Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Topic ingrijirea copilului - CIC(8) | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Inteleg. Pierzi acel interval.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Buna ziua.
Va mai deranjez si eu cu o intrebare.
Situatia mea este urmatoarea...momentan sunt in CIC. Am inteles ca nu se poate intra din CIC in somaj...numai daca firma unde lucrez mi-ar restructura postul..adica sa-mi inchida cartea de munca conform articolului 65 care sa-mi dea dreptul sa intru in somaj.
Eu imi doresc sa intru in somaj datorita faptului ca nu am cu cine sa las copilul, nici nu vreau sa-l dau la gradi.
Firma nu poate sa ma restructureze.
Intrebarea mea este..daca imi dau demisia aici si cu aceeasi data ma angajez la o alta firma, exista o perioada minima la care sa stau angajata acolo ? sau cei de la noua firma pot sa ma ajute sa intru in somaj chiar dupa 1 luna?
Se poate lua somaj in situatia aceasta? sau e considerata intrerupere?
Cum este mai bine sa fac cererea pentru incetarea activitatii la prima firma? Este o.k prin acordul partilor? sau cum?
Multumesc mult si astept un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mda - pasii sunt urmatorii. Revii din CIc la firma - se desface contractul de munca pe baza de cerere (acordul partilor e Ok) simultan se face un nou contract pe noua firma, dupa 30 de zile se desface prin restructurare art. 65 CM care iti va da dreptul la somaj.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgeta2010 spune:

Buna ziua!

Am si eu (din nou) cateva intrebari:
1. momentan in cic, deci contractul de munca e suspendat; firma mi-a retinut anterior o suma de bani pt fondul de garantare a gestiunii; pot solicita acum sa-mi restituie acest fond?
2. atunci cand am intrat in cic (luna iulie 2010) planuiam sa ma intorc la birou dupa cele 126 de zile + 11 zile concediu de odihna neefectuat inca, dar a intervenit ceva si voi sta acasa 2 ani; pot compensa in bani zilele de concediu de odihna neefectuate in 2010? sau cum le pot <valorifica> cel mai bine?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgeta2010

Buna ziua!

Am si eu (din nou) cateva intrebari:
1. momentan in cic, deci contractul de munca e suspendat; firma mi-a retinut anterior o suma de bani pt fondul de garantare a gestiunii; pot solicita acum sa-mi restituie acest fond?
2. atunci cand am intrat in cic (luna iulie 2010) planuiam sa ma intorc la birou dupa cele 126 de zile + 11 zile concediu de odihna neefectuat inca, dar a intervenit ceva si voi sta acasa 2 ani; pot compensa in bani zilele de concediu de odihna neefectuate in 2010? sau cum le pot <valorifica> cel mai bine?

Multumesc anticipat pentru raspuns.


1. Nu - se restituie doar la momentul plecarii din firma sau dupa caz la momentul modificarii pozitiei detinute daca prin noua pozitie nu mai ai gestiunea.
2. Nu - doar la inchiderea contractului de munca se plateste - se vor fructifica la revenirea la serviciu prin acordarea efectiva a lor.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgeta2010 spune:

Multumesc mult de tot pentru lamuriri!

Un weekend placut tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Inteleg. Pierzi acel interval.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Buna ziua si multumesc mult pt raspunsuri,insa vineri,adika pe data de 03-09-10am fost sa-mi depun dosarul pt CIC si am intrebat din ce moment imi vin banii,adika cu a cea zii in care depun dosarul sau cu a cea zii in care se suspenda cartea de munca?RASPUNSUL a fost ca banii vor venii din momentul in care se incheie cele 42de zile postnatale si se suspenda cartea de munca,decii in cazul meu se termina concediu pe 18-08-10 si din data de 19-08-10se suspenda cartea si banii din acea zii se vor calcula pt CIC.
Sper sa nu va deranjez cu raspunsul meu dar poate va fii la cineva folositor,va multumesc inca o data!

FERICITA DE MARA 8-07-10 SIALEXANDRA 1-02-07


ANDREsiALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Se poate intra in somaj din CIC daca firma la care am lucrat si-a incetat activitatea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Doar daca desfacerea CM este pe baza art. 65 din Codul muncii.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Pt Marius,

am o neclaritate privind actele necesare la revenirea din CIC. De la birou mi s-a comunicat ca trebuie sa dauc o adeverinta cu venitul pe ultimele 6 luni iar din OUG 148/2005 art.14 (1) am citit ca trebuie anuntata primaria referitor la orice modificare privind indemnizatia de crestere copil primita.

Unde trebuie sa merg si ce acte sa depun sau sa obtin, fiindca nu mi-e clar deloc iar eu am treminta CIC pe 5 septembrie a.c.?


Multumesc anticipat.

Mergi la inceput