Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bedrosmart

Marius, uite ce mi s-a spus mie la serviciu cand am intrebat de CCMUN 2007-2010 si valabilitatea lui pe 2011:

Alianta Confederatiilor Patronale din Romania (ACPR) a publicat o scrisoare catre sindicate in care denunta contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010. Motivarea este faptul ca este necesara inceperea negocierilor pentru noul contract pe anii 2011-2014.

"Avand in vedere necesitatea inceperii negocierii unui nou Contract colectiv de munca unic la nivel national, in conditii de totala impartialitate si respect reciproc al partilor, deoarece la data de 31.12.2010 se implineste termenul pentru care a fost incheiat respectivul contract, ACPR formuleaza prezenta denuntare a contractului colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010, confirmand insa intreaga noastra disponibilitate de participare la negocierea noului Contract colectiv de munca unic la nivel national, pentru perioada 2011-2014, al carui continut trebuie revizuit si adoptat de comun acord de catre confederatiile patronale si confederatiile sindicale reprezentative semnatare'', se arata in scrisoarea Aliantei.

Ce parere ai de asta? Inseamna intr-adevar ca nu mai e valabil?
Ca si la mine (ca si la altele care-au scris aici) se gasesc binevoitori care sa tina la banii firmei mai mult decat la binele colegelor (desi ele insele au beneficiat de toate facilitatile posibile si imposibile) si se pare ca nu mai vor sa-mi dea acel salariu-prima de nastere. Dar, deh, asa sunt oamenii, mor de grija altuia...

B.

Nu va ingrijorati dar de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei. (Matei 6,33)


Si cand a fost publicata oficial aceasta denuntare?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui LiviaG

Buna ziua,

Am o intrebare, va rog sa ma informati daca se poate!

Sotul meu poate intra in cocediu de crestere a copilului, tinand cont ca e angajat, de 4 ani de zile la aceeasi firma, si are salar mai mare ca al meu pe cartea de munca?

De la ce data? Eu nu beneficiez de concediu de maternitate, nici de prenatal, nici de postnatal.

Cand poate merge sa depuna actele si de ce documente are nevoie?

Eu urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii acesteia si am vrea sa stim in ce masura putem solicita concediul respectiv.

Va multumesc si as aprecia enorm sa imi raspundeti si sa ma lamuriti



Mama in actiune!


Poate beneficia de la data nasterii copilului. Adresati-va directiei pt prestatii sociale de care apartineti pentru a va intocmi documentatia necesara (dosarul).


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcica27 spune:

buna seara,
cred ca s-a mai discutat despre asta aici, dar nu am timp sa citesc , asa ca imi cer scuze ca intreb si eu: exista cumva vreo lege prin care ti se dau diferenta de 15% din brut pentru cele 42 zile dupa nastere?ma refer ca in timpul celor 126 zile de concediu postnatal, sunt platita cu 85% din brut.
Am inteles ca pentru 42 zile ni se da diferenta de 15 %, pana la 100%
Este corect?
Mu;ltumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

am mai intrebat odata si mi-a raspuns Marius, dar ieri cand am fost sa depun dosarul mi-au spus ca nu mai am dreptul la inca o indemnizatie. deci am luat indemnizatie pentru primii doi copii nascuti dupa 01.01.2006, acum l-am nascut si pe al treilea dar nu vor sa-mi dea indemnizatie pt el pe motiv ca in 2006 am primt cateva luni de indemnizatie pt copilul nascut in 2005, deci ar fi deja trei indemnizatii primite. am scris si pe mail la agentia pt prestatii sociale, ei mi-au raspuns ca mai am dreptul si pt asta mic, dar nu am primit un raspuns oficial, nici nu stiu cine mi-a raspuns la mail, ca nu s-a semnat. oare n-am descris destul de clar situatia, de unii imi spun ca am dreptul si altii ca nu? de la dgaspc mi-au pus o lege sub nas din care ar rezulta ca ei au dreptate, dar eu nu inteleg mare lucru din legile astea

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcica27 spune:

Marius, despre asta vorbesc:Drepturi:
- se compenseaza cf art 66 CCMUNN pt cele minim 6 sapt de plata a sal brut 100%,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcica27 spune:

adic aasta :
ART. 66

(1) Īn cazul īn care salariata se afla īn concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumit#259; perioada, diferen#355;a dintre salariul de baza individual avut #351;i indemniza#355;ia legal#259; la care are dreptul.

(2) Perioada pe durata c#259;reia sa acorda compensarea va fi stabilit#259; prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai pu#355;in de 6 s#259;pt#259;māni.

(3) Diferen#355;ele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Adita, beneficiezi de indemnizatie pentru primii 3 copii nascuti dupa 01.01.2006.Cu 16.10.2011 faci cerere la angajator sa-ti suspende pt. cel de-al treilea copil.Trebuie sa depui dosarul in termen de 30 de zile de cand face al doilea 2 ani si optezi de la inceput pentru una din cele 2 variante:pana la 1 an sau pana la 2 ani.

''Succesul este suma eforturilor mici repetate zi de zi''
Robert Collier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Carmen, uite asta mi-au aratat la dgaspc: Art. 6.(2) Se ia in calcul la stabilirea celor 3 nasteri si nasterea survenita pana la data de 31 decembrie 2005 inclusiv, in situatia in care solicitantii drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta indeplinesc conditiile de acordare a acestora dupa data de 1 ianuarie 2006.*
OU nr.148/2005
dupa cum spuneam, nu ma pricep, dar eu din asta inteleg ca ei ar avea dreptate. sau exista vreo alta lege care sa o contrazica pe asta?

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Adita,cred ca ti-au raspuns gresit...sa ma contrazica Marius, daca nu e cum zic...
Era valabil art.respectiv daca nasteai in noiembrie 2005, sa zic, si concediul se stabilea dupa 1 ian.2006(dupa cele 42 zile),tu ai intrat in conc. dupa legea 19/2001, atunci cand s-a trecut la oug 148/2005 tu erai deja in plata...eu asa interpretez.

Si acum e in vigoare oug 111/2010, pt.copiii nascuti dupa 01.01.2011.
Eu spun ca ar trebui sa-ti depui dosarul si trebuie sa-ti dea aprobare sau respingere.Eu cred ca te incadrezi totusi.

''Succesul este suma eforturilor mici repetate zi de zi''
Robert Collier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui adita

Carmen, uite asta mi-au aratat la dgaspc: Art. 6.(2) Se ia in calcul la stabilirea celor 3 nasteri si nasterea survenita pana la data de 31 decembrie 2005 inclusiv, in situatia in care solicitantii drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta indeplinesc conditiile de acordare a acestora dupa data de 1 ianuarie 2006.*
OU nr.148/2005
dupa cum spuneam, nu ma pricep, dar eu din asta inteleg ca ei ar avea dreptate. sau exista vreo alta lege care sa o contrazica pe asta?

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)





Pai doar nu ai nascut pana la 31.12 2005 - eu stiam ca suntem in 2011


Art. 6.(2) Se ia in calcul la stabilirea celor 3 nasteri si nasterea survenita pana la data de 31 decembrie 2005 inclusiv,

Pe scurt ceea ce au expus s-a referit la acea vreme la situatiile in care copii pt care se solicita acest drept erau nascuti si anterior datei de 31.12 2005 aplicabilitatea fiind in anul 2006 si 2007.
Dar asta este deja istorie de atunci acei copii au implit deja 6 ani cel putin.

Ai dreptul al CIC fa-ti dosarul.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput