Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

buna marius!

vin si eu cu o gramada de nelamuriri si sper din suflet sa aflu raspunsul la tine, ca la mine la firmaa tunat si le-a adunat,una nu stie sa raspunda

deci momentan sunt in cic 1 copilul e nascut pe 24sept 2008 deci pana pe 23 sunt in cic,corect?

sunt insarcinata in 36sapt,la ultimul control dr mi-a zis ca ma opereaza pe 25 sept(asta daca nu mi se rupe apa pana atunci)

bun...nelamuririle mele:

1. daca nasc pe 25 asa cum sunt programata ce am de facut?cumva(ca asa banuiesc eu) trebuie redeschis contractul de munca,intru iar in cele 126zile de pre si postnatal si apoi fac un alt dosar pt directia muncii?(care cum naiba se va calcula?)

2.daca nasc mai devreme de 23 fac un simplu dosar pt directia muncii cu copia certif de nastere al copilului nr.2 si o cerere de prelungire a cic-ului?

sper sa imi poti raspunde cat mai pe intelesul meu,multumesc!

de David si 35+



HAINUTE 0-4ANI SUPER PRETURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui clau_geo

Pt Marius,

am o neclaritate privind actele necesare la revenirea din CIC. De la birou mi s-a comunicat ca trebuie sa dauc o adeverinta cu venitul pe ultimele 6 luni iar din OUG 148/2005 art.14 (1) am citit ca trebuie anuntata primaria referitor la orice modificare privind indemnizatia de crestere copil primita.

Unde trebuie sa merg si ce acte sa depun sau sa obtin, fiindca nu mi-e clar deloc iar eu am treminta CIC pe 5 septembrie a.c.?


Multumesc anticipat.

Mami fericita de Irina Alexandra (04.09.2008)

Asa creste Irina



Serviciul social din cadrul primariei

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui nushulica

buna marius!

vin si eu cu o gramada de nelamuriri si sper din suflet sa aflu raspunsul la tine, ca la mine la firmaa tunat si le-a adunat,una nu stie sa raspunda

deci momentan sunt in cic 1 copilul e nascut pe 24sept 2008 deci pana pe 23 sunt in cic,corect?

sunt insarcinata in 36sapt,la ultimul control dr mi-a zis ca ma opereaza pe 25 sept(asta daca nu mi se rupe apa pana atunci)

bun...nelamuririle mele:

1. daca nasc pe 25 asa cum sunt programata ce am de facut?cumva(ca asa banuiesc eu) trebuie redeschis contractul de munca,intru iar in cele 126zile de pre si postnatal si apoi fac un alt dosar pt directia muncii?(care cum naiba se va calcula?)

2.daca nasc mai devreme de 23 fac un simplu dosar pt directia muncii cu copia certif de nastere al copilului nr.2 si o cerere de prelungire a cic-ului?

sper sa imi poti raspunde cat mai pe intelesul meu,multumesc!

de David si 35+



HAINUTE 0-4ANI SUPER PRETURI


Mama cum le potriviti...datele astea.

CIC 1 se termina pe 24 inclusiv.
Daca nasti inainte de 25 (20-21-22-23-24 inclusiv)vei administra actele direct pt CIC2
Daca nasti pe 25 sau mai incolo vei avea Certificat medical pt data de 25-26-27.... si de aici ai doua variante
1. Concediu postnatal pt cel putin data de 25 si/sau urmatoarele
2. CIC 2 din 26 sau urmatoarele.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

marius multumesc frumos pt raspuns! jur ca nu le-am potrivitadik asa s-a nimerit ,noi ne-am dorit bb 2 mai repede dar s-a lasat asteptat

sa-ti zic ca si data nuntii noastre este pe 24 septembrie???doar ca 2005...iar nasterea lui david nu a fost cezariana programata asa ca ...

de David si 35+



HAINUTE 0-4ANI SUPER PRETURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Glumesc... Dar recunosc ca am ramas sa ma gandesc cum sa raspund.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Multumesc frumos Marius.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela2620 spune:

buna ziua!imi poate da si mie cineva un raspuns,daca dupa terminarea cic firma la care lucrez este obligata prin lege sa ma tina sase luni sau ma poate da afara ?multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu e obligata. Poate sa te dea afara ca sa ma exprim ca si tine dar in conditiile precizate de lege.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela2620 spune:

MULTUMESC de raspuns !imi poti spune te rog care ar fi acele conditii prevazute de lege?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela2620 spune:

baietelul meu implineste 2 ani pe 15 decembri,deci eu pe 16 ar trebui sa merg la servici,dar in astia 2 ani firma la care lucrez a fost cumparata ,patronul pastrand si angajatii.Deaceia ma intereseaza sa vad care sunt prevederile legii. merci

Mergi la inceput