Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzuran spune:

Saptamana trecuta, dupa ziua in care s-a anuntat in Tokyo ca apa contine iod si nu e recomandata sugarilor, m-am gandit sa merg si eu sa cumpar niste apa de la magazinul supermarket de la noi de aici. Ca am fetita mica, abia face un anisor si ce mi-am zis, hai sa imi iau si eu o stilca doua de apa plata, ca nu strica.
M-am dus putin mai repede decat deschidea fiindca aveam si cateva peturi de plastic de care vroiam sa ma debarasez si la magazinul respectiv se practica metoda :)...La ora 10 fara 10 imi parcam masina undeva intr-un colt indepartat de intrare fiindca deja era PLINA parcarea!...M-am instalat si eu la coada deja formata din oameni de toate varstele, de la babe si mosi, pana la copii de doi-trei anisori, toata gama.
S-a deschis magazinul...
A inceput lumea sa fuga. Mai, da ce fuga! Fugeam si eu dar si radeam de una singura, noroc ca aveam masca pe fata, ca altfel zicea lumea ca sunt nebuna...Fugeau babele si mosii, fugeau copiii, parca eram niste sobolani in labirint si fugeam dupa branza...
Cred ca nu eram chiar disperata cu apa, ca alfel as fi fugit si eu mai cu spor si prindeam si eu ratia de doua sticle, cat s-a dat atunci.
Eu oricum luasem cu cateva zile inainte vreo trei patru bidoane si inca mai aveam vreo doua asa ca nu eram panicata...
Nu am prins apa dar experienta asta m-a binedispus pentru toata saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui suzuran

Saptamana trecuta, dupa ziua in care s-a anuntat in Tokyo ca apa contine iod si nu e recomandata sugarilor, m-am gandit sa merg si eu sa cumpar niste apa de la magazinul supermarket de la noi de aici. Ca am fetita mica, abia face un anisor si ce mi-am zis, hai sa imi iau si eu o stilca doua de apa plata, ca nu strica.
M-am dus putin mai repede decat deschidea fiindca aveam si cateva peturi de plastic de care vroiam sa ma debarasez si la magazinul respectiv se practica metoda :)...La ora 10 fara 10 imi parcam masina undeva intr-un colt indepartat de intrare fiindca deja era PLINA parcarea!...M-am instalat si eu la coada deja formata din oameni de toate varstele, de la babe si mosi, pana la copii de doi-trei anisori, toata gama.
S-a deschis magazinul...
A inceput lumea sa fuga. Mai, da ce fuga! Fugeam si eu dar si radeam de una singura, noroc ca aveam masca pe fata, ca altfel zicea lumea ca sunt nebuna...Fugeau babele si mosii, fugeau copiii, parca eram niste sobolani in labirint si fugeam dupa branza...
Cred ca nu eram chiar disperata cu apa, ca alfel as fi fugit si eu mai cu spor si prindeam si eu ratia de doua sticle, cat s-a dat atunci.
Eu oricum luasem cu cateva zile inainte vreo trei patru bidoane si inca mai aveam vreo doua asa ca nu eram panicata...
Nu am prins apa dar experienta asta m-a binedispus pentru toata saptamana.



Sa nu fie cu suparare pentru nimeni, dar este cam nasol Suzuran draga, sa te binedispuna pentru o saptamana, disperarea oamenilor care alearga "ca sobolanii" dupa 2 sticle de apa sau ceva mancare! Nu m-i se pare funny de loc, si daca tu aveai motive sa nu fii disperata ca nu mai prinzi apa atunci poate altul de langa tine era cu adevarat disperat. Fiecare intelege cum vrea situatia, dar daca tu care traiesti acolo vezi aceste situatii dramatice ca fiind drept comice, de ce mai este nevoie de compasiune si ajutorul celor din afara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Petra, pe mine nu ma mira atitudinea suzuranei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am citit un www.semneletimpului.ro/blog/Lectii-japoneze---ce-nu-au-facut-japonezii-dupa-cutremur--2947.html" target="_blank">articol care mi-a placut. Scris cu bun simt.




vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzuran spune:

mihaela_S, intr-adevar un articol dragut...

