Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kamy13 spune:

Buna seara (noaptea)

Va rog frumos m-ati putea informa pt o prietena, in legatura cu niste aspecte despre CIC?

Ea a nascut copilul in 4 iulie 2010, a stat cele 16 saptamani in concediu de maternitate + inca 1 luna concediu personal, iar din decembrie ii este suspendat contractul de munca pentru 1 an. Mai are dreptul sa ceara CIC? De la ce data se calculeaza cele 60 de zile pt a putea depune cererea pt. CIC?

Mentionez ca ea a lucrat in Spania 3 ani anteriori nasterii si a nascut tot acolo. Stiu ca ar avea dreptul la CIC aici in Romania, pt. ca si eu am sunt in aceeasi situatie. Dar eu am nascut in septembrie anul trecut, tot in Spania, m-am reintors acasa, in noiembrie am depus cererea, mi s-a aprobat dosarul, iar in ianuarie, am primit primii bani, retroactiv, pe noiembrie si decembrie. Prietena ar avea dreptul chiar daca a depasit cele 60 de zile?

Daca are dreptul, trebuie sa depuna cererea pesonal?

Ma scuzati ca nu am reusit sa citesc detaliat Legea si va deranjez pe voi.

Multumesc anticipat!

Camelia

"Daca dragoste nu e, nimic nu e "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

va multumesc de sustinere,si eu am fost indignata dar sunt multi oameni asa,si nici macar nu este o firma mica,dar ma rog...

MARIUS la mine CIC-ul se termina cand face fata 2 ani adica anul asta pe 14 august dar pana atunci ar trebui sa stiu cum abordez problema,trebuie sa anunt inainte ca vin la munca sau ce trebuie sa fac sa iau macar somaj o perioada pana gasesc altceva,iti multumesc mult de ajutor,deja am inceput sa disper cu gandul la vremea aceea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Mirclau, pai incepe usor usor sa incepi sa-ti cauti altceva de lucru, incepi sa cauti de prin primavara, ca pana in vara sa ai ceva gasit. Sau poti incepe chiar mai repede, daca ai cu cine lasa fata (oricum trebuie rezolvata si problema asta pana in august). Sau intri in somaj de la astia unde esti acum, si esti acoperita inca 1 an, cat dureaza somajul (dar pe bani mai putini)...
Solutii sunt, depinde cat de usor iti poti gasi de lucru in domeniul tau!
Multa bafta!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Buna!
In conformitate cu noua lege, indemnizatia pt cresterea copilului e valabila pentru primele 3 nasteri. In cazul meu, faptul ca doi dintre copii sunt gemeni, inteleg faptul ca se considera ca cel din burtica va fi rezultatul celei de-a treia nastere, deci voi beneficia de indemnizatie, nu-i asa? Unde pot gasi, ca baza legala, stipulat faptul ca am avut doar doua nasteri, desi am trei copii?
Va multumesc!

Andreea, +23 si mami fericita de MARIA (5 oct 2005), PETRU si NICOLAE (8 apr. 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Buna,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie, daca se poate.

Am o fetita de noua luni si mi-as dori tare mult sa raman din nou insarcinata. Daca, sa zicem, as reusi, si al doilea copil s-ar naste in noiembrie, de exemplu, cand fetita mea va avea un an si sase luni, s-ar putea sa raman in CIC 1 inca sase luni, pana cand fetita va implini doi ani, iar abia apoi sa intru in CIC 2, varianta doi ani cu 1200 lei? M-ar avantaja financiar, avand in vedere faptul ca indemizatia actuala este destul de mare, insa nu as avea cum sa ma intorc la serviciu la un an de la nasterea celui de-al doilea copil...

Va multumesc!

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Buna,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie, daca se poate.

Am o fetita de noua luni si mi-as dori tare mult sa raman din nou insarcinata. Daca, sa zicem, as reusi, si al doilea copil s-ar naste in noiembrie, de exemplu, cand fetita mea va avea un an si sase luni, s-ar putea sa raman in CIC 1 inca sase luni, pana cand fetita va implini doi ani, iar abia apoi sa intru in CIC 2, varianta doi ani cu 1200 lei? M-ar avantaja financiar, avand in vedere faptul ca indemizatia actuala este destul de mare, insa nu as avea cum sa ma intorc la serviciu la un an de la nasterea celui de-al doilea copil...

