Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Akamanah ia intreaba tu pe cineva din vestul Europei cat se sta in ambuteiaje pe autostrazi, nu pe drumuri de tara! Si toata lumea stie ca asta e situatia, si au drumuri cate vrei, dar nu mai merge nene, sunt multe masini, si multi oameni, acu trecem de 7 miliarde. Si au si autostrazi suspendate si cateodata stai in trafic cu orele, unii in fiecare zi, venind de la slujba! Care nu vor ,se duc cu trenul, etc.


Da, se sta si acolo in ambuteiaje, dar noi suntem la ani lumina de acele ambuteiaje.
Si nu cred ca un stat care din acest punct de vedere este cu mult in urma dezvoltarii societatii nu este vinovat. Deloc.
Daca am avea, ca in toata Europa, variante de drum diferite intre doua localitati mari alegi pe care te duci. Poti sa mergi pe un drum pitoresc, sa vezi peisaje, case, oameni si sa respecti niste limitari de viteza de genul 30 km/ora. Poti sa mergi pe un drum rapid unde trebuie sa te incadrezi in 50-60-70 km/ora dupa caz dar nu platesti nimic. Sau poti sa mergi pe autostrada, cu 120 km/ora. Acolo ai voie sa te grabesti in niste limite rezonabile, in Romania nu ai voie deloc.

Urmareste reportajul de mai jos:
http://stirileprotv.ro/emisiuni/romania-te-iubesc/experiment-romania-te-iubesc-cat-iti-ia-sa-traversezi-romania-de-la-un-capat-la-altul.html

Iar aici gasesti altele, pe aceeasi tema:

http://stirileprotv.ro/emisiuni/romania-te-iubesc/

Acolo autoritatile fac ceva in zonele unde se produc frecvent accidente, in Romania nimeni nu face nimic. Exista zone periculoase in care se produc sistematic accidente urate care sunt pur si simplu ignorate de autoritati. Acestea se multumesc sa mai puna cel mult un panou publicitar...

Si eu cred ca o parte de vina pentru mortii de pe sosele o poarta autoritatile care nu adapteaza infrastructura secolului in care traim desi au fonduri la dispozitie. Asta genereaza soferi obositi, nervosi, furiosi. Din pacate genereaza si un decalaj enorm intre ce pot masinile, ce au nevoie oamenii si reguli. Iar soferii obositi sau mai labili, mai putin responsabili, teribilisti, spune-le cum vrei, produc tragedii.



Sa nu inteleaga cineva ca-i caut scuze lui Huidu. Departe de mine gandul acesta. Chiar in cea mai "light" varianta, daca a derapat, trebuie sa fi avut viteza mare, cauciucuri de vara si reflexe proaste. Tot atatea motive pentru care poate fi gasit vinovat.


Dar nici nu pot sa nu observ ca pe banii nostri si cu fonduri europene la dispozitie avem cele mai nevolnice si corupte autoritati care ne pun pe toti in pericol. Pe sosele si pe calea ferata. Dumnezeu se pare ca tine, deocamdata cu noi, in aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

[quote]citat din mesajul lui olim
Vai de mine, dar vorbim de copii sugari? Nu poti compara intre ochiul drept si cel stang? Hai sa fim seriosi... cum poti sa sustii ca cineva nu stie ca nu vede?

Nu iti dai seama la inceput (am patit eu la un moment dat ceva de genul asta, prin adolescenta - din cauza unei probleme de moment mi s-a ingustat campul vizual exact la ochiul stang. Nu mi-am dat seama decat in momentul in care am inceput sa rastorn tot ce era pe masa in partea mea stanga). Dar ok, nu iti dai seama in primul moment, dar in 10 luni tot se intampla ceva dupa care iti dai seama (de genul sa te impiedici/lovesti de/sa rastorni lucruri pe care in mod normal ar fi trebuit sa le vezi)...
BTW, sa stii ca nici copiii care vorbesc stalcit nu isi dau seama ca vorbesc stalcit... e ceva similar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Mi-a placut mult:
http://www.hotnews.ro/stiri-10446122-exercitiul-uitat-compasiunii.htm




mihaela_s[/red][/b], nu stiu ce ai vrut sa transmiti cu acest articol, dar eu iti multumesc pentru ca l-ai postat!



Nina, 31s+,




Nina, am vrut sa transmit exact ce a vrut si autorul. Nu inteleg discutiile sterile in jurul acestui subiect. Nu inteleg de ce se invarte atat (scuze de expresie) rahatul pentru nimic. De ce atata circ fara(sau cu) bani. E chiar atata nevoie de asta? Simt romanii atata nevoie sa puna mereu pe cineva la zid si sa arunce cu pietre, sa se faca executie in piata publica? (am exagerat putin dar forumul si presa sunt un fel de piata publica moderna, nu?).

