Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu mai este necesara - trebuie evidentiata situatuia a 12 luni anterioara datei nasterii celui de-al doilea copil - in acest caz e CIC1

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anto_Olimpia spune:

MARIUSSSSSSS
Spune-mi , te rog, din somaj se poate intra in CIC? In ce conditii?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anto_Olimpia

MARIUSSSSSSS
Spune-mi , te rog, din somaj se poate intra in CIC? In ce conditii?
Multumesc!


Pana vine Marius dupa care strigi, iti raspund eu:
In conditiile in care ai in ultimele 12 luni venituri neintrerupte din somaj sau slujba + somaj (si probabil ca ai - altfel n-ai fi fost somer).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa cum a precizat si Mediajust trebuie sa ai 12 luni din ultimele 24 anterioare solicitarii dreptului la somaj - asigurate - nu neaparat consecutive. Pentru o corecta evaluare adreseaza-te AJOFM unde pe baza CNP ti se va raspunde pe loc daca ai sau nu acest drept.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Asa cum a precizat si Mediajust trebuie sa ai 12 luni din ultimele 24 anterioare solicitarii dreptului la somaj - asigurate - nu neaparat consecutive. Pentru o corecta evaluare adreseaza-te AJOFM unde pe baza CNP ti se va raspunde pe loc daca ai sau nu acest drept.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Din somaj in CIC, nu invers - deci doar 12 luni consecutive in urma, inaintea nasterii copilului, alea 12 din 24 sunt PENTRU somaj...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Scuze

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Am mai multe intrebari daca se poate. Acum sunt in CIC 1 care dureaza pana in 9 octombrie 2011 si as dori sa mai fac un bebe.
1 Daca as intrerupe cic1 pentru a ma duce la servici, oare as putea sa mai am un serviciu si in alta parte, un part time, si pe urma, dupa ceva timp sa intru in prenatal. Si daca da cum o sa se calculeze venitul pt cic2?
2. Daca o sa intru din cic1 in prenatal in cic2 indemnizatia pentru al doilea copil o sa fie la fel ca si indemnizatia pentru primul copil?
Poate ca sa mai raspuns deja la aceste intrebari. Daca da, atunci scazati de deranj.

AM VENIT PE LUME, NUMELE MEU ESTE EDUARD!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Exista aceste raspunsuri.
1. Daca intrerupeti CIC1 normal ca puteti sa aveti si al doilea serviciu si al treilea oricine poate sa lucreze daca are unde in mai multe locuri simultan. De asemenea va revine un plus de 100 lei fata de salariu de la locul de munca de baza ca si stimulent.

Se vor cumula toate veniturile realizate atat pt maternitate (pre/postnatal) cat si pt CIC2

2. Da

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Buna!
Am si eu o intrebare naiva poate.La calculul CIC se iau in considerare veniturile nete realizate in ultimele 12 luni? Sau baza impozabila de pe fluturas? Adica 60% din venitul meu net de pana acum?
Am inteles ca in pre si postnatal se calculeaza 85% di media veniturilor brute din ultimele 6 luni.

Daca nu-si au locul intrebarile astea aici scuze.
Multumesc anticipat.

27 adriana cu elena alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai mai pus aceasta intrebare:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=154655

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput