Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adita spune:

multumesc mult

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Adita ei spun multe, dar pana nu faci o cerere oficiala pe care ei s-o respinga tot oficial nu ai cu cine te lupta. Asa am patit si eu, mi-au spus toate functionarele ca n-am dreptul la indemnizatie de la data nasterii copilului, eu am trimis mail la Agentia de Prestatii Sociale si mi-au spus ca nu pot contesta un raspuns pe care nu l-am primit inca. Si deci sa astept sa primesc decizia ca sa fac contestatie sau nu. Sunt in asteptare acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Exista vreo prevedere, intrata in vigoare de la 1 septembrie 2011, care sa faca referinta la 10 ani vechime in munca?

Multumesc,
Ioana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

10 ani vechime ca sa ce?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcica27 spune:

Buna Marius,
scuza-ma ca insist, ma poti lamuri ce inseamna mai precis art 66 din CCMU si mai este in vigoare?
Multumesc
ART. 66

(1) Īn cazul īn care salariata se afla īn concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumit#259; perioada, diferen#355;a dintre salariul de baza individual avut #351;i indemniza#355;ia legal#259; la care are dreptul.

(2) Perioada pe durata c#259;reia sa acorda compensarea va fi stabilit#259; prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai pu#355;in de 6 s#259;pt#259;māni.

(3) Diferen#355;ele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Nu stiu nici eu, astea erau cuvintele cheie, "1 septembrie 2011" si "10 ani vechime", mi-a spus cineva, dar nu am mai intrat in amanunte, nu era cazul, gandindu-ma ca o sa caut eu dupa aceea pe net, dar nu am gasit despre ce ar putea fi vorba.

Ioana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcica27

Buna Marius,
scuza-ma ca insist, ma poti lamuri ce inseamna mai precis art 66 din CCMU si mai este in vigoare?
Multumesc
ART. 66

(1) Īn cazul īn care salariata se afla īn concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumit#259; perioada, diferen#355;a dintre salariul de baza individual avut #351;i indemniza#355;ia legal#259; la care are dreptul.

(2) Perioada pe durata c#259;reia sa acorda compensarea va fi stabilit#259; prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai pu#355;in de 6 s#259;pt#259;māni.

(3) Diferen#355;ele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.



Da este in vigoare

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Scuze de curiozitate, dar asa e cu indemnizatiile, ai dreptul doar la primii 3 copii? Si ce e cu "granita" aia de 1 ian 2006? Pana atunci era altfe?

Din pura curiozitate intreb, urmarind topicul si acum, intamplator, subiectul aditei cu dosarul de indemnizatie

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcica27 spune:

Si se refera la diferenta de 15 % din salariul brut pana la 100%?
Suma se da de catre compania la care lucrezi pe baza unei cereri?
Multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcica27

Si se refera la diferenta de 15 % din salariul brut pana la 100%?
Suma se da de catre compania la care lucrezi pe baza unei cereri?
Multumesc frumos

Da la cei 15% si se face cerere.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput