Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

sunteti naivi..dupa 1 -3 ani o sa incepeti sa vedeti exact repercusiunile...

eu nu as fi avut curajul sa raman acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzuran spune:

In primul rand, nu depinde de curaj sau naivitate, mai depinde si de posibilitati, de incredere si chiar si de noroc...
Nu toata lumea are posibilitatea, financiara dar nu numai, de a pleca dupa buna dispozitie.
Daca treaba asta s-ar intampla in Romania, sau in Bulgaria(ca Bucurestiul este aproape oricum)...unde ai pleca? Si pentru cat timp? De tot?
E usor de spus, da, plecati de langa familie, de langa sotii vostrii(ca ei NU POT pleca), luati-va copiii de la gradinita, scoala, program...si fugiti in Romania unde puteti freca menta cu spor...Si cu nervi. Si asta pe timp nelimitat,fiindca nu se stie cat poate dura toata situatia, o luna, doua, trei...poate chiar un an, doi...Doar sotul ne munceste de zor in mijlocul "radiatiilor" si ne permitem...Sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dheara spune:

Buna, fetelor!

Eu sunt noua pe forum si e prima data cand postez; pana acum doar am citit ce s-a scris la subiectul asta. Locuiesc in partea de sus a orasului Tokyo si sunt in Japonia doar de un an si jumatate.
Vad ca unele fete au decis sa plece, altele sa nu plece... pana la urma, fiecare alege sa faca ce considera ca e mai bine. Sa nu uitam ca fiecare alegere pe care o facem in viata, in general, presupune sa sacrificam cate ceva. Nu putem sa judecam pe nimeni: sacrificam sotul pt copii? sau sacrificam copiii pt sot? ne sacrificam pe noi pt familie?dar atunci ce se alege de fam? sacrificam familia pt noi si siguranta copiilor? Nici o varianta convenabila! Sa speram ca nu e cazul sa sacrificam pe nimeni si nimic.
Nu putem sti de la inceput ce ne-asteapta la capatul drumului sau pe la colturi, ce turnura ia situatia pana la urma.
Eu zic ca n-are rost sa va certati pe tema asta cu plecatul sau ramasul... peste ani, o sa descoperim daca a fost bine sa stam sau ar fi fost mai bine sa plecam. Vorba unchiului meu:
Toata viata asta e INTUITIE: bine intuit, prost intuit...

nu avem dreptul sa judecam pe nimeni, pt ca nimeni nu e perfect

http://www.comentez.ro/2008/02/07/despre-clevetire-sau-imposibilitatea-de-multumi-pe-toti.html

Eu va doresc tuturor numai bine si mai intru sa citesc ce mai discutati. Astept sa vad ce mai spune Julia, ca ea are multe informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am ascultat niste stiri si inteleg ca la reactorul 2 core-ul s-a topit? Si ca au gasit brese prin care lichid radioactiv se scurge direct in mare? Am inteles eu bine? Situatia continua sa fie foarte grava

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

fetelor curajoase,

va doresc o saptamana linistita, cu vesti calme si bune

suntem cu ochii pe ce ne veti da de stire


un gand bun dinspre noi





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Noi ieri ne-am plimbat toata ziua,am fost chiar in port la "fish market" apoi in toate directiile...Pe la 16:30 am ajuns acasa si am intrat in dormitor sa inchid geamul ca era cam frig.Abia am intrat si aud un piuit ciudat...hm,am zis "asta`i alarma de cutremur,unde`i telefonul?"M-am apropiat de geanta la usa si imi dau seama ca am avut dreptate.Am reusit sa ma sperii bine si ieri.N-am simtit nimic,am scapat numai cu sperietura.
Restul fetelor sunteti bine?Pe unde s-a simtit?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Fetelor,iar avem alarma de cutremur la TV.Oare pina unde o sa se simta?aaaah,m-am saturat!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Buna,fetele.Noi am avut o zi super azi,am fost cu baietii la Fuji Safari Park,poate reusesc sa pun niste poze pe blog maine.A fost frumos tare si am prins o vreme buna.
Acum citeam un articol foarte emotionant,poate aveti timp sa aruncati un ochi:
http://japonia-departe-aproape.blogspot.com/2011/04/oamenii-japoniei.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzuran spune:

La noi s-a simtit de 4, dar a fost iar un cutremur mare...sa speram ca nu vine ootsunami...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

fetelor sunte-ti bine?
vai ce ne-a leganat!!!!!
trmur continuu, parca nu-mi pot reveni
of,of,of si cand ma gandeam ca s-au mai rarit cutremurele!
ave-ti grija de voi!!!

Mergi la inceput