Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Mi se pare mie sau ati inceput sa faceti o binevenita curatenie intre mesaje?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Pentru cei interesati de cum o duc eroii de la Fukushima, cititi in link-ul de mai jos. Noi aici am urmarit reportajul aseara, la tv, vad ca acum l-au bagat si pe Kyodo, in engleza.

http://english.kyodonews.jp/news/2011/03/81697.html

Ah, si cica poimaine vine in Japonia si Sarkozy.

Julie

http://english.kyodonews.jp/news/japan_nuclear_crisis/

http://www.ustream.tv/channel/nhk-world-tv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:

Pentru cei interesati de cum o duc eroii de la Fukushima, cititi in link-ul de mai jos. Noi aici am urmarit reportajul aseara, la tv, vad ca acum l-au bagat si pe Kyodo, in engleza.

http://english.kyodonews.jp/news/2011/03/81697.html



(aproximativ) aceesi stire in limba romana:

http://www.hotnews.ro/stiri-international-8455818-video-muncitorii-fukushima-limita-rezistentei-umane.htm





Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Hello girls!Pe unde sunteti?
nu stiu ce m-a apucat azi sa mai arunc un ochi pe stirile despre centrala atomica...si am cam intrat in ceata.
Well,ba radiatiile masoara de 10.000 mai mult decit limita admisa de guvern,ba nu,am gresit la "masuratori" din cauza unei erori de calcul.
Agentia de siguranta industriala si atomica zice ca datele prezentate de TEPCO in privinta apei subterane nu sunt credibile din cauza erorilor de calcul .
Hidehiko Nishiama,un purtator de cuvint al guvernului zice ca TEPCO se afla intr`o situatie grava pt. ca se pare ca nu s-a ridicat la asteptarile populatiei acum foare ingrjorata in privinta companiei.
In incercarea de a opri ca praful radioactiv sa fie imprastiat de vint si ploaie TEPCO intentioneaza sa pulverizeze reactoarele cu
rasina(?) solubila in apa pt. ca are proprietatea de "strat protector".60.000 litri vor fi pulverizati in urmatoarele doua saptamani.
Inginerii au inceput sa "miste" apa proaspata adusa de "salupele" U.S ,in tancurile reactoarelor,apa care va fi apoi injectata in reactoare (in incercarea de a le raci).

De asemenea TEPCO a primit avertizari pt. ca nu a asigurat "dosimeters" pt. fiecare muncitor in parte -ci doar "sefilor " de echipe.

Hmmmmmmmmm.Pareri?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Pareri..? We are in a big s**t.O sa fie o vara f grea.
Dosimetrele au fost distruse in timpul cutremurului insa nu vad de ce nu ar fi adus altele de prin alte parti..s-au plimbat mult si bine prin apa aia contaminata pana sa ii masoare careva nivelul.Bine ca s-au hotarat sa inchida reactoarele alea in sfarsit
Imi pare atat de rau pt cei din zona care au fost afectati si de tsunami si apoi si de radiatii..iar acum nu se mai baga nimeni sa le caute nici mortii.Bietii oameni,e atat de nedrept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Primarul din Minamisoma-fukushima vad ca e tare suparat pe faptul ca localnicii au fost lasati efectiv sa supravietuiasca pe cont propriu din cauza instructiunilor guvernului de nu se vintura pe afara.(aici nu am inteles,ce vroia de fapt sa le dea guvernul unda verde sa se preumble in voie??)
voluntarii si cei care aduc provizii in zona sunt doar cei care o fac pe proprie raspundere ,imbracati cu haine protective dar totusi localnicii se descurca greu.''Residents are being forced into starvation.''



************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Julie
Ah, si cica poimaine vine in Japonia si Sarkozy.


Cat curaj! El a evacut toti francezii si se duce acolo sa salveze situatia!
Ii puteti da ceva de facut sa-l tineti acolo veun an, doi? Eventual de lucru la centrala?

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Scuze pentru mesajul de mai sus, nu m-am putut abtine.

Doar vreau sa le spun fetelor din Japonia ca suntem cu gandul alaturi de ele si sa remarc faptul ca unele fete din SUA au postat aici mesaje extrem de panicate, probabil alimentate de media de acolo. Am vrut doar sa spun ca am remarcat asta.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Asa-s eu, mai panicoasa. Numai ieri citeam ca laptele care provine de la vaci din California si din statul Washington are nivel de radiatii marit. Cica nu cit sa ne panicam, dar e mai mare. La fel si apa.
Nu m-am lasat de baut apa, dar ma gindesc ca daca aici s-au intimplat schimbarile astea, atunci cu siguranta ca au japonezi pentru ce sa fie ingrijorati. Plus ca primesc si informatii contradictorii in privinta nivelului radiatiilor.
Cei mai afectati sint oamenii din imediata apropiere si pentru ei ma doare sufletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzuran spune:

M-a impresionat faptul ca a crescut volumul vanzarilor la fructe si legume produse in Fukushima. Oamenii stateau chiar la coada...si spuneau ca au incredere ca daca sunt scoase la vanzare, inseamna ca sunt controlate si sunt ok...

Mergi la inceput