Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(108)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Deci nu stiu cum de mi-am adus aminte, dar trebuie sa va zic de faza cu chilotii...

In ziua in care am vrut sa merg la Carfour, dar n-am mai ajuns ca era inchis la RATB, de suparare zic eu ca trebuie sa intram macar la "Alimentara", sa-mi clatesc ochii...
Ma duc la tejgheaua de la aprozar, cu copilul in brate si sotul alaturi, si intreb "Chiloti, asa, mai mari, aveti?" Tanti ma masoara din priviri si se transforma in molie cu capul in raftul de chiloti... O aud susurand din strafunduri: "Aveeem... Si cu 6 de X..."
Stau si ma gandesc ca sunt eu mare rau, dar parca nici de 6X si ingaim "Eee, dati-mi cu vre-o 2-3 de X". Doamna iese victorioasa si incepe sa-mi desfasoare o pereche... de boxeri barbatesti. Fatza mi se descompune brusc, mi-o reculeg de sub tejghea si ingaim "De dama nu aveti?"
Duduia sesizeaza gafa si incearca sa dreaga busuiocul "Aaaa... Credeam ca sunt pentru domnu'..." Moment in care e randul alui meu sa ramana fara aer...

In alta ordine de idei, copilul meu, de cate ori are pantaloni greu de scos, isi face de lucru cu altele. Ca urmare, acum iar imi arata triumfator manerul si tetina, deci iar a desurubat biberonul...



"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)


World all details Wallpapers on view

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Mayane;Ce tanti idioata!Ea era cumva de XS?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

deci mai am nitel si ajung la nebuni , de 2 saptamani ma chinui cu masa de pranz, nu vrea frate sa manance nimic si ii tot fac tot felul de combinatii doar doar o manca; in rarele dati cand mananca si ea cam 100 g (ca in rest 50 g sunt suficiente) nu mai mananca mai nimic seara, adica la 6-7... nu stiu cum sa fac si ce sa ii fac sa manance, azi i-am facut piure de sfecla rosie, am zis ca eate mai dulce si poate mananca, nimic, am pus-o la masa cu noi, ca daca ne vede ii vine pofta, nimic si iar nimic, bea numai apa... ma oftic de mor ca ea manca super bine, acum de cand cu dintii astia de sus zici ca am alt copil, noaptea nu mai doarme decat cu noi (eu bineteles ca nu dorm stau si o pazesc), ziua nu doarme deloc ;

Roxana mami de Maria-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

Buna ziua, inca odata de la Braila
cafea... azi nu poci asa ca, iau de la voi virtuala.

Inca odata va zic cat sunt copilasi vostri de frumosi si voi pe langa ei!
Apoi doresc LA MULTI ANI!! bebelusilor de azi si daca sunt si sarbatoriti, sa traiasca si sa fie sanatosi!

Si din ciclul ca sa vezi cat e viata de ciudata si neprevazuta:
daca azi dimineata eram sigura ca o sa fac o crima!!! acum ma simt in al noualea cer! Cred ca i-am consumat lui fiica-mea obrazul de cat am strans-o si pupat-o
Avem vesti nemaipomenite; IMI CAUT BILET DE AVION!! dadada, PLLLLCAAMMMMM!!!!!!! nici nu sunt instare sa gandesc inca.... si mai am o groaza de organizat! de facut bagajele si trimis. Dar avand in vedere ca mi-am petrecut ultimii 6 ani, facand si desfacand bagaje, asta este prima data cand sunt asa de fericita ca am motiv sa o fac!

RUGAMINTE/INTREBARE: fetele care a-ti calatorit cu bebe cu avionul: se poate lua caruciorul la purtator si mai apoi sa-l dau la bagaj de cala? (nu pot sa zic ca se pliaza, mai degraba se strange apropiindu-se rotile; inglesina, daca stiti.) Apoi, daca pot lua borcanase cu mancare si biberon mic cu apa pentru asta mica in avion.

