Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

de cand se face reintoarcerea la serviciu dupa ce se termina CIC. din ziua cand implineste copilul 2 ani sau cu o zi dupa? este vreo lege care sa mentioneze aceasta? ca mie mi-au spus la servici ca se vine cu o zi inainte de a implini copilul 2 ani...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si nu ti-au data baza legala unde scrie asta? Daca asa sustin ar trebui sa vina cu acest paragraf, nu?

PS
Ultima zi de CIC si ultima zi de plata a indemnizatiei este ziua de nastere 2 ani (sau 3 dupa caz pt cazuri de handicap). Prima zi de lucru este prima zi lucratoare dupa data implinirii varstei de 2 ani a copilului.
baza legala OUG 111/08.12.2010 art. 16 alin.1 pct. a
Dar ei ce articol invoca? Eu chiar le-as cere baza legala.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

multumesc Marius. nu i-am intrebat de articol, ca m-au lasat masca la faza asta...
am sa le arat eu articol acum...
nu ca ar conta f. mult o zi, insa macar sa sarbatoresc linistita ziua copilului, atat imi doresc.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La multi ani!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

La multi ani!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

sunt impresionata, mai ales din partea unui barbat
multumesc



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Eu am primit decizia de indemnizatie si evident ca nu-mi acorda de la data nasterii copilului. Nu stiu ce sa fac. As depune contestatie dar efectiv nu mai pot astepta banii. Nu stiti daca in timpul solutionarii contestatiei primesc banii? Ca daca da, as face contestatie, dar sa stiu macar ca am un venit in timpul asta, insa daca nu primesc nimic chiar nu stiu ce sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laimony_taty spune:

Buna,
Urmeaza sa nasc in ianuarie 2012 si as vrea sa optez pentru varianta 1, adica sa stau cu bebe 1 an. Am citit legea insa tot nu mi-e clar daca primesc stimulent de insertie daca revin la serviciu dupa un an sau trebuie sa revin dupa cel mult 11 luni ca sa-l pot primi.
Ma lamuriti, va rog?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trebuie sa revii la serviciu pana la un an - deci 11 luni maxim asa cum ai intuit.
Baza legala:
Normele metodologice pt HG 111/2010 art. 12 alin 1

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutz spune:

Buna,
momentan sunt in CIC, si facem planuri de bb2. In cazul in care nu nasc pana cand implineste bb1 2 ani pot sa ma intorc la lucru doar pt a intra in prenatal?
Si daca da - influenteaza cumva suma primita in CIC pt bb2? Adica ultimele 12 venituri vor fi formate din aprox 8-9 luni de venituri din CIC si 3-4 de indemnizatie de maternitate de la firma. Incurca ceva? (nu as vrea sa raman fara venit).
Multumesc anticipat de raspuns!


Tünde, mami de Julia (13.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itdt spune:

Trebuie sa revii la serviciu pana la un an - deci 11 luni maxim asa cum ai intuit.
Baza legala:
Normele metodologice pt HG 111/2010 art. 12 alin 1


Buna

De ce trebuie sa fie 11 luni maximum nu poate sa fie de exemplu cu 2 saptamani inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului daca in lege se mentioneaza "inainte de implinirea varstei de 1 an"?

Mergi la inceput