Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Hannen te .De doua ori in nici cinci minute....

In '95 al meu era in Osaka,langa Kobe,la camin.Tocmai asta imi povestea acum,cum este sa stai cu frica in san,sa recunosti si cel mai mic sunet produs de un cutremur,chiar si cel mai slab.Chiar si in somn,oriunde.
Va imbratisez,trebuie sa treaca si seria asta de replici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Julie,se vehiculeaza cum ca Fukuschima nu mai poate fi salvata!

Americanii au intrat in alerta,se spune ca radioactivitatea e crescuta pe o raza mai mare de 80 de km!Relatziile dintre americaniu si japonezi sunt mai incordate,se pare ca radiocativitatea s eindreapta spre ei!

Personal si eu cred ca guvernul japonez nu da toate detaliile,asta da impresia ca se ascunde adevarul!Insa vad ca si voi ,fetele de acolo,avetzi mare incredere in guvern,nu numai localnicii,ceea ce e pentru mine un mare,mare plus!

Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Oare termin azi ce vroiam sa zic?
Asadar cred ca treaba e cam nasoala pt. ca dupa cum se observa replicile cutremurului de vineri si alte cutremure fara legatura cu cel de vineri au loc in zone diferite din ce in ce mai jos de Tohoku-chiho.Am impresia ca o sa se supere si "cutremurul" nostru din Suruga si parca vad ca ne facem rost de un Tokai Earthquake!!
Va rade tot,este posibil ca shizuoka city sa dispara complet!Daca nu dispare am aflat cu soc ca zona unde stau nu este atit de sigura pe cit mi s-a zis,din contra e asa cum am banuit.Tsunami va intra lejer pe raul Abe care`i linga casa si probabil va urca mult mai sus...
Si bucurie mare,avem centrala nucleara in Hamamtsu(hamaoka parca),Ayumi pazea!

Gata,nu mai sunt chiar asa relaxata!!In seara asta am simtit 2 cutremure dupa ce am reusit sa bag spaima in mine cu o serie de discutii "distructive" ,nu contructive.Imaginati`va cum se simt cutremurele dupa asa "vesti"-realitati care au fost si care sunt inca asteptate...tralalala
cred ca am luat-o razna,intelegi voi

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Sabina,nu mai stiu exact cite cutremure am simtit in seara asta ,2 sau 3?Daca zici ca au fost 2 in 5 minute inseamna ca`s 3 de toate pt. ca aprox. o ora inainte a mai fost unul,sau ma insel?
Sincer,sincer nu exagerez deloc,efectiv nu`mi mai amintesc!!!

Stii ,azi ii ziceam lui Miha ca imi pocneau peretii si tavanul tare de tot!!De vreo 2-3 ori ,cam stiu ce zice sotul tau.Adica banuiesc, doar ce am vazut groaznicele imagini.

La TV. emisiuni diverse,nimic de Fukushima.Si eu incep sa cred ca ceva-ceva e putred pe acolo.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Hannen,stiu ca e greu dar hai sa nu ne panicam.Si nu mai sta non-stop cu ochii in televizor .Please ...ca ma sperii si pe mine si suntem la un pas una de alta.
De centrala nu mai spun nimic ca ziceau ca revin cu amanunte cand incep sa bage apa in reactor cu tunurile alea.Acum se tem sa nu cada lumina in Tokyo;in noaptea asta fiind frig,toti vor da drumul laa er conditionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ayumi,eu chiar eram relaxata dar sincer este o realitate pe care nu cred ca o putem /sau nu trebuie sa o ignoram.
Se asteapta mii de morti si milioane de cladiri distruse.Da un search pe Tokai Earthquake ...
Chiar nu vreau sa fiu aducatoare de panica,dar cred ca sunt chestii pe care trebuie sa le stim.

Eu daca mi-am dat sotul de la pc nu-l pot deranja sa schimbe canalul,deocamdata se incapatineaza sa urmareasca orice nu-i despre cutremur si Fukushima.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Salutare,

Noi am fost ocupati azi, a ajuns comanda de peredele si draperii, am mai cumparat niste perdele si draperii pt dormitorul nostru, plus alte cheltuieli.
Nu am simtit nici un cutremur, vb lui hannen, servim cutremure pe paine cu unt si niste gem.

Vroiam sa intreb fetele din Japonia daca au auzit cumva pe la tv sau radio daca se practica ca si in America cand a fost Katrina, sa iei cativa refugiati la tine acasa pana se rezolva situatia de acolo,pana curata cat de cat pe acolo.
Sotul imi zice ca am fi disponibili financiar sa luam macar 2 familii la noi, ca noi ne mutam in casa noua, si ramane casa asta de 11 camere goala pana prin iunie cand o punem la vanzare.
Daca ati auzit ceva dati un mesaj.

Azi in Karuizawa nu se dau decat 18 litri kerosene de persoana si 10l de benzina, ieri au dat 13l benzina.
Supermarketul era plin cu de toate, nici vb de mancare lipsa.

hannen, tine-te bine pe gladiole,mi-a zis James sa va zic ca voi acolo stati cu un mare dezastru under your ass.
Asa ca fiti pe pozitii, pregatiti bagajul de utrgenta, just in case!

Am fugit sa termin de facut mancarea!

Sanatate maxima!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris30 spune:

Va trimitem la toate un gand bun si din US,Doamne ajuta sa se termine odata!
A ajuns sa-mi fie frica sa mai citesc ziarele, pentru ca in fiecare zi sunt numai vesti proaste ,iar imaginile sunt parca desprinse dintr-un film foarte bine regizat .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Fetelor din Japonia un gand bun si de aici din Franta va admir curajul si calmul de care dati dovada . Franta a hotarat sa isi repatrieze de urgenta toti cetatenii aflati in Japonia, pe aici se vb ca se minimalizeaza tot si se induce un calm artificial in ceea ce priveste evenimentele si ca situatia va putea fi chiar dramatica.Intreb si eu sa nu va suparati pe mine , nu v-ati gandit la posibiliattea sa luati legatura cu ambasada romana si sa cereti intoarcerea in Romania pentru o perioada scurta, cu tot cu familia ? Stiu ca nu este o solutie sa plece toata lumea dar sa plece cat de multa poate eu zic ca ar fi o solutie....mai ales populatia civila si copii care nu voi fi decat potentiale victime. Va imbratisez cu drag si daca un gand bun va ajuta il aveti de la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

si o imbratisare pentru voi!

Mergi la inceput