Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

aseara m'am bagat in pat cu un sentiment ciudat... eu ma culcam linistita, la fel era si copilul meu, in camera cealalta, iar in acelasi timp voi dormiti (cat reusiti sa dormiti) cu sosetele in picioare si cu gentile pregatite la usa...
lucrurile marunte sunt atat de importante de fapt... si nu avem voie sa "take for granted" absolut nimic in viata!

ma bucur din suflet ca sunteti bine, si tot ce va pot dori e sa puteti reincepe, incet incet, sa va traiti viata normal.

sunteti un exemplu pentru noi toti! se vede ca "spiritul japonez" s'a lipit de voi, si eu, cel putin, am multe de invatat din asta!

va pup si va astept cu vesti bune!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

Fetelor, va citesc si ma gandesc la voi inca de la inceput. Haideti, mai aveti doar un pic de rabdare, sunt sigura ca incetul cu incetul se vor rari si cutremurele si se vor gasi solutii si pentru rezolvarea problemelor de la centralele nucleare. Ma rog pentru voi si pentru poporul japonez, pentru cei care acum sunt in suferinta. Cele care aveti copii, petreceti mult timp cu ei ca sa va mai abateti gandul de la atatea probleme, incercati sa va bucurati de orice si cautati sa faceti doar lucruri care va fac bine.

Doamne ajuta!

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Fetelor, va citesc din umbra si sunt cu sufletul alaturi de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Tocmai am intrat pe yahoo japan(care e automat homepage-ul nostru) si am aflat ca la 17:59 a fost cutremur.De curiozitate am intrat sa vad unde,ce si cum si am aflat ca pe ziua de astazi au fost in total 26 de cutremure ,ultimul ,cel de la 17:59 fiind cel mai mare de 5.1

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

nu stiu daca s'au mai pus linkurile astea, imi cer scuze daca da, dar pe mine m'au impresionat pana la lacrimi:

http://www.abc.net.au/news/events/japan-quake-2011/beforeafter.htm

http://www.abc.net.au/news/events/japan-quake-2011/beforeafter2.htm

(dati cu mouse'ul peste poza stanga-dreapta)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Ayumi, tare ma bucur ca sunteti bine! M-am tot intrebat daca sunteti si voi ok si ma bucur ca sunteti!
gemenilor, deja sunt mari, merg la gradinita si vorbesc...bravo!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Multa putere fetelor!

Eu am inteles de pe postul lor care transmite in engleza ca tocmai a fost un cutremur relativ puternic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cricor

Multa putere fetelor!

Eu am inteles de pe postul lor care transmite in engleza ca tocmai a fost un cutremur relativ puternic.





Zona Tokyo-Kanagawa,magnitudine 3-4.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Vreau sa zic ca deja am ajuns sa servim cutremurul ca pe un tratament .In fiecare seara il primim.Stateam pe canapea si discutam despre TOKAI Jishin(oare asa se scrie in Romaji?) pe care il asteapta Shizuoka si ii zic senina sotului (dupa ce am urmarit dezastrul din Kobe si Osaka din `95 si mai ales dupa ce am aflat ca in Shizuoka va fi mult,mult mai mare )" nu mai stiu ce sa zic decit ca eu ma misc".Sotul meu "si eu ma misc...cutremur!".
Da,era cutremur si ...simteam ca mi se misca maruntaiele si capul si totul cu mine si ziceam ca e din cauza ca sunt sub influenta imaginilor .

Poate nu multa lume stie ca Shizuoka a avut de-a lungul istoriei la fiecare 100-150 de ani cite un cutremur devastator.Ultimul a fost in 1854.Hipocentrul seismic(shingenchi) se afla in Suruga bay si este cel mai adinc hipocentru din Japonia.(iar e cutremur;e 21:56,las aici pt. posteritate de`o fi sa mor)continuu mai tirziu..

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

hipocentrul Ibaraki,adincimea 30km ,magnitudine 5.8 ora 21:55

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput