Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (425)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Multumesc din suflet pentru urari, fetele mele dragi! Va doresc si voua numai bine in casele voastre! Multa sanatate, fericire, impliniri si forta pentru a le duce pe toate si a va reusi tot ce v-ati propus pe viitor!
Dupa cum stiti, eu nu-mi serbez ziua de nastere, asa ca nexam petrecareli din aist motiv. Nu vad care ar fi rostul sa ma bucur ca am mai imbatranit nitel. Cu toate astea, este primul an in care nu m-am depresat total. Ma simt bine, ma simt tanara si parca mi se pare ireala si nedreapta varsta ce mi-o dau astia in buletin. Probabil ca, de la o varsta, devenim mai intelepti (desi nu ma suspectez de asta...) sau incep eu sa ma obisnuiesc cu gandul ca e in legea firii sa imbatranim si viata isi urmeaza cursul ei firesc, ca ne place sau nu ne place. Adevarul e ca fiecare varsta are farmecul ei si fiecare moment din viata noastra e in stransa legatura cu varsta din buletin. Cu siguranta ca unele lucruri pe care le faceam la 18 ani nu le mai pot face acum. Dar, pe de alta parte, multe lucruri pe care le fac acum, nu as fi avut cum sa le fac la 18 ani...
Mult timp suspinam la cugetarea ca atunci cand aveam 18 ani imi doream sa am totul, acum imi doresc sa mai am 18 ani... Iata ca anul asta nu am mai simtit asta! Nu imi pare rau ca ma maturizez, nu regret timpul si anii. Poate voi incepe sa ma simt naspa, cand efectele vor fi vizibile pe chipul meu. Momentan toata lumea ma fraiereste ca sunt neschimbata si eu ma complac in dulcea minciunica.

Ca sa nu mai deschid un alt mesaj, va scriu aici cateva randuri si despre iedutul meu. E o papusa dulce si cuminte. Ne intelegem din ce in ce mai bine si a devenit mult mai cooperant. La modul ca nu ne mai tavalim cand mami nu ne cumpara toate jucariile din magazin si stie ca nu trebuie sa-si aleaga decat una, iar daca ii explic ca nu e momentul renunta si la aia, fara lacrimi de crocodil ca inainte. Zilele trecute chiar mi-a spus o poezie, din proprie initiativa, de m-a facut pilaf. Drept pentru care am dat iama la cumparaturi. Sunt cam scumpe poeziile in ziua de azi, dar m-a uns pe suflet ca a inceput sa se deschida. Pentru mine a fost un mare pas inainte si un prim semn ca incepe sa se obisnuiasca cu situatia asta idioata.

Apropo de situatii naspa, fratele meu divorteaza si inca alte doua bune prietene. A luat-o lumea razna si ma doare. Ma gandesc ca nu toate femeile au puterea mea de a trece peste orice greutate si de a le duce pe toate cu bine, asa cum v-am urat si voua. Ma gandesc si la copiii astia care raman rupti si aruncati de la unul la altul si mi se rupe sufletul de durere. Pentru ca stiu ce inseamna si ce traume se nasc de aici. Nu zic ca doi oameni trebuie sa stea impreuna cu orice chip pentru copii, dar parca prea usor renuntam. Prea usor ne bagam picioarele si pixul la tribunal si ne spalam pe maini. Inteleg cand sunt motive serioase, cand nu se mai poate, cand oamenii isi gasesc fericirea in alta parte si protejeaza copiii sa nu fie partasi la toata amestecatura asta. Din pacate, nu e mereu asa...
Spre exemplu B s-a despartit de tipa cu pricinica si s-a mutat cu alta. Toate bune si frumoase, pana a inceput Yanis sa intrebe ce s-a intamplat?! Si ca vrea sa o vada pe Flori, dar ea s-a mutat la tara. Zau ca mi-a sarit tandara. Poate se muta si tipa asta la tara peste doua luni si vine alta, care se muta si ea la tara si tot asa. Yanis se ataseaza foarte repede de cineva si nu vreau sa sufere pentru greselile parintilor lui. Am incercat sa-i explic situatia lui B, dar nu intelege. El vede ca Y e ok si cica restul nu conteaza. Noua prietena are si ea un baietel. Probabil ca pustiului meu ii place ca are cu cine sa se joace. In fine, e o brambureala totala. Chiar ii spuneam lui B ca viata asta e atat de incalcita. El a ajuns sa creasca copilul altcuiva, pe al lui probabil il va creste altcineva si pe ai altcuivaului asta ii va creste altul si tot asa. Copii rataciti prin lume, prin familii rupte si tot felul de probleme ce decurg de aici, cu cinci mame si zece tati. Offf...

De asta va spun mereu, uitati-va bine in sufletele voastre si nu lasati sa se stinga sentimentele ce odinioara va aduceau atata fericire. Cu toate grijile cotidiene, cu programele incarcate si atatea altele care ne ocupa viata, uitam sa pretuim ce e mai important pentru noi: FAMILIA. Degeaba avem cariere, si scoli, si tot aurul din lume si mai stiu eu ce. Toate astea palesc, in momentul in care copilul tau te intreaba unde e tata, de ce nu vine sa doarma cu noi sau unde e mama, de ce nu e cu noi acum???

Dar hai sa nu dramatizam si sa nu exageram. Tristetile sunt trecatoare, precum norii pe cer. Si chiar de vin ploi si furtuni, cu siguranta soarele apare el cumva, candva, de undeva. Totul e sa-l chemam prin ganduri senine, prin zambet si armonie interioara. Soarele il gasim in tot ce ne inconjoara; in familie, in prieteni, in nimicurile dulci ale vietii, intr-o banala poezie pe care ti-o spune copilul tau cand vine de la gradi. Va strang tare, tare si va pupez apasat!!!

Micul Yanis creste mare

Praslea cel voinic si perele de aur (ca mere avea mama inainte de odiseea in 40 de saptamani)...

"Nu-i nimeni drac si nimeni sfânt!
Credinta-i val, iubirea vânt
Si viata fum!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Carpatina, ce fecu Duamna M de ai pus-o asa la colt?


Coltul era pentru tine surata... era "urmarea" explicatiei vehemente a stimatei duamne... Si e de fapt replica profesoarei din Veronica


De asta nu am prins-o, ca nu am vazut Veronica...Ahaaaa!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marunzika

Yaia multumim, noi suntem binisor spre bine. La gradi super ok, de joia trecuta nu mai trebuie sa stau cu ea cand o duc (stateam intre 15-45 in fiecare dimineata cu ea pana se hotara sa ma lase sa plec). Am sarit de 15kg , deja cred ca trebuie sa taiem dulciurile din meniu . Mergem la balet de 6 saptamani. Vorbeste de toate, dar inca tot peltica e, daca nu "trece" pana cand face 4 ani, la control o sa-i spun sa-mi dea reteta pt logoped. In continuare e rasfatata si cand vrea ceva, nu se lasa pana nu obtine, chiar daca trebuie sa joace teatru . Am avut sedinta cu parintii organizata de stat pt copiii care-n 2 ani merg la scoala, cazul nostru... Informatii utile. Sper sa scapati si voi de febra si antibiotic si sa nu mai sufere micuta dulce pisicuta .


Cum, mah, in 2 ani la scoala? Hai ca m-au trecut transpiratiile!
Bine ca sunteti bine si sanatoase, sa stati asa, da?
Multumi, sper si eu sa scapam odata ca mi-a ajuns cat am tras.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Annisia
Esti o femeie adevarata si o mama desavarsita!Si iti spun toate astea cu maxim de sinceritate si cu ochii scaldati bine in lacrimi!
Jos palaria!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Annisia, daca as putea sa pun palaria mai jos decat cumatra pentru vorbele tale, jur ca as face o. Din pacate e ud pe jos din pricina lacrimilor varsate la mesajul tau impresionant si plin de sensibilitate. Si uite asa m-am ales si cu cel putin un rid nou care sa imi arate varsta, pe care nici eu nu o simt. Dar uite o si un de la mine, si o mare imbratisare pe care ti as da o si live daca gasim si noi timp de o cafea (ca sa iti zic ca sunt ok si la locul meu, da? ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Annisio, ce facusi, madame? Cresc cotele apelor Dunarii dupa mesajul tau!
Dar sunt convinsa ca tu o sa-l ajuti pe Y sa treaca prin nebunia asta, desi Tom Degetel nu ajuta nici un dram! Rusinica lui, ca nu mai are 18 ani si nu e lipsit de responsabilitati sa zboare din floare-n floare! Lasa, poate s-o face el mare, desi cred ca va fi prea tarziu.
lui Yannis cel istet si recitator de poezii si tu sa lasi ganddurile la riduri si altele si sa scrii aci mai des, pricipisi?
mare!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Conversatie in miez de seara cand Ioana se delecta cu ceva desene animate:

Eu: - Ioana mergem sa facem baie?

Ea (isi dezlipeste cu greu ochii de la desend si, privindu-si palma, imi zice): Nu, nu-i pe lista mea!




Foarte tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Annisia ai scris minunat!

Carpatina, sa ne mai impartasesti din ce spune Iona. E mortala!

-------------------------------
mamica Dariei si a lui David
L'amor che move il sole e l'altre stelle./Amami di piu quando lo merito di meno perche sara  quando ne ho piu bisogno.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Annisia,inutil sa mai spun ceva! iti multumim ca ti-ai deschis sufletul aici si ca ne-ai tras de maneca, uitam asa usor ce e cu adevarat important si realizam abia dupa ce nu mai este. Sunt convinsa ca la voi va fi un final fericit si tu, cu puterea de intelegere si capacitatea de a darui si a iubi, il vei ajuta pe Y sa treaca mai usor peste tot.

Carpatina, supertare Ioana

La noi nebunia de pe lume. Sara e infundata si cu ceva mucisori, Sofi cu varicela...cred
Joi seara m-a sunat educatoarea sa imi spuna ca o fetita din grupa are varicela, vineri dimineata Sofi avea vreo 2 bubite, erau asa mici si insesizabile ca daca nu as fi fost avizata, ar fi trecut nebagate in seama. Intre timp au mai aparut cateva, la fel de mici, ca niste piscaturi de tantar, vreo 6 in total. Si ieri a fost maraita si irascibila. Sara nu are nicio buba, ea insa a fost vaccinata, pacat ca pe Sofi nu am apucat. Abia s-a facut 1 luna de la Pentaxim si acum era programata pt Varilix, dar oricum nu apuca sa isi faca anticorpi asa repede. Eee, asta e, speram sa scapam usor.

Deci luminati-ma si pe mine, va rog, asa debuteaza? Bubite, mici, rosii putine? E posibil ca Sara sa nu faca deloc? Eu izolate oricum nu am cum sa le tin, si s-au pupat si jucat suficient pana acum

Pup, weekend frumos!

Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Ana Sofia(21.01.2010)
cum au venit pe lume printesele mele







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Cu mii de scuze pentru intarziere:

La multi ani fetita mare Alexia!!!Sa cresti sanatoasa si viata sa-ti fie lina

Mergi la inceput