Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Da,e si normal.. parerile sunt impartite! Eu il compatimesc pe Huidu cine stie ce e in sufletul lui acum? Dar de asemenea compatimesc si familiile decedatilor,nu-i deloc usor sa iti pierzi familia,prietenii,cunostiintele intr-un accident atat de stupid!
Nu vreau sa il pun la zid pe Huidu,dar chair daca stii ca ''masina poate'',nu apesi acceleratia in halul ala,mai ales ca nu erau conditii meteo favorabile unui astfel de gest si,ceea ce ma roade pe mine cel mai mult; Cum poti sa faci asa ceva cand ai masina plina,cand stii ca pe bancheta din spate sunt proprii tai copilasi,sufletele care iti spun cu atata bucurie ''Tati,te iubesc!'',cum poti sa iti pui familia in asa pericol???
Dragii mei conducatori auto,mai ales cand sunteti in masina cu familia,lasati acceleratia ca si daca ajungeti la destintatie cu 15 min intarziere n-o sa fie mare bai!
Zicea cineva ca era posibil sa fie muncitori pe acolo,la drum(daca am inteles bine),tatal meu chiar lucreaza in jud.Brasov la o firma a carei domeniu de activitate e acesta,legat de asfaltarea si curatarea drumurilor publice.Chiar nu m-am gandit nici o secunda la asta! Doamne fereste!!
Cat despre ceea ce ar trebui sa pateasca cel care a provocat accidentul,cred ca ar trebui ca macar o data Justitia din Romania sa lase deoparte statul de vedeta a vinovatului si sa ia in calcul faptul ca 3 oameni si-au pierdut viata!Imi pare sincer rau pentru Huidu,atatea necazuri se abat asupra lui,dar cred ca ar un gest de mare umanitate si respect fata de toata lumea sa isi asume culpabilitatea,sa nu mai dea vina pe carosabil,pe una,pe alta!
Condoleante familiior indoliate de acest accident!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui Androix
Akamanah, pentru ca nu ai oprit sa intrebi pe prostul satului daca e bine. Un gest la fel de egoist ca al lui. Sa te fereasca Dumnezeu sa patesti ceva, cat de marunt pe drum si sa nu te intrebe nimeni daca ai nevoie de ajutor.


Androix poti sa imi dai cate bile negre (sau era nota 8?!) vrei. Prostii nu merita compasiune. Daca erau muncitori acolo ii omora. Daca cineva cobora din masina, pentru ca se statea destul de mult la semafor, il omora. Pentru ce sa opresc sa il intreb daca e bine? Pentru ca e un pericol, un inconstient? Oricum erau muncitori acolo care au sarit sa vada ce si cum. Sper ca l-au troznit pe nemernic.

Dumnezeu te ajuta dar nu iti baga in traista. Existi, esti complet fizic si psihic dar esti prost de bubui. Asta echivaleaza cu faptul ca Dumnezeu te-a ajutat dar ai traista goala.

Pe de alta parte am mers si noaptea la 3 sa il scot pe un amic care a avut ghinon ingemanat cu starea carosabilului necuratat si care a aterizat intr-o livada. Am muncit ca eroii sa il scoatem de acolo cu scanduri, cabluri de tractare pe o lapovita extrem de deasa. Ajut omul aflat in nevoie dar nu prostii si cei care ma pun in pericol intentionat.




Doar nu ai crezut ca-mi imaginez ca te pun eu la punct cu o bila neagra pe care scrie 8
Mi s-a parut la fel de egoist sa vezi fie si un prost cum se infige cu masina intr-o lucrare sapata in asfalt si sa nu opresti sa vezi daca si-a rupt gatul, sau sa suni la politie, sau sa-l bati. Ei, acum daca ai zis ca erau muncitori care au sarit sa vada daca mai sufla se schimba putin datele problemei.

Vrei sa iti povestesc ca un nemernic d-asta era sa ma spulbere acum 3 ani? Poate incerca sa se intoarca de la mare in 10 ore si nu in 15? S-o fi gandit vreodata ca 5 ore din viata lui in plus in trafic pot insemna tot restul orelor din vietile a doi nefericiti plus doi copii care s-au nimerit sa-i iasa in cale pe sensul lor de mers? Eu cred ca da, si pe urma a zis "Neeeaaaah, nu se poate intampla asa ceva! Nu mie!"




www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

medicul George Popescu Tismana,un medic neurolog tocmai afirma la emisiunea cu Robert Turcescu, ca Huidu in urma accidentului de schi, nu vede cu partea vizuala stanga, si ca toti medicii neurologi care l-au consultat ar fii avut obligativitatea deontologica sa anunte politia de acest fapt, si sa ii fie ridicat dreptul de a sofa pana la recuperarea definitiva, care dureaza minim 2 ani. Incepand cu medicii austrieci si pana la cei romani aveau obligativitatea sa o faca si totusi nu au facut-o!
In cazul in care ancheta dovedeste acest lucru, Huidu nu are nici o vina, el efectiv nu a vazut cu partea stanga.Si totusi daca aceasta afirmatie se adevereste a fii precum afrima acest medic,de ce nu s-au luat masurile de rigoare?


www.b1.ro/stiri/eveniment/ipoteza-tulburatoare-a-unui-medic-neurolog-erban-huidu-nu-avea-camp-vizual-stang-13343.html" target="_blank">http://www.b1.ro/stiri/eveniment/ipoteza-tulburatoare-a-unui-medic-neurolog-erban-huidu-nu-avea-camp-vizual-stang-13343.html


Eu pina aci am citit,dar Olim...el este singurul vinovat in acest caz,el trebuia sa anuntze,respectiv sa predea carnetul daca starea de sanatate nu ii mai permite sa conduca!

In aceste cazuri nici asigurarile nu ar trebui sa plateasca absolut nimic!Ma rog,sistemul de asigurari care-l cunosc eu,nu stiu cum functzioneaza in Romania!

daca stia ca nu are voie sa mai conduca,intro societate care respecta legea este pasibil cu puscarie!(omor cu premeditare)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

incredibil....deci eu, nu vad cu partea stanga, ma urc la volan cu familia mea, cu 2 copii mici, intru in alta masina si omor 3 oameni, olim, presupunem ca e si cineva din familia ta, drag tie, si tu ma mangai pe cap si-mi zici...esti nevinovata....wowwwwwwwwww

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

dar daca intra intr-un tir????????????

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

dar daca intra intr-un tir????????????



Isi facea ML-ul clip publicitar, ca iesea si tirul acordeon.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Eu nu cred ca acea masina a derapat .Nu acea masina nu in acele conditii de drum.
se incearca escamotarea situatiei si e pacat .Au murit 3 oameni pentru ca el se grabea, a fost neatent.Precedentul cu sotia lui Paunescu e deja creat .
Pentru ce mai discutam acum ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Daca am vedea toate lucrurile si daca am fi in stare sa cunoastem totul despre cineva, abia atunci (si poate nici macar atunci, cine suntem noi!?) am putea sa impartim sufletele in 'oameni' si 'prosti' . Poate omul pe care l-ai ajutat tu sa iasa din livada e o bestie care isi bate nevasta sau are alte chestii tulburi in vreun colt al vietii, iar prostul pe care il desfiintezi e totusi om si el, dar nu reusesc ochii tai sa vada asta.

Suntem tare subiectivi si chiar ne place sa bravam cu judecatile emise, pentru ca ne ridica deasupra situatiei (banuiesc ca tu esti dintre 'oameni', nu?? ) si ne face sa ne simtim bine, ca nu suntem ca restul... Problema e ca firul care desparte cele doua categorii e tare fin si imediat poti trece din prima categorie in cea de-a doua ireversibil ( pentru ca prostii nu mai sunt oameni ever never, nu?!).


