Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen_ch_12

Oug 111/2010 face referire la copiii nascuti dupa data de 01.01.2011.Prietena ta intra tot pe vechea lege,dar trebuia sa solicite prelungirea concediului pentru cel de-al doilea copil, incepand cu 01.01.2011, dupa ce a implinit primul 2 ani.Nu mai solicita concediu postnatal pt. al doilea.


multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aveti OUG 111/2010 pe pagina legislativa

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns contactnicole spune:

Am si eu o nelamurire la un aspect din lege.
Presupunem ca optez pentru prima varianta din legea CIC: concediul de un an cu indemnizatia maxim 75% din salariu.
Avand in vedere ca sunt obligata la un concediu post-natal de minim 42 de zile, aleg sa ma incadrez in cele 126 de zile maxim de concediu post natal. Deci statul incepe sa-mi plateasca indemnizatia CIC dupa aproximativ 3-4 luni de la nasterea copilului.

Statul imi va plati indemnizatia un an sau doar 8-9 luni, pana implineste copilul un an?
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Doar 8-9 luni. Termenul maxim este dat de varsta copilului.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Ariadna si Mediajust
Va multumesc extrem de mult pentru raspunsuri, parca m-am mai limpezit si eu in sfarsit!!!
Din pacate contabila nu-mi zisese de 0.85% dar noroc ca am aflat in timp util.
Trebuie sa ma lamuresc in ce sistem platesc eu impozite. Eu declar anticipat la inceput de an, dar parca platesc in sistem real (nu forfetar). Daca depun repede declaratia pe 2010, oare n-ar putea sa-mi faca decizie de impunere mai rapid, ca sa nu mai existe diferente de recuperat apoi?
Oricum, va multumesc mult mult , si daca voi mai avea intrebari sigur le pun!

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! s28 cu un dragalas


Eu am depus declaratia in ianuarie trecut si am intrebat daca nu pot primi decizia de impunere mai repede, am spus pentru ce imi trebuie si mi-au facut-o imediat apoi am platit impozitul si am depus la dosarul pt cic decizia respectiva si chitanta de plata a impozitului. Succes


Mami de si

Hakuna matata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaina spune:

Buna Marius,

Am si eu o intrebare: am nascut in aprilie 2010, acum sunt in CIC si din martie 2011 vrem sa intre sotul meu in concediu de paternitate, iar eu sa incep lucrul. Intrebarea e daca lui i se aplica cei 85% sau scaderea de 15% din cei 85% (adica 72%). Sper ca am fost clara.

Multumesc anticipat!
Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaina spune:

rectificare la mesajul precedent: tot in CIC intra si sotul meu din martie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

adaina, iti raspund eu pana vine marius...sotul tau va primi 75% din media veniturilor avute anterior nasterii copilului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitu_dorelia spune:

Buna,
am si eu o intrebare
am fost in CIC, m-am intors la munca si din motive personale m-am intors iar in cic.
in cazul asta se mai aplic alegea cu cele 6 luni gratie...adik am serv asigurat 6 luni de la revenire. (cand face bebe 2 ani)

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaina spune:

multumesc carmen_ch_12!

Mergi la inceput