Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Nu am apucat sa citesc toate cele 30 de pagini ale subiectului, insa nu pot sa le inteleg pe cele care il plang de mila sau il apara pe Huidu.
Din punctul meu de vedere nu are ABSOLUT NICIO scuza. Nici macar scuza accidentului de ski din iarna. Si asta pentru ca a avut incidente in trafic si inainte de accidentul de ski.
Eu vorbesc din punctul de vedere al unei victime de accident rutier. Au trecut 3 saptamani de cand am trecut printr-un accident, fara ca sotul meu, care era la volan, sa aiba nici cea mai mica vina. Eu, care sunt o fire destul de impaciuitoare in general, poate ca as fi putut sa-l iert pe nenea care a provocat accidentul, daca as fi fost doar eu in masina. Dar nu, nu pot sa-l iert sub nicio forma stiind ca, chiar si pentru o clipa, a pus viata copiilor si a sotului meu in pericol, fara ca noi sa fim vinovati decat pentru faptul ca, tocmai atunci, ne-am trezit sa plecam la drum, cand umbla si nenea pe sosea.
Cele care il tot aparati pe Huidu, puneti-va doar pentru o clipa in locul victimelor: mergi linistit pe drumul tau, pe banda ta, stii ca mergi regulamentar si ca, daca o faci, teoretic esti in siguranta, si, intr-o fractiune de secunda, te trezesti cu un nebun in fata. Eu parca simt pe propria piele momentul impactului, mai ales ca acum stiu cam ce inseamna, si nu pot descrie in cuvinte groaza pe care o simt.
Apoi ganditi-va la familiile care poate ii asteptau acasa. Ganditi-va ca poate un tanar sau o tanara a ramas fara ambii parinti din vina altcuiva. Credeti-ma ca in astfel de momente iti vine sa-l strangi de gat pe cel care ti-a facut asta, iti vine efectiv sa-l sfasii. Eu va spun cu mana pe inima ca daca fetita mea patea ceva in accidentul prin care am trecut, nu mi-as mai fi putut controla gesturile si reactiile.
Imi pare rau, eu chiar nu ii pot gasi nicio scuza lui Huidu si nici nu le inteleg pe cele care il apara si il caineaza...
Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei 3 care au murit si sa aline suferinta familiilor lor!
Edit pentru ca vreau sa mai adaug ceva, oarecum off-topic dar fff important: fetele din Ro, NU PLECATI NICAIERI CU COPIII FARA CA ACESTIA SA FIE IN SCAUNUL CORESPUNZATOR VARSTEI LOR SI CU CENTURA PUSA!!! Daca Maria mea nu era in scaun cu centura pusa in momentul accidentului, s-ar fi intamplat o mare tragedie...Nici nu vreau sa ma gandesc, si acum, cand scriu, imi dau lacrimile. Inutil sa mai spun ca masina e facuta praf (nu, nu era Logan, nici ML dar, pentru noi, a fost o masina extraordinara).

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 26+ cu
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bettercy spune:

Yaia, iti spun doar ca nu-ti doresc sa fii pe dealuri si in curbe pe gheata cu o masina automata care are tractiune pe spate. In seara aia numai masinile europene cu tractiune pe spate erau in sant. Cele americane cu tractiune pe fata stateau bine merci pe strada.

In manual am condus-o toata iarna apoi si nu s-a mai intamplat nimic. Mai mult, BMW are tot felul de controale de tractiune automate care pe gheata o fac si mai periculoasa cand esti pe automatic. Cand incerci sa misti volanul ca sa o redresezi, asa cum te-au invatat la scoala, masina nu-ti da voie ca incearca sa se redreseze singura. Face calcule complicate la fiecare miscare de volan care sunt un dezastru pe gheata.
Pe gheata toate controalele automate trebuie dezactivate...ceea ce eu nu stiam atunci. Am incercat s-o pun in manual si s-au aprins zeci de luminite pe bord, era ca sorcova, ceea ce m-a cam speriat. Apoi am aflat ca era normal. Imi spunea calculatorul ca sunt pe spatele meu, masina nu ma mai ajuta cu nimic.

In fine, ceea ce am vrut sa scot in evidenta e ca si atunci cand nu stii sa conduci o masina, ca in cazul meu in seara respectiva, important este sa conduci incet, prudent, sa nu risti sa omori pe cineva sau sa mori tu. Asta e tot ce am putut sa fac in seara aia si consider ca mi-am facut datoria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia
Asa cum nu mi-a venit nici ieri a crede ca toata ziua pe anumite posturi tv nu s-a vorbit decat despre acest accident.