Zic de pe acum un SORRY ca am umplut pagina cu chestii neinteresante... io nu am pe nimeni aici si nici prieteni, si simteam nevoia sa spun si io cuiva ce bucuroasa sunt. "VOI"- BUBURUZELE sunt cel mai aproape de o prietena ce am in acest moment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

raluca ce ma bucurrr!!! Bravo, deci sarbatorile cu tati?????
Sper sa raspund afetele care au calatorit deja, eu stiu asa: ca poti lua carutul cu tine si la imbarcare ti-l duc ela cala. Apa, bibe, borcane;...sigur treb s afie voie.

ocsanica la nebuni, numa cu mine de mana, da???/Sper sa ne arunce fetele chiftele cu prastia!!! De la ultimul virus nici Ana nu mai papa, din zi in zi mai putine solide, azi nimic nimic, la pranz doar ceva AD un gram d emorcov, un gram de brocoli si unul de pastarnac...dovada, mi-a facut acum un kk ca de nou nascut, e alaptata aproape exclusiv iara. Stiu ca va trece, dar trec prin zeci de stri nervi, relaxare, acceptare, iar frustrare, nervi, acum o strang in brate si o pup, stiu ca nu ii e ok, de aia nu papa mititica.
Deci...nu esti singura....

edit: Ralucaaa plecati din Bucurestiiiii!!!Bagam o intalneala???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorich

raluca ce ma bucurrr!!! Bravo, deci sarbatorile cu tati?????
Sper sa raspund afetele care au calatorit deja, eu stiu asa: ca poti lua carutul cu tine si la imbarcare ti-l duc ela cala. Apa, bibe, borcane;...sigur treb s afie voie.

ocsanica la nebuni, numa cu mine de mana, da???/Sper sa ne arunce fetele chiftele cu prastia!!! De la ultimul virus nici Ana nu mai papa, din zi in zi mai putine solide, azi nimic nimic, la pranz doar ceva AD un gram d emorcov, un gram de brocoli si unul de pastarnac...dovada, mi-a facut acum un kk ca de nou nascut, e alaptata aproape exclusiv iara. Stiu ca va trece, dar trec prin zeci de stri nervi, relaxare, acceptare, iar frustrare, nervi, acum o strang in brate si o pup, stiu ca nu ii e ok, de aia nu papa mititica.
Deci...nu esti singura....

edit: Ralucaaa plecati din Bucurestiiiii!!!Bagam o intalneala???

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011


Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Va iubesc pana la cer si dincolo de el...



ideea este ca la noi daca nu vrea sa pape mancare o las asa pana la masa urmatoare, adica nu ii mai dau LP (am citit, nu mai stiu unde, ca daca ii dau LP asa se obisnuise si nu mai papa deloc); nu stiu daca este bine ; offffffffff.......

Roxana mami de Maria-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

DA LORI, dim Bucuresti plecam; ITI DAI SEAMA ca mie mi-ar place sa bagam o intalneala care sa se lase cu o bebeluseala, chiar si cu una "mini"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_Luiza spune:

Buna fetelor! Va mai amintiti de mine?

Am revinit dupa o lunga vacanta acasa in Romanica, a fost f obositor dar frumoooos.. As mai fi stat o luna. Acum sunt singura eu si bebe toata ziulica, e prima oara cand am ramas fara bunica. Inca incerc sa ma organizez, incerc sa le fac pe toate..deocamdata nu prea imi reuseste. Sunt tare curioasa cam cum ar suna programul vostru dintr-o zi obisnuita.

Am reusit sa recuperez vreun capitol juma', iar ati avut discutii interesante. Despre Eduard la noi toate bune, e un nazdravan, nu mai sta locului o secunda. Mi se intampla ceva ciudat in legatura cu el, cand credeam ca nu mai pot sa il iubesc mai mult, imi dau seama ca in fiacre zi ma reindragostesc de el, mai mult si mai mult..cred ca o sa-mi plezneasca inima de atata iubire :) nu stiu de ce am zis asta, dar parca asa imi vine sa strig in gura mare!!!