Nu stiu cum isi traieste fiecare "nationalismul", departe de casa si intr-o tara straina pe care o iubesti si pe care o admiri, dar eu, cu toate relele de la noi, cu toata neputinta si cu tot dezgustul pe care mi le provoaca uneori(destul de des) Romania...eu sunt totusi bucuroasa ca m-am nascut acolo, ca am trait si crescut acolo. Si apreciez ceea ce este de apreciat poate mai mult fiind departe de problemele si nervii din tara...

petra ... ar fi prea mult de scris ca sa ma explic de ce iau atitudinea pe care o iau in fata problemelor, dar doresc sa precizez ca nu scriu aici pentru ca imi doresc "compasiunea sau ajutorul celor din afara", scriu pentru ca vorbim aceeasi limba, pentru ca poate mai intalnesc persoane care traiesc experiente asemanatoare ca si mine, si, uneori scriu si ca sa ma "bag in seama" si sa imi pun "paiele in cap" cand arde, poate tocmai fiindca traiesc intr-un loc atat de civilizat in care oamenii nu se cearta aproape niciodata, in care toti se abtin atat de bine si nu arunca cu vorbe acide sau cu reprosuri, in care totul pare atat de perfect(desi nu exista totusi perfectiune la nici un om, sa stii!)...atat de perfect incat mi se face uneori dor de "tiganeala" de acasa...
Na, ca iar am aruncat cu unele vorbe care pot sa "aprinda paiele"...
Ah, si inca ceva, nu am spus despre oamenii respectivi ca erau EI ca niste sobolani, ma includeam si eu printre ei, ca am fugit cot la cot cu ei, radeam si de mine, radeam poate ca sa nu plang.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Si la noi lucrurile au reintrat in normal.Eu nu am avut nici bagaje facute,nici nu mi-am facut provizii de apa,mancare...si,asa cum spuneam acum cateva pagini,am mare incredere in cei de aici.Presa de afara cam ce scrie unul copiaza ceilalti si tot asa.Dar nu cred ca sunt in masura sa imi dau cu parerea in privinta asta.
Julie,foarte frumos explici fiecaruia ce vrea sa stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Suzuran, mie m-i s-a parut ciudat cum ai explicat tu cat de "comica" era situatia in care oamenii fugeau prin magazin dupa apa. Nu te-am acuzat de nimic, ca iti aprinzi paie in cap si alte chestii de astea. Daca nu am luat in considerare ca unii pot trece peste o asa situatie cu zambetul de buze - imi cer scuze !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Parca era ceva tipic romanesc sa faci haz de necaz...

O floare japonicilor si suntem pe aici..

P.S Hannen ai grija de tine si ai tai ca nu mai ramane nimeni cu care sa fac schimb de saluri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

[quote Daca nu am luat in considerare ca unii pot trece peste o asa situatie cu zambetul de buze - imi cer scuze !

[/quote]

Probabil nu ai fost la prea multe parastase, sunt si acolo oameni care zambesc.

Postarea Suzuranei a fost - eu asa am vazut - o autoironie, iar zambetul care te-a iritat face parte dintre asa-numitele coping mechanisms. Zambesc aici si oamenii din centrele de evacuare. Cred ca zambetul e mai benefic decat incruntatura ori vaicareala. Si cam asta e atitudinea, in general, de aici.

Dar vad ca multe dintre postarile tale de la acest topic, petra, sunt destul de incruntate si revoltate, asa ca nu-mi ramane decat sa-ti doresc pace si seninatate.

http://english.kyodonews.jp/news/japan_nuclear_crisis/

http://www.ustream.tv/channel/nhk-world-tv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Am facut acest topic special pentru relatari directe din Japonia si mi se pare revoltator sa vad ca aici posteaza tot felul de persoane care NU sunt acolo si a cator parere NU intereseaza la acest topic.

VA RUGAM DECENTA SI RESPECT!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput