Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Topic ingrijirea copilului - CIC(10) | Autor: bujo

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedentp



Dar eu nu am beneficiat nu pentru ca am ales eu sa nu le iau, ci pentru ca nu am platit 0,85% pentru concedii si indemnizatii. Se considera optiune personala faptul ca nu am beneficiat de aceasta indemnizatie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

AH....inteleg. Trebuia sa iei in acest caz (defapt poti sa iei si acum) o adeverinta de la casa de asigurari de sanatate din care sa rezulte faptul ca nu poti beneficia de concediul de maternitate si in acest caz aceasta adeverinta depusa la dosarul pt CIC iti confera dreptul de a beneficia de CIC inca din prima zi de la data nasterii. Trebuie precizat acest aspect ca nu poti beneficia de CIC cf art. 15 alin b din OUG 111/2010.
In mod sigur daca vei preciza acest aspect si vei administra documentul doveditor vei beneficia de CIC inca din prima zi. Grabeste-te!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Adeverinta de la CAS cum ca n-am beneficiat de indemnizatie de maternitate am depus deja. Ce-i drept, nu se specifica faptul ca n-am platit aceasta contributie, scrie doar ca nu am depus concedii medicale in scopul obtinerii indemnizatiei de maternitate. Este necesara alta adeverinta? Multumesc mult pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu cred ca este Ok pentru ca nu reiese ca nu ai fi putut sa beneficiezi ci doar ca nu ai depus tu concediile medicale dar care le-ai avut la o adica. Una este sa nu ai dreptul si alta este sa ai acest drept dar sa nu depui actele necesare. La tine asa rezulta ca nu le-ai depus nu ca nu ai putut sa beneficiezi legal. Este o mare deosebire. Adeverinta de la CASS din care sa rezulte ca NU ai dreptul la maternitate.

Sa precizezi baza legala pe care ti-am scris-o mai sus la care te incadrezi in cererea ta. Neaparat!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Multumesc mult, o sa incerc sa obtin o alta adeverinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Marius, sunt avocati care sunt pe partea comerciala.
Pe langa asta interesul lor este ca noi sa nu primim nici un ban, nu stiu de ce, zici ca ar veni cu ei cu banii de acasa.
Nu inteleg rautatea asta gratuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Din pacate se pare ca nu voi reusi sa iau indemnizatie de la data nasterii. Am sunat si la ANPS si mi-au spus ca articolul respectiv se refera la persoane care nu realizeaza venit (somere, studente, eleve) si care nu beneficiaza de indemnizatie de maternitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vai ce gogomanii--- somerele (indemnizate) beneficiaza, elevele si studentele de asemenea.
Eu nu as renunta in locul tau in cel mai rau caz pierzi minim 900 lei.
Eu oricum nu as renunta... asa sunt eu.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Marius, sunt avocati care sunt pe partea comerciala.
Pe langa asta interesul lor este ca noi sa nu primim nici un ban, nu stiu de ce, zici ca ar veni cu ei cu banii de acasa.
Nu inteleg rautatea asta gratuita.

Hai sa lamurim un aspect cel putin principial. Daca sunt oameni de specialitate si mai mult ofera consultanta de specialitate si platita personal mi se pare inadmisibil profesional discutand sa nu citesti cel putin textul daca nu il stii de la tine. Ok nu stii pe de rost, e normal dar daca esti intrebat si vii cu raspunsuri nonprofesionale este cel putin jenant, asta ca sa fiu diplomat. Ok?
Pe de alta parte nu stiu de ce am senzatia (stupida e drept) ca in loc sa te bucuri ca ai primit o informatie imi pari revoltata. Poate ma insel.
Cat despre avocati in comercial, Ok - nu stii? cauti, nu gasesti? taci, cauti si cauti si cauti si intrebi in stanga in dreapta nici o rusine sa intrebi si apoi dai un raspuns care sa corespunda cel putin cu statutul pe care il pretinzi. Ok?




Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Nici eu nu as vrea sa renunt dar sincer nu stiu ce sa fac. Mi s-a spus ca e problema mea ca nu am platit cei 0,85% si implicit nu am beneficiat de indemnizatie de maternitate. Insa cele 42 zile sunt obligatorii in cazul mamelor care realizeaza venit. Ca au primit sau nu bani in perioada asta e treaba lor.
Eu voi avea plafon de 1200 RON, deci in astea 42 zile as pierde ceva bani. As insista dar efectiv nu stiu ce-as mai putea face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sylvia_iga spune:

Buna tuturor,

Ajutati-ma va rog mult de tot cu o informatie.

Sunt mama singura cu un copil in varsta de
2 ani si 6 luni si sunt in concediu pentru ingrijirea copilului
pana la varsta de 3 ani.

Intrebarea mea este:
este legal sa-mi inscriu in aceasta perioada (de CIC)
copilul la gradinita?
Practic doresc sa ma inscriu si sa frecventez niste cursuri,
am nevoie sa castig timp pentru pregatirea mea
timp de 3-4 luni cateva ore pe zi...

Este legal sau ilegal daca beneficiez de alocatie
si sunt platita sa stau acasa cu copilul
sa-l inscriu la gradinita?
Stiu ca neoficial o pot face,
insa fiind in proces cu tatal copilului ma tem,
ma tem ca `tatal` legal imi va face rau in orice mod de va putea,
mai ales daca ma poate avea la mana.

As avea maare nevoie de putin timp,
sa-mi pot lasa copilul la gradi cateva ore,
nu am bani de angajat bone acasa...


Va doresc numai bine in viata
si multumesc anticipat pentru informatii.

Silvia

Mergi la inceput