Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda141

Daca face puscarie, se schimba cu ceva situatia? Victimele revin la viata, sau familiile lor se simt mai bine ? ....

Nu sunt de acord cu ceeace a facut, insa eu nu l-as pune la zid.


revin cu intrebarea: daca era parintele tau omorat de un vitezoman care vine pe contrasens ca sa depaseasca coloana, ca e prea smecher sa stea in rand.....la fel ai fi zis??

Mie mi se pare incredibil...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

motanik, nu sunt chestii iesite din comun cum sa ai grija de tine in trafic. ideea e sa le constientizezi, sa le ai intiparite in minte. In momentul in care esti pus fata in fata cu o astfel de situatie secunda in care nu te panichezi si stai sa te gandesti ce sa faci ba din contra actionezi automat si cu sange rece iti poate salva viata. In general filozofia pe care o invatam este sa nu presupunem niciodata ca altii ne respecta in trafic, ca ne vad , ca noi avem dreptate sa fim pe sensul ala si sa se replieze celalalt care e in depasire. Nu iti strica cu nimic sa iei extra masuri de precautie. nu plec fara lumini aprinse si fara centura. Daca am coloana pe sensul opus mereu presupun ca cineva o sa iasa sa depaseasca. Asa ca ma uit la cine semnalizeaza, cine are rotile trecute de linie sau e langa linie etc, conduc cat mai in dreapta si imi calculez constant spatiul de manevra in drepta in caz in care ma trezesc cu cineva in fata. Daca vad ca cineva se angajeaza in depasire am franat cat pot sa nu-i omor pe aia din spate si iar pe dreapta, cine stie daca cel din fata are timp sa se replieze, daca nu se pierde sau altceva. Daca iesirea e brusca nu trage stanga, tendinta naturala a celui din fata e sa se replieze asa ca el va trage drepta si ai sanse mari la o coliziune frontala pe banda lui. Daca vine si nu ai loc mai sfant e sa te proptesti intr-un copac, intr-un punct fix. Macar e viteza ta + 0, probabilistic ai mai multe sanse sa scapi.
E drept ca am fost invatata special cum sa derapez si sa controlez masina fie pe sosea umeda fie pe zapada cu mult peste cele 30 ore ale unei scoli normale.

nimic din ce am scris mai sus nu e 100% infailibil,dar ai ceva mai multe sanse sa scapi sau sa scapi cu un accident usor. 0.1% in viata conteaza si asta e in mainile noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

dar daca intra intr-un tir????????????



Isi facea ML-ul clip publicitar, ca iesea si tirul acordeon.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."


sau....ML panou publicitar iar tirul bine merci, doar nitel sifonat, soferul intreg, eventual la volan Badea...pasagerii din ML, respectiv Huidu si ceilalti la ingeri...oare aceleasi persoane care 'plang' de mila lui Huidu erau la fel de 'plangacioase' si in cazul lui Badea????
bai oameni buni....Huidu e bine, sanatos, acasa cu familia, ne gandim la el nitel mai tarziu daca ne intereseaza, pe mine una nu...ce-o sa faca, ce-o sa dreaga...acum oamnenii aia morti abia s-au racit, urmeaza sa fie inmormantati iar cel mai important e evenimentul rutier produs...ma repet, maine pot fi eu, tu, noi in sit decedatilor...is macabra, stiu...dar asta e cruda realitate

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexandra spune:

Daca mergea cu 50-60 km/h acea masina nu derapa. Deci, daca a derapat, si vad ca asta e varianta cu care vor sa-l scoata, inseamna ca mergea cu o viteza mult mai mare. Deci e vinovat. Daca nu a derapat, inseamna ca a intrat in depasire pe linia continua si iar e vinovat. Antecedente de incalcare a legii in ceea ce priveste circulatia are. Pana acum n-a omarat pe nimeni, dar uite ca i s-a intamplat chiar si lui acest lucru. Chestia aia cu "mie nu mi se intampla" nu e valabila indiferent cum te cheama si cine esti.
Acest individ n-a avut ghinion, asa cum il tot caineaza unii si altii, ghinion au avut cei care i-au iesit in cale. Nu e singurul Rinoceri ca el sunt o gramada pe sosele, indivizi care nu aplica codul rutier, ci "prioritatea de jeep".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bettercy

Oli, tu ai condus vreodata masina automatica, la care nu poti sa schimbi vitezele? Poti sa faci si mama scolilor, daca esti in curba, in panta si pe gheata nu poti sa ai nici un control asupra masinii.


Daca faci scoala de soferi in Finlanda, idiferent in ce anotimp o faci, ai curs special de derapat controlat. Te invata practic cum sa conduci pe polei si cum sa contolezi masina in conditii de asfalt-sticla. si e valabil pentru orice tip de masina, fie ea cu cutie de viteza manuala sau automata. Deci mama scolilor de condus e in Finlanda, nu degeaba au dat atatia campioni mondiali de raliu si formula 1. Chiar sunt buni soferi si o sa le multumesc in veci lui Pasi si Jussi pentru ca m-au invatat sa conduc.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Vad ca se face pledoaria sofatului si superioritatea cutiei manuale fata de cea automata. Am mai intrebat de ce se spune "condus sportiv" dar nu m-a lamurit nimeni.

Un sofer cu adevarat bun este un sofer atent si responsabil. Cei care conduc profesionist (nu ma refer la ocazionalul taximetrist) stiu ca sofatul nu este un "microb" ci un lucru extrem de serios. Pentru cei cu "microb" care vor sa asculte motorul as recomanda un loc special amenjat (racetrack) unde iti poti flexa muschii fara sa ii pui pe alti in pericol doar ca sa demonstrezi ce as esti.

Am carnet de la 17 ani, mi-am luat si carnet pentru camioane (18-wheeler, air-brakes). Un camion sau o masina nu sint o jucarie...la toate cursurile la care am fost se pune accent pe siguranta si prevenirea accidentelor nu pe distracti si hobby.

Cu privire la cutia automata de viteze...am locuit mai bine de 20 de ani in NYC...o masina cu cutie manuala de viteza se termina uluitor de repede avind in vedere ca in oras se circula doar "stop-and-go". Cind stai in trafic 2 ore si te misti ca melcul (zilnic), o masina automata te salveaza...dar, ma rog pentru unii este mai distractiv sa conduci sportiv!

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:




Marina, cumva se pot face acele cursuri si ca simplu muritor?




Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Nu-mi vine a crede ca s-au scris 30 de pagini si ca eu am trecut prin ele. Asa cum nu mi-a venit nici ieri a crede ca toata ziua pe anumite posturi tv nu s-a vorbit decat despre acest accident. Cum nu imi venea a crede nici acum ceva ani ca in Romania se vorbea numai de nunta Columbenilor si ca nunta lui Borcea a umplut timpul televiziunilor. Imi amintesc si de stirea de acum vreo 10 ani ca Iliescu isi pusese un dinte. E incredibil! De parca nu sunt atat de multe lucruri de facut in tara. De muncit, spre exemplu. Poti da stirea si merge mai departe, e treaba politiei sa decopere ce s-a intmplat acolo, nu a asa zisilor jurnalisti si nici a noastra. Noi suntem simplii spectatori si putem fi in papucii oricarei 'tabere', asa ca ar fi bine sa arunce cu piatra doar cel imaculat.
Mare dreptate avea baietanul ala cu ochi frumosi, de s-a lasat de droguri: 'Adu floricele, o sticla de Cola' ca e circ la tv!
Da, am avut nefericirea sa mi se imbolnaveasca fata si mi-a stat doar in brate si m-am gandit sa dau drumul la tv, sa treaca mai repede timpul...

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

condus preventiv sau cele de antrenament pt condus in situatii dificile (derapaj pe sosea necorespunzatoare)? Primele cred ca sunt facute de companie si se fac anual pentru cei care conduc iar a doua categorie se face sigur in Bucuresti, o sa caut prin emailurile vechi locatia.


Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb




Marina, cumva se pot face acele cursuri si ca simplu muritor?




Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

E incredibil! De parca nu sunt atat de multe lucruri de facut in tara. De muncit, spre exemplu.


De mare angajament mesajul asta, eu propun sa se interzica forumurile, internetul, discutiile in grup mai maire de doi si sa se dea 2 ore pe zi la tv doar stiri de interes national.
Aoleu, stai asa parca imi suna cunoscut.....

Mergi la inceput