Pufuleti gustosi de ian-feb 2010 - CAP.103

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem

Buna fetele!
Eu am ramas blocata aici dupa cortina…nush cum se face....
Poooop la voi…o noapte linistita!

Daria



Ayanna
M-a uns pe suflet mesajul tau. Succes la diversificare, sa stapaniti sanatosi scaunul si sa pape Daria cat mai bine in el.
Succes cu slabitul!


Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_mario

oani felicitari ptr stelute si la mai multe!
bea multa sanatate sotului

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei




Multumesc! Din pacate o sa se rareasca ele, dar asta e

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui oani_2002

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

oani, intrebare pe maine... de Lucas zici ca il duci la gradi??? ce fac cu ei la gradi asa de mici? eu pe Ela am dat-o la gradi la 1 an si 4 luni si era cea mai mica gagalice din grupa, dar stiu ca in RO nu primesc copii mai mici de 2 ani, ce fac cu galuste asa mititele?

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)





E cresa mai exact, dar fiind in aceeasi curte cu gradi lui Andre ii zicem gradi. Sunt 8 bebei la 2 ingrijitoare si nu ma intreba ce fac, ca ele stiu. Stau dupa fundicul lor, ii scot si afara, pe toti, cu cei mai marisori in curte...desi trebuie sa coboare un etaj cu ei in brate. Eu am fost incantata de cum a fost tratat Andu (asta dupa ce m-am vindecat de scenarita cu medicamentele). Destul de scumpa, ca-i particulara, dar nici la stat nu am fi platit mult mai putin, ca e in functie de salariul parintilor. (am aflat ca nici in Rom nu-i mult mai ieftin la o cresa bunuta).

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

2 ingrijitoare la 8 bebi? ma minunez de cum se descurca, acasa cu unul ti-e greu, dar cu 4 si ala sa-ti fie si jobul de fiecare zi? o bunica ieri mi se plangea ca uneori seara nici nu mai stie cum o cheama dupa o zi cu nepoata-sa (fiica-sa lucreaza si maica-sa sta toata ziua cu nepotica)...
mersi de lamuririle cu lamaia si mierea. cand era mica Ela (nu eu) ii inmu-i-a biberonul in apa cu miere si ii dadea sa taca (remediu babesc... ca si ala cu dumicatul produs de mamaia mare stirba - asta n-am facut)

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_y spune:

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica

Citat:
citat din mesajul lui Nik0le

Neata!



cuscra , ma bucur ca s-a facut bine ginerica, mai scrie-ne despre voi cand apuci.

de Isabela si Irina (01.02.2010)






e randul meu la butoi ca m-am cam saturat de atata viata de casnica...cratita spalatcalcatceva curatenieschimbat la scutecesaltat de n ori copchil greu nu pot sa dispar din camera sau din raza lui vizuala ca incepe sa urle etc etc pe care le stii si tu bine ... dar nu am ce-mi face.

kiti e bine, are undeva pe la 7700gr de inalt nu stiu cat, ca nu l-am masurat, papa binisor...de ieri i-am dat si o lingurita de smantana la piure...nu bea apa ca nu-i place...si in rest rutina asta care ma omoara.

si totusi il iubesc nespus pe ghiaurelul meu mic...

nora frumusica si succes la diversificare!



Mihaela, mami de Florin Cristian (16.12.2009) poveste: nasterea piticului


AMR 8 pan'la nunta


asa am patit si io in wee ...eram parca la capat de drum...suparata, nervoasa, obosita, fara chef sa mai fac acelasi lucru zilnic, nu mai vroiam sa aud de pampers...si alte cele....am iesit cu fetele duminica seara....si luni eram fresh...(cateodata ma mai supar dar cand o vad pe Diana cum zambeste si isi arata gropitele uit de suparare..si imi vine sa o pap.. io zic ca sunt nebuna dupa ea- mama loca enamorada de Diana)

Deci io zic...ca mai ai voie sa le ai si pe astea ca nu poti fii mereu cu zambetul pe buze...dar nu prea des...daca intelegi ce vreau sa zic....Daca poti mai iesi si tu cu prietenele...sa te relaxezi..sau dupa ce face nani Kiti uitati-va la un film..leneviti pur si simplu...

31.12.2009 Roxi de Diana

Poze
Bebe Diana
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Am invatat sa ne rostogolim si de pe burta pe spate ca invers o face de pe la 3,5 luni



de Maia Ilinca (29.01.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica

Citat:
citat din mesajul lui cris_mario


Citat:
citat din mesajul lui cristies

Micky, am avut si eu depresia asta cu desperate housewife (sa nu se supere Alexutzzza dar am hotarat sa vad partea plina: cine poate sa fie o companie mai placuta decat fi-miu care chiuie ca un om beat si care rade cu gingiile stirbe la mine?
Pupa-l pe Kiti si fa-l sa rada si o sa treaca toate!


