Fiv in Europa (19)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Dragaica - bine ai venit si sedere cat mai scurta iti doresc. Sunt sigura ca fetele vor raspunde si te vor ajuta de fiecare data cand te vei afla in dificultate.
Iti sugerez sa postezi si la subiectul FIV.
Este un drum lung, anevoios dar ai avantajul varstei.
Iti doresc mult succes.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriroxi spune:

Buna fetelor.Inainte de toate,ar trebui sa ma prezint,e prima oara cand intru pe un forum,abia azi m-am inscris.Ma numesc Roxana,am 32 de ani si sunt din Bucuresti.Sunt casatorita de 10 ani si pana acum nu am ramas insarcinata niciodata.Am facut tot felul de analize,atat eu cat si sotul,ne-am si operat amandoi,dar nimic.Sotul are oligospermie(cam 40 mil,dar sunt cam lenesi ).O verisoara de a mea,a incercat 7 inseminari si 2 fiv dar tot degeaba.Pana la urma ne-am hotarat sa incercam si noi.Avem niste rude in Austria care s-au interesat si asa am aflat de clinica Szalay.In octombrie am sunat la ei si ne-au programat pt 13.01.2009.Am fost impreuna cu varul meu si cu sotia lui(nu cea care a facut fiv..).Ne-au consultat pe amandoi,ne-au facut analize(au costat cam 300 euro) si ne-au dat tratament:menogon si cetrotide principalele.Daca le luam de la clinica costau 500 euro(15euro menogon*21 de injectii,3fiole/zi*7 zile,din ziua a doua pana in ziua a opta:60 euro cetrotide,3 fiole,din ziua a sasea).Cetrotide am gasit aici,in farmacie cu 110ron iar menogonul l-am luat de la ei,aici nu se mai aduce...cica nu se mai face.In martie am plecat sa facem pasul cel mare.Eu am plecat pe 29.03,pe 27 am avut prima zi de ciclu.Verisoara mea era deja acolo,pe 27 ii facuse ET.A avut ceva probleme,i s-au inflamat ovarele si a stat 2 zile in spital dupa care a plecat in tara.Eu m-am dus in a noua zi la clinica,adica pe04.04.Mi-au facut ecografie si a inceput monitorizarea.A trebuit sa mai fac cateva injectii si abia pe 10 mi-au extras foliculii.Am avut 14.Pe 12,de Florii(apropo,ma mai cheama si florina)la noi si de pastele catolic la ei,mi-au facut ET.(icsi).Mi-au pus trei embrioni,nu au fost de caltate fb,asa ca nu am avut ce sa inghete.Intre timp,verisoara mea ma sunase din tara ca este gravida.Pe 18 m-am intors si eu in tara.Vroiam sa spun ca am suportat destul de bine tratamentul si perioada de dupa.Pe 27 ar fi trebuit sa ma duc sa fac testul,dar nu am mai avut rabdare,asa ca pe 23 m-am dus la giulesti si am facut bhcg.Cand am luat rezultatul,sa-mi vina rau...aveam 124 si sarcina de 3-4 saptamani.Am plans o jumatate de ora de fericire,nu-mi venea sa cred..Saptamana asta am fost cu verisoara mea la giulesti pt prima ecografie si am repetat si bhcg.Acum am 9300(sarcina 5-7 saptamani) si e posibil sa am gemeni.Deocamdata sunt mici si nu se vede embrionul,doar saculetii(8mm fiecare).Trebuie sa ma duc pe 15 sa mai fac o ecografie si sa-mi spuna daca este unul sau doi.Deja nu mai am rabdare.Verisoara mea e bine,la ea e deja in 8 saptamani,RECLAMA ILEGALA are 15mm,ii bate inimioara.Oricum,am avut si noroc,nici una din noi nu mai facusem niciodata fiv si totusi am reusit amandoua,procentaj 100%.Daca totul va fi bine ar trebui sa nastem in decembrie.Ar fi super sa fac ET de Paste si sa nasc de Craciun,asta imi da convingerea ca e un dar de la Dumnezeu.Cam atat pt inceput.Daca vreti mai multe detalii puteti sa-mi scrieti pe forum sau pe mail,danutboieru@gmail.com.Am toate analizele,tratamentul,etc.Sper ca Dumnezeu sa va ajute si pe voi sa reusiti pana la urma sa aveti ceea ce ne dorim cu toate.PS procedura ne-a costat 2750 euro.Plus 300 prima consultatie(ianuarie) si 500 tot tratamentul,deci in total cam 3500 euro toata procedura,fara drumuri..Pa pa pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

floriroxi, felicitari pentru tine si verisoara ta!!

sarcina usoara. sa ai mare grija de tine in perioada asta.

intr-adevar un o minune de la DD.



h.

20+
multumesc lui DD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

tuturor!!!

Sunt pe val......sunt pe val...yupiiii...prima zi de stimulare!!!!

Bombonique felicitari iubita... mamica si baietelul mic

Dragaica

Pisix Hepilica Elenada Moniland Liana...toate fetele fara exceptie

Fireyes Kitta Cristal Blanche CatalinaLucaLuca Magdutza10..numai bine ...

Sa auzim numai de bine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Lilisor - sa fie intr-un ceas bun fata draga si sa se termine cu fivurile. Sa te vad cu liniute multe si colorate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Catalina multumesc mult iubita...sper sa nu-mi faca surprize endometrul si nu numai...in sfirsit ..sint asa plina de optimism si de frica in acelasi timp...din tot sufletul iti doresc si tie la fel...sa ne vedem cu bebei in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

esti pe val..esti pe val..si cum sa ma ia pe mine somnu?fara sa-ti spui ca pumniiiii sunt stransi bineeeeeeeee..uraaaaaaa hai lilisor ca acu numai face endo figuri.va fi bineeeeeeeeee..te puupp

luptatoarea mea

"Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad se duc pe un alt cer"!!!


Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!



www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">"Port in suflet povestea licuriciului Emma"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Lili: sigur va fi bine, iubita ....
Va pupic pe toate

Aly-in cautare de mama-purtatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Lilisor Doamne ajuta ca de data asta sa vi vu multe linii rosii. Trebuie sa fi optimista, ca va fi bine pana la capat. Ce mai asa trebuie sa fie.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

floriroxi felicitari atit tie cit si verisoare tale si deasemenea bebei sanatosi si sa va bucurati de ei ,multa sanatate si sarcina fara probleme va doresc din suflet.Ma impresinat tare mult povestea reusitei voastre.Sincere felicitari

Looana

Mergi la inceput