Rmbbc, da ai voie cu carucior si scoica, asta daca inca o mai folosesti, dar si chiar daca nu, ma gandesc ca e bine sa inghesui copilul in ea in drum spre aeroport si apoi in drum spre unde mergeti voi, o poti folosi si ca scaunel de masa pana o sa aveti unul..zic si eu. Adica exact in aceeasi situatie am fost eu la sf lui aug, am schimbat tara. Lucrurile ne-au ajuns intr-o luna, deci traiasca scoica. In avion poti sa iei tot ce doresti de mancare pt bebe. Am zburat cu blueair si taroom, nu fu nici o problema. Chiar acum cand am fost acasa cu taromu ne-au lasat sa luam scoica in avion cu noi, ne-au dus unde erau 3 locuri libere, f dragut. Ca si sfat, daca-mi permiti :) ia cateva borcanase (sau fructe si legume)cu mancare pt vreo 2-3 zile sa ai pana te dezmeticesti si afli ce si de unde poti sa cumperi.

Am vazut poze de la bebeluseala voastra, aveti niste copilasi, unul si unul, nici mamicutele nu-s mai prejos, radiati si sunteti slabeeee

Noi de bucuram de vreme frumoasa si facem plimbari luuuungi pe plaja Am descoperit un loc de joaca pt pici la un mall de langa noi. Au numai slatele ca cele de la ora de sport daca va mai aduceti aminte si tot felul de cuburi si dracii din burete. Duc copilul la distractie si eu mai reusesc sa socializez cu cate o mamica. Parca m-am tampit de la atata stat cu copilul printre straini, nu mai stiu sa vb...zici ca-s scapata din padure. Incet si sigur imi revin

Felicitari prospetelor gravidute! Timid incepem sa ne gandim si noi la bb2

Va pup cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Lori/Ocsanica;va inteleg perfect..Eu am fobie deja cu nemancatul.mi se trage de la Mario..El avea tentative sinucigase..frate..ni-mic.da ni-mic..numai in somn ii bagam biberonul..atunci m-am apucat si de fumatbine ca m-am si lasat..Le trece bineinteles dar care mama poate ramane indiferenta la situatii din asta?pupici si nervi de otel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Salutici...ma mai tineti minte?...

Rmbbc: felcitari:) unde plecati? :))
Despre avion: carutul ii iei cu tine si il dai la cala doar la imbarcare; il recuperezi la aterizare. Carutul se pliaza ocicum ar fi nu au limite la dimensiuni din cate stiu eu, ideea e sa se stranga cumva.
Alimentele pentru bebe sunt permise in bagazjul de mana...Eu recoman sa ai destule lichide, la decolare si aterizare e bine ca buburuza sa bea ceva sau sa roada la suzeta (daca bebe e amator). Apa poti cere si la stewardessa...
Zbor placut!!!

Mayane: tetine de la Avent sunt si numarul 4, pentru bebei peste 6 luni...chiar de 2 tipuri: 4 pt lichide 'subtiri', care au 4 orificii mici si 4X care sunt pentru lichide mai groase/vascoase (astea sunt in continuare la cele I II III) si au ditai orificiul, in forma de x. Foarte ok pentru lapte cu orez si cand suntem in graba

Faza cu chilotii e TARE!

Hai sa va zic si eu o faza cu chiloti de prin tinereti: o pritena de-a mea & primul ei prieten mai serios, vine ziua tipului si ea vrea sa fie "originala" si sa-i dea cadou o pereche de chiloti mai amuzanti...Eu pe post de sfatuitor, in magazin alege ea modelul si vanzatoarea o intreaba de marime, ramane prietena mea interzisa pentru cateva secunde dupa care ii arata vanzatoarei un cerc facut cu degetele: cam asa!!! [:))] Nu zic ce fata a facut vanzatoarea (care era o tanti asa de 50+ care parea foarte serioasa)...

Mergi la inceput