Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

se poate beneficia de indemnizatie si daca ai pe cartea de munca jumatate de norma?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Buna seara,

AM si eu o intrebare, am vazut ca s-a mai raspuns si s-a dat si aticolul din lege care sa justifice ceea ce vreau eu sa intreb. Si anume daca ma pot intoarce la munca apoi sa revin in cic daca se intampla ceva.

Am intebat o persoana de la social de la sectorul 3 daca se poate sa ma reintorc in CIC iar raspunsul ei a fost nu cu justificarea ca "asa e legea". IN fine, cred ca am sa-i dau putin cu legea in cap.
In alta ordine de idei, ce vroiam eu sa intreb, sper sa pot fi coerenta:
1. As vrea sa renunt la CIC pentru a ma duce la un jjob nou. Asta presupune evident demisia de la fostul loc de munca, angajarea pe noul post. Daca sa zicem ca nu imi place jobul si vreau sa ma intorc, are vreo importanta ca am schimbat angajatorul si nu mai este cel de la care am intrat in CIC?
2. Logica mea imi spune ca, avand in vedere ca bebe e nascut inainte de 01.01.2011, intra sub incidenta vechii legi cu 2 ani si 85%. Exista vreo sansa sa nu pot reintra in CIC, adica sa intru sub incidenta noii legi? Nu radeti, intreb din simplul motiv ca nu cunosc noua lege si ma astept de la orice de la dragii nostri guvernanti.

Multumesc anticipat

Monica de Zgatie cu Blog
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu are importanta - CIC nu depinde de un angajator anume - nu are defapt nici o legatura - sunt persoane care sunt in somaj de exemplu si intra in CIC.
2. Se aplica dispozitiile care snt corespunzatoare situatiei - asa cum ai precizat, prevederile anterioare datei de 1 ianuarie 2011

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Multumesc frumos Marius pentru raspuns si pt ceea ce faci aici.

Monica de Zgatie cu Blog
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

buna seara

am o mare nelamurire legata de recalcularea indemnizatiei mele desi sunt in cic de aproape 1 an. am fost sunata de la agentia pentru protectie sociala sa merg sa depun deciziile de impunere pe 2007/2008/2009 si 2010. am fost la admin financ si mi-am luat pe 2007/2008 si 2009, insa, ptr 2010 nici nu au fost date inca de la serviciu (cel mai devreme in martie). am intrebat-o pe doamna care m-a sunat de ce ii trebuie si mi-a spus ca s-a modificat legea si trebuie recalculate indemnizatiile care sunt bazate si pe drepturi de proprietate intelectuala ... legat de decizia de impunere pe 2010, i-am precizat ca nu am cum s-o duc mai devreme de aprilie si mi-a zis sa ma descurc cumva caci asa li s-a comunicat si lor ..

ma puteti ajuta cu paragraful din lege care spune asta? eu am cautat, insa, nu am gasit nimic legat de cele relatate mai sus. sau aveti idee de ce trebuie recalculate aceste indemnizatii? doar eu am depus copii dupa fisele fiscale ..

va multumesc anticipat!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De ce nu le soliciti lor baza legala daca ei ti-au cerut asa ceva?
Pe de alta parte CIC nu se recalculeaza.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

buna ziua
ma poate ajuta cineva si pe mine cu un raspuns:trebuie sa incep serviciul pe 16.08.2010 dupa un CIC de 2 ani,la plecare sefa m-a amenintat ca acolo nu ma mai intorc pt ca mi-am permis sa fac al doilea copil,acum intrebarea este in momentul in care ma intorc ma poate baga direct in somaj sau ma poate da afara? mai sunt obligati la cele 6 luni? si ce pot face sa mai pot sta macar pana imi gasesc ceva

va multumesc din suflet pt ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Sunt ilegale amenintarile ei! Cum adica de ce ai indraznit sa faci al doilea copil?
Teoretic, cele 6 luni de gratie dupa ce revii din CIC sunt pt "necorespundere profesionala", adica nu te pot da afara timp de 6 luni sub acest motiv. Alminteri, pt alte motive te pot da afara mai repede.

In cazul tau, du-te la serviciu, si macar daca nu te mai vor, sa te dea EI afara, sa nu care cumva sa te puna sa iti dai demisia. Macar sa poti intra in somaj, pana te reorientezi. Altminteri la demisie, esti complet descoperita.

Insa fii atenta si urmareste-i, ca daca te trimit in somaj, inseamna ca iti desfiinteaza postul, se restructureaza "hardughia", deci NU AU VOIE sa angajeze pe altcineva pe postul pe care ai fost tu. In caz ca fac asa ceva (ca in realitate nu desfiinteaza nici un post, si nici nu restructureaza nimic), este ILEGAL, si ii poti reclama frumos la ITM...

Repet, sunt ilegale amenintarile de acest gen!

Sa-ti mai explice cei in domeniu (marius, mediajust) ce sa faci pas cu pas, sfaturi etc, insa trebuie intr-un fel sau altul sa-ti aperi drepturile!
Sunt indignata cand citesc marsavii de genul asta, de asta am si intervenit pe subiect

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu am inteles prea bine cand se termina CIC? Pe de alta parte nu este garantat postul desigur daca restructureaza - adica dispare acel post ori iti ofera alta pozitie ori ti se desfiinteaza CM pe art. 65 care iti da dreptul la somaj.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput