Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(2)

Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(2) | Autor: fluturasha23

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Am si eu cu cateva intrebari pentru marius sau mediajust sau oricine ma poate ajuta;

Momentan sunt in CIC1 pana la data de 25 noiembrie 2010, primul copil urmand sa implineasca 2 ani in data de 26 noiembrie. Urmeaza sa nasc cel de-al doilea copil la aproximativ 2 saptamani dupa data de 26 noiembrie. V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde la urmatoarele intrebari:

1. pe perioada aceasta de aprox. 2 saptamani de la expirarea CIC1 si nastere trebuie sa intru in prenatal si angajatorul de dinainte de CIC1 sa-mi redeschida cartea de munca?
2. dupa nasterea celui de-al doilea copil trebuie sa intru in postnatal timp de 42 de zile - evident platit de angajator?
3. dosarul pentru indemnizatie pentru CIC2 il voi depune dupa aceasta perioada de 42 de zile?
4. care este conform legii in vigoare, cuntumul indemnizatiei in situatia in care trecerea de la CIC1 la CIC2 se face trecand prin aceste perioade de prenatal si postnatal?

Va multumesc, nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect o sa incerc sa citesc si din urma, dar poate ma ajuta cineva intre timp.

Mami fericita si implinita de Iulia si 35+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Ei stiu ca daca ai "gaura" intre CIC1 si CIC2, , la perioada pe care o precizezi tu, vei intra in prenatal...
CIC2 - indemnizatia se calculeaza ca media veniturilor pe cele 12 luni de dinaintea sa, toate categoriile de venituri...
cu cele 42 zile, marius stie cel mai bine...

SI in general, marius, mediajust, sunt cei mai in tema.. eu doar am citit diverse situatii, si am raspuns din ce mai stiam citind din urma...

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Da
2. Da
3. Da
4. 600 ron din cate stiu eu

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Marius, asa este acum, daca nu treci din cic1 direct in cic 2, ci ai "gauri" intre ele (asa le zic eu perioadelor dintre ele, adica trebuie sa-ti iei prenatal, postnatal, co medicale eventual etc), atunci indemnizatia devine 600 ron? Nu se face media veniturilor ultimelor 12 luni anterioare nasterii beeb2? in aceste venituri intrand indemnizatia cic1, prenatal, postnatal, eventuale co medicale, somaj etc, si astfel iese cuantumul noii indemnizatii?

Eu intreb de curiozitate, citind pe aici, nu este cazul meu...Intreb vis a vis de situatia lui fluturasha, de exemplu...

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ba da, cred ca da. Asa este, trebuie din nou toate adeverintele de venit pt noul dosar.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna,

M-am zapacit cu atatea legi.
Eu sper sa rezist pana luni cand o sa nasc,desi e inainte de termen, dar am contractii..
deci, o sa nasc pe 15 noiembrie, 42 de zile dupa cade pe 28 dec (misto per cand toata lumea e in concediu), sunt in cic 1 pana pe 5 feb 2011, nu mi-am facut nici o cerere de conced de maternit pt bb2. avand in vedere k se cere completarea dosarului cic 2 k pt cic1, eu totusi dupa cele 42 zile, ce fac???
1. nu ma stresez, ci pe 4 feb 2011 fac doar o cerere la angajator de prelungire cic pana bb2 face 2 ani, fac xerox la fluturasii de indemnizatie cic1, si le duc la primarie la directia sociala???
2. imi fac cerere la angajator de intrare cic2 incepand cu 28 dec + celelalte acte??
3. sau fac doar cerere de acordare a unui salariu de catre angajator pt nastere bb2, cat si trusoul?

CARE ESTE ORDINEA LOGICA SI AVANTAJOASA A CERERILOR LEGALE CE TRE SA LE FAC DUPA NASTERE BB2, ASTFEL INCAT SA IMI EXERCIT TOATE DREPTURILE CUVENITE???

multumesc,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Buna,
intr-un final am gasit topicul care ma intereseaza.
Eu beneficiez in prezent de indemnizatia de crestere a copilului pana in data de 30 martie 2011. Am dreptul la aceasta indemnizatie pe baza muncii pe care am desfasurat-o in strainatate, timp de 12 luni inainte de nasterea copilului meu. In prezent sunt insarcinata cu bb2. Acesta trebuie sa se nasca la inceputul lui iunie 2011. Eu am renuntat la serviciul din strainatate, nu am cum sa ma intorc acolo. Nu stiu cum sa fac cu cele 2 luni in care sunt descoperita: aprilie, mai 2011. Pot sa primesc concediu prematernal daca nu sunt angajata (dar sunt asigurata) ?
Trebuie sa imi gasesc o solutie de a avea venituri impozabile in aceste 2 luni? Sau e suficient sa imi iau un concediu maternal?

Multe multumiri!!

Mamica de Radu (01.04.2009),10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Iti poti lua si concediu de maternitate, insa trebuie sa te asiguri ca pe baza contractului de asigurare pe care il ai au fost platite nu numai contributiile la fondul de baza, ci si cele la fondul pentru concedii medicale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariannac spune:

Buna, am si eu o nelamurire, sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns. Momentan sunt in cic1 pana pe 11.02.2011. Am nascut bb2 pe 18.09.2010. Cand voi intra in cic2, dupa ce expira cic1? Presupunand ca e asa, voi intra cu legea noua (care va fi) desi bb2 e nascut in 2010? Daca da, exista posibilitatea de a intra de acum in cic2(bb2 are deja 2 luni)? Astept un raspuns. Multumesc, Mariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E greu de spus cum anume se modifica lega si de cand anume se modifica. Poti sa intri in CIC 2 si acum daca doresti.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca va place votati-o pe Ioana - mar-2

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Poti sa intri in CIC 2 si acum daca doresti.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca va place votati-o pe Ioana - mar-2

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Da, nu este ilegal, insa:
- trebuie sa te intorci la slujba macar pentru o zi
- anunti agentia de prestatii ca ai inceput sa obtii venituri, deci ti se suspenda indemnizatia CIC 1
- reiei la slujba procedura de suspendare a contractului de munca pentru CIC 2
- depui noul dosar la agentie si astepti o noua decizie, si abia dupa doua luni intri in plata
- si - cel mai important - NU vei mai primi indemnizatia de pana acum, pentru ca cele doua concedii nu mai sunt in prelungire, asa cum prevad normele. Baza de calcul a indemnizatiei CIC 2 va fi 85% minus 15% din indemnizatia CIC 1, lucru care nu cred ca si-l doreste cineva.

Asta s-ar intampla azi, pe actuala legislatie in vigoare - poimaine, naiba stie...

Mergi la inceput