De ce nu se asteapta cu calm si rabdare hotararea celor in drept? Pentru ce atata "cerneala" scursa, timp irosit in presupuneri, declaratii neoficiale si alte lucruri fara importanta care ajung sa fie cele mai importante in situatii din astea?

Eu sunt pur si simplu scarbita, de toata presa romaneasca. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se vorbeste la televiziuni acum. Nu am programe romanesti si nici macar nu sunt curioasa sa caut pe net sa vad stirile. E pur si simplu inuman ce se petrece. Si foarte trist, tot mai trist...Atat. :((((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Eu nu cred ca Mercedes ar accepta sa musamalizeze si sa zica ca a fost din cauza masinii daca nu a fost. Nu cred ca ei vor anti-reclama falsa.

Ca bine zici. Sa trec si Mercedesul pe lista din ce in ce mai lunga a vinovatilor.



Of, cred ca ai inteles exact pe dos ce am vrut eu sa zic. Aici se tooooot zice ca masina a derapat sau ca se va musamaliza cazul cu aceasta scuza, ca a derapat masina. Pai, Mercedes ar accepta acest tip de anti-reclama? Ar sta ei cu mainile-n san sa-l acopere pe Huidu? Deci, nu cred ca ar putea folosi deraparea masinii ca scuza daca nu e adevarat. Ca Mercedes nu ar accepta! Acum m-am facut inteleasa?

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


Masina a derapat, daca a derapat, din cauza piesei de la volan, adica a soferului. Sa se puna problema ca e masina de vina doar, trebuie sa se dovedeasca o defectiune tehnica mare. Si nu cred ca e cazul, ca era de mult scoasa pe tapet.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui terry

heeeeiii! voi nu aveti treaba pe la serviciu sau acasa?

a devenit un sport national "datu' cu parerea". ne pricepem la tot...de la fotbal la politica.

Nu v-a fost invatatura de minte subiectul userului eumada?
care sa nu zic ca acum ne cere sa nu judecam (cautati voi mesajul ei). voi cititi ceea ce scrieti?

nu aveti rabdare sa asteptati rezultatele anchetei?

atat pot sa spun la subiect: Condoleante familiilor care isi pierd apropiatii in accidente.

Ghinionul nu este al lui Huidu. Este ghinionul celor decedati.
Si apropo's au murit 3 oameni care au si nume: Ioan Garbis, Magda Draghici, Stefan Lungu Balog.

e clar...e epidemie de scenarita in Romania. subiectul ar trebui mutat la barfe.

o zi linisita






Mi-am gasit timp sa-ti spun ceva: nu veni aici sa pui lumea la punct! Cine te crezi?
Fiecare membru DC are dreptul, pe timpul lui, sa scrie ce doreste.
Cand se intampla asa ceva, este firesc ca toti sa fie preocupati de aflarea adevarului si sa comenteze, sa-si puna intrebari, sa incerce sa gaseasca raspunsuri. N-are nimic de-a face cu Romania sau cu sportul, peste tot este la fel.
Cand aniastef11 a deschis subiectul, probabil ca numele celor trei victime nu erau cunoscute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix
Akamanah, pentru ca nu ai oprit sa intrebi pe prostul satului daca e bine. Un gest la fel de egoist ca al lui. Sa te fereasca Dumnezeu sa patesti ceva, cat de marunt pe drum si sa nu te intrebe nimeni daca ai nevoie de ajutor.


Androix poti sa imi dai cate bile negre (sau era nota 8?!) vrei. Prostii nu merita compasiune. Daca erau muncitori acolo ii omora. Daca cineva cobora din masina, pentru ca se statea destul de mult la semafor, il omora. Pentru ce sa opresc sa il intreb daca e bine? Pentru ca e un pericol, un inconstient? Oricum erau muncitori acolo care au sarit sa vada ce si cum. Sper ca l-au troznit pe nemernic.

Dumnezeu te ajuta dar nu iti baga in traista. Existi, esti complet fizic si psihic dar esti prost de bubui. Asta echivaleaza cu faptul ca Dumnezeu te-a ajutat dar ai traista goala.

Pe de alta parte am mers si noaptea la 3 sa il scot pe un amic care a avut ghinon ingemanat cu starea carosabilului necuratat si care a aterizat intr-o livada. Am muncit ca eroii sa il scoatem de acolo cu scanduri, cabluri de tractare pe o lapovita extrem de deasa. Ajut omul aflat in nevoie dar nu prostii si cei care ma pun in pericol intentionat.



Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi
[red]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Un martor la un astfel de eveniment nu cred ca poate fi obiectiv...iti ia ceva timp ca sa realizezi ce s-a intamplat.
Acum 10 ani, am avut un accident, mergeam cu mai putin de 50/h, pe un drum judetean, pe sens opus, o caruta incarcata cu bolvani de rau, cand a ajuns in dreptul nostru, calul s-a speriat si a intrat in noi, totul s-a intamplat atat de repede ca nu am avut timp nici sa ne dezmeticim, eu nu am vazut nimic, doar am auzit o bubuitura si pe sotul meu strigand ca "Ne omoara!", am avut o frica teribila ca va veni cineva din spate cu viteza si ne va lovi din nou...in momentul ala mi-au trecut multe prin minte...de ratutita ce eram nu am reusit sa-mi scot centura de siguranta, am avut senzatia ca s-a blocat din cauza accidentului...cand ne-am dat jos, nu stiu de unde aparusera o multime de oameni, era o doamna cu o patura si un bidon de apa chiar langa masina, se inchinau toti ca am iesit vii de acolo...daca vedeai masina ai fi zis ca circulam cu cine stie ce viteza. In primele momente sotul nu a realizat cat de norocosi am fost, era suparat din cauza masinii, ca e facuta zob... Eu nu o sa uit, cum s-au chinuit toti sa desfaca bietu cal, si cum se zbatea apoi pe asfalt...
Da, puteam sa murim absolut nevinovati, circulam regulamentar, cu centura de siguranta, uluba de la caruta a trecut razant pe langa capul sotului, ca a strapuns parbrizul, norocul lui ca din instinctul de aparare si-a pus mainile la cap si s-a lasat peste mine in dreapta, nu-i voi uita niciodata vocea cu care a strigat si disperarea din gestul lui in incercarea de a se salva...sunt lucruri marunte care au dus la evitarea unei tragedii, daca stau acum sa ma gandesc...faptul ca nu eram atenta ( ca cine stie ce naiba faceam eu daca vedeam), faptul ca atunci schimbam programul de muzica si eram aplecata oarecum, iar sotul a avut unde se apleca....

Cert este, ca mereu am respectat regulile de circulatie ( chiar asta cu centura, pe care noi o purtam desi eram "fraieri" in grupul nostru de prieteni, ce ma bucura ca acum sunt "fraieri" toti, in sensul bun, nici nu-si mai imagineaza sa mearga fara centuri) si le vom respecta mereu, asta este primul lucru pe care il putem face pentru a evita astfel de evenimente. Daca ar face toti asa, accidentele s-ar imputina simtitor, sau mai bin zis, accidentele ar fi doar accidente.



mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Inca ceva, ce m-a uimit atunci, a fost faptul ca politia nu se deplaseaza decat la un accident cu victime, mi s-a parut absurd, iesise un scandal acolo, toata lumea tipa, aia ca le-am omorat calu ( tot noi), restul lumii ca puteau sa ne omoare pe noi...

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
Prostii nu merita compasiune. Daca erau muncitori acolo ii omora. Daca cineva cobora din masina, pentru ca se statea destul de mult la semafor, il omora. Pentru ce sa opresc sa il intreb daca e bine? Pentru ca e un pericol, un inconstient? Oricum erau muncitori acolo care au sarit sa vada ce si cum. Sper ca l-au troznit pe nemernic.

Dumnezeu te ajuta dar nu iti baga in traista. Existi, esti complet fizic si psihic dar esti prost de bubui. Asta echivaleaza cu faptul ca Dumnezeu te-a ajutat dar ai traista goala.

Pe de alta parte am mers si noaptea la 3 sa il scot pe un amic care a avut ghinon ingemanat cu starea carosabilului necuratat si care a aterizat intr-o livada. Am muncit ca eroii sa il scoatem de acolo cu scanduri, cabluri de tractare pe o lapovita extrem de deasa. Ajut omul aflat in nevoie dar nu prostii si cei care ma pun in pericol intentionat.


Daca am vedea toate lucrurile si daca am fi in stare sa cunoastem totul despre cineva, abia atunci (si poate nici macar atunci, cine suntem noi!?) am putea sa impartim sufletele in 'oameni' si 'prosti' . Poate omul pe care l-ai ajutat tu sa iasa din livada e o bestie care isi bate nevasta sau are alte chestii tulburi in vreun colt al vietii, iar prostul pe care il desfiintezi e totusi om si el, dar nu reusesc ochii tai sa vada asta.

Suntem tare subiectivi si chiar ne place sa bravam cu judecatile emise, pentru ca ne ridica deasupra situatiei (banuiesc ca tu esti dintre 'oameni', nu?? ) si ne face sa ne simtim bine, ca nu suntem ca restul... Problema e ca firul care desparte cele doua categorii e tare fin si imediat poti trece din prima categorie in cea de-a doua ireversibil ( pentru ca prostii nu mai sunt oameni ever never, nu?!).



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui AnnaBaby

Dar daca te-ai afla tu in ipostaza de a omori din culpa si toata lumea s-ar grabi sa te acuze, cand poate ca tu nu esti vinovata? Cum te-ai simti atunci?


o data ce te-ai urcat la volan iti asumi o mare raspundere. chiar si daca omori un om (nu neaparat cu masina) din greseala, tot trebuie sa platesti. ca pedeapsa e mai mica, poate, insa de platit se plateste. cel putin asa ar trebui...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput