Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Merci.
Am vazut mai apoi ca exista subiect deschis.

27 adriana cu elena alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna,

As avea si eu o nelamurire.
In curand (sfarsitul lui noiembrie posibil) voi naste bb2, iar eu ma aflu in cic1 pana in feb 2011.
Stiu ca atunci cand am facut dosarul pt spital, primeam de la angajotor la cererea mea o adeverinta cum ca in ultimele 12 luni eram asigurata si cu contributiile la zi.
1.Avand in vedere ca sunt inca in cic1, mai e nevoie de acea adeverinta? sau acea adeverinta n-o mai obtin de la angajator ci de la CAS?
2.Avand in vedere faptul ca din noiemb 2010 pana feb 2011 trec bine cele 42 de zile postnatale, cum e mai bine sa intru in cic2? direct din ziua in care mi se sfarseste cic1?
3. banuiesc ca nu mai nici un drept, fiind in cic1, sa cer concediu prenatal+postnatal,nu?
4. pt nastere bb2, firma iti mai acorda acea prima de nastere, la cererea ta? (stiam ceva ca se acorda pana la nasterea celui de-al 4lea bb)

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1.Avand in vedere ca sunt inca in cic1, mai e nevoie de acea adeverinta? sau acea adeverinta n-o mai obtin de la angajator ci de la CAS?


Da este nevoie si o vei obtine de la directis pentru prestatii sociale sau cum se numeste mai nou in cadrul Primariei presupun ca functioneaza deci nici de la serviciu nici de la CAS.


2.Avand in vedere faptul ca din noiemb 2010 pana feb 2011 trec bine cele 42 de zile postnatale, cum e mai bine sa intru in cic2? direct din ziua in care mi se sfarseste cic1?

Ramane la latitudineas ta.

3. banuiesc ca nu mai nici un drept, fiind in cic1, sa cer concediu prenatal+postnatal,nu?

Poti daca intrerupi CIC1. Dar ar presupune sa revii la serviciu in acte. Nu cred ca merita. Dar este optiunea ta.

4. pt nastere bb2, firma iti mai acorda acea prima de nastere, la cererea ta? (stiam ceva ca se acorda pana la nasterea celui de-al 4lea bb)

In mod firesc da, insa cu criza asta - sunt foarte rezervat.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crtranca spune:

Buna,

Am si eu cateva nelamuriri:

1. Sunt in CIC1 copilul va implini 2 ani pe 16.12 iar concediul de maternitate la munca se incheie in luna feb 2011
2. Sunt insarcinata si treb sa nasc pe la mijlocul lunii noiembrie 2010 asadar treb sa intru in CIC2 si nu stiu cum voi face, adica depun dosarul cand nasc sau cand Implineste bebe1 2 ani sau cand se termina concediu la agentie in feb 2011?
3. trebuie sa anunt cumva agentia la care am lucrat ca voi prelungi concediul de maternitate avand in vedere ca nasc al 2-lea bebe si voi intra din CIC 1 in CIC 2? Daca da exista un model de instiintare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Multumesc de raspunsurile prompte.

La intrebarea 2 era la latitudinea mea daca intru in cic2 direct din cic1, avand in vedere ca mai am totusi dreptul la zile de concediu maternitate. pai daca trebuie sa refac acte incadrare munca, intors la lucru, doc medicale etc... pt 100 lei in plus pt 2 luni max... nu merita, caci oricum cic2 va fi pana bb2 va avea 2ani, so... umblatura si bairamul = stress, ceea ce nu vreau ca sa pastrez lactatia (care sper sa o am la fel de ok ca la bb1).