_
Povestea unei .
Cresc



maaare dreptate ai!!!!!!!!!!!!!

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei




fetele! multumesc pentru sustinere!

sa nu credeti ca-s prea tare in butoi. dar as vrea si niste timp pentru mine... ghiaurel e mereu cu gingiile stirbe la fatzada si cu gura pana la urechi. dar vreau sa fac si eu pipi in mai mult de 5 secunde si daca dispar din raza vizuala a lui sa nu mai urle de zici ca-l taie careva. aseara si la ta-su in brate si cand a vazut ca ies din camera si inchid usa s-a pus nene pe un plans...

si acum el papa de 2 ori noaptea si adoarme doar la titi. am incercat sa il obosesc si sa il las sa adoarma in patut dar nu am avut prea mare succes. e obosit, marait si plange apoi cu vorbe "mammma mama mmm mammmaa mmm" de mi se rupe sufletul. il mufez si in 3 secunde e cu ochii inchisi, adormit si cu degetele inclestate pe tricoul meu sau pe bretelele de la sutien. ca sa nu plec fara sa ma simta...si noapte se lipeste cu capul de mine (ptr ca ii e cald) numai sa ma simta...

si asa e...dl meu ma vrea fresh, dar uneori ma dispera...si eu care ma stiam un om calm... poate mi-s si eu un pic obosita...





Mihaela, mami de Florin Cristian (16.12.2009) poveste: nasterea piticului


AMR 8 pan'la nunta


eu de aia mi-am si pus la semnatura DESPERATE HOUSEWIFE!!! am realizat asta din primele 2 luni dupa ce a venit BB

MICKI am si eu loc langa tine? de 4 zile se scoala la 5 dimineatza din cauza ca mai nou de cand cu rostogolirile ii place sa doarma pe o parte si probabil pe la ora aia pica pe burta, cum nu stie sa se intoarca la loc si nu stie sa doarma pe burta (o mai face dar accidental) se trezeste urland! nici nu stii cum sar din pat! Bonus? aseara s-a trezit si la 2 si la 4...ok la 2 la 4 l-am intors si a adormit instant la loc da la 5 parca isi da seama ca-i e si cam foame... plus...la orice somn d epeste zi la fel: vrea pe o parte si in miscarea de a se pune pe o parte nu se opreste cand ajunge lateral si ajunge din prea mult elan pe burta si nu asta vroia deci...plangeeee. Mai nou nu ma pot misca de langa el ca se intoarce si plange. Azi am iesit de 3 ori din dus+spalat pe cap, asa tare urla
am sarit uda toata sa il intorc...

Ca sa nu mai zic ca noi daca sapt viitoare plecam io-s in pregatiri sa las totul in urma curat, calcat si nu pot misca de micu ghiaurel!

Si la fel ca si Kiti mai nou are preferinte, cum il ia cineva pe care nu cunoaste f bine in bratze plange.

Si si al meu a plans aseara pana si la ta-su cat l-am lasat un pic sa merg sa ii fac biberonu

deci si eu sunt

plus ca inca nu au venit invitatiile prin curier din Grecia....
Nu ca ar veni cineva dar asa sa nu zic ca nu am dat si io pe aici niste invitatii si daca nu vin azi prietenii mei pleaca maine in concediu unii din ei...off si vreau si eu sa dau niste invitatii, macar atata sa simt ca am facut ptr botezul copilului meu la care oricum nu vine nimeni de aici in afara de parintii mei

azi sunt rau de tot...




de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_y spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

Citat:
citat din mesajul lui rox_y

salutare!

am lipsit...putin..m-am simtit cam rau de luni...(cred ca de la caldura..desi nu prea am iesit afara decat dupamasa..dar imi intra caldura in casa ca am tot apartamentul spre vest si nu am jaluzele sau draperii)


noi..dupa esecul din wee cu divesificarea..

am inceput luni in forta cu 3 lingurite de supa (1 morcovel dat prin blender si strecurat), marti 6 lingurite iar ieri 12 lingurite. Azi am introdus o bucatica de cartofior. Si de luni de la stadiul de strambatura-iacs am ajuns azi la stadiul gura deschisa- mami mai vreau.

eu am citit o groaza...pe net si am auzit diverse sfaturi...am un talmes balmes in cap..dar fac dupa cum simt

vroiam sa va intreb...cum imi dau seama in lingurite cati ml sunt?

vroiam sa va mai intreb..cele care mai stiti asa ...daca azi am introdus cartof...mar cand sa-l dau?

LML lunite tutror pufilor din 12, 13, 14

LML Petru Catalin de Myky791

Si vroiam sa va multumesc pt urarile ce le-ati facut sotului meu luni 12 iulie

31.12.2009 Roxi de Diana

Poze
Bebe Diana
Poze noi



O lingurita normala are 5 ml.

Am editat ca se intelegea ca e vb de o lingurita de bebe.
Mamica de caprita si shtrumf
AMR 4 kg....si apoi inca 3 daca se poate......




Multu'

31.12.2009 Roxi de Diana

Poze
Bebe Diana
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Roxy felicitari pentru diversificare! e de bine, mergeti crescator cu linguritele. Eu la inceput cand era putin numaram tot in linguritze, dar cand a inceput sa manance mai mult si cum noi inca nu avem deocamdata castronele ii pun mancarea in biberon si ii dau de acolo cu linguritza. biberonul fiind gradat stiu cati ml mananca... dar de ex astazi i-am dat un borcanel de la HIPP ptr ca nu gasesc carne in care sa am incredere sa i-o fac si cum trebuia sa incep sa ii dau carne i-am dat un borcanel HIPP cu curcan si porumb si cartof...bineinteles ca nu a mancat. piureul ala era uscacios asa mi se stramba, intorcea capul... bine eu cred ca nici nu ii era f foame ptr ca am zis sa dau preventiv sa nu ii dau cand deja urla ca poate nu vrea si cand am vazut ca nu si nu si strambaturi i-am bagat cu 40 ml de lapte reconstituit (formula) la blender si apoi in biberon si borcanelu zicea pe el ca are 125g dar amestecat cu laptele si pus inapoi in biberon era cam 80-90 de ml... so...nu stiu cum e cu corespondenta grame-ml....

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem

Ma inscriu si eu in clubul lui CRIS_D, ala cu zile albe si zile multicolore....noi azi suntem curcubeu...

Supa crema de morcovi cu pastarnac a fost un esec total...cu toate eforturile mele (inclusiv joculete a la ALEXUTZZZA, alea cu uite cum papa mami...yam, yam)...fii-mea din "bleah!" nu a iesit azi. Numai cand vedea lingurita isi facea greata, eu yam yam, ea bleah...eram ca in filmele cu prosti.

Asa ca...azi ne-am diversificat cu tzitzi...

Pana mea (...imi da voie sa zic asa, am vazut eu la o fata...)...acum nu stiu ce sa-i dau in continuare. Oare sa-i scot pastarnacul de tot din supica sau sa mai adaug altceva la combinatii? Si asa aveam zilele full ocupate, acum cu diversificarea...ioiiiii, ce ma asteapta.
I-am dat sa linga piersica...s-a apucat s-o suga de-a binelea (doamne, ce obscen vorbesc )...si s-a apucat de urlat cand am zis ca "gata, suficient, nu e ziua de piersica"...cred ca ma las de legume si ma apuc de fructe, nush...e grele, dom-le...

Abia astept sa merg la dr. sa vedem ce schema de diversif. ne da.

Tzuc la voi.

Daria



Imi pare rau ca n-ai avut succes azi cu papa...dar o povestesti intr-un stil de ma distrezi la culme sa nu te superi pe mine!
habar n-am ca sa-ti zic de supa n-am ajuns inca acolo...noi am inceput cu fructe si stau sa ma gandesc ca e mai ok asa. uite de ce: voi ziceti ca se invata cu gustul dulce si nu mai vrea supa.Eu am gustat laptele meu si e dulce, nene, dulce tare. Asa ca ei gustul dulce il stiu.Introducand fructele dau de un gust dulceag, dar invata sa inghita chestii semisolide, ce sa faca cu lingurita si cand se prind cum sta treaba cu mancatul altfel decat supt cred ca accepta mai usor alte gusturi si experiente culinare.
Nu stiu daca se intelege ceva, dar cam asa am gandit eu



de Maia Ilinca (29.01.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Salut!

Cris,mario, ti-era dor de mine? :P
Nikole, si tie? :P



Am recuperat pe fuga, printre randuri, nu cred ca am timp sa raspund desi mi-am notat pe o hartiuta!

Bobitza bolfitza e maraita mai toata siua din cauza de canicula si azi i-am facut vaccin de 4 luni iar peste o luna BCG! Deci pana la urma s-a intamplat cum imi doream.Cica cei care au facut odata infanrixul cu BCG-ul au facut febra 40 si de asta nu se mai face o data! ...ma rog...fac experiente pe copii nostri

Incerc sa mai raspund cat n-o aud ca plange:

vAd fete in butoi...sper sa va reveniti repede (micki, alexutzza)

ce inseamna caca d ebaiat mare?

nikole, cris.d - felcitari pt rezultatele consultatiilor

Cris.D este orez integral la Topfer

Ceaiul de patrunjel pt ce-l folositi???

Plateea, WB!

Am vazut poze delicioase!

Dr ne-a spus azi ca trebuie sa-i dau cereale seara ca-i cam slabutza deci diseara bagam o lingura d ecereale in bibe!

App, la noi dr se joaca cu bebe, il cauta in urechi, in gat (nu-l deranjeaza) inima, plamani, fontanela...din astea!


va pup sper sa nu mai raman in urma!!

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput