Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui kawaichan

Hannen(multa sanatate la fetite),sunt inca in Mtl dar o sa ne intoarcem si noi curand.
Ma rascolesc foarte tare imaginile de la stiri,imi vine sa sar in primul avion cand vad ca sunt copilasii aia care nu au lapte sau scutece sau ca li se da cate o punga de biscuiti de familie de mancare.Jesus,chiar asa de deteriorate sa fie drumurile,sa nu poata trimite lumea ajutoare? Ca daca s-ar pune mana de la mana din tot restul Japoniei ar reusi sa acopere lejer zic eu nevoile a 450 de mii de oameni,ramane totusi o populatie neafectata de aprox 120 milioane!!

Inca doua linkuri pt cei ce vor sa ajute:

http://www.2hj.org/index.php/news/send_us_food_and_supplies/ -pt cei din Jp

si international

http://www.timeout.jp/en/tokyo/feature/2532/japan-earthquake-how-you-can-help





Mihaela,mami de Joshua scump si drag 09.09.2009


Miha,nu neaparat ca sunt drumurile deteriorate,alte doua probleme sunt lipsa benzinei/motorinei si teama soferilor de camioane de a intra in zonele apropriate Fukushimei.Chiar astazi vorbea un localnic din zona acoperita de cei 30km de la reactoare si ziceau ca efectiv nu stiu ce sa faca.Sunt afectati de cutremur dar nu tare,s-ar apuca imediat de vietile lor sa repare,sa munceasca numai ca nu stiu cit e de sigur ,pot iesi nu pot iesi (Tokyo Power.... nu a fost clar in informatii) si nici cele necesare nu mai au pt. ca soferii refuza sa intre in zona!!
Bine,acum eu ii inteleg si pe soferi pt. ca atunci cind auzi expertii ca zic "daca e urgent n-ai ce face,intri si gata"-pai stai putin nene zice soferul,eu cistig 150.000Yeni pe luna ,pt ce e musai sa ma expun riscului asta.(zic eu)

Cam asta este situatia Miha.Chiar daca lumea vrea sa doneze,uite primariile zic ca nu au timp sa sorteze.Soferii se tem sa se apropie de zonele invecinate reactoarelor ..am impresia ca`i loveste si pe ei panica.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

hannen


multu` +

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Eu,din fericire,nu am simtit decat 3 cutremure din 11 martie si pana acum.Asa sunt eu mai "nesimtitoare".Dar si tare optimista,poate.Nu mai citesc presa(mai ales cea din Romania),incerc sa trec peste astea si sa ma bucur de viata.Nu stau cu frica-n san ca vor veni radiatiile(refuza sa cred ca Guvernul japonez nu isi apara cetatenii tarii,si mai mult le pasa altor natii!),nu stau cu frica in san ca va veni un alt cutremur pentru ca asta numai Dumnezeu poate hotari.Ma ingrozeste orice cutremur,dar prefer sa nu ma gandesc la asta.Nu mi-a placut niciodata povestea cu "drobul de sare care cade sau nu cade".

Hannen baieteii mei sunt bine,in general.Naoki mai are ceva de recuperat,inca nu a ajuns la nivelul copilasilor de varsta lui.Dar a inceput sa vorbeasca,e foarte destept si ii place mult la gradinita.
Sanatate printeselor tale si poate reusim si noi sa ne vedem,ca locuim atat de aproape ,doar.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Lan linku-ul televiziunii nationale de aici,in engleza.Asta pentru cei interesati:

http://www3.nhk.or.jp/nhkworld/index.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ayumi,ai foarte mare dreptate.nici eu nu vreau sa cad in paranoia sa ma apuc sa fac bagaje si sa sar in primul avion.Inca ma incred in verticalitatea lor de oameni in primul rind.Am vaga senzatie ca situatia ii depasteste(sau au fost momente cind i-a depasit) si sper sa se "adune" si sa gaseasca o solutie care chiar sa dea rezultate.Dupa cum zice Julie au construit un sistem de pompare a apei .Sa speram ca merge.
Despre cutremure la fel,numai Dumnezeu stie cind si daca vor mai fi.Nu stiu de ce nu pot controla "securea" asta ,sentimentul ca nu stiu,ca nu am nicio putere sa fac ceva nu imi place deloc.Dar asta e!Incercam sa nu ne gindim prea mult "calm down and keep going"