Va multumesc!

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici



Potrivit art. 9 alin. 6 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, pentru un alt copil nascut in timpul concediului de crestere a copilului, indemnizatia (initiala) se majoreaza cu o suma fixa de 600 lei pana la expirarea perioadei (initiale) de acordare, cu conditia – reglementata de art. 8 alin. 7 din Normele de aplicare a ordonantei mentionate anterior – ca aceasta sa nu fi intrat sub incidenta legislatiei anterioare (Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului).
La finalizarea concediului (initial) pentru cresterea copilului, mama (sau alta persoana indreptatita) va opta, pe baza unei noi cereri, pentru concediu pentru cresterea celui de-al doilea copilul, pana cand acesta va implini varsta de un an, respectiv de 2 ani, cuantumul noii indemnizatii fiind acelasi cu al celei primite anterior, potrivit art. 8 alin. 1 si 2 din Normele de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 52/2011.
Daca cele 12 luni anterioare nasterii celui de-al doilea copil sunt constituite si din perioade in care persoana a realizat venituri supuse impozitului, atunci cea de-a doua indemnizatie se va calcula pe baza veniturilor realizate in aceasta perioada, inclusiv pe baza indemnizatiei anterioare, in conformitate cu alin. 3 al aceluiasi articol. Daca din calcul rezulta un cuantum al indemniza#539;iei mai mic decat cuantumul indemniza#539;iei primit anterior na#537;terii celui din urma copil, atunci se acorda indemniza#539;ia lunara pentru cresterea copilului primita anterior, dar fara a se depasi pragul de 3400 lei, respectiv de 1200 lei, asa cum stipuleaza art. 8 alin. 4 din Norme.
Pentru continuitatea acordarii drepturilor, cererea trebuie sa fie depusa cu 60 de zile inaintea implinirii de catre copilul anterior a varstei de 1, 2 sau 3 ani, in cazul copilului cu handicap, sau in termen de maximum 30 de zile de la aceasta data. In cazul in care se depaseste acest termen, drepturile vor fi acordate de la data depunerii cererii.

Nah, ca mi-am si raspuns! Insa e valabil daca un copil e nascut inainte de 01.01.2011 si unul dupa?! Ma refer la cei 600 de lei primiti suplimentar la indemnizatie, de la nasterea celui de-al doilea copil pana cand primul implineste doi ani...

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Buna,

puteti sa-mi spuneti si mie in ce conditii se poate sta acasa cu copilul pana la 3 ani in CIC?
Stiu ca este vorba despre copilul bolnav sau cu handicap. Unde gasesc detalierea acestor conditii, ce acte sunt necesare, unde se depun, trebuie sa te prezinti la vreo comisie, etc?

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreeeea

Buna!
In conformitate cu noua lege, indemnizatia pt cresterea copilului e valabila pentru primele 3 nasteri. In cazul meu, faptul ca doi dintre copii sunt gemeni, inteleg faptul ca se considera ca cel din burtica va fi rezultatul celei de-a treia nastere, deci voi beneficia de indemnizatie, nu-i asa? Unde pot gasi, ca baza legala, stipulat faptul ca am avut doar doua nasteri, desi am trei copii?
Va multumesc!

Andreea, +23 si mami fericita de MARIA (5 oct 2005), PETRU si NICOLAE (8 apr. 2009)

Vei beneficia stai linistita. E Ok


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Buna,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie, daca se poate.

Am o fetita de noua luni si mi-as dori tare mult sa raman din nou insarcinata. Daca, sa zicem, as reusi, si al doilea copil s-ar naste in noiembrie, de exemplu, cand fetita mea va avea un an si sase luni, s-ar putea sa raman in CIC 1 inca sase luni, pana cand fetita va implini doi ani, iar abia apoi sa intru in CIC 2, varianta doi ani cu 1200 lei? M-ar avantaja financiar, avand in vedere faptul ca indemizatia actuala este destul de mare, insa nu as avea cum sa ma intorc la serviciu la un an de la nasterea celui de-al doilea copil...

Va multumesc!

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici


Poti sa ramai in CIC1 pana implineste copilul 2 ani insa pentru al doilea va trebui sa te hotarasti care model de CIC din cele valabile il vrei cf HG 111/2010.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


>>>Continuare

Mergi la inceput