Totusi, s-a reglementat oficial ceva cum ca din 2011 cele ce nasc vor avea cic = doar 600 ron???? sau ca cic va fi 6 luni de zile dar cu 70%, cum e acum??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Greu de dat un raspuns pt 2011 - se pot schimba atatea. Nu risc.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crtranca spune:

Buna,

Am si eu cateva nelamuriri:

1. Sunt in CIC1 copilul va implini 2 ani pe 16.12 iar concediul de maternitate la munca se incheie in luna feb 2011
2. Sunt insarcinata si treb sa nasc pe la mijlocul lunii noiembrie 2010 asadar treb sa intru in CIC2 si nu stiu cum voi face, adica depun dosarul cand nasc sau cand Implineste bebe1 2 ani sau cand se termina concediu la agentie in feb 2011?
3. trebuie sa anunt cumva agentia la care am lucrat ca voi prelungi concediul de maternitate avand in vedere ca nasc al 2-lea bebe si voi intra din CIC 1 in CIC 2? Daca da exista un model de instiintare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Cel mai bine iti raspunde Marius, pana atunci iti pot spune cum am facut eu:
1. nu prea inteleg ideea (dar nu te lua dupa mine, poate gresesc eu pe undeva), CIC-ul se termina exact cand face copilul 2 ani, adica 16.12 ultima zi de CIC, nicidecum in februarie...
2. Si eu am avut CIC-uri suprapuse. Dupa ce am nascut a doua oara, am depus actele la primarie pentru alocatia copilului (cea lunara de 200 ron), alocatia de stat (prima aia de nastere, sau cum i-o zice) si trusou (trusoul parca nu se mai da acum, nu mai stiu...). Apoi, cand primul copil a implinit 2 ani, mi-am depus actele pentru intrarea in CIC2 si indemnizatie.
3. eu i-am anuntat telefonic pe cei de la serviciu, mai bine zis am vorbit cu dna de la resurse umane, si nu am avut nici o problema (acum nu stiu, poate e mai bine in scris, daca crezi ca sunt riscuri mari, la mine nu a fost cazul)

Citat:
citat din mesajul lui crtranca

Buna,

Am si eu cateva nelamuriri:

1. Sunt in CIC1 copilul va implini 2 ani pe 16.12 iar concediul de maternitate la munca se incheie in luna feb 2011
2. Sunt insarcinata si treb sa nasc pe la mijlocul lunii noiembrie 2010 asadar treb sa intru in CIC2 si nu stiu cum voi face, adica depun dosarul cand nasc sau cand Implineste bebe1 2 ani sau cand se termina concediu la agentie in feb 2011?
3. trebuie sa anunt cumva agentia la care am lucrat ca voi prelungi concediul de maternitate avand in vedere ca nasc al 2-lea bebe si voi intra din CIC 1 in CIC 2? Daca da exista un model de instiintare?


Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sincer nu prea am inteles. Discutam de 2 concedii diferite din start.
1 Concediul de maternitate - maxim 126 de zile din care 42 postnatal obligatoriu cu exceptiile de rigoare
2. Concediul pt ingrijirea copilului minor - 2 ani incepnad cu a 43-+a zi de la data nasterii copilului (cu exceptiile de rigoare) si pana in ziua in care copilul implineste 2 ani

A. Deci inca odata cronologic cum stai? Nu le suprapune, inteleg eu
B. Pentru fiecare concediu indiferent se intocmesc actele necesare si se depune adresa la serviciu. Nu merge nimic telefonic sau prin vorbe.


Daca si se suprapune CIC1 cu CIC 2 ai doua variante la alegere.
Ori ramai pana la capat in CIC 1 si continui direct cu CIC2 ori intrerupi CIC1 si intri in CIC2 - este absolut identic doar ca esti sau nu esti pana la capat cu CIC1. Banii sunt aceeasi.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crtranca spune:

Buna Marius,

Multumesc pentru raspuns.

Asadar sa ma explic mai bine:

A. bebe 1 va implini 2 ani pe 16.12.2010 iar dna de la resurse umane mi-a zis ca mi se termina concediul in luna feb 2011 si ce am de gand sa fac

B. bebe 2 se va naste in curand termenul este pe 26.11 dar cred ca se va naste mai repede cam in max 2 sapt si nu stiam cum sa procedez cu actele...ce anume imi mai treb la dosar avand in vedere ca trec din CIC1 in CIC2 si cand ar fi mai bine pt depunerea dosarului la primarie

C. ce anume ar treb sa scriu in instiintarea catre agentie? sau e de ajuns un email in care anunt ca am nascut si imi voi prelungi concediul?

Mergi la inceput