Iepurasi dragalasi de Mar-Apr 2010 (40)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Andira, cel mai greu mi-a fost pe la sfarsitul sarcinii, mi-era ca nasc si n-apuc sa-mi dau ultimul examen. Si mergeam la Marius Nasta, plin de pacienti cu TBC.
Apoi, cand era Iulia mica, am inceput anul V, ii lasam un biberon de lapte muls si plecam la spitale. Sotul meu m-a ajutat tare mult. Cand ma gandesc ce fac unii la 25 de ani, iar al meu statea acasa 5-6 ore cu bebe mic...realizez si mai mult ce sot am . De fapt el e singurul om in care am incredere totala vis-a-vis de copii. De fapt doar atat, incredere totala .

Nu vrei sa trimiti ghetutele la Parohia Glodeanu, in Buzau? Noi o sa trecem pe acolo in 1-2 saptamani, sa ducem ceva. Nu ma deranjeaza sa le luam daca nimeni n-are nevoie de ele. Acolo sunt copii saraci, vine toamna, sigur le gaseste parintele proprietari.


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui sensibila


La multi ani si bunicii mele !

Care azi implineste o frumoasa varsta, dar starea ei nu e foarte buna, mai ales din cauza diabetului avansat si sunt foarte fericita ca a apucat sa o vada pe Gia, pe care o iubeste la nebunie , de o viseaza si noaptea. doar e strabunica.


Mami de Steluta Norocoasa Gia Darria nascuta pe 10.03.2010
IAD nr 3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (prima IAD nereusita, a 2-a IAD avort menstrual)
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!

"Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga
"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"


LA MULTI ANI si din partea noastra!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Diana - frumos!

Sigur ca vreau sa le dau acolo. Ideea era sa ajunga la niste copii care au nevoie de ele. Normal ca nu reprezinta mare lucru, dar macar atat. Mai incolo, daca e nevoie, pot da si hainute, imi vor ramane tone de la fete.

Imi spui tu cum sa facem sa ti le dau?
De preferat saptamana viitoare, daca poti si tu, noi plecam apoi la mare.


Eu, Irina (14.04.2005), Nati (04.06.2006) si Iris (28.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Legat de diversificare, mai voiam sa va scriu ca nu se incepe cu mai multe mese simultan. Se incepe cu o masa si, indiferent cu ce se incepe (fructe, legume, cereale), abia cand dupa masa solida copilul nu mai vrea lapte, se trece si la diversificarea altei mese.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

Ioanact - MS MULT !

Mami de Steluta Norocoasa Gia Darria nascuta pe 10.03.2010
IAD nr 3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (prima IAD nereusita, a 2-a IAD avort menstrual)
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!

"Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga
"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

irina bobe si dianami multumesc pentru PM cu parola, mai am o rugaminte, de la ce user e?
ca am bagat tot ce stiam si nica nu iese zice ca e ceva gresit

merci si scuze, sunt stiti cam dusa, acum si cu fusul orar...

castelana fericita mami de Cezar
luni am deschis ouletul nostru de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

Buna ziua fetele,

Ne-am intors si noi de la mare unde a fost foarte frumos. Kira a fost foarte cuminte si i-a placut maxim in apa. Am pus ceva poze sa o vedeti in actiune. Am stat pe plaja dimineata pana la 10.30 si seara dupa 6. Apa exagerat de calda dar pentru ea a fost minunat. Am fost 5 cupluri cu bebelusi si toti au fost tare fericiti.

Am citit despre diversificare, incepem si noi la 6 luni si studiem foarte mult problema.

Am citit despre olita, am citit de curand o carte in care spunea ca olita este intr-adevar o treaba destul de delicata. Nu trebuie inceput prea devreme pentru ca bebelusii se streseaza foarte tare pentru ca noi devenim la randul nostru anxiosi ca nu reusesc din prima si se creaza un cerc vicios greu de depasit. Psihologul recomanda sa incepem prin a observa copilul cand face kk si sa anuntam acest lucru folosind cuvinte simple si sa fim foarte relaxati, de exemplu, Kira face kk. Sa observam mereu acest lucru si cand vedem copilul ca se screme sau ce face el in acel moment sa folosim aceasta fraza scurta. Dupa un timp sa ne facem ca nu mai observam ca face kk si ei ne vor atrage atentia. Se pare ca acela este momentul in care putem incerca cu olita.
Aaa, si un alt lucru foarte interesant, sa nu ne bucuram foarte tare si entuziast de faptul ca a facut la olita pentru ca ei nu vor intelege de ce atunci aruncam produsul rezultat, desi a produs asa o mare fericire si vor incerca sa il pastreze
Mie mi s-a parut tare interesant cum explica psihologul si recomandarea sa facem lucrurile cat mai natural posibil ca nu ia nimeni niciun premiu daca, copilul face la olita mai devreme decat toti ceilalti.



Ileana si Kira Maria (11.03.2010)

http://picasaweb.google.com/ilenuta79/PozeKira#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

fetelor eu legat de olita am rezolvat problema...cum il pun pe scaunul de masa dupa primele 2 lingurite incepe sa se screama si face kk , asa ca la final il bag direct in cada si spal tot copilul, parul, burta si fata de piure si fundul de kk. ..asa ca ma gandesc ca solutia la mine va fi ori sa bag olita sub scaun ori sa serveasca masa pe olita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Honey, cum mai este umflatura piticei?

Mai ce ma distrati voi cu 'stresul" asta cu diversificareaOare cine zicea ca inafara de greseli grave, chiar nu conteaza ordinea introducerii alimentelor? Se eu gandesc la fel! Parca Vladi , nu?
Cand aud de atatea scheme fixe, date de doctori, parca totul pare foarte complicat. E normal sa te ghidezi dupa niste pareri AVIZATE, dar totusi instinctele de mama sunt si ele importante.

Noi, reusim sa stam fara lapte dupa mesele introduse. Dupa cea de fructe stam 2 ore iar dupa-masa, dupa cea de legume/cereale sta 3 ore sau 3 ore jumate. Oricum, ii place tare mult mancarica..nu-mi mai refuza nimka..
Sper sa am success de la 5 luni la iaurt si branzica calcica!

Anca
_
mami de Codrin (20.03.2010) si
de Lucas (21.09.2000)

Codrin luna a 4-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

irinabobe -

Mami de Steluta Norocoasa Gia Darria nascuta pe 10.03.2010
IAD nr 3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (prima IAD nereusita, a 2-a IAD avort menstrual)
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!

"Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga
"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"

Mergi la inceput