidro epi androsterone, prescurtat DHEA, 25 mg, sa iei 3 pe zi, minim 2 luni."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

O noutate in domeniul fiv - pentru patologii masculine severe: IMSI

Improving IVF Success Rates

Researchers from Bar-Ilan University in Israel have developed a method that may improve in vitro fertilization (IVF) pregnancy rates. The study team used an intracytoplasmic morphologically selected sperm injection (IMSI), which allowed researchers to magnify sperm up to 6,000 times compared to the standard 200 to 400 times magnification associated with traditional fertilization approaches. The higher magnification can enable physicians to discard sperm which are less likely to produce a healthy embryo. The IMSI procedure resulted in a pregnancy rate of 48% and a take-home-baby rate of 40% compared to traditional in vitro fertilization techniques, which have a pregnancy rate that ranges between 20% and 30% and a take-home-baby rate of about 20%.

http://www.andrology.org/library/downloads/ica2005/paper/W3B.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Clinica germana, site-ul in romana

http://www.kinderwunsch-mittelrhein.de/index.php?lang=ro&id=6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:



O galerie de poze:

http://www.ivf.net/ivf/image_database-b331-en.html


1. Ar fi interesant de stiut DE CE afara se recolteaza ovocitele la dimensiunile de 16-18 mm (KITTA?)

2. Tot interesant ar fi sa ne spuna Pisix cum e cu histeroscopia si cu biopsia de endometru inainte de procedura fiv?

PS: Cine doreste sa contribuie la constructia acestui subiect, va rog sa ma ajutati...

Multumesc pentru voturi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Buna Avalon,

Felicitari pt acest subiect! Voi pune un articol despre PICSI, si cind voi avea timp il voi traduce.

www.lainfertilidad.com/html/Noticias_relacionadas/_Resumen_de_investigaciones_en_medicina_reproductiva.asp" target="_blank">PICSI


A 63-a intilnire anuala de la American Society of Reproductive Medicine (ASRM) a avut loc in Washington,SUA,pe 13-17 octombrie. Prezentarile au fost publicate intr-un suplement al revistei Fertilitly and Sterility,iar aici vom prezenta un rezumat:

PICSI versus ICSI

Noua tehnica de selectie a spermei numita PICSI, a demonstrat imbunatatirea semnificativa a procentului de fertilizare si sarcina in comparatie cu ICSI standard.
In PICSI,sperma se pune pe o placa de hialuronano,un polimer natural care se intailneste in stratul de gel care inconjoara ovocitului. Spermatozoizii maturi,biochimic competenti se unesc in mod preferential cu hialorunano si in acest fel pot fi izolati pt a fi folositi injectabil.Worrilow y cols (Bethlehem and Charlotte, EE.UU.)
au comparat rezultate de PICSI si ICSI in 240 de pacienti.Cu PICSI procentul de fertilizare a fost mai mare (62/61%),fragmentarea procentuala a fost mai mica(6,8/8,4%),procentul de sarcini clinice obtinute a fost mai mare(50/40%)iar procentul de avort mai mic,toate fiind diferente statistice semnificative.Cercetatorii spun ca ca rezultatele sint incurajatoare si ca vor continua studiul in special al cresterii potentialului embrionic asociat cu embrioni proveniti din PICSI.

Doua treimi din insarcinate nasc dupa 6 cicluri sau mai putin
Un studiu efectuat de De Neubourg y cols in Amberes,Belgia,a concluzionat ca doua treimi din femeile insarcinate nasc dupa 6 cicluri sau chiar mai putin,dupa transferul embrionar simplu.



Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaBianca spune:

foarte interesant, n-ar fi rau sa devina "sticky" , pentru ca va fi destul de greu de tinut pe prima pagina cu informatii noi in fiecare zi si ca sa scriem doar ca sa-l aducem la suprafata mi-e sa nu-l aglomeram inutil. ce zic moderatorii? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Waaau, ce super-subiect !!!
Nu stiu cum de nu l-am vazut pana acum ...

Eu promit sa vin cu mai multe info despre IMSI da cand gasesc mai detaliat ca deocamdata sunt in stadiu de cercetare

Cat despre chiuretaj endometrial - dr din austria mi-a spus ca e o metoda fff buna de crestere a grosimii si calitatii endometrului, ca au mai avut cazuri cu fete care au avut FIV-uri nereusite iar dupa un astfel de chiuretaj au ramas gravide
In plus, se pare ca acest chiuretaj rezolva si polipii de pe uter care, oricat de mici, ar putea impiedica fixarea embrionului de uter

Despre histeroscopie nu prea stiu decat ca e extrem de util inainte de FIV pentru ca poate rezolva probleme care nu se vad la ecografie si care pot cauza esec de implantare sau sustinere a sarcinii

Hm, Avalon banuiesc ca aici vom face si "lista cu bunatati" - cum imi place mie sa spun, adica vom posta si tratamente descoperite de noi, leacuri, metode, pareri, etc

Eu imi asum partea de tratamente pentru infertilitate masculina desi mi-ar fi placut sa vina miki cu naturistele ei ...

Oricum sper sa ne ajute si Kitta (oricum ea de mult tot zice sa facem asta), oanademunk cu experiente belgiene, LucaLuca cu relatari de la Paris, zouzou - cu impartasirea de informatii din grecia (de la dr nr.1, nr.2 si nr.3)si restul fetelor care fac cercetari si care gasesc info atat de interesante ...

Cum putem sa-l facem sa ramana pe prima pagina ?

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Mergi la inceput