De alaltaieri Cronica carcotasului se difuzeaza non-stop pe toate posturile comerciale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Se fac diverse cursuri de sofat (Defensive Driving si altele) la scolile de pilotaj (cum este cea a lui Titi Aur, de exemplu). Noi faceam si pentru jurnalisti, si pentru colegii din vanzari. Chiar sunt interesante cursurile si afli o multime de informatii (din pacate sunt destul de scumpe).

La fel de interesant e sa vezi "live" si crash teste, iti dai seama vazandu-le ce importante sunt niste "mici" amanunte la care multi nu se gandesc.

Cat despre cei care se mira ca lumea e asa preocupata de acest subiect, eu cred ca preocuparea vine din faptul ca suntem cu totii revoltati de felul in care se conduce in Romania, de faptul ca nu se respecta legea, si apoi de faptul ca vinovatii nu sunt pedepsiti. Asta e problema, nu neaparat cazul asta in sine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Pe lista mereu in crestere a vinovatilor trebuie sa mai adaug ceva de ultima ora:

  • soseaua;


Avocatii lui Huidu doresc o expertiza a soselei, pentru a dovedi ca inclinarea este nu stiu cum si curba nu stiu in ce fel.

Incredibil! Deci in loc ca Huidu sa-si adapteze stilul de sofat dupa configuratia si starea soselei, soseaua trebuia sa se adapteze dupa configuratia si starea lui Huidu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Avocatii lui Huidu doresc o expertiza a soselei, pentru a dovedi ca inclinarea este nu stiu cum si curba nu stiu in ce fel.

He he, dupa cum am anticipat, "batalia" se va face in expertize iar o expertiza poate foarte simplu sa reliefeze ceea ce vrei tu sa reiasa si daca expertiza va spune ca soseaua era nu stiu cum, rezulta ca soferul nu putea evita accidentul. Si peste asta se aplica legea, deci nu e vinovat si toata lumea si-a facut datoria din pacate, been there...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana_jors
si daca expertiza va spune ca soseaua era nu stiu cum, rezulta ca soferul nu putea evita accidentul.


Prin extrapolare daca expertiza dovedeste asta inseamna ca orice sofer trecea pe-acolo era expus la acest tip de accident deci ar trebui ca acolo, din cauza soselei/unghiului/etc sa fie zilnic accidente similare, nu?
Poate nu cu victima dar cu masini scapate de sub control si intrate pe contrasens, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

E incredibil! De parca nu sunt atat de multe lucruri de facut in tara. De muncit, spre exemplu.


De mare angajament mesajul asta, eu propun sa se interzica forumurile, internetul, discutiile in grup mai maire de doi si sa se dea 2 ore pe zi la tv doar stiri de interes national.
Aoleu, stai asa parca imi suna cunoscut.....



Nu, hai sa ne dam noi cu parerea cine e de vina si de ce, ca se pare ca suntem in masura sa o facem! Si timp de 3 zile, pana apare ceva mai 'suculent' de dezbatut! Ca se pare ca suntem experti in orice subiect vine in vizor...sau in televizor!
Ultima data cand am verificat, nu erai chemata ca jurat!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bettercy

Yaia, iti spun doar ca nu-ti doresc sa fii pe dealuri si in curbe pe gheata cu o masina automata care are tractiune pe spate.


Si eu tot masina cu cutie automata am si iarna activez mereu programul Winter cand conduc. Masina e mai inceata, nu trage asa de tare si consuma mai mult, dar siguranta vine prima. Cum aici avem iarna cel putin 7 luni pe an, iti dai seama ca e vital sa stii sa conduci pe zapada. Cursul de derapaj e obligatoriu, fara el nu ti se da permisul definitiv de conducere.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui salcia
Cat despre cei care se mira ca lumea e asa preocupata de acest subiect, eu cred ca preocuparea vine din faptul ca suntem cu totii revoltati de felul in care se conduce in Romania, de faptul ca nu se respecta legea, si apoi de faptul ca vinovatii nu sunt pedepsiti. Asta e problema, nu neaparat cazul asta in sine.


Si atunci de ce nu s-a purtat aceasta discutie dupa cumplitul accident de la sibiu de acum cateva saptamani?

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput