Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catiniculae spune:

Buna! Eu benfieciez de CIC 1 pana la 18.02.2011. In cazul in care vreau sa mai am un copil, ca sa beneficiez de concediu medical trebuie sa am macar o luna lucrata? De cine este suportat concediul medical si pre- postnatalul? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui catiniculae

Buna! Eu benfieciez de CIC 1 pana la 18.02.2011. In cazul in care vreau sa mai am un copil, ca sa beneficiez de concediu medical trebuie sa am macar o luna lucrata? De cine este suportat concediul medical si pre- postnatalul? Multumesc.


Nu, este suficient sa te afli intr-un dintre situatiile de asigurare: somaj, alt concediu medical, CIC.
Concediul medical se suporta de catre angajator si/sau casa de asigurari de sanatate, functie de boala/cod dediagnostic si de nr. de zile de CM.
Concediul de maternitate (pre-post natal) se suporta exclusiv de Casa de asigurari de sanatate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Am si eu o intrebare de om nestiutor ca sa nu zic altfel, ca sunt total pe dinafara macar cu logica dupa care functioneaza fluxul asta interminabil de acte si dosare intre angajator si Prestatii Sociale.

Daca cele 42 de zile de postnatal (care inteleg ca trebuie luate musai) se termina pe 24 Decembrie, incepand cu 25 Decembrie pot cere CIC 2 asa incat sa mai prind inca legea in vigoare acum si poate sa scap de minunatiile pe care le balmajeste Guvernul pentru la anul ?

Depun actele in saptamana dintre craciun si anul nou (utopic, stiu) sau pot sa le depun si dupa anul nou contand data incepand cu care fac cererea de intrare in CIC2 la angajator?

CIC1 s-a terminat pe 28.10.2010 si am avut prenatal pana pe 13.11.2010 cand am nascut bb2.

Multumesc!



Mami de (28.10.2008) si de (13.11.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinushca

Am si eu o intrebare de om nestiutor ca sa nu zic altfel, ca sunt total pe dinafara macar cu logica dupa care functioneaza fluxul asta interminabil de acte si dosare intre angajator si Prestatii Sociale.

Daca cele 42 de zile de postnatal (care inteleg ca trebuie luate musai) se termina pe 24 Decembrie, incepand cu 25 Decembrie pot cere CIC 2 asa incat sa mai prind inca legea in vigoare acum si poate sa scap de minunatiile pe care le balmajeste Guvernul pentru la anul ?

Depun actele in saptamana dintre craciun si anul nou (utopic, stiu) sau pot sa le depun si dupa anul nou contand data incepand cu care fac cererea de intrare in CIC2 la angajator?

CIC1 s-a terminat pe 28.10.2010 si am avut prenatal pana pe 13.11.2010 cand am nascut bb2.

Multumesc!

Mami de (28.10.2008) si de (13.11.2010)


Ai la dispozitie 60 de zile de la data incetarii concediului de maternitate pentru a-ti depune cererea (dosarul) pentru CIC.

OU 148/2005, art. 10 (1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie si stimulent, se cuvin si se platesc dupa cum urmeaza:
a) incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;

Indiferent cand il depui in acest interval de doua luni, decizia de intrare in CIC va fi incepand cu 25 decembrie, iar plata indemnizatiei tot de la aceasta data.
Cu cat il depui mai repede, cu atat mai repede intri in plata.

Nu stim cum si pe cine va afecta modificarea legislatiei privind CIC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinab spune:

hello,
poate ma puteti ajuta ca tare sper sa gasesc si eu lamuriri la treaba asta cu CIC1 si CIC2, eu am un bebe de un an jumate si CIC1 pana la 12 mai 2011 dar sunt insarcinata si cu bb2 pe care il nasc undeva in jur de 2 martie 2011. pot sa stau in CIC1 pana se termina si apoi sa trec in CIC2? ce acte trebuie sa cer si de unde? cand sunt obligata sa le depun? si mai ales cat dureaza sa primesc banii pt al doilea bebe tot asa o gaura de cateva luni platite retroactiv? eu nu am primit niciun fluturas vreodata de la prestatii sociale ca dovada ca ma aflu in CIC1. trebuiai sa-mi trimita acasa ceva? si la spital de unde le duc adeverinta de la prestatii sau de la angajator?
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti sa stai in CIC1 pana se termian nu este nici o problema. Cat despre demersurile privind CIC 2 sunt absolut identice cu cele pe care le-ai avut si pt CIC1.
Cat despre intarzierile privind platile oricat as dori nu am cum sa spun ceva obiectiv.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca va place votati-o pe Ioana - mar-2

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinab spune:

multumesc mult de raspuns marius.
pentru spital stie cineva ce si de unde trebuie sa duc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Buna,
eu ma aflu intr-o situatie oarecum similara cu cea a Irinei doar ca CIC1 e pana pe 10 aprilie si nasc bb2 la inceputul lunii februarie.
Intrebare a mea ar fi pot depune dosarul pentru CIC 2 in februarie cand se naste bb2? sau trebuie sa astept 40zile? ma gandeam la aceasta varianta pentru a evita o intarziere la plata indemnizatiei
Si inca ceva se mai acorda acum Prima de nastere si trusoul? Sau singurul drept pe care il mai avem acum la nasterea lui bebe este alocatia de 200ron?

Multumesc

mami de Naty (10.04.2009) si s29 cuAlex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina.n

Buna,
eu ma aflu intr-o situatie oarecum similara cu cea a Irinei doar ca CIC1 e pana pe 10 aprilie si nasc bb2 la inceputul lunii februarie.
Intrebare a mea ar fi pot depune dosarul pentru CIC 2 in februarie cand se naste bb2? sau trebuie sa astept 40zile? ma gandeam la aceasta varianta pentru a evita o intarziere la plata indemnizatiei
Si inca ceva se mai acorda acum Prima de nastere si trusoul? Sau singurul drept pe care il mai avem acum la nasterea lui bebe este alocatia de 200ron?

Multumesc

mami de Naty (10.04.2009) si s29 cuAlex




Nu poti intra in CIC 2 inainte ca nou-nascutul sa implineasca 42 de zile.
In mod normal, cele doua CIC sunt in continuare - se termina CIC 1 pe 10 aprilie si se prelungeste cu CIC 2 pana implineste al doilea copil 2 ani. Nu te impiedica nimeni sa renunti la CIC 1 si sa intri in CIC 2 - numai ca nu vei mai primi aceeasi indemnizatie, ci 85% din indemnizatia de CIC 1 (trebuie sa te intorci la slujba macar pentru o zi, apoi sa reiei procedurile ca si pentru primul CIC - vezi ca am mai explicat o data intr-un mesaj de mai sus).

Nu mai exista trusou, si nici alocatia nou-nascutului de 230 de lei (daca acesteia ii spui tu prima de nastere).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Mediajust iti multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Acum imi este clar trebuie sa astept sa se termine CIC1 si sa depun a doua zi(11aprilie) actele pentru CIC2, in acest fel nu voi mai fi nevoita sa revin pentru 1 zi la munca dar voi avea indemnizatia 72%si nu 85%.......Corect?

mami de Naty (10.04.2009) si s29 cuAlex

Mergi la inceput