Sunt de acord ca avem momente de "om" si de "prost". Eu ma refer la cazul concret. Unul care nu intelege sa stea la rand ca toata lumea si ii pune pe altii in pericol ...ei bine..e un prost. La asta m-am referit. Si eu am avut "momentele" mele dar dupa ce realizez imi propun sa nu mai fac asa ceva si de obicei imi iese. De asta ma pot considera, fara falsa modestie, un sofer destul de responsabil. Am si eu limitele mele: depasesc in maxima siguranta unde am vizibilitate chiar daca e linie continua, nu depasesc chiar daca e linie intrerupta daca nu consider ca e safe, injur ca tot omul (nu pe cei lenti ci guvernul, tara, Basescu, ghinionul de a nu neamt, etc etc). Mie tata asa mi-a spus: Baiete, sa te feresti de betivi si de prosti! Consider ca are dreptate si procedez in consecinta. Nimic nu e ireversibil, totul se transforma. E legea vietii.

Legat de amicul la care exista posibilitatea sa isi bata nevasta si sa smulga penele porumbeilor (din ciclul..colturi intunecate de viata) vrea sa iti spun ca...initial ma chemase sa ii duc prietena acasa sa nu stea in frig. Eu am considerat ca putem face 2 in 1 asa m-am inarmat cu cele necesare si una bucata amic cu masina de teren si am rezolvat totul.





Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi
[red]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

nu vreau sa supar pe nimeni, dar eu am o vorba si cred ca toti soferii care iubesc sofatul cu adevarat, masina automata este pentru cei care au permis de conducere din nevoie, nu din placere.alcool]


Eu am masina cu cutie automata (o conduc si vara si iarna si inainte sa mi-o permit am condus ani de zile diverse masini cu cutie manuala)si sa fiu sincera cred ca 90% dintre oameni conduc de nevoie, nu de placere. Eu nu iubesc sofatul, nici nu-l urasc. E un lucru care imi este util. Daca faceam din asta o pasiune as fi ales oricum varianta cea mai comoda pentru condus zilnic in oras si m-as fi dus sa-mi pun pasiunea in practica la curse, as fi sofat ca sport, nu as fi sofat sportiv pe sosele printre nefericitii care conduc de nevoie.
Am permis de 12 ani, nici un radar, nici un punct de penalizare, nici o amenda.
M-a oprit recent politia pentru o greseala pe care o facusem si cand i-am spus politistului ca ar fi prima mea amenda de cand am permis s-a uitat neincrezator, a pus mana pe statie si dupa ce a verificat mi-a dat actele inapoi si mi-a spus ca am dreptate, nu am avut niciodata nici o abatere si ma roaga sa incerc sa fiu mai atenta.

Asta ca tot spunea Huidu ca Politia in Romania a ramas Militie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda141

Mie mi se pare mai grav faptul ca li se da permisul inapoi, decat ca nu au facut puscarie. Daca face puscarie, se schimba cu ceva situatia? Victimele revin la viata, sau familiile lor se simt mai bine ? Sa fim seriosi, omul nu este criminal in serie, nu e pericol public , sunt mai multi indivizi care consituite pericol social si sunt bine merci pe strazi, isi bat copii, nevestele pana ajung in spital , si pe astia nu-i baga nimeni in puscarie.
Nu sunt de acord cu ceeace a facut, insa eu nu l-as pune la zid. Repet, omul nu este un criminal, nu stai cu frica ca la noapte vine peste tine in casa si te omoara ca sa-l inchizi. Cred ca sufera suficient ptr ceeace a facut.
Dar faza cu puscaria si luatul capului e pentru satisfactia setei de sange a multora . Sa plateasca, sa pateasca la fel...ma socheaza cata rautate exista in lume.
Sunt pentru suspendarea permisului pe viata , asta da.


Cu asta nu pot fi de acord. Ok, nu revin la viata aia 3 (de nici nu li s-a spus numele la tv, desi presa vuieste, numai de Huidu auzi...), dar poate ca Huidu sau altul in locul lui s-ar fi gindit de doua ori inainte sa se angajeze in depasiri riscante. Daca iti tzitziie kuru' ca poti sa faci puscarie, parca mai mare respect ai fata de lege...




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput