Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci s-ar suprapune CIC2 peste CIC1. In acest caz se trece din CIC1 direct in CIC2 - dar trebuie adresa catre agentie cum zici tu prin care anunti ca intri in CIC2 cu data de....
In plus va trebui sa faci dosar si pt al doilea copil, exact ca si pt primul copil. Nu merge cu mail. Le trebuie hartia de la tine semnata - este act justificativ.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crtranca spune:

Buna Marius,

Azi am fost la asistenta sociala din cadrul primariei ca sa ma informez ce anume imi treb la dosar pt CIC 2 si imi cer urmatoarele de la angajator:
- dovada eliberata de angajator din care sa rezulte ca persoana care a realizat venituri cu caracter salarial 12 luni lucrate inainte de nasterea copilului.....dar eu am sunt in CIC1
- copie cerere intrare in concediu...adica copie dupa prima cerere de concediu si anume CIC 1 sau voi face o alta cerere?
- copie decizie suspendare contract de munca vizata de ITM....este vorba de prelungirea suspendarii sau e vb de o alta cerere de suspendare?
- fisa fiscala de la administratia financiara sau angajator, dupa caz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Trebuia sa precizezi ca esti in CIC1 - dar ei au evidenta in mod normal. Sigur nu ai cum sa anexezi acea adeverinta de la serviciu - ei au oferit documentatia standard
2. Trebuie o alta cerere. CIC1 si CIC2 sunt independente
3. Este o noua suspendare. In fapt este o inchidere de suspendare pt CIC1 - aici va trebui sa faci o adresa catre serviciu ca sa aiba un act sa inchida CIC1 si un nou act pt. intrare in CIC2
4. Fisa fiscala - nu am ce sa spun - trebuie si fisa.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Nu se suspenda suspendarea. Doar se prelungeste - in aceeasi baza legala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sunt rezervat ca s-ar accepta prelungirea unei suspendari cu o noua suspendare.
Raman la opinia ca se inchide prima suspendare si apare o noua suspendare la cerere.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Sunt rezervat ca s-ar accepta prelungirea unei suspendari cu o noua suspendare.
Raman la opinia ca se inchide prima suspendare si apare o noua suspendare la cerere.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa



Da, e vina mea ca (altfel decat de obicei) n-am indicat text.
HG 1016/2009, normele de aplicare:
Art. 8
(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a stimulentului lunar sau, dupa caz, a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului, pana la implinirea de catre acesta a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, se procedeaza dupa cum urmeaza:
a) daca cele 12 luni prevazute la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta sunt acoperite in totalitate de perioada de concediu si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, acordarea acestora se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului. Pe aceasta perioada se acorda o singura indemnizatie, la aceeasi valoare cu indemnizatia primita anterior nasterii celui din urma copil;


Deci nu este un alt concediu - ci acelasi, cu aceeasi baza legala, acordat o singura data, si prelungit.

As fi vrut sa evidentiez "acordarea acestora se prelungeste corespunzator" - dar nu stiu cum sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Culmea este ca stiam de dispozitie - insa nu am cuplat sintagma "se prelungeste" cu partea documentara ITM.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crtranca spune:

Buna Marius,

Mersi pentru raspuns si scuze ca te stresez dar nu stiu la cine sa apelez pt aceste detalii.

1.Am precizat fetelor de la asistenta sociala ca sunt in CIC1 dar degeaba...au zis ca nu conteaza si ca treb sa i-au acele documente de la angajator. Acum ce sa fac?

2.Poti te rog sa imi spui cam ce ar treb sa scriu in adresa catre angajator pt intrare in CIC2?

3.Data intrarii in CIC2 va fi data nasterii bebe 2 sau cand se termina CIC1?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cu scuzele de rigoare ca n-am timp sa citesc toate cele 20 de pagini,am citit doar primul post, si inteleg ca daca intri din CIC 1 in CIC 2 iei aceiasi bani, corect?
si doi: daca as naste (teoretic) inainte ca primul copil sa implineasca 2 ani, cum ramane cu cele 42 zile obligatorii de post-natal, trebuie sa imi ridic suspendarea CIM pentru cele 42 zile, apoi depun iar cerere pentru suspendare?



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Corect
2. Se intocmesc aceleasi acte si pt CIC 2 ca si pt CIC1 insa ca si contract de munca va ramane suspendat in continuare.
Eu pur si simplu / Pagina legislativa



>>>Continuare

Mergi la inceput