Ma bucur ca piticii sunt bine.Deja merg la gradinita,ce repede trece timpul.Si mie mi-ar place sa ne intilnim si poate intr`o zi chiar vom reusi.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Nu e chiar gradinita e un "hoikuen" privat care este si gradinita;adica na,sunt copii acolo pana la 5 ani.Faza e ca ne cam stoarce de bai.Ne costa 90.000 y pe luna(amandoi) plus ca trebuie sa ii duc eu si sa ii aduc,sunt vreo 10 km pana acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Nati veniti dragelor!Eu va astept.Ne plimbam pe la Miyajima,printre caprioare si uitam de reactoare. :)

In alta ordine de idei,simt ca situatia s-a mai linistit.Iata si aici,fetele au inceput sa vorbeasca de alte probleme(Ayumi cat la gradi???Am citit eu bine?90 mii?Mi se pare enorm,nu stiu cum este la voi in prefectura,insa aici,platesc mult mai putin,si doar pentru un copil.Sunt la hoikuen particular si ele).
Posturile de televiziune si-au reluat programul normal,lumea a inceput sa mai vorbeasca si despre altceva.

Zona afectata de tsunami va fi pusa pe picioare in scurt timp.Daca zgarie-norii Hiroshimei stralucesc acum sub razele soarelui,asa si zona Sendai va fi ca noua.

Ce m-a impresionat cel mai mult,sambata dimineata,la cateva ore dupa tsunami,in Iwatate(prefectura distrusa) iesisera masini de lucru ,care curatau zona deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Asa mi se pare si mie,Sabina,ca lucrurile reintra in normal.
Despre hoikuen iti povestesc pe mess,e poveste lunga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Buna dimineata fetele,

Multumim tuturor pentru rugaciunile voastre si gandurile bune indreptate spre noi cei din Japonia.
Daca am rezistat la cutremurul de 9.0, mai rezistam la inca unul poate similar, dar te framanti ca nu stii cand e, ziua noaptea, te ia din somn si esti dezorientat, mai mult din cauza asta e panica.

Ieri seara pe CNN spuneau ca Tokyo e oras fantoma, unde frate fantoma ca doar ieri am fost si erau oamenii pe strada, erau constructii la strazi, oamenii se duceau fiecare in drumul lor.
Atata exagerare de numa.
Mama ma suna marti seara disperata ca a vazut la tv ca radiatiile au ajuns in Tokyo si ca sunt de 10 ori peste nivelul normal.
Sa ne urcam in avion si sa venim in tara pana se rezolva situatia, ba sa sunam la ambasada romaniei din Tokyo ca nu stiu ce ministru din Romania a zis, ca de sa ne aiba ambasada in evidenta de unde sa ne ia in caz de nenorocire.
O panica de nedescris in Romania.
Degeaba incerc sa le zic ca nu e chiar asa de neagra situatia, nu are nici un efect.
Asta e, vom trai si vom vedea ce va fi!
Sabina, e cald la voi? ca la mine azi noapte au fost -8 grade si un vant puternic.

Donatii, am vazut ca nu se fac in lucruri pe la mine in oras, in schimb se fac donatii in bani, am donat si noi 20.000yeni, putin, dar de la fiecare se aduna si se reconstruieste zona afectata de tsunami ori cele necesare pentru oamenii din adaposturi.
Parca in America am vazut ca la fiecare benzinarie se aduna cate un dolar de la client pt Japonia.

Eu am treaba azi,trebui sa cumparam perdele si draperii pt noua casa unde ne mutam, atata treaba.
Aveti grija de voi fetelor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

neatza

primul lucru pe care-l fac dimineatza cand vin la birou...
va citesc!

deja imi vine sa va invit la cafelutza cu mine... care aveti disponibilitate



cutremurul si cafeaua de dimineatza... ati reusit sa ma faceti sa privesc diferit un cutremur, pe cuvant

am vazut o imagine aseara cu o mama care spunea ca ea nu trebuie sa-si piarda cumpatul pentru ca micutii ar simti ...ori ei trebuie sa-si vada de joaca lor, de treburile copilariei
draga de ea, avea lacrimile in suflet, dar incredibil cum incerca si a reusit sa nu planga

Am inceput sa ma intreb daca putem fi cumva de ajutor, de aici.
In ce fel?

Fetelor voi de acolo puteti sa ne spuneti care ar fi varianta cea mai potrivita prin care am putea sprijini cumva niste copilasi, niste mame, oamenii in general.


Sunteti in rugaciunile